Jump to content
Dogomania

Licencja dla ON


Basia i V

Recommended Posts

Na stronie ZKwP pojawil sie regulamin nowej licencji hodowlanej dla ON.
Tu jest link do tekstu:
[URL]http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/regulamin_licencji_ON.doc[/URL]
[URL]http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/regulamin_licencji_ON_karta_oceny.doc[/URL]
[URL]http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/regulamin_licencji_ON_protokol.doc[/URL]

Sa to linki do tekstu licencji i wzorow dokumentow z samego testu. Ciekawa jestem Waszej opinii.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 237
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nic nowego
cala karta opisu wygladu a dwie linijki opisu psychiki :angryy:
i co to ma byc wystarczy IPOV ?? zenada :angryy:
ale za to doskonale na wystawach :roll:
a ja tu sobie wyobrazalam ze czym wyzsze wyszkolenie .........echh :-(
czyli taki troche gorszy eksterierowo pies bedzie mogl zaliczyc korung a nie bedzie mogl zaliczyc polskiej licencji ................no suuuuuper to sa zmiany :-((

Link to comment
Share on other sites

Czy uzyskanie tej licencji jest niezbędne, by pies/suka otrzymały uprawnienia hodowlane? Czy to tylko taki nieobowiązkowy dodatek do hodowlanki? Co prawda jest napisane, że przystąpienie do licencji jest dobrowolne, ale można to rozumieć dwojako - no bo w końcu robienie psu/suce uprawnień jest przecież dobrowolne ;)

Z jednej strony zmiana pozytywna - wymóg ED (no, chyba, że taki wymóg był w Polsce już wczesniej?). Ale jesli licencja nie jest obowiązkowa do hodowlanki, to w sumie niewiele to zmieni...

Z drugiej - postawnienie warunku otrzymania ocen doskonałych, praktycznie uniemożliwi zdobycie licencji psom z linni użytkowych :shake:

No i czym właściwie różni się ta licencja od przeglądu hodowlanego z testami? Gdzie można znaleźć regulamin takiego przeglądu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mch']i suka bedzie mogla byc kryta chyba 3 razy na 2 lata .[/quote]Taki bonusik :megagrin: :megagrin: :megagrin:

Swoją drogą, ciekawe, czy jeśli bedzie miała ciężką dysplazję łokciową - to też? :razz:

No i nadal nie wiem, czym, oprócz wymogu ocen doskonałych, ED i DNA i brakiem pościgu za pozorantem taka licencja różni się od przeglądu.

Jeśli miałby to faktycznie wpłynąć na polepszenie stanu rasy, to chyba lepiej byłoby wpisać to wszystko do wymogów hodowlanych. Ale z drugiej strony dobrze, że robią cokolwiek... Tylko nadal szkoda, że promowana będzie tylko linia eksterierowa :shake:

Link to comment
Share on other sites

Z tym ED to tak w nawiazaniu do niemców..u nich od przyszłego roku wszystkie psy i suki bez wzgledu na rok urodzenia beda musiały miec przeswietlenie ED i to z wynikiem dopuszczajacym do hodowli(czyli A)
A co do Poaków:mad:...no cóz faktycznie ta licencja to albo do dołu równa i wtedy skoro tylko IPV to powinno się na dobrej ocenie skończyc..albo do góry i skoro tylko z Doskonała to i z IPO3!!!Ale wdedy by pewnie licencji nie było:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AM']Dawniej ciężko było zrobić hodowlankę z psem z linii użytkowej teraz będzie trudno również z suką bo musi być doskonała na wystawach :shake: W PL hodowlę owczarków jak nie kijem to pałką...[/quote]
Hodowlanka pozostaje chyba bez zmian? Więc hodowlankę użytkowa suka zrobi. Ale już licencji nie...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AM']Dawniej ciężko było zrobić hodowlankę z psem z linii użytkowej teraz będzie trudno również z suką bo musi być doskonała na wystawach :shake: [/quote]
Ale za to obniżyli wymogi wyszkolenia ;). [B]Prawie[/B] się wyrównało :evil_lol:.
A przecież można było inaczej...
Przecież ON to pies użytkowy, pracujący. Dlaczego IPO-3 nie daje prawa do licencji z ocenami bdb? Bo co? Bo tylko eksterier? Ja już nie mogę patrzeć na te eksteriery, które tylko potrafią japę wydzierać, ale chwycić porządnie rękaw, to już wyższa szkoła jazdy...
Kurczę, mój wykastrowany kundel ma więcej jaja niż niejeden renomowany eksterierowy reproduktor :mad:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mokka']
Kurczę, mój wykastrowany kundel ma więcej jaja niż niejeden renomowany eksterierowy reproduktor :mad:.[/quote]
z wielka przykroscia musze przyznac Ci racje !
niedlugo to juz nie bede miala czym kryc

mialam nadzieje ze ta licencja to bedzie wlasnie promocja psychiki i wyszkolenia a tu d**a :-(
nie idzie to nic w dobrym kierunku, ta licencja to jakis bezsensowny twor
na uzytek tych ktorzy chca sobie ilosc szczeniakow zwiekszyc .

Link to comment
Share on other sites

Jak to jest bo sie niezle zamieszałam.
Suka robi hodowlanke zaliczając 3 wystawy na ocene bdb ? i co jeszcze ?
Prześwietlenie HD ? i przegląd hodowlany ? i dostaje hodowlanke tak ? a jak chce zeby miała licencje to musze co zrobic ? miec jeszcze wyszkolenie ? IPO-V ?

nie rozumiem:placz:

Link to comment
Share on other sites

Warunki, jakie pies/suka musza spełnić, by zostać hodowlanymi pozostają bez zmian:
- pies trzy doskonałe na wystawach, przegląd hodowlany z testami i próby pracy.
- suka: trzy bdb na wystawach, przegląd hodowlany z testami.

Tylko nie jestem pewna, co z próbami pracy u psów - bo suki, jak wiadomo nie muszą takowych mieć. Do niedawna było to IPO1, teraz chyba obniżono wymagania i do hodowlanki wystarczy IPO V?

Licencja nie jest potrzebna do hodowlanki. Robi się ją psom/sukom hodowlanym dodatkowo - nie jest to obowiązkowe. Warunki, które pies/suka muszą spełnić, by móc przystąpić do licencji są dokładnie opisane w linku, który podała Basia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']Warunki, jakie pies/suka musza spełnić, by zostać hodowlanymi pozostają bez zmian:
- pies trzy doskonałe na wystawach, przegląd hodowlany z testami i próby pracy.
- suka: trzy bdb na wystawach, przegląd hodowlany z testami.

Tylko nie jestem pewna, co z próbami pracy u psów - bo suki, jak wiadomo nie muszą takowych mieć. Do niedawna było to IPO1, teraz chyba obniżono wymagania i do hodowlanki wystarczy IPO V?

Licencja nie jest potrzebna do hodowlanki. Robi się ją psom/sukom hodowlanym dodatkowo - nie jest to obowiązkowe. Warunki, które pies/suka muszą spełnić, by móc przystąpić do licencji są dokładnie opisane w linku, który podała Basia.[/quote]

asher - chyba na te chwile samce muszą miec ipo .

Link to comment
Share on other sites

A ja, im dłużej sobie myślę, tym bardziej się zastanawiam, czemu taka licencja ma służyć. Według mnie miałaby sens, gdyby potwierdzała zgodność psa z wzorcem zarówno pod względem eksterieru jak i charakteru, więc jak najwyższe wyszkolenie. A w takim kształcie służy jedynie potwierdzeniu, że pies osiąga oceny doskonałe na wystawach. Czy trzeba na to dodatkowego papierka, same wyniki wystaw nie wystarczą? A zresztą, ja się chyba nie znam, bo zawsze mam jakieś inne priorytety - zdrowie, charakter (dla mnie te sprawy są ważne we wszystkich rasach) i uważam, że powinny być co najmniej równie ważne, jak uroda.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mch']asher - chyba na te chwile samce muszą miec ipo .[/quote]
No, to wiem. Tylko nie wiem, które? Jedynkę, czy tylko V?

[B]Mokka[/B], mam podobne odczucia :shake: Mam wrażenie, że to taki "lifting" wymagań hodowlanych - czyli udawanie, że coś się zmienia, podczas, gdy tak naprawdę wszystko zostaje po staremu :shake:

Link to comment
Share on other sites

W linku od Basi pisze, ze suki i psy musza miec do licencji IPO-V. No chyba, ze ja czytać nie umiem ....

A jak sie robi tą hodowlanke, jak moj pies zaliczy te wystawy to zgłaszam sie do mojego oddziału ZKwP i ? wyznaczają termin preglądu tak ? dobrze myśle ? A potem moge se do tego zrobić Licenjce?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axusia']W linku od Basi pisze, ze suki i psy musza miec do licencji IPO-V. No chyba, ze ja czytać nie umiem ....[/quote]
To wiem. Ale nie wiem, które IPO musi mieć, żeby móc być reproduktorem...
Bo licencja i "hodowlanka" to dwie różne, odrębne rzeczy. A nie jest napisane, że do licencji moga przystępować tylko te psy, które już mają uprawnienia hodowlane.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']To wiem. Ale nie wiem, które IPO musi mieć, żeby móc być reproduktorem...
Bo licencja i "hodowlanka" to dwie różne, odrębne rzeczy. A nie jest napisane, że do licencji moga przystępować tylko te psy, które już mają uprawnienia hodowlane.[/quote]
[URL]http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/zalacznik_10_-_dodatkowe_wymogi_hodowlane.pdf[/URL]
z tego wynika ze wystarczy IPOV dla psow czyli nawet IPO 1 nie musza miec :( zalosne

Link to comment
Share on other sites

No cóż... Biznes jest biznes... Te zmiany idą w kierunku wygodnym dla hodowców i do tłuczenia kasy na szczeniakach... Raz, że dodatkowe wymogi, to dodatkowe wydatki, dwa, że psy ze wszystkimi popędami na miejscu straciłyby na popularności, bo nie bardzo komponowały by się z kanapą.
I ok, ja rozumiem, że i takie onki są "potrzebne". Niech więc sobie te wymagania do "zwykłej" hodowlanki nie będą zbyt wysokie. Ale szkoda, że licencją będzie się promować psy byle jakie psychicznie, byleby ładne były :shake:

Link to comment
Share on other sites

asher-nieczesto moge sie z toba zgodzic :cool3::evil_lol: ale tym razem podpisuje sie wszystkiemy racami pod twoim postem.doskonale ujete i skomentuje sytuacje z pseudolicencja i pseudo pomyslami konu-zalosne.:shake:.zamiast zmierzac do regulaminu sv twozone sa patencikowe koszmarki ktore osmieszaja rowniez hodowcow ambitnych w tym kraju:-(.

Link to comment
Share on other sites

jak hodowca jest ambitny to wybaczcie ale te przepisy mu chyba nie przeszkadzają takowym byc nadal ,prawda ??? :evil_lol:

asher piszesz biznes -ale dzieki komu ten biznes sie kreci ,dzieki nabywcom , tylko i wyłacznie są byle jakie hodowle , rozmnazalnie na obrzezach miast ( u nas jest kilka jedna ma ok 70 psów) . uswiadamiac ,uswiadamiac ,odradzac psa wszystkim co to zostają im resztki z obiadu i nie mają z nimi co robic i po to im pies , a owczarki takie ładne przeciez :loveu: som.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mch']jak hodowca jest ambitny to wybaczcie ale te przepisy mu chyba nie przeszkadzają takowym byc nadal ,prawda ??? :evil_lol:[/quote]
Nie przeszkadzają mu być. Ale niestety przeszkadzają mu w byciu postrzeganym, jako rzetelny i ambitny. Bo dzięki takim durnym przepisom tworzy się stereotyp Polski, jako zagłębia owczarkowej miernoty :shake:

[quote name='mch']asher piszesz biznes -ale dzieki komu ten biznes sie kreci ,dzieki nabywcom , tylko i wyłacznie są byle jakie hodowle , rozmnazalnie na obrzezach miast ( u nas jest kilka jedna ma ok 70 psów) . uswiadamiac ,uswiadamiac ,odradzac psa wszystkim co to zostają im resztki z obiadu i nie mają z nimi co robic i po to im pies , a owczarki takie ładne przeciez :loveu: som.[/quote]
Jasne.
Ale niestety niewiele się zdziała bez odgórnych uregulowań. Bo ilu ludzi przekonasz? Połowę z tych, z którymi miałas okazję dyskutować, doradzać? Połowa to i tak niezły wynik. A druga połowa i tak weźmie psa od rozmnażacza, który "produkuje" masówkę...
A gdyby powstały odpowiednie uregulowania prawne - i ogólne dotyczace hodowli wszelakich psów i szczegółowe regulujące kwestię hodowli ON - to rozmnażaczy byłoby mniej. A jakby było ich mniej, to przeciętny Kowalski miałby do nich trudniejszy dostęp. A jakby miał trudniejszy dostęp, to może zamiast kupowac byle co byle gdzie - nie kupiłby w ogóle? A jakby nie kupił w ogóle, to biznes rozmnażacza stałby się mniej opłacalny...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...