Jump to content
Dogomania

"Dziwne" zachowanie


paolcia

Recommended Posts

Znów muszę prosić o pomoc przy rozwiązaniu mojego problemu ze szczeniaczkiem. Od jakiegoś czasu obserwuję u mojego szczeniaka(4 miesiące) dość dziwne zachowania: stając na tylnych łapach, górnymi kończynami obejmuje nogę człowieka po czym wykonuje ruchy kopulacyjne. Może i nie byłabym tym aż tak zdziwiona gdyby był to pies, ale moja Nelly jest suczką! Skąd moga się u niej brać takie zachowania i jak powinnam w podobnych sytuacjach reagować? Muszę dodać, że jest to naprawdę krępujące:oops: zwłaszcza w towarzystwie. Czy wam też zdarzały się takie sytuacje?
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

a pewnie ze sie zdarzaly :razz: moja pierwsza psica miala chyba jeszcze lepszy numer, a mianowicie ulubionego pluszaka, ktorego zawsze wyciagala [B]przy gosciach[/B] i kopulowala z nim na srodku pokoju :p
mam wrazenie, ze takie zachowanie to sposob na odreagowanie emocji. co robic? uspokoic, odwrocic uwage, zajac np. pileczka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ca Eivissenc']a pewnie ze sie zdarzaly :razz: moja pierwsza psica miala chyba jeszcze lepszy numer, a mianowicie ulubionego pluszaka, ktorego zawsze wyciagala [B]przy gosciach[/B] i kopulowala z nim na srodku pokoju :p
mam wrazenie, ze takie zachowanie to sposob na odreagowanie emocji. co robic? uspokoic, odwrocic uwage, zajac np. pileczka.[/quote]
Dokładnie tak. Jezeli psiak w ten sposób próbuje rozładowac napiecie to trzeba przekierowac natychmiast jego uwagę na cos innego żeby takie zachowanie nie weszło mu w nawyk. Zabawa piłeczką, gryzak, suszone swińskie ucho, nowa zabawka to skuteczne sposoby. Trzeba tylko uwazac zeby pies nie potraktował tych atrakcji jako nagrody za swoje zachowanie. Dobrze jest zareagowac kiedy pies dopiero zamierza zabrac sie za niepożądane czynności. Jezeli juz robi cos czego nie powinien a zna np.komende "siad" mozna mu dac takie polecenie i wtedy zabawa czy gryzak będą nagrodą za wykonanie komendy.

Link to comment
Share on other sites

A propo, dziwnych zachowan...Niedawno oszczeniła nam się sunia (bassetka) i jedno ze szczeniąt ma bardzo dziwny nawyk, mianowicie zawsze kiedy,,dorwie'' jakieś buty bądż kapcie zaczyna je uporczywie wylizywać je od środka:shake: :shake: :shake: Suczka ma w tej chwili dwa miesiące i dostaje wszystko co w jej wieku jest potrzebne napoczatku myslałyśmy , że to brak witamin ale weterynarz powiedziała że nie więc co to może byc??????

Link to comment
Share on other sites

[quote name='chicken']Ruchy kopulacyjne na nodze to proba zdominowania wlasciciela i zobaczenia "na ile moge sobie pozwolic"... Psu nie wolno na to pozwalac[/quote]

Nie przesadzasz?
4 miesiące i próba dominacji?

:shake:

Bardzo fajny tekst o dominacji[SIZE=-1]
[/SIZE][URL]http://www.dogs.gd.pl/kliker/off_topic/aleks_teoria_dominacji.html[/URL]
[SIZE=-1]
[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nathaniel']Nie przesadzasz?
4 miesiące i próba dominacji?

:shake:

Bardzo fajny tekst o dominacji[SIZE=-1]http://www.dogs.gd.pl/kliker/off_topic/aleks_teoria_dominacji.html

[/SIZE][/quote]
Oczywiscie. Ostatnio 3 miesieczna suka(fakt ze twarda i juz teraz widac jakie z niej bedzie ziolko) probowala mnie skopulowac... Nic nadzwyczajnego sie w tym momencie nie dzialo, a suka ewidentnie "mnie sprawdzala". Dodam ze nie jestem dla niej nikim nowym bo bralam udzial w jej wychowaniu od kiedy tylko pojawila sie u jej wlascicielki...
Ah i jeszcze jedno.
Moja suka bedac tylko ciut starsza robila dokladnie to samo, takze juz mam 2 zywe dowody na to ze to jednak proby dominacji

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie jest to rozładowanie napięcia, a nie dominacja, masz prawo mieć takie poglądy. Ale naprawdę trudno mi uwierzyć w dominację w ogóle, a co dopiero szczeniaka - tak jak z masą wątków na dogo o rzekomej agresji szczeniaków podczas gdy one się np. nudzą. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='chicken']Ja nie jestem zwolennikiem teorii dominacji wszechobecnej ale w tym przypadku sadze, ze to proby "na ile moge sobie pozwolic"...
Poza tym, np moja sunia kopuluje wszystkie suki, ktore jej ulegna a w tym takze psy-jak to nazwiesz? Zboczeniem? ;)[/quote]

Tutaj , w tym wątku , nie było mowy o kopulowaniu na przedstawicielach tego samego gatunku.
To zupełnie inna sprawa.

Link to comment
Share on other sites

mój kopuluje z ulubionym kocykiem czasami - jak jest zdenerwowany, coś się dzieje, nowa osoba pojawia się w domu. wtedy robimy króciutką sesję komend, które zna, i dajemy jakiś smakołyk którym się zajmie trochę dłużej. na nogę na szczęście wlazł tylko raz, ale udałam, że mnie to boli (czyli wydałam krótki, wysoki krzyk), a jako że Figo ma pokojową naturę i nie che robić nikomu krzywdy, to przestał. i więcej nie próbuje.

Link to comment
Share on other sites

[B]chicken [/B]popieram ;)

Odruchy kopulacyjne spowodowane są również zachowaniem dominacyjnym.

[B]ulvhedinn[/B] i [B]nathaniel [/B]niekoniecznie, ale jest to możliwe, szczeniak może jest rozpieszczony (cóż moja suka też jest rozpieszczona i mam z nią ten sam problem). [B]Nathaniel [/B]znam Cię trochę i uwierz mi ... jeśli nie jesteś pewna to się nie wypowiadaj ... w dodatku z krytyką do kogoś kto ma racje, wprowadzasz osobę pytającą w błąd.

''Odruchy kopulacyjne. Dla psa kopulacja z ręką, nogą, pluszową zabawką, poduszką a czasem nawet kotem jest zachowaniem dominacyjnym.

Nawet pies w którym szaleją hormony, czuję różnicę między prawdziwym partnerem a czyjąś nogą. W odruchach kopulacyjnych nie chodzi o przyjemność, chociaż może na to wyglądać. Psy często kopulują, gdyż chcą zaznaczyć swój autorytet. Im dłużej uchodzi im to na sucho, tym wyższą pozycję sobie zapewniają.
DOJRZEWANIE
(...)Kiedy szczenięta się bawią, część czasu spędzają na wspinaniu się na grzbiet rodzeństwa. Bardziej stanowcze z nich mogą wykorzystywać tę pozycję i [B]dołączyć do niej pierwsze odruchy kopulacyjne[/B]. (A więc pisząc: Nie przesadzasz? 4 miesiące i próba dominacji? odpowiem Ci że chicken nie przesadza, i że szczenięta od samego początku dominują się, i próbują sobie zapewnić jak najwyższe miejsce w stadzie [tutaj w wątku za stado uważany jest właściciel]). Jest to sposób pokazania, że są - prawie dosłownie - wyżej od nich[B]. Ten instynkt pozostaje, gdy pies żyje między ludźmi[/B]. W stanie dzikim psy nigdy nie kopulują z osobnikami stojącymi wyżej w hierarchii. [B]W stosunku do człowieka pies robi to tylko wtedy, gdy nie jest pewien który z nich rządzi. [/B](A więc radzę Ci to jak najszybciej zmienić ;) :eviltong::) ) Psy nie podejmują świadomej decyzji o wzmocnieniu swojego autorytetu. Kopulowanie jest tylko czymś, co robią. Nawet te, które wiedzą, że nie należy tego robić, czasem się zapominają - na przykład gdy przyjdzie gość, lub gdy ktoś siedzi na podłodze bawiąc się z nim.
ZAPOBIEGANIE OBSKAKIWANIU (czyli coś co Ciebie najbardziej interesuje ;) )
Kopulowanie jest na ogół najwyższym stopniem rozzuchwalenia się psa. Byś może twój pies często się rozpycha, opiera się o twoje nogi, domaga się polizania Cię po twarzy lub wchodzi Ci na kolana. Fizyczne oznaki zuchwałości są oznaką, że pies czuje się dużo pewniejszy niż powinien. W pewnym momencie może się zachować bardziej agresywnie, dla niego to będzie naturalne przesunięcie granic. Powinieneś otrzymać odpowiedni dystans spychając go z kolan czy odchodząc od niego, gdy zabiera się do twojej twarzy. Gdy zrozumie że tylko ty możesz zaproponować kontakt fizyczny, będzie starał się korzystać z wolności w inny sposób. (...) Każ psu usiąść, zanim dasz mu jeść lub zabierzesz na spacer. Każ mu się położyć, zanim dasz mu zabawkę. Wydaj mu jakieś polecenie, zanim coś dla niego zrobisz. Gdy wzmocnisz swój autorytet, pies będzie miał mniejsze skłonności do zdominowania Cię. Gdy twój pies zacznie kopulować, przywołaj go do porządku odwracając się. Daj mu nagrodę, gdy tylko przestanie to robić i przyjdzie do Ciebie."

To są wskazówki z książki : PIES poradnik dla miłośników - oryginalny tytuł to Dog Lover's Companion.


Być może że się mylę ... nie jestem znawcą, ale skoro tak piszą w książce to chciałam się wypowiedzieć gdyż dziewczyny wprowadzają Cię w błąd. A ja bardzo nie lubię jak zapytam i ktoś wprowadza mnie w błąd.

Napisz jak Ci idzie ;)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nathaniel']Tutaj , w tym wątku , nie było mowy o kopulowaniu na przedstawicielach tego samego gatunku.
To zupełnie inna sprawa.[/quote]
I tu też się mylisz ... chcken próbuje Ci powiedzieć że tu chodzi o dominację !!! Ta suka uważa te suki za stado ... a czym jest dla psa człowiek? Stadem ... Nie wiem czemu upierasz się tak skoro jesteś w błędnym myśleniu :shake: :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='palma']
"Gdy twój pies zacznie kopulować, przywołaj go do porządku odwracając się. Daj mu nagrodę, gdy tylko przestanie to robić i przyjdzie do Ciebie."
[/quote]

A jeśli mój pies zacznie kopulować z innym psem (nie z suką; to zupełnie co innego)? czy mam go odwołać, czy mogą sobie ustalać hierarchię jak im się podoba?

Link to comment
Share on other sites

Akurat tego w książce nie ma :-( Ale ja swoją odwołuję dopiero gdy zaczyna przeginać ... bo zazwyczaj ona kładzie łapy na grzbiet ... no to ok ... a jeśli zaczyna już ''obskakiwanie'' odwołuję ją komendą noga, każę usiąść i po chwili pozwalam odejść ... więcej już tak nie robi ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='znikam']A jeśli mój pies zacznie kopulować z innym psem (nie z suką; to zupełnie co innego)? czy mam go odwołać, czy mogą sobie ustalać hierarchię jak im się podoba?[/quote]

Znalazłam ... przepiszę Ci to po filmie oki :eviltong: ;)

EDIT:
WSPINANIE SIĘ
Gdy Twój pies próbuje kryć innego psa lub stojąc z boku kładzie przednie łapy na grzbiecie, zaznacza w ten sposób swoją dominację. Wspinanie się na innego psa jest zachowaniem nie tylko u samców. Suki zajmujące wysoką pozycję w hierarchii też to robią. Właściciele psów są zdziwieni, dlaczego samiec wspina się na innego samca lub suka ''kryje'' sukę.

KRYCIE
W tym zachowaniu najczęściej jest zamiar seksualny, nawet jeśli ''kryjący'' pies jest kastratem. Można psom na to pozwolić, dopóki ''kryty'' pies nie spróbuje uciekać (oczywiście należy się przedtem upewnić, czy ''kryjąc'' pies nie jest przypadkiem niekastrowanym samcem, a ten ''kryty'' suką z cieczką), gdyż może mieć to charakter manifestowania dominacji. Jeżeli pies próbuje kryć ludzi, należy natychmiast mu przeszkodzić, najlepiej jakimś głośnym, niespodziewanym dźwiękiem.

[To z tej samej książki ;) ]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='palma']
[quote]
[B][B]ulvhedinn[/B] i [B]nathaniel [/B]niekoniecznie, ale jest to możliwe, szczeniak może jest rozpieszczony (cóż moja suka też jest rozpieszczona i mam z nią ten sam problem). [B]Nathaniel [/B]znam Cię trochę i uwierz mi ... jeśli nie jesteś pewna to się nie wypowiadaj ... w dodatku z krytyką do kogoś kto ma racje, wprowadzasz osobę pytającą w błąd.
[/B][/quote][B]
Ja tez jestem pewna że 4 miesięczny szczeniak nie mysli o dominacji człowieka. [/B]
[quote]
''Odruchy kopulacyjne. Dla psa kopulacja z ręką, nogą, pluszową zabawką, poduszką a czasem nawet kotem jest zachowaniem dominacyjnym.

Nawet pies w którym szaleją hormony, czuję różnicę między prawdziwym partnerem a czyjąś nogą. W odruchach kopulacyjnych nie chodzi o przyjemność, chociaż może na to wyglądać. Psy często kopulują, gdyż chcą zaznaczyć swój autorytet. Im dłużej uchodzi im to na sucho, tym wyższą pozycję sobie zapewniają.
DOJRZEWANIE
Kopulowanie jest na ogół najwyższym stopniem rozzuchwalenia się psa.
[/quote]
:crazyeye: :crazyeye: :crazyeye:
[quote]Powinieneś otrzymać odpowiedni dystans spychając go z kolan czy odchodząc od niego, gdy zabiera się do twojej twarzy. Gdy zrozumie że tylko ty możesz zaproponować kontakt fizyczny, będzie starał się korzystać z wolności w inny sposób. [/quote]
Najlepszy sposób zeby wychowac sobie zalęknionego autystyka bojacego sie kontaktu z człowiekiem. Szczeniaki psowatych liżą po pyskach swoje powracajace z polowania matki w oczekiwaniu na posiłek. To naturalne zachowanie oznaczajace całkowite podporzadkowanie. Szczenię odepchniete przez matke jest skazane na smierc głodową. (!)
[quote]
To są wskazówki z książki : PIES poradnik dla miłośników - oryginalny tytuł to Dog Lover's Companion.
[/quote]
Następny autor co sie naczytał Fennelowej :cool1: :mad:
[quote]
Być może że się mylę ... nie jestem znawcą, ale skoro tak piszą w książce to chciałam się wypowiedzieć gdyż dziewczyny wprowadzają Cię w błąd. A ja bardzo nie lubię jak zapytam i ktoś wprowadza mnie w błąd.
[/quote]

[quote name='palma']I tu też się mylisz ... chcken próbuje Ci powiedzieć że tu chodzi o dominację !!! Ta suka uważa te suki za stado ... a czym jest dla psa człowiek? Stadem ... Nie wiem czemu upierasz się tak skoro jesteś w błędnym myśleniu :shake: :roll:[/quote]
Ja też mam różne ksiązki.....
Shirley Chong twierdzi, ze [B]"Hierarchia w normalnym stadzie to nie jest cos, co konkretny pies narzuca innym psom. To jest cos, co inne psy decyduja sie dac temu konkretnemu psu. Innymi slowy, hierarchia przychodzi od dolu". [/B]

A to fragment artykułu Johna Fishera napisanego przez niego (w 1995r.) „Understanding the Behaviour of the Pet Dog”:
„Jeśli Ray Coppinger ma rację (a jest wiele badań naukowych, które to potwierdzają) – u psów nie wykształca się wiele zachowań obserwowanych u dorosłych wilków. [..] [B]Programy dominacyjne (doradzanie właścicielom zdominowania swoich psów), takie jakie sam przez wiele lat stosowałem w swojej praktyce opierają się na niesprawdzonych teoriach i są niewłaściwe. [/B][...]”

Mam jeszcze i taka książkę:

[B]Bruce Fogle -[/B]
[B]"101 pytań,które Twój pies zadałby weterynarzowi,gdyby umiał mówić"[/B]

"Czemu próbuję uprawiac seks ze wszystkim,co widzę: poduszkami,ludzkimi nogami,kotami,z czymkolwiek?Czy jestem nadpobudliwy?

Tak zachowuja się młodzi,nadpobudliwi i niedoświadczeni.Bardzo często takie zachowanie,podobnie jak "ekshibicjonizm",własciwe jest tym ludzkim podopiecznym,którzy nigdy nie mieli szansy skierowania swych pragnień seksualnych we właściwą stronę.Większość psów osiąga dojrzałość w zaciszu ludzkich mieszkań.Mimo że wiele jest rodzin "wielopsich,lwia część żyje bez towarzystwa osobników własnego gatunku.Oznacza to,że gdy ich narządy płciowe dojrzeją do pierwszych testów,nie można ich wypróbować w sposób właściwy.Do prób posłuży więc pierwsza lepsza rzecz:człowiek,poduszka czy nawet kot.
Masturbacja jest zupełnie normalnym psim zachowaniem,,niektórzy ludzie jednak uważają ją za kłopotliwą i krępującą.Zwłaszcza gdy pies wybiera np nogę gościa na obiekt swego zainteresowania.Niektóre psy mają swoją ulubioną poduszke,podczas gdy inne-zależnie od wielkości-wola ludzkie kolano lub goleń.Pluszowe zabawki bywają tak kuszące,że mogłyby być sprzedawane w psich sex-shopach.
[B]Surowe:"Nie!"[/B] [B]za każdym razem,[/B]gdy pies zaczyna sie masturbować,może tak ostudzić zapał,że podobne zachowania znikają w ciągu kilku tygodni.[B]Jeżeli młody pies nie zostanie skarcony przy pierwszych próbach masturbacji,nawyk szybko sie utrwala i może być trudniejszy do przezwyciężenia."[/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote]Nie wiem czemu upierasz się tak skoro jesteś w błędnym myśleniu :shake: :roll:[/quote]W błędnym myśleniu ? W tym kraju nie można mieć innego zdania? Tylko jedne jest słuszne?
Mam prawo się wypowiadać, jeśli uważam to za słuszne.
Nie wierzę w dominację tak młodego psa i mam do tego prawo.

Wierze, że pies rozładowuje w ten sposób napięcie i mam do tego prawo.
Wy macie prawo mieć takie poglądy, ja mam prawo mieć takie.
Wiem, że dużo osób z moimi poglądami się nie zgadza, ale dużo też, w tym osób które są dla mnie autorytetami się ze mną zgadza.
Uważam też, że psy doskonale odróżniają "stado" ludzkie od stada psiego.
MZ pies dominujący to pies o silnym charakterze, który nie potrzebuje używania siły aby wspiąć się wyżej w hierarchi. To pies stosujący uniki ,zabiegi psychologiczne.

Cała otoczka TD ,stosowanie alpharolls itd może psa złamać,a naprawdę trudno jest odkręcić to co się popsuło. Mam takiego psa i wiem jak ciężko jest mi zmienić swoje nawyki jak i przezwyciężyć psi strach.

Poza tym nie krytykowałam Chicken.

Link to comment
Share on other sites

noo, ja to nawet wierzyłam w dominację pies-człowiek, dopóki nie usłyszałam że Fisher przyznaje, iż był to błąd...
natomiast dominację pies-pies uznaję za fakt, nie raz zdarza się że mój Figo próbuje kopulować z mniejszym od siebie samcem albo odwrotnie - że ogromny malamut wskakuje na Figa, a po pokazaniu brzuszka kopulowanie się kończy...

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE][B]Bruce Fogle -
"101 pytań,które Twój pies zadałby weterynarzowi,gdyby umiał mówić"[/B]

"Czemu próbuję uprawiac seks ze wszystkim,co widzę: poduszkami,ludzkimi nogami,kotami,z czymkolwiek?Czy jestem nadpobudliwy?

Tak zachowuja się młodzi,nadpobudliwi i niedoświadczeni.Bardzo często takie zachowanie,podobnie jak "ekshibicjonizm",własciwe jest tym ludzkim podopiecznym,którzy nigdy nie mieli szansy skierowania swych pragnień seksualnych we właściwą stronę.Większość psów osiąga dojrzałość w zaciszu ludzkich mieszkań.Mimo że wiele jest rodzin "wielopsich,lwia część żyje bez towarzystwa osobników własnego gatunku.Oznacza to,że gdy ich narządy płciowe dojrzeją do pierwszych testów,nie można ich wypróbować w sposób właściwy.Do prób posłuży więc pierwsza lepsza rzecz:człowiek,poduszka czy nawet kot.
Masturbacja jest zupełnie normalnym psim zachowaniem,,niektórzy ludzie jednak uważają ją za kłopotliwą i krępującą.Zwłaszcza gdy pies wybiera np nogę gościa na obiekt swego zainteresowania.Niektóre psy mają swoją ulubioną poduszke,podczas gdy inne-zależnie od wielkości-wola ludzkie kolano lub goleń.Pluszowe zabawki bywają tak kuszące,że mogłyby być sprzedawane w psich sex-shopach.
[B]Surowe:"Nie!"[/B] [B]za każdym razem,[/B]gdy pies zaczyna sie masturbować,może tak ostudzić zapał,że podobne zachowania znikają w ciągu kilku tygodni.[B]Jeżeli młody pies nie zostanie skarcony przy pierwszych próbach masturbacji,nawyk szybko sie utrwala i może być trudniejszy do przezwyciężenia."[/B][/QUOTE]
I ja bym sie ku temu przychylała. A 4 miesieczny psiak juz dorósł do jakiegoś psiego przedszkola, aby czlowiek go nauczył zachowań korzystnych i poprawnych zachowań. Takie jakie człowiek od niego oczekuje. U mnie dorosłe suki zcazynaja sie kopulowac w atrakcyjnym cieczkowym momencie. I cieczka u jednej jest sygnałem dla drugiej do ropoczecia. Ale aby nie było tak ładnie w pierwszych dniach cieczki sa bardzo nerwowe do siebie. Potem sie to zmienia.
U znajomej suczka bardzo lubiła seksik po kolacyjce, wtedy molestowała suki bedace w domu. Ale dominacyjna nie była. Ale z ciekawosci musze sie spytac czy po sterylce spadła jej ochota na seksik ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='znikam']A jeśli mój pies zacznie kopulować z innym psem (nie z suką; to zupełnie co innego)? czy mam go odwołać, czy mogą sobie ustalać hierarchię jak im się podoba?[/quote]
Ja na to pozwalam, chyba ze ma to miejsce w miejscu publicznym :evil_lol: W kazdym razie jestem za tym aby ustalanie hierarchi zostawiac psom-one sobie poradza... <oczywiscie jesli nie walczą ze sobą>
Moja suka ma takiego swojego "chlopaka" ktorego kopuluje jak tylko go zobaczy... Odrazu wiadomo kto rządzi w tym "zwiazku" ;):diabloti:

[B][COLOR=Green] Palma nie za ostro bo nie chodzi tu o to aby rozpetac kolejna klótnie...[/COLOR][/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='znikam']A jeśli mój pies zacznie kopulować z innym psem (nie z suką; to zupełnie co innego)? czy mam go odwołać, czy mogą sobie ustalać hierarchię jak im się podoba?[/quote]

Ja bym na to nie pozwoliła. Bo niby jak maja ustalic hierarchie i po co?
Z obcym psem, niech sobie lepiej nie ustala, bo ten drugi moze wkońcu sie zbuntowac i zaczna sie gryźć. Ze swoim tez nie bo czesto to przechodzi do nawyków obsesyjnych.
A kazda próba dominacyjna moze skończyc sie wieksza awantura kiedy w ruch pójda kły. Natomiast kopulowanie gosci jest dosc nismaczne i nie kazdemu moze odpowiadac.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...