Jump to content
Dogomania

Sznauceromaniacy!!!!


Matt

Recommended Posts

  • Replies 34k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • orsini

    6588

  • Ka-Vanga

    2744

  • Elitesse

    2487

  • jostra

    2374

Czyli na chłopski ,prosty rozum to skoro nie ma ani jednego przypadku PRA stwierdzonego w Polsce to co WY za szumy robicie.

Nie ma takiej choroby w Polsce i tyle :evil_lol::evil_lol::evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mek']Czyli na chłopski ,prosty rozum to skoro nie ma ani jednego przypadku PRA stwierdzonego w Polsce to co WY za szumy robicie.

Nie ma takiej choroby w Polsce i tyle :evil_lol::evil_lol::evil_lol:[/quote]
hahahahahaha

Link to comment
Share on other sites

Jestem ostatnio zakręcona i nie miałam głowy do tego, żeby włączyć się do ciekawej dyskusji na temat dziedziczonych chorób :hmmmm: . Generalnie nie jest to temat prosty. Tyle padło tutaj słusznych wypowiedzi, ale mnie interesuje skala tego zjawiska :niewiem: . Z dysplazją mniej więcej wiadomo, dotyka raczej ras większych i jest to naprawdę paskudny problem :shake: .

Ciekawi mnie ten nabrzmiały problem z PRA u miniatur:
[LIST]
[*]jeśli pies i suka są nosicielami, czy z definicji muszą się urodzić nosiciele ?
[*]jaki procent zwierząt u których ujawnia się w późniejszym życiu ta choroba, przychodzi na świat, u nas pewnie nie wiadomo, ale pewnie w USA są jakieś badania na ten temat ?
[/LIST]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']Kreska NIKT nie neguje tu testow corocznych, tylko co one dadza?????wiesz dobrze, ze tak naprawde zeby trafic na psa z PRA to trzeba miec mega pecha, bo az tyle to ich nie ma przeciez wiesz o tym. Wiec puki nie beda obowiazkowe to mozna je o kant ... rozbic, bo co potem??i tak pokryjesz psem BEZ badan:)))))wiec co Ci te badania daly????ze masz suki przebadane[/quote]

A Ty dalej swoje ... Czy naprawdę tak trudno zriozumieć,że kryjac nie przebadana sukę ryzykujesz wypuszczenie na świat wiekszej liczby zwierząt z ryzykiem chorób oczu ??? Tym bardziej, jesli kryjesz nieprzebadanym reproduktorem ? Jesli ja np. mam sukę przebadaną w wieku 3,5 roku, poza tym wiem,że jej rodzice mieli zdrowe oczy w wieku 8 lat i nie dali dotąd żadnego szczeniecia z chorobą oczu, to chyba mogę nawet zaryzykować krycie nieprzebadanym psem, bo ryzyko wystąpienia choroby u dzieci mojej suki jest naprawde małe. O czywiscie jeśli nawet reproduktor jest bez badań oczu, zawsze mozna postarać sie dowiedziec jak najwiecej o psach z jego rodowodu ( jakie ryzyko mają psy z tej linii). To bardzo niewiele, ale jednak coś.

Link to comment
Share on other sites

no dalej swoje, bo co Ci daly te Twoje badania?przebadalas suki i masz papierek ze nie maja PRA, ale tyle to chyba bys i bez badan stwierdzila prawda?:))))))wiec na dobra sprawe CO CI ONE DALY?????spokojniejsze sumienie?wiesz dobrze, ze o czyms takim byc mowy nie moze, bo czasem wyskoczy cos z 10tego pokolenia do tylu, a nie ma linii bez ryzyka, tylko choroby sa rozne. Ale gdyby badania byly obowiazkowe i jawne to wtedy wszystkie psy uzyte do hodowli by je przejsc musialy, a wiec wyszly by te slepe, a tak?tylko plotki , ze podobno po takim to psie jest slepak, a po takim to wnetr itd, tylko ze czasem w plotce nie ma w ogole prawdy!wiec dla mnie na razie te badania sa pozbawione sensu, bo co one dadza????:o :o :o NIC totalnie NIC

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']no dalej swoje, bo co Ci daly te Twoje badania?przebadalas suki i masz papierek ze nie maja PRA, ale tyle to chyba bys i bez badan stwierdzila prawda?:))))))wiec na dobra sprawe CO CI ONE DALY?????spokojniejsze sumienie?wiesz dobrze, ze o czyms takim byc mowy nie moze, bo czasem wyskoczy cos z 10tego pokolenia do tylu, a nie ma linii bez ryzyka, tylko choroby sa rozne. Ale gdyby badania byly obowiazkowe i jawne to wtedy wszystkie psy uzyte do hodowli by je przejsc musialy, a wiec wyszly by te slepe, a tak?tylko plotki , ze podobno po takim to psie jest slepak, a po takim to wnetr itd, tylko ze czasem w plotce nie ma w ogole prawdy!wiec dla mnie na razie te badania sa pozbawione sensu, bo co one dadza????:o :o :o NIC totalnie NIC[/quote]

Obowiazku badan ani obowiązku jawnośći tych badan nie ma ani w USA ani w wielu krajach Europy, a jednak hodowcy to robią, bo to na razie jedyny sposób minimalizacji ryzyka chorób oczu, jeśli nie ma testów DNA.
Jeśli to dla Ciebie "NIC totalnie NIC" , to z mojej strony koniec dyskusji.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marisia']
Ciekawi mnie ten nabrzmiały problem z PRA u miniatur:
[LIST]
[*]jeśli pies i suka są nosicielami, czy z definicji muszą się urodzić nosiciele ?
[*]jaki procent zwierząt u których ujawnia się w późniejszym życiu ta choroba, przychodzi na świat, u nas pewnie nie wiadomo, ale pewnie w USA są jakieś badania na ten temat ?[/LIST][/quote]

ad.1 Nie. W przypadku, gdy za dana wadę odpowiada jedna para genów recesywnych - nigdy ( STATYSTYCZNIE ) po dwóch nosicielach nie urodzą się sami nosiciele, ani same chore psy. Inaczej ma sie to w przypadku, gdy wiecej niz jedna para genów recesywnych odpowiada za wystąpienie danej wady. Stopień ryzyka zależy wtedy od tego, ile wadliwych genów ma każde z rodziców-nosicieli. Ale podkreślam- [U]to TYLKO statystyka[/U] ! W rzeczywistości jest tak,że po dwóch nosicielach możesz otrzymać same chore szczenięta, czy samych nosicieli, ale możesz też mieć szczęście i wszystkie nie będą nosicielami ...

ad. 2 Statystyki USA nic Ci nie dadzą, bo tam powszechne jest coroczne badanie psów. Obecnie np. większym problemem niż PRA wydaje sie inna chroba oczu , jaką jest RD.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kreska'] zawsze mozna postarać sie dowiedziec jak najwiecej o psach z jego rodowodu ( jakie ryzyko mają psy z tej linii). To bardzo niewiele, ale jednak coś.[/quote]

Kreska jak dla mnie to jest to gadanie we świat . Dlaczego ??? Poniewaz ile znasz w Polsce psów , które możesz oficjalnie podać ze jest chory na PRA ???

Pytam sie po raz drugi . !!!!! ILe znasz ??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']zadalam Ci PROSTE pytanie: co Ci te badania daly????wg. mnie NIC, ale skoro twierdzisz inaczej to prosze podziel sie z nami spostrzezeniami[/quote]

Uważam,że co najmniej w kilku poprzednich postach starałam się wytłumaczyć, co dają te badania mi i innym hodowcom na całym świecie. Juz prościej nie umiem. Jesli nadal nie rozumiesz- trudno, nie mój problem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mek']Kreska jak dla mnie to jest to gadanie we świat . Dlaczego ??? Poniewaz ile znasz w Polsce psów , które możesz oficjalnie podać ze jest chory na PRA ???

Pytam sie po raz drugi . !!!!! ILe znasz ??[/quote]

Slepych znam sporo, we wszystkich kolorach ( poza białymi ), ale tylko nieliczne mają certyfikaty,że jest to PRA. Część z tych informacji NIGDY nie była ukrywana od momentu badań i psy zostały wycofane z hodowli. Znając Twoje zródła informacji , jestem pewna, że wiesz o tym od około roku, wiec nie nie mydlij oczu, że jesteś nieświadomy gdzie leży zagrożenie. A jeśli chcesz dowodów- wystarczy chyba mail do włascicieli psów, które Cię interesują, prawda ? Forum nie jest miejscem na takie informacje, pomimo,że cześć z nich nie była, nie jest i i nigdy nie będzie ukrywana.
Poza tym, Mek, ja tu nie jestem po to, aby Tobie ani komukolwiek innemu udowadniać,że PRA istnieje i wysyłac listy chorych czy nosicieli z całego swiata ( a mam tego całkiem sporo ). Zycze Ci tylko, abyś nigdy jako "niewierny Tomasz" nie przekonał sie niejako "na własnej skórze",że PRA i inne choroby genetyczne naprawde istnieją.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kreska'] pomimo,że cześć z nich nie była, nie jest i i nigdy nie będzie ukrywana.
.[/quote]
a czesc wrecz przeciwnie. Mnie np. jedna osoba prosila, zebym nie wspominala komus innemu o tym, ze piesek jest slepy.

Kreska ja uwazam, ze badania oczu sa bardzo wazne, ale u nas sa totalnie bez sensu, nie sa obowiazkowe, wyniki nie sa jawne, wiec co komu po nich????[B]i tak pokryjesz potem psem bez badan[/B]:)))ja znam w sumie 3 polskie psiaki przebadane pod katem oczu: 1 cz-sr, 1 cz i 1 pieprzak, a cala reszta nie, wiec co w takiej sytuacji daje przebadanie swoich suk????to nie widzisz czy Twoje psy sa slepe?bo ja widze. A chodzi o to, zeby te slepe wylapac a razem z nimi ich rodzicow, a tego sie nie da bez obowiazkowych badan i do tego jawnych badan.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kreska']Slepych znam sporo, we wszystkich kolorach ( poza białymi ), ale tylko nieliczne mają certyfikaty,że jest to PRA. Część z tych informacji NIGDY nie była ukrywana od momentu badań i psy zostały wycofane z hodowli. Znając Twoje zródła informacji , jestem pewna, że wiesz o tym od około roku, wiec nie nie mydlij oczu, że jesteś nieświadomy gdzie leży zagrożenie. A jeśli chcesz dowodów- wystarczy chyba mail do włascicieli psów, które Cię interesują, prawda ? Forum nie jest miejscem na takie informacje, pomimo,że cześć z nich nie była, nie jest i i nigdy nie będzie ukrywana.
Poza tym, Mek, ja tu nie jestem po to, aby Tobie ani komukolwiek innemu udowadniać,że PRA istnieje i wysyłac listy chorych czy nosicieli z całego swiata ( a mam tego całkiem sporo ). Zycze Ci tylko, abyś nigdy jako "niewierny Tomasz" nie przekonał sie niejako "na własnej skórze",że PRA i inne choroby genetyczne naprawde istnieją.[/quote]

BRAWO KRESKA :multi: :multi: :multi: :multi:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']a czesc wrecz przeciwnie. Mnie np. jedna osoba prosila, zebym nie wspominala komus innemu o tym, ze piesek jest slepy.


Bo przecież zostawiła sobie jego syna i chce go używać jako reproduktora.To nie ważne przecież,że tatuś jest ślepy :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']Kreska ja uwazam, ze badania oczu sa bardzo wazne, ale u nas sa totalnie bez sensu, nie sa obowiazkowe, wyniki nie sa jawne, wiec co komu po nich????[/quote]

Orsini, mi już podobnie jak Kresce ręce opadają... Czy Ty się boisz tych badań? Żal Ci tej stówy rocznie? Bo chyba nie rozumiem :niewiem:

I co z tego, że nie są obowiązkowe? Chyba w żadnej rasie nie są. A jednak oczy badają hodowcy psów w typie collie (bordery, aussie, collie, szetlandy) dosyć powszechnie. A że nie są jawne? No jak się ich nie ujawnia, to nie są... :roll:

Tak samo jak w wielu rasach nie są obowiązkowe badania na dysplazję. Na przykład nie są obowiązkowe dla labradorów, a jednak odpowiedzialni hodowcy je badają i nie kryją nieprzebadanymi psami. I chętni na szczenięta wiedzą, że powinni o to pytać i szukać rodziców ze zdrowymi stawami. A właściwie po co badać te psy? Przecież idąc Twoim tokiem rozumowania NIC to hodowcy nie daje (bo nie wiadomo jak się dziedziczy) a po psie i tak WIDAĆ, czy kuleje czy nie... :roll: I mogą pokryć nieprzebadanym psem i nikt im nie zabroni. Ale Orsini, czy Ty kupiłabyś labradora nie pytając o stan bioder jego rodziców?

Link to comment
Share on other sites

kurcze zzarlo mi odpowiedz!!!w skrocie policzylam, ze to nie stowa:))a dwa co one dadza jesli znam tylko 3 reproduktory przebadane. Dysplazja jest obowiazkowa do badania i ma to sens, i jakby oczy byly obowiazkowe to tez by mialy sens, a tak???co ten wynik komus da??????nic. Spokojne sumienie??????????????????

Link to comment
Share on other sites

no i tak jakby dysplazji C to nie zobaczysz samemu, chyba ze sie ma RTG w oczach:))))))))))))))))a jak masz slepaka w domu to moze i w domu mozna nie zauwazyc, ale nie wierze ze nie zauwazylabys tego na spacerze, ze cos z psem nie hallo

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']co one dadza jesli znam tylko 3 reproduktory przebadane[/quote]

Poprosisz grzecznie właścicieli reproduktora na którym Ci zależy o zrobienie badań :cool3: .


[quote name='orsini']Dysplazja jest obowiazkowa do badania i ma to sens,[/quote]

Orsini, dysplazja dla labradorów [B]NIE JEST OBOWIĄZKOWA[/B]. Jeszcze raz powtarzam pytanie - kupiłabyś szczeniaka labradora w ciemno, nie pytając o te badania?

Link to comment
Share on other sites

"Moj" reproduktor MA przebadane oczeta:))))))jest jednym z 3, aczkolwiek to nie mialo decyzji akurat na wybor psiaka do krycia:)))))Labki nie maja obowiazkowej????myslalam, ze maja. Ale i z badaniem bym NIE kupila labka:))ani goldena :)))))

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...