Jump to content
Dogomania

Owoc dla psa


łuki221822

Recommended Posts

większość chemicznych analiz granatów ogniskowała się na soku, skórce/owocniku i oleju z nasion. Sok/owoc zawierają duże ilości hydrolizowanych tanin, szczególnie elagotanin (kwas galusowy i kwas elagowy), antocyjanów (cyjanidyn, delfinidyn, pelargonidyn), a także kwasów fenolowych (kwas elagowy, kwas kawowy i kwas chlorogenowy). Dużo hydrolizowanych tanin zwiera również owocnik. (Uwaga: owocnik to właściwie skóra otaczająca nasiona, czyli "otoczka". Nasieniem jest białe twarde wewnętrzne ziarenko, natomiast czerwone jadalne woreczki, łącznie z nasionami są nazywane osnówkami). Dzięki sprasowaniu całego owocu uzyskuje się sok wzbogacony polifenolami owocni.

Łupina zawiera także luteolinę, kwercetynę, kamferol i naringeninę. Olej z nasion zawiera około 63,5 procent kwasu punicynowego - rzadki osiemnastowęglowy kwas transtłuszczowy (strukturalnie pokrewny do kwasu linolenowego). Według jednego ze źródeł nasiona zawierają również bardzo wysokie w świecie roślin stężenie estronu - w przybliżeniu 17 mg.kg suchego ziarna.

Rośnie zainteresowanie olejem z granatów jako silnym fitoestrogenem oraz ze względu na jego przeciwrakowe własności, szczególnie w przypadkach raka piersi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Banany, truskawki, awokado...

Ziemniaki podobno też są trujące, a niektóre psy jedzą całe życie ściepy z obiadu (w tym ziemniaki, często polane tłuszczem) i przekraczają granicę Swojego wieku ;).

Ja osobiście uważam, że truskawka, banan, jabłko czy cokolwiek innego - psu nie zaszkodzi.
Chyba, że będzie jadł to dziennie w ogromnych ilościach, to wtedy może być gorzej.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie- moja mała dziś również wcinała granata i bardzo jej smakował :))

Filodendron/kasikz - właśnie tez się dziwiłem troszkę, bo po tym co tu przeczytałem, sprawdzałem karme i Acana, Orijen i inne firmy z wyższej półki cenowej mają często 1/2/3 karmy z ziemniakami właśnie , więc przepraszam za wprowadzenie w błąd :)

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam sukę, która uwielbiała winogrona choć podobno dla psów są niewskazane. Ale jej nie szkodziły, oczywiście nie jadła ich codziennie kilogramami.

A wiele lat wcześniej miałam ONkę, która kochała ogorki kwaszone, jadła porzeczki i wiśnie czyli kwasne owoce.

 Wszystko można byle umiarkowanie. A ziemniaki nie sa szkodliwe, chyba że surowe, napewno lepsze od zbóż, których sa pełne różne kamy.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...