Jump to content
Dogomania

czy KREON może szkodzić, zamiast pomagać (trzustka)


Greven

Recommended Posts

Moja psica na trzustke choruje od 5-ciu lat, teraz w związku z zaprzestaniem całkowitym pracy trzustki doszła cukrzyca. Zdobywamy nową wiedzę i walczymy.
Ale w ciągu tych 5-ciu lat nie mielismy i nie mamy problemów z biegunkami.
Bierzemy zamiennie do każdego posiłku amylan albo ludzką lipancrea 8000
Za radą dr Joanny Czogały z Kliniki Vet na Brynowie od początku choroby [U][B]do każdego[/B][/U] posiłku dodajemy 1 łyżeczkę zmielonej na proszek babki płesznik. Koniec z biegunkami.Wiąże treści płynne i jelita są chronione. Psica nie chudnie. Odwrotnie >> był czas że musiałam ja odchudzać. Może komus ta wiedza się przyda i spróbuje.

A tu nowy lek , na pewno lepszy niż Kreon
[B]LYPEX FIRMY VET-PLUS - Pomoc dla psów z zespołem złego wchłaniania.[/B]Syndrom złego wchłaniania u psów i kotów jest często diagnozowany przez lekarzy weterynarii. Do najbardziej typowych schorzeń zaliczamy: niewydolność zewnątrz wydzielniczą trzustki, syndrom jelita drażliwego, niedobory enzymów trzustkowych czy niedobory soli żółciowych. Zaburzenia funkcjonowania trzustki czy ściany jelita cienkiego prowadzą do upośledzenia trawienia i obniżają zdolność wchłaniania składników pokarmowych.

Objawy kliniczne charakterystyczne dla syndromu upośledzonego wchłaniania, to:
- utrata wagi ciała,
- przemijająca lub przewlekła biegunka,
- wydalanie nadmiernej ilości kału, stałe uczucie głodu,
- słaba kondycja okrywy włosowej i zahamowany wzrost młodych zwierząt.

Podstawą powodzenia leczenia jest zdiagnozowanie pierwotnej przyczyny złego wchłaniania.

Badania dowodzą, że niedobór enzymów trzustkowych wiąże się ściśle ze stopniem upośledzenia funkcjonowania trzustki. Jednakże objawy kliniczne niedoboru pojawiają się dopiero, gdy uszkodzeniu ulega 80-90% narządu, czyli prawidłowo funkcjonuje nie więcej niż 10-20% tkanki.

W przypadku niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki należy stale uzupełniać niedobór enzymów. Ponadto w większości przypadków zwierzę wymaga stosowania odpowiedniej diety do końca życia (niskotłuszczowa, bogata w białka karma zawierająca wysoko strawne węglowodany).

Taka kombinacja zapewnia poprawę trawienia i wchłaniania składników pokarmowych, co wpływa na polepszenie ogólnego stan zdrowia i utrzymanie właściwej masy ciała pacjenta. W niektórych przypadkach wymagana jest jeszcze inna terapia wspomagająca (np. podawanie insuliny przy cukrzycy, czy leków sterydowych przy chorobach przebiegających z zapaleniem jelit).


[B]Czym Lypex różni się od innych preparatów wspomagających pracę trzustki?[/B]
Większość preparatów sprzedawana jest w postaci proszku – zawarte w nich enzymy nie są chronione przed rozłożeniem przez kwasy żołądkowe. Powoduje to, że dwie trzecie przyjętych enzymów zostaje zniszczona w żołądku zanim dotrą do jelita cienkiego.

Aby zrekompensować tę stratę w/w wymienione preparaty podaje się w bardzo dużych ilościach i wysokim stężeniu.
Taka sytuacja może prowadzić do:
• uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej i przełyku zwierzęcia,
• podrażnienia powierzchni skóry zarówno zwierzęcia jak i właściciela.

Lypex to unikalny weterynaryjny suplement diety wykorzystujący technologię stosowaną w medycynie ludzkiej. Oczyszczone i stężone enzymy są formowane w mikropeletki i pokrywane specjalną powłoką chroniącą je przed strawieniem. Powłoka ta zapewnia 100% ochronę enzymów przed niszczącym działaniem kwasów żołądkowych.

W ciągu 10 minut od przedostania się mikropeletek z żołądka do zasadowego środowiska jelita cienkiego ochronna powłoka ulega rozpuszczeniu i uwolnione zostają enzymy, które usprawniają proces trawienia.


Kiedy należy stosować Lypex?
U psów i kotów cierpiących z powodu zespołu złego wchłaniania.


Skład:

Każda kapsułka Lypex'u zawiera następujące enzymy trzustkowe pokryte specjalną powłoką chroniącą je przed strawieniem w żołądku:
- Lipaza 30 000 jednostek Ph. Eur.
- Amylaza 18 750 jednostek Ph. Eur.
- Proteaza 1200 jednostek Ph. Eur.

[I]KREON >>>>kaps. 25 000 zawiera 300 mg pankreatyny o zawartości enzymów:
25 000 j. Ph. Eur. lipazy,
18 000 j. Ph. Eur. amylazy,
1 000 j. Ph. Eur. proteaz.[/I]
Ph. Eur. – jednostka aktywności enzymatycznej wg Farmakopei Europejskiej


Dawkowanie:

- Psy z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki lub zespołem złego wchłaniania powinny być karmione dwa razy dziennie.
- Psom o masie ciała powyżej 10 kg do każdego posiłku powinna być podawana jedna kapsułka preparatu.
- Kotom i psom o masie ciała poniżej 10 kg do każdego posiłku należy podawać pół kapsułki preparatu.
- Kapsułki mogą być podawane w całości lub rozsypane i zmieszane z pożywieniem.


[B]Podsumowanie:
- każda kapsułka Lypexu zawiera powlekane mikropeletki z enzymami trzustkowymi o wysokim stężeniu;
- specjalna powłoka zapewnia 100% ochronę enzymów przed strawieniem ich przez kwasy żołądkowe;
- po 5-10 minutach po dotarciu do jelita cienkiego 100% enzymów uwalniania się z mikropeletek w celu polepszenia procesów trawiennych;
- Lypex jest bezpieczny w użyciu i nie da się go przedawkować;
- Lypex można bezpiecznie łączyć z innymi terapiami.[/B]
ABY UZYSKAĆ MAKSYMALNY EFEKT - NALEŻY OTWIERAĆ KAPSUŁKi

[url=http://www.nutrecare.co.uk/prod5.asp?prod_id=1525&id=141&grpid=1525&msg=&offset=]Lypex[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='avii']

A tu nowy lek , na pewno lepszy niż Kreon
[B]LYPEX FIRMY VET-PLUS - Pomoc dla psów z zespołem złego wchłaniania.[/B]

[B]Czym Lypex różni się od innych preparatów wspomagających pracę trzustki?[/B]
Większość preparatów sprzedawana jest w postaci proszku – zawarte w nich enzymy nie są chronione przed rozłożeniem przez kwasy żołądkowe.

Każda kapsułka Lypex'u zawiera następujące enzymy trzustkowe pokryte specjalną powłoką chroniącą je przed strawieniem w żołądku:
- Lipaza 30 000 jednostek Ph. Eur.
- Amylaza 18 750 jednostek Ph. Eur.
- Proteaza 1200 jednostek Ph. Eur.

[I]KREON >>>>kaps. 25 000 zawiera 300 mg pankreatyny o zawartości enzymów:
25 000 j. Ph. Eur. lipazy,
18 000 j. Ph. Eur. amylazy,
1 000 j. Ph. Eur. proteaz.[/I]
Ph. Eur. – jednostka aktywności enzymatycznej wg Farmakopei Europejskiej


ABY UZYSKAĆ MAKSYMALNY EFEKT - NALEŻY OTWIERAĆ KAPSUŁKi

[URL="http://www.nutrecare.co.uk/prod5.asp?prod_id=1525&id=141&grpid=1525&msg=&offset="]Lypex[/URL][/QUOTE]

Lypex - Kreon - Pankreatyna:
Na pewno różnią się ilością i proporcjami enzymów (no i ceną), ale w każdym z tych preparatów "enzymy są formowane w mikropeletki i pokrywane specjalną powłoką chroniącą je przed strawieniem".
Co do otwierania kapsułek - jak widzę są dwie "szkoły": jedna mówi otwieraj, druga nie.

Pochwalimy się - tydzień leczenia waga pokazała 2 kg na plusie!!!

Link to comment
Share on other sites

Aziza czy ta waga wzrosła w czasie trwania biegunki:crazyeye:
U nas biegunkę zatrzymuje niestety jedynie budenofalk ( steryd jak encorton tylko bezpieczniejszy) a jeśli podałabym enzymy to nawet encorton nie pomoże. Znalazłam stronę gdzie podane są wszystkie badania idexu
[url]http://www.idexx.pl/animalhealth/laboratory/download/manual.pdf[/url]
Czekam na powrót zaufanego weta i mam zamiar wykonać ponownie
Biegunki - profil A
Biegunki - profil B
Biegunki - profil E
Psia Lipaza CPl
kwasy żółciowe
bo teoria z niedoczynnością trzustki u mojej suki wydaje mi się mało wiarygodna. Ten zestaw jest bardzo szczegółowy i mam znów nadzieję , że coś może wyjaśni:-(
A czy ktoś się może orjentuje czy gdyby to była jednak trzustka to encorton by działał?????

Link to comment
Share on other sites

[quote name='arima']Aziza czy ta waga wzrosła w czasie trwania biegunki[/QUOTE]

We wrześniu, gdy zaczynaliśmy, przez miesiąc biegunki pies nie schudł wagowo, a nawet po 4 tyg. przybyło mu 0,5 kg, ale widać było, że pies się męczy i brakuje mu sił.
A teraz po psie widać, że czuje się lepiej. Ostatnie 5 dni kupki było ok, ale dzisiaj rano była mała budyniowa - mam nadzieję, że to tylko "wypadek" i później będzie ok.
W piątek wskakujemy na wagę...

Nasz historia "wagowa":
sierpień początek problemów - pies zaczął "na oko" gwałtownie chudnąć, badania i zaczynamy leczenie - enzymy + środki na biegunkę
17 wrzesień 50kg, 10 październik 50,5 kg (cały czas biegunka), decyzja: odstawienie enzymów i unormowanie psa (24 godz tylko woda, a później surowa chuda wołowina w dużych kawałkach i 0 lekarstw aż do zniknięcia biegunki) kosztowało nas to 4 kg - 30.10 waga 46,5kg
3-4.11 ścisła dieta (tylko woda),
4.11 badania krwi (wyniki w normie, za wyjątkiem cholesterolu - za niski) i kału (trypsyna - nie trawi)
wieczorem 4.11 Kreon + chuda dieta, 13.11 waga 49,5 kg
i walczymy dalej!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Myśmy długo nie mogli dojść co się dzieje z naszym psem. Wzięliśmy go ze schroniska 3 miesiące temu, w listopadzie. Od początku był bardzo chudy, stale luźne kupki, biegunki. W między czasie trochę przytył (duża ilość posiłków) - całe 2 kg! A od kilku dni ma wyraźne pogorszenie, jest osłabiony, przeziębił się i znów schudł - dokładnie to z chudego psa znów przeszedł w bardzo chudego.

[URL=http://www.fotosik.pl][IMG]http://images45.fotosik.pl/558/3eba5e3c9b1aee87med.jpg[/IMG][/URL]

Dostał dziś pierwszą dawkę Kreonu, zobaczymy czy pomoże. Niestety nie zdążyliśmy zrobić badań krwi, bo od kilku dni bierze antybiotyk, a nie ma czasu żeby czekać tydzień - dwa na poprawne wyniki badań. Dodatkowo odbijało mu się i dostał Ranigast - skutek jest, bo kupy z żółtych przeszły w brązowe, sukces :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='czulimordercy']
Dostał dziś pierwszą dawkę Kreonu, zobaczymy czy pomoże. Niestety nie zdążyliśmy zrobić badań krwi, bo od kilku dni bierze antybiotyk, a nie ma czasu żeby czekać tydzień - dwa na poprawne wyniki badań. Dodatkowo odbijało mu się i dostał Ranigast - skutek jest, bo kupy z żółtych przeszły w brązowe, sukces :)[/QUOTE]

Kreon nie zaszkodzi a jeżeli to problemy z trzustką to na pewno pomoże. Głowa do góry. Minie przeziębienie i sytuacja się unormuje. Pamiętać tylko należy, że po antybiotykoterapii wyjałowiony zostaje cały przewód pokarmowy i przydałoby się coś z bakteriami.
A czym karmicie pieska?
Ja mojego Reksia karmiłam wyłącznie suchą karmą. Teraz trzustka lepiej pracuje i Reksio wręcz ma nadwagę:-)

Link to comment
Share on other sites

[B]Biedronka123[/B], dzięki za słowa otuchy. Zrobiliśmy badania krwi, morfologia jest w porządku, a kwestia trzustki zostanie rozstrzygnięta dziś. Na razie Kreon pomaga, przeszliśmy w tym tygodniu na ryż z kurczakiem. Tylko ku memu zdziwieniu pierś kurczaka przyswaja się świetnie, czego nie można powiedzieć o gotowanych żołądkach. Myślał by kto, że źródło mięsa to samo to i trawić będzie się tak samo dobrze.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='czulimordercy'] Na razie Kreon pomaga, przeszliśmy w tym tygodniu na ryż z kurczakiem. Tylko ku memu zdziwieniu pierś kurczaka przyswaja się świetnie, czego nie można powiedzieć o gotowanych żołądkach. Myślał by kto, że źródło mięsa to samo to i trawić będzie się tak samo dobrze.[/QUOTE]

I jak wyszły badania? Masz już wyniki?
My kreon dostaliśmy też do podawania, zanim jeszcze mieliśmy wyniki. Zrobiliśmy badania kału i okazało się, że Reksik nie przyswaja zupełnie niczego:crazyeye:. To wszystko działo się podczas zmiany weta, który leczył Reksa na alergię pokarmową i twierdził że taka jego uroda. Masakra!
A wyniki krwi, z tego co pamiętam, jeżeli chodzi o trzustkę to mają bardzo dużą rozpiętość. Reks mieścił się w normie a jednak była to trzustka. Kreon był podawany przez ponad rok czasu do każdego posiłku. Potem udało się go odstawić. Z tym że Reks był od początku karmiony wyłącznie suchą karmą Royal Low Fat.
Co do mięsa, to specjalnie się na tym nie znam. Ale przypuszczam, że żołądki mogą być bardziej tłuste i stąd problemy. Jeżeli mogę coś doradzić, to dodam jeszcze tylko tyle, że ważna jest stabilizacja pokarmowa. Czyli tylko ryż z dobrze wygotowanym kurczakiem (żeby tłuszczu było jak najmniej) lub sucha karma. Psy z chorą trzustką źle reagują na jakiekolwiek odstępstwa od diety. No i potrzebny byłby jakiś Rumen Tabs - to takie psie tabletki z pożytecznymi bakteriami. Dużo zdrówka!

Link to comment
Share on other sites

Odebraliśmy wyniki, TLI jest >50, kiedy norma jest od 8,5 do 30. Kreon pomaga całkiem nieźle, jesteśmy tylko na gotowanym jedzeniu - o low facie myślałam, ale poczekamy aż mu się ustabilizuje albo mi się znudzi gotowanie, na razie nie ma potrzeby go przerzucać na suchą. O Rumen Tabs spytam jutro wetki, idziemy żeby usłyszeć diagnozę.
Czy ja dobrze zrozumiałam, że mimo podawania Kreonu, Reks nie przyswajał niczego?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='czulimordercy']
Czy ja dobrze zrozumiałam, że mimo podawania Kreonu, Reks nie przyswajał niczego?[/QUOTE]

Ale zagmatwałam:roll: Reksio właśnie dopiero na kreonie (do każdego z 3 posiłków dostawał kreon 10.000) zaczął wchłaniać składniki pokarmowe. Ale zaczęliśmy mu go podawać chyba na tydzień przed wynikami badań, miał robioną morfologię i coś jeszcze, teraz już nie pamiętam a nie chcę nazmyślać.

Na kreonie poczuł się lepiej, ustały biegunki i luźne stolce ale pełne ustabilizowanie go zajęło nam kilka miesięcy. Ścisła dieta jednak pomogła i teraz je karmę -dalej suchą - z 18 % tłuszczu, bez kreona i jest OK. Ale przez ponad 2 lata jadł wyłącznie Low Fata.
Problemem nawracającym były też stany zapalne jelit, bardzo częste przy chorej trzustce.
Dacie radę, głowa do góry! Trzeba pamiętać o podawaniu tabletki do każdego posiłku i pilnować, żeby nie podjadał niczego innego niż to co ma w misce. No i witaminy dla piesków by się jakieś przydały. Ja Reksiowi kupuję witaminy z Wita-vetu lub coś dla seniorów, bo mój astuś jest już wiekowym psiakiem:-). Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Witamy w naszym gronie.
Jeżeli chodzi o karmy to jest różnie. Ja z moim Bułkiem też miesięcznie potrzebuję 30 kg. U nas problemem okazały się zboża więc ostatecznie pies dostaje Regal Salmon Bites (białko 22, tłuszcz 12), do tego oczywiście enzymy.

Naszą batalię zaczynaliśmy od royala. Po drodze był Brit Light&Senior (białko 20%, tłuszcz 8%), Purina Dog Chow Adult Sensitive (białko 25%, tłuszcz 15%), Purina Pro Plan Senior Salmon (białko 29%, tłuszcz 15%).

Link to comment
Share on other sites

Mój chłopczyk na początku karmiony był Eukanubą Intestinalem, potem przeszliśmy na Royala Low Fat i nim był karmiony przez cały czas choroby. Do tego oczywiście, do każdego posiłku dodawałam kreon 10000. Jadł i je wyłącznie suchą karmę bo po domowym jedzeniu zdarzają się problemy z jelitami.
Z Royala byłam bardzo zadowolona bo pies pięknie się na niej ustabilizował, nie miał gazów, wzdęć i bulgotania w brzuchu. Kupy też były w miarę OK.

Obecnie, jako że problem trzustkowy nas już- odpukać- nie dotyczy, je Troveta z mięsem z królika i pięknie trawi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vena&vivi'] Dostaliśmy lipancrea i szukam odpowiedniej karmy. Czy sa jakies "tańsze" niz royal?? Odi zjada miesięcznie 2 wory po 15kg[/QUOTE]

Mój chłopczyk na początku karmiony był Eukanubą Intestinalem, potem przeszliśmy na Royala Low Fat i nim był karmiony przez cały czas choroby. Do tego oczywiście, do każdego posiłku dodawałam kreon 10000. Jadł i je wyłącznie suchą karmę bo po domowym jedzeniu zdarzają się problemy z jelitami.
Z Royala byłam bardzo zadowolona bo pies pięknie się na niej ustabilizował, nie miał gazów, wzdęć i bulgotania w brzuchu. Kupy też były w miarę OK. Nie próbowałam innej karmy także nie mogę się wypowiadać.

Obecnie, jako że problem trzustkowy nas już- odpukać- nie dotyczy, je Troveta z mięsem z królika i pięknie trawi.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...