Jump to content
Dogomania

Żywienie szczeniaka


tufi

Recommended Posts

A ja mam takie pytanie Deli ma 3,5 miesiąca.Docelowo moje dostaja raz jeśc wieczorem. Teraz juz waży ok 7 kg a powinnien jako dorosły ok 15 tu,co tu kryć jest tłusty,fakt w ciągu dnia dostaje smaki(raczej suche niz parówki i inne) w związku z tym dostaje juz tylko rano i wieczór po płaskiej kociej miseczce swojego suchego tj. moze trochu ponad 100 gram,a ma jeśc ok 200 gr(drugie sto zjada w trakcie nauki) na jaka mu zmienic ,żeby była ok dla szczeniaka a chudsza? teraz je nutre gold puppy

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pieska jeszcze nie mam, ale chcialam sie zapytac, czy mozna szczeniaka, takiego prosto od hodowcy (czyli gdzies 7-8 tygodni) karmic gotowaną karma? Wiadomo, ze na poczatku, bede go karmic tym co podawał mu hodowca, ale jakos nie mam zaufania do gotowych karm i wole sama je przyzadzac.
Na forum znalazlam taki przepis:
"gotujesz w jednym garnku ryż, w drugim mięso. A warzywa ucierasz surowe na miazgę- żeby pies dał radę je strawić. (marchewki, pietruszka, seler, jabłko, szpinak, burak itd....)
Kroisz mięso na kawałki, raczej drobne, (żeby pies nie wybierał z miski samego mięsa), dorzucasz do tego ryż i warzywa, dolewasz trochę rosołu (jedzenie ma być gęste).
Mięso gotuję na dwa dni, na dwa dni ucieram jarzyny, a ryż codziennie świeży."

Czy może byc on zastosowany u szczeniąt? Piesek rasy PON.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='GameBoy']czy 5cio miesiecznego szczeniaka wystarczy karmic dwa razy dziennie?[/quote]
Jeżeli mówisz o tym z avatara, molosie, to radziła bym karmić częściej. Mniejsze porcje zmniejszają ryzyko skrętu żołądka ...
Ja swojego karmiłam 4 razy dziennie tak długo jak tylko mogłam, teraz dostaje 3 razy dziennie... I wydaje mi się że taka porcja podzielona na 3, to maximum jakie powinien przyjąć molosa brzuszek.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='moon_light']Jeżeli mówisz o tym z avatara, molosie, to radziła bym karmić częściej. Mniejsze porcje zmniejszają ryzyko skrętu żołądka ...
Ja swojego karmiłam 4 razy dziennie tak długo jak tylko mogłam, teraz dostaje 3 razy dziennie... I wydaje mi się że taka porcja podzielona na 3, to maximum jakie powinien przyjąć molosa brzuszek.[/quote]

ok, dzieki
mówię właśnie o tej Panience :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Moze ktoś odpowiedziec na moje pytanie? Czy szczeniaka mozna karmic wlasnorecznie ugotowana karma?
"Pieska jeszcze nie mam, ale chcialam sie zapytac, czy mozna szczeniaka, takiego prosto od hodowcy (czyli gdzies 7-8 tygodni) karmic gotowaną karma? Wiadomo, ze na poczatku, bede go karmic tym co podawał mu hodowca, ale jakos nie mam zaufania do gotowych karm i wole sama je przyzadzac.
Na forum znalazlam taki przepis:
"gotujesz w jednym garnku ryż, w drugim mięso. A warzywa ucierasz surowe na miazgę- żeby pies dał radę je strawić. (marchewki, pietruszka, seler, jabłko, szpinak, burak itd....)
Kroisz mięso na kawałki, raczej drobne, (żeby pies nie wybierał z miski samego mięsa), dorzucasz do tego ryż i warzywa, dolewasz trochę rosołu (jedzenie ma być gęste).
Mięso gotuję na dwa dni, na dwa dni ucieram jarzyny, a ryż codziennie świeży."

Czy może byc on zastosowany u szczeniąt? Piesek rasy PON. "

Link to comment
Share on other sites

można, pewnie, że można, tyle, że jedzienie musi być odpowiednio zbilansowane dla rosnącego malucha - więc należy dość dokładnie przestrzegać przepisu i tak jak napisałaś, należy wprowadzać je stopniowo, karmiąc malucha tym czym karmił go hodowca

Link to comment
Share on other sites

Powiedzcie mi jeszcze od ktorego miesiaca moge z 4 posilkow przejsc na 3, a od ktorego moge zaczac dawac tylko 2 i na tym juz pozostac?

I jeszcze jedno. Jak bede go karmic taka gotowana karma, to ile tego ma byc, nie wiem na gramy czy cos? W ktorym miesiacu, ile jedzenia?

Z gory Wam dziekuje za pomoc :D

Link to comment
Share on other sites

No to mi za bardzo nie pomogles ;)
To bedzie suczka polskiego owczarka nizinnego. Przyjedzie do mnie w wieku 2 miesiecy. Ile wtedy mam jej dac tej karmy i od ktorego miesiaca z 4 posilkow przejsc na 3, a od ktorego moge zaczac dawac tylko 2 i na tym juz pozostac? Z wiekiem mam jej dawac coraz wiecej jedzenia? Jezeli tak to w ktorym miesiacu ile?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='justyska2']No to mi za bardzo nie pomogles ;)
To bedzie suczka polskiego owczarka nizinnego. Przyjedzie do mnie w wieku 2 miesiecy. Ile wtedy mam jej dac tej karmy i od ktorego miesiaca z 4 posilkow przejsc na 3, a od ktorego moge zaczac dawac tylko 2 i na tym juz pozostac? Z wiekiem mam jej dawac coraz wiecej jedzenia? Jezeli tak to w ktorym miesiacu ile?[/quote]

pomogl-AS juz cos ;)
pozatym kto ma sie wypowiedziec co do ilosci i czestotliwosci nie znajac rasy/wielkosci psa?

piszesz ciagle o tym PONie nie latwiej bedzie zapytac hodowce? badz zapytac juz teraz skoro jak wnioskuje czekasz na psa?

Link to comment
Share on other sites

Hodowca karmi sucha karma, dostane wyprawke w postaci paczki karmy, ale chce z niej przejsc na gotowana. Dlatego te pytania. Nie wiem czy hodowca bedzie umial mi powiedziec ile gotowanej karmy mam dac psu, skoro karmi gotowa. Rzeczywiscie moze niepotrzebnie zadaje te pytania, ale tak dlugo czekalam na psa i teraz moje marzenie sie spelni za 3 misiace. Mysle ciagle o tym i stwierdzam, ze niektorych rzeczy nie wiem, wiec pytam. Ale masz racje, musze pogadac z hodowca.
I przepraszam za tą meska odmiane ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

justyska2 -aby karmi karmą gotowaną trzeba ją bardzo dokładnie bilansować i dodawać wszystkie specyfiki tym bardziej maluchowi który rośnie i się rozwija .Ja akurat karmię głównie karmą suchą wyższej półki a czasem im gotuję mięsko z ryżem czy z makaronem i jarzynami .Pon-y akurat nie są dużą rasą i rozwijają się inaczej niż briardy tak że możesz mu zacząć gotować ale trzeba by było mu dodawać witaminy i wapno .Ja karmię karmą Pro Formance z której jestem bardzo zadowolona .Jest karmą bardzo dobrą jakościowo chętnie ja psy jedzą i nie taką drogą co jest ważne jak się ma kilka psiaków .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Od swojego weta słyszałam, że warto namaczać karme dla psa przez całe życie, nie tylko jak jest szczeniakiem, bo rzekomo nie boli go potem brzuch i nie jest wzdęty. Czy ktoś się spotkał z taką opinią?

mój Kefir ma już prawie prawie pół roku, zębiska wymienił i ciągle mu mocze - je dwa razy dziennie. Może nie moczyć?

Link to comment
Share on other sites

Osobiście uwazam, ze jezeli ktoś chce karmic psa gotowanym jedzonkiem a nie jest w tym zbyt doświadczony to najlepszym pomysłem jest karmic tylko sucha (najlepsza!) karma do ukończenia przez psa okresu wzrostu i dopiero wtedy przestawiać na gotowane karmy. W takim wypadku nawet chwilowy ubytek jakiegos mikroelementu w pożywieniu nie bedzie rzutował tak drastycznie na przyszłość psa. W przypadku młodych psiaków kazdy niedobór moze być szalenie niebezpieczny.


[quote name='grrrond']Od swojego weta słyszałam, że warto namaczać karme dla psa przez całe życie, nie tylko jak jest szczeniakiem, bo rzekomo nie boli go potem brzuch i nie jest wzdęty. Czy ktoś się spotkał z taką opinią?

mój Kefir ma już prawie prawie pół roku, zębiska wymienił i ciągle mu mocze - je dwa razy dziennie. Może nie moczyć?[/quote]

Podczas gryzienia suchej karmy psiaki usuwają w sporo kamienia nazębnego;) Psy maja bardzo mocne zeby i gryzienie nie jest dla nich problemem. Dodatkowo wielkosc granulek jest dostosowana do masy i mozliwosci psiaka ;) Pies musi wzmacniać mięsnie żuchwy i szczęki.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

mam mały problem z moją Luną. nie chce jeść z miski. jak wezmę pokarm do ręki je z niej, ale niechętnie je z miski. wyparzałam ją, daję jej Friskies. nie wiem co jest, wcześniej jadła normalnie. tak jest od kilku dni, nie działa nawet wkrojenie kawałka parówki, bo wybiera tylko ją i to nie całą

Link to comment
Share on other sites

Pomysl nad zmiana karmy, moze przestawienie szczeniora na Barfa? Friskies to podrzedna karma z supermarketu, nafaszerowana chemia.
Albo jedzenie gotowane, ryz/makaron z warzywami i miesem (kurczak, indyk, ryba, wolowina) +suplementy witaminowe.

Link to comment
Share on other sites

No i ta parówka - nie najlepszy pomysł... Jeśli chcesz "dosmaczać" dodaj np. troszkę ugotowanego mięska z kurczaka:p i chrupki dobrze wymieszaj z tym kurczakiem aby przeszły jego zapachem albo polej troszkę np. rosołkiem /ale bez przypraw/ Ale Friskies raczej odstaw, poszukaj karmy odpowiedniej dla Twojego maluszka- Puppy Large Breed, Medium czy Small. Większość lepszych firm ma karmy z takim podziałem na wielkość psa. To bardzo istotne- szczególnie dla rozwoju szczonków dużych ras.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...