Jump to content
Dogomania

ACE - PKPR


agamblu

Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='bonusowa']
"których rodowody uznaje ZK, gdyby zostały wyhodowane w Polsce w hodowlach ZKowskich, nie otrzymałyby metryk"

Czy ta właśnie wypowiedź MarzenyS nie jest bez sensu? Jak nie otrzymałyby metryk? To chyba do tego krzyknęłaś głośne "Właśnie!" :crazyeye:[/quote]
Nie jest bez sensu ;)
Oznacza tyle, że w organizacjach członkowskich FCI są niejednolite przepisy, a jednak rodowody psów wyhodowanych według innych wymagań hodowlanych są uznawane. Widzę, że bez przykładów się nie obejdzie ;) Otóż np. w niektórych organizacjach zrzeszonych w FCI psy po rodzicach niewystawianych otrzymują normalnie rodowody. Albo po nieprzebadanych na wymagane przez ZK choroby. Albo po przebadanych w zbyt wczesnym jak na ZKowskie normy wieku. Takie psy w Polsce byłyby kundelkami - nie otrzymałyby metryk - ich rodzice nie miałyby bowiem statusu zwierząt hodowlanych. Jednak ten sam pies przywieziony do Polski będzie zapisany do ZK jako rasowy, bo jego rodowód pochodzi z FCI. I nie mówię o AKC, ale o organizacjach europejskich.
Teraz, wydaje mi się, łatwiej będzie zrozumieć.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mraulina'][URL="http://www.akc.org/"]American Kennel Club - akc.org[/URL]

AKC uznaje sporo ras, których FCI nie uznaje.
Np.:
[URL="http://www.akc.org/breeds/toy_fox_terrier/index.cfm"]American Kennel Club - Toy Fox Terrier[/URL][/quote]

No i?

Znajoma importowała pudla standart biało czarnego, mimo, że KC nie uznaje. Co to ma do rzeczy?

[quote name='Mraulina']Wybacz brak szacunku.
Piszę tak, jak większość użytkowników forum.
Staram się nie odbiegać od standartu. [/quote]

To już świadczy tylko i wyłącznie o Tobie. Czy dobrze? Hmmm...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marzena S']Nie jest bez sensu ;)
Oznacza tyle, że w organizacjach członkowskich FCI są niejednolite przepisy, a jednak rodowody psów wyhodowanych według innych wymagań hodowlanych są uznawane. Widzę, że bez przykładów się nie obejdzie ;) Otóż np. w niektórych organizacjach zrzeszonych w FCI psy po rodzicach niewystawianych otrzymują normalnie rodowody. Albo po nieprzebadanych na wymagane przez ZK choroby. Albo po przebadanych w zbyt wczesnym jak na ZKowskie normy wieku. Takie psy w Polsce byłyby kundelkami - nie otrzymałyby metryk - ich rodzice nie miałyby bowiem statusu zwierząt hodowlanych. Jednak ten sam pies przywieziony do Polski będzie zapisany do ZK jako rasowy, bo jego rodowód pochodzi z FCI. I nie mówię o AKC, ale o organizacjach europejskich.
Teraz, wydaje mi się, łatwiej będzie zrozumieć.[/quote]

Oczywiście ;) Tak jest np.w KC. Takie mają przepisy. A czy wszystkie organizacje zrzeszone w ACE mają takie same wymogi w hodowli psów? Pytam, bo nie wiem ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonusowa']Ależ Mraulina- sama napisałam, że nie rozumiem po co importować psy tak odmienne od naszych :roll:

"których rodowody uznaje ZK, gdyby zostały wyhodowane w Polsce w hodowlach ZKowskich, nie otrzymałyby metryk"

Czy ta właśnie wypowiedź MarzenyS nie jest bez sensu? Jak nie otrzymałyby metryk? To chyba do tego krzyknęłaś głośne "Właśnie!" :crazyeye:[/quote]

Ale rodowody tych odmiennych psów są uznawane!

Zdarza się, że psy w ZK nie otrzymują metryk.
Ale niezwykle rzadko i w wypadkach uzasadnionych.
To znaczy wtedy, kiedy mamy pewność, że ich pochodzenie jest zafałszowane.


Psy w typie AKC dostałyby metryczki - ale w ZK nie byłyby hodowlane, natomiast w AKC - tak. Np. collie długowłosy.

Do wypowiedzi Marzeny jeszcze się nie ustosunkowałam. Teraz to czynię.

A Ty, Bonusowa, nie sierdź się.
Bo nie masz po temu powodów - chyba, że jesteś trochę przewrażliwiona na punkcie swojej osoby.

Link to comment
Share on other sites

Cytat:
Napisał [B]Mraulina[/B] [URL="http://www.dogomania.pl/forum/f967/ace-pkpr-3400/index143.html#post11436410"][IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images_pb/buttons/viewpost.gif[/IMG][/URL]
[I][URL="http://www.akc.org/"]American Kennel Club - akc.org[/URL]

AKC uznaje sporo ras, których FCI nie uznaje.
Np.:
[URL="http://www.akc.org/breeds/toy_fox_terrier/index.cfm"]American Kennel Club - Toy Fox Terrier[/URL][/I]

No i?

Znajoma importowała pudla standart biało czarnego, mimo, że KC nie uznaje. Co to ma do rzeczy?

Ma.
Bo ten pudel u nas jest niehodowlany.
Jeżeli kupisz sobie ToY Fox Terriera, to wejdzie on do grupy N. I będzie hodowlany. Ale nie zrobi championatu polski!
Tak mówią nowe przepisy.

Link to comment
Share on other sites

[B]napisała bonusowa [/B]
[quote]Tak jest np.w KC.[/quote]
Nie tylko w KC, który zresztą współpracuje z FCI a nie należy do niej.

W ACE przepisy także nie są jednolite. I nie o to mi chodziło, jak zapewne rozumiesz ;) Podnoszony jest bowiem w dyskusjach o PKPR problem wymagań hodowlanych, podczas gdy takie same, i mniejsze, wymogi nie dyskwalifikują psów FCI.
To trochę jak w tym cytacie: "moja prawda jest mojsza niż Twoja, bo jest najmojsza" :) A nie tak znowu tym prawdom daleko od siebie ;)
Potrzeba jedynie odrobinę dobrej woli i zdrowego podejścia do sprawy, aby to zrozumieć.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mraulina']
Ma.
Bo ten pudel u nas jest niehodowlany.
Jeżeli kupisz sobie ToY Fox Terriera, to wejdzie on do grupy N. I będzie hodowlany. Ale nie zrobi championatu polski!
Tak mówią nowe przepisy.[/quote]

Do grupy N czyli rasy nieuznane, tak? Więc będzie traktowany jako nowa rasa, a nie odmiana foxa o nieregulaminowych wymiarach?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marzena S']
Nie tylko w KC, który zresztą współpracuje z FCI a nie należy do niej.[/quote]

Wiem, dlatego napisałam na przykład ;)

[quote name='Marzena S']W ACE przepisy także nie są jednolite. I nie o to mi chodziło, jak zapewne rozumiesz ;) Podnoszony jest bowiem w dyskusjach o PKPR problem wymagań hodowlanych, podczas gdy takie same, i mniejsze, wymogi nie dyskwalifikują psów FCI.
To trochę jak w tym cytacie: "moja prawda jest mojsza niż Twoja, bo jest najmojsza" :) A nie tak znowu tym prawdom daleko od siebie ;)
Potrzeba jedynie odrobinę dobrej woli i zdrowego podejścia do sprawy, aby to zrozumieć.[/quote]

Ja rozumiem o co Ci chodzi. Z mojego punktu widzenia: Zakupując psa jakiejś rasy z zagranicy/innej org dowiedziałabym się, czym różnią się ich standarty od naszych, na co przy wyborze psa zwracać uwagę, żeby nie przywieźc czegoś, co nic ciekawego do rasy w moim kraju nie wniesie. Co więcej, nie zwracałabym uwagi na to, czy rodzice wystawowi, czy nie (mówię o takich zasadach jak KC, AKC itp). Jak się siedzi w jakiejś rasie, to zna się wybitne psy, rodowody i pod tym kątem można wybrać idealnego szczyla dla siebie. I tak wiedziałabym, po jakich psach/ z jakiej linii chcę psa.

Natomiast nie kupiłabym szczeniaka po psach, których wygląd i psychika mi nie odpowiada. I nie ma znaczenia, czy hodowla zarejestrowana jest w ZK, KC, czy PKPR.

Co do PKPR nie podoba mi się polityka tej firmy. Nie zależy mi na współpracy z Klubem, bo mi nie są w stanie nic zaoferować. Takie jest moje zdanie i mam do niego prawo.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście masz prawo do własnego zdania. Możesz także wybierać tę organizację, która Ci się podoba. I takie psy, które chcesz. O to w tym wszystkim właśnie chodzi.
Nie wszystko jednak, co na forach zarzuca się PKPR jest prawdą. Często jest tylko prawdy pół, a nawet ćwierć. Czasem jest tylko brednia. A forumowa plotka ma wielką siłę. Temu się przeciwstawiam. Nigdy przekonaniom, poglądom i wyborom.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście- ludzie coś usłyszą, coś innego sami sobie dopowiedzą i posyłają taką nowinkę dalej.

Tyle, że ja się nie zgodzę, że na dzień dzisiejszy w Polsce nie ma wyboru, ot co ;) I na prawdę, żeby spełniać się kynologicznie nie trzeba być członkiem dwóch, tak różnych organizacji. Każda proponuje coś zupełnie innego.

Ja bym tu nawet powiedziała, że PKPR ma monopol na rasy nie uznane przez FCI, bo nie ma innej org w Polsce, która zrzeszałaby te rasy :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Mnie się własnie ten monopol tez nie podoba.

FCI przyjmuje nowe rasy na b. dziwnych zasadach. Czeskiego wilczaka, czeskiego terriera, eurasiera czy inne tego typu sztuczne i niewyrównanie rasy zarejestrowano bez zmrużenia oka - a z naszym chartem czy gończym do ostatniej chwili były takie jaja, że diabli brali. Nie uznaje się też ras ze starymi wzorcami, jak tazi czy tajgan.

FCI powinno złapać wiatr w żagle.

Link to comment
Share on other sites

I o to mi chodzi. Jak sobie sprowadzę foxa toya czy jakieś inne dziwadztwa, jak np. sznaucery tea cup :-o to nie użyj e tego w hodowli zwykłych foxów czy sznaucerów mini. A teraz:

załóżmy, że mamy powszechną współpracę z innymi org również spoza FCI. I ktoś postanawia pokryć swoją sukę psem, którego eksterier mocno różni się od standartu przewidzianego przez org właściciela suki. To mogłoby mooocno zaszkodzić.

Ja jestem przeciwna wymysłom i nowościom, takim jak labradoodle itp. Ale rzeczywiście FCI mogłoby uznać kilka nowych ras, które są na prawdę fajne. Np. boerboel, AB :loveu: Wielbiciele świnek by się pewno ucieszyli ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mraulina']Axusiu, znowu przesadzasz.

A sędziów niemieckich powinniśmy zapraszać jak najczęściej. I nie jest prawdą, że rzucają Vg na prawo i lewo. Nasze psy im się niezbyt podobają... i racja...

U nas było zupełnie na odwrót , przyjechał sedzia z Austrii i 1 oc dosk na 11, potem w Kielcach dosk ale 3/3 więc pojechalismy do Niemiec , sedzia niemiecki wygrana z Dt Ch i BOB:loveu:

Link to comment
Share on other sites

Ta grupa N to taka poczekalnia ras uznanych lokalnie (w jednym lub kilku państawch należących do FCI). Wprowadzono tę "grupę" do przepisów FCI niedawno. I nasz gończy był wcześniej wystawiany w grupie VI, a na światówce w Poznaniu był w grupie N, bo wtedy mniej więcej weszły w grę te przepisy. Oczywiście po niej wskoczył z powrotem do VI, bo wtedy też został uznany przez FCI.


Co do czeskich ras jak wilczak czy czeski terrier to czeska kynologia miała dużą siłę przebicia w FCI.

Link to comment
Share on other sites

Magat-czy to bylo na landowce ?:cool1:
mysle ze axusia pisala o wystawach specjalistycznych tak naprawde jedynych ktore sie licza dla onkarza;).zwlaszcza w zwiazku z brakiem tak dziwnej klasy dla onow jak otwarta.:diabloti:.czy czampionufff:diabloti::diabloti:.
Mraulina-oj wypadaloby szeroko otworzyc drzwi i w SV:diabloti: o FCI nie wspomne bo to mocno skostniala struktura.:cool1:
inna sprawa ze raczej nie nalezymy do czolowki narodow ktora ceni sie za kulture kynologiczna delikatnei mowiac.:lol:
tacy czesi juz na przyklad sa zupelnei inaczej postrzegani.w zwiazku z tym rownosc wolnosc itd mozemy sobie wlozyc miedzy bajki bo wiadomo jak jest:roll:.

Link to comment
Share on other sites

bonusowa, jesli mam problemy emocjonalne to wybacz ale nie sa one tematem tego forum i nie jesteś osobą kmpetentną pisać na ten temat publicznie bo ja sobie tego nie zycze i od stwierdzania tego czy je mam czy też nie jest psycholog a nie Ty. Jezeli zaś chodzi o moje funkcjonowanie w ZkwP i np KHRON to dałbym sobie z tym radę bo jeśli można pracowac na 2 etatach i znakomicie sobie radzić to niby dlaczego miałbym sobie nie radzić działając w 2 różnych organizacjachy tylko z korzyścią dla obu stron? Przecież to same zalety i obie organizacje korzystają z mojej osoby bo płacę im składki a one nie chadzają piechotą, pomagam im przy wystawach itp. Natomiat co do monopolu ZKwP i FCI to niestety, ale trwa on nadal o czym świadczą po pierwsze wypowiedzi pana Mani w wywiadzie udzielonym kwartalnikowi Kynologia a po drugie musiałyby być widoczne zmiany w statucie ZKwPpolegające na usunięciu idiotycznych zapisów mówiących o "wyborze" białe - czarne na zasadzie albo znami albo przeci w nam. Gdyby ten monopol zniknął to i te zapisy by zniknęły bo to wstyd i hańba dla polskiej kynologii, której ZKwP jest tylko częścią a nie całością jak chce, żeby była ona postrzegana ale to nie doczekanie tej organizacji i pora to zmineić bo ustawa mówi nieco co innego...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...