Jump to content
Dogomania

Akita trudna i agrysywna rasa???


Bagira

Recommended Posts

Zanim moja niunia sie pojawia w domu to po mimo tego ze ukadalam psy to i tak mialam obawy bo mam 2 malutkie szkraby w domu, a pisza , akita nie dla dzieci.. Ok kupilam i... Masakra.. malenka miala okolo 4mc nie nauczona niczego!!! Siusiala po katach, kradla ze stolow - zgroza. Dwa trygodnie ulozenia, karcenia.. Po 3 latach moge powiedziec tak, mialam rozne psy ale tak doskonalego psa rodzinnego, obronnego i dla dzieci nie mialam !!! Jest cicha, posluszna i pokorna. Jest moja przyjaciolka, obroczyna i strazniczka dzicieci. Chroni je jak matka szczenie, nie szczeka jak inne psy jest NAJLEPSZYM PSEM POD SLONCEM. Jak myslalam o drugom psie innej rasy to teraz tylko druga akita, bo lepszej rasy nie ma !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A i owszem, ta sama. I chyba nie czytalas co pisalam, ze kot zostal odseparowany. Nie moge winic psa za jej WRODZONA nieche co kotow. Nigdy nie szarpie na spacerze do innych zwirzerzat,pozwala na 'pieszczoty' dzieci i jest cudownym psem. Jak nie znosi koty to trudno, mam na tyle duzy dom ze moge pozwolic na egzystence jej i kota. Jedyna uwaga, to fakt, koty nie toleruje, i TYLKO KOTY.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bagira']A i owszem, ta sama. I chyba nie czytalas co pisalam, ze kot zostal odseparowany. Nie moge winic psa za jej WRODZONA nieche co kotow. Nigdy nie szarpie na spacerze do innych zwirzerzat,pozwala na 'pieszczoty' dzieci i jest cudownym psem. Jak nie znosi koty to trudno, mam na tyle duzy dom ze moge pozwolic na egzystence jej i kota. Jedyna uwaga, to fakt, koty nie toleruje, i TYLKO KOTY.[/QUOTE]

Jo również nie winiłbym psa... Akita jak by nie było jest myśliwym. Ma prawo do polowania to jej instynkt. Co prawda większość akit moża przyzwyczaic do kota.
Uwazam, że akita jest najlepsza pod słońcem jako rasa rodzinna i stróżujaca...;-)

Link to comment
Share on other sites

Dodam cos, moja niunia jeste takim spem ze przymnie kot chodzi wolno, ona sie slini w stresie ale go nie ruszy. Kot, lasi, skacze, nawet je obok jej miski i nic, bo ja jestem. Ale wiem ze by, tylko chwila beze mnie tylby atak! Taka rasa taki wybor. Ale po raz kolejny powiem, najlepsza rasa dla ludzi z pojeciem jakiego psa biora!!
Dla tych co usiuja wkladac kij w mrowisko. Nie szukjacie dziury w calym bo, to nie pes byl zy tylko Wam sie nie udao go ulozyc..
l

Edited by Bagira
blad
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bagira']Dodam cos, moja niunia jeste takim spem ze przymnie kot chodzi wolno, ona sie slini w stresie ale go nie ruszy. Kot, lasi, skacze, nawet je obok jej miski i nic, bo ja jestem. Ale wiem ze by, tylko chwila beze mnie tylby atak! Taka rasa taki wybor. Ale po raz kolejny powiem, najlepsza rasa dla ludzi z pojeciem jakiego psa biora!!
Dla tych co usiuja wkladac kij w mrowisko. Nie szukjacie dziury w calym bo, to nie pes byl zy tylko Wam sie nie udao go ulozyc..
l[/QUOTE]


Akita to pies silnie dominacyjny,ale nigdzie nie udalo mi sie znalezc informacji jakoby Akita miala wradzona niechec do kotow!
Moge prosic ewentualnie jakis wiarygodny link?
To nie jest szukanie dziury w calym,ale przeciez golym okiem widac,ze to tylko i wylacznie wasze niedopilnowanie.
Jezeli bylas przekonana,ze ta Twoja Niunia ma wrodzona niechec do kotow,to dlaczego od samego poczatku ryzykowalas zyciem tego kota?
Kaprys?Czy moze przekonanie,ze jakos to bedzie?
Rozumiem ludzi,ktorzy po czasie orientuja sie,ze pies zagraza zyciu kota,ale Ty przeciez twierdzisz,ze od samego poczatku WIEDZIALAS,ze kwestia czasu bedzie atak psa na kota bo przeciez Niunia to mysliwy z silnym instynktem do polowania i dodatkowo wrodzona niechecia do kotow.
To ja sie pytam po co czlowiek kupuje psa takiej rasy do domu w ktorym mieszka kot?

Link to comment
Share on other sites

ja bym też szukała przyczyn...juz o tym pisałam...bo nietolerancja nie bierze sie z nikąd...nie ma czegoś takiego jak wrodzona nietolerancja...nie mogę winić psa, ze pogoni zwierze na dworze...bo tu faktycznie działa instynkt...ale nagłe zaatakowanie domownika to co innego. -zaden "mysliwy" nie zaatakuje członka swojego stada jesli nie wyczuje zagrozenia...pytanie jakie jest ryzyko, że po kolejnych paru latach zwierze zaatakuje kogos jeszcze...poza tym to jak Twoj pies reaguje na kota jest straszne :( moze warto drążyc co spowodowało tak silną reakcję w psie?
ja mam 3 koty...w porywach miałam i 10 (to był na szczescie jednorazowy maks :P) kociaki były zwykle małe...nie raz chore...nie ma opcji na jakąkolwiek agresje psa do kota...dla mnie to tak samo jakby zaatakowany został człowiek ...choć młoda za kotami jakos szczególnie nie przepada-na pewno nie traktuje ich jak równych sobie...
zgadzam sie, że to wspaniałe psy...tylko trzeba włożyć w ich wychowanie troche pracy...ale tyczy sie to chyba kazdej rasy bo nie ma zwierząt, które rodza sie idealne (wg nas) i z wiedzą czego potrzebuje i oczekuje człowiek...

Link to comment
Share on other sites

Tak jak wczesniej wspomiałam., jestem tserem psów i znam moja od malego. Co więcej pochodzi z doskonalej linii [url]http://www.redwitchakitas.co.uk/#/redwitch-story/4575061096[/url]
i kazdy powie ze akita poluje. I się nie bede klocić z Wami bo znam swoja mała od maluslkej. Nakrece kiedyś film jak jest ulozona. I tylko nie ogarniam tego jak, nie pojmujecie natury pierwotnej tych psow.. Co więcej cieszę sie że mam w purebred akite a nie mixa z xx hodowli. Ps.zeby nie było ze kogos obrazam.

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=#000000][/COLOR]Mam beagla i wiem coś na temat polowań i stosunków z kotami.. Co do kotów to obcych nie trawi a naszego bardzo polubiła.. nawet śpią czasem razem :D
Akita z tego co większość tu czytałam to jest psem myśliwskim.. ma jakiś pociąg do zwierzyny. Kupując takiego psa każdy powinien chociaż podstawowe informacje o tej rasie wiedzieć.. Nie powinniśmy podejmować pochopnych decyzji kupna psa ponieważ raz go widzieliśmy na oczy i nam się spodobał.

Jeśli już tu napisałam to może odp mi czy Akite jest ciężko wychować?
Wiadomo każdy psiak ma swoje za uszaki ale pytam ponieważ zastanawiam się na kupnem właśnie psa tej rasy.

Link to comment
Share on other sites

paulina my jedziemy jutro po naszego akitka rasą zainteresowalismy sie jakies dwa lata temu ale mielismmy przyjaciela teraz juz go niema przez te dwa lata czytalismy wszystko co sie da na temat rasy bylismy na wystawie psow skontaktowalismy sie z jednym z wlascicieli akity i z nim rozmawialismy na zywo No i jutro jedziemy po akitke :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bagira']Podstawowe pytanie, czy umiesz ułozyć Aitke?? Bo z nią jak z żołnieżem, jak ja ułżysz, zrobi dla Ciebie wszystko ale jak od małego poczuje domene, pokona Cie i trafi do schoniska..To nie jest łatwy pies...[/QUOTE]
I dokładnie tak. Tyle, że należy wyraźnie powiedzieć, że jednak jest gigantyczna różnica między akita psem, a akitą suką. Przy czym....czytam ten i parę innych tematów na forum i nie mogę się oprzeć wrażeniu, że tego typu tematy finalnie mogę wyrządzić więcej krzywdy niż dobrego. Akita jako rasa promocji nie potrzebuje, zawsze znajdą się miłośnicy.
W tytule tematu jest pytanie: Akita trudna i agresywna rasa???
Oczywiście wszystko zależy od tego gdzie ustawimy punkt odniesienia. Wydaje mi się, że z racji na popularność można śmiało przyjąć labradora. Oczywiście zakładam, że szkolenie, socjalizacja itd to obowiązek każdego właściciela psa, niezależnie czy ma akitę, labradora czy yorka.
Więc odpowiadając na pytanie:
trudna? Tak trudna, bo w szkolenie trzeba włożyć więcej wysiłku, niż w szkolenie naszego punktu odniesienia.
agresywna? Tak agresywna, jest rasą pierwotną z bardzo silnym elementem dominacji. Zdecydowanie bardziej agresywna niż labrador.
Tak więc moja odpowiedź jest: dwa razy TAK.
I niewiele zmieni w tej opinii zmiana punktu odniesienia, nawet jeśli będzie to owczarek niemiecki. Myślę, że dyskutując dobrze pamiętać też, że mówimy o rasie jako całości, a nie o poszczególnych przypadkach gdzie są odstępstwa od średniej rasy: np agresywny labek, czy łagodna jak owieczka akita. To jest margines, a dyskusja powinna opierać się na tym co jest po środku.

To piękne psy, ale naprawdę uważam, że jakiekolwiek wybielanie ich trudnych charakterków nie robi nikomu dobrze. Ani psiakom, ani ich przyszłym właścicielom (tudzież kotom jak widać ;) )

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=#000000][/COLOR]Czy umiem ułożyć Akite ?
Nie miałam tego psa nie wiem jak z nim jest, czy jest trudno.
Bardzo dobrze poradziłam sobie z beaglem.. dostałam ją jak miała 2 lata, nic nie umiała, szczekała na wszystkich jak i atakowała, była psem dominująca. Teraz to jest inny pies.. nie jest już dominują i zachowanie w stosunku do innych psów też się zmieniło. Jest resocjalizowanym psem i ciesze się że się przełamała bo na prawdę miałam z nią problemy a teraz jak ręką odjął :)

Jeśli bym miał akite i miałbym z nią problemy nie oddałabym jej do schroniska. Przeszłam wiele z moim beaglem i na myśl by mi nie przyszło żeby ją do schroniska oddać.. może się spotkałyście z takim zachowanie u innych osób ale to nie ja.

[B]Faustus [/B]a co do tej różnicy między akitą psem, a akitą suką to mogłabyś napisać coś więcej ?

Mam też do czynienia z trudnymi psiakami.. u nas w schronisku gdzie jeżdżę są szkolenia psów.. byłam prawie że na każdym i właśnie to one pomogły mi z moim psem.

Link to comment
Share on other sites

Ja po jednym dniu posiadania 3 miesiecznego nieboraka niewil moge powiedzic pozatym ze jest to pies bardzo inteligentny
P.s Zastanawiam sie nad szkoleniem aby isc z nim na takowe ale narazie niewiel wiem o szoleniach profesjonalnych jak gdzie i za iile jutro podzwonie to zobaczymy

Link to comment
Share on other sites

szkoły daja dobrą socjalizację...:)
ciezko o podobną na osiedlu czy w domu...psiak przebywa z innymi psami...można łatwiej wykluczać negatywne zachowania. poza tym wiedza i doswiadczenie nigdy nie bedzie wystarczajace moim zdaniem...ja na kazdym szkoleniu sie czegoś uczyłam...lubie tez chodzić popatrzec i porozmawiac z moimi byłymi trenerami :) choć psiaki mam podobno na medal...uważam, ze wystarczy chwila nieuwagi i kawał ciezkiej pracy mozna wyrzucić do kosza ;)

Link to comment
Share on other sites

Rożnica pomiędzy psem a suką jest bardzo duża np: waga która różnić się może nawet do 10kg, no i agresja. Psy są bardziej dominujące.
Co do szkolenia od małego to radziłbym przyszłym właścicielom wziąć sobie rady posiadaczy akit do serca. Ja mam przykład na własnej skórze. Nie przykładaliśmy się i teraz mamy co nie co z naszą psiną. Ale nic. Jest jaki jest i jestem tego świadomy. Mimo to jest traktowany jako pełnoprawny członek rodziny a czasami nawet ma większe fory.

Link to comment
Share on other sites

mam świadomość tego że każdy pies jest inny i ma inny charakter, wymagania itp ale na wszystko znajdzie się sposób i rady.
Jeśli ktoś chce coś osiągnąć i będzie konsekwentny to dopnie swego. Czytałam i czytam dużo o Akitach.. dowiaduje się coraz więcej o tej rasie i wiem z czym bym musiała się zmierzyć jak bym postanowiła kupić akite.
Jestem na tym forum żeby dowiedzieć się jak najwięcej o Akicie, o jej charakterze jak z nią postępować i wychowywać.

Z tego co czytałam to akita jest psem dominującym, ma instynkt myśliwski i może przejawiać agresje w stosunku do innych zwierząt.
Jeśli chodzi o to że nie mogłabym spuszczać akity to wiem coś o tym bo mam już psa myśliwskiego i mam do niej linke kilkunastocentymetrową gdzie jak jesteśmy na polu, łąkach to chodzi właśnie na tej smyczy. Co do dominacji to idzie sobie dać z nią rade, a dobrym przykładem jesteście Wy.. gdzie kiedyś też kupiliście Akite i było to wasze pierwsze spotkanie i wychowanie tego psiaka.

Link to comment
Share on other sites

Mam Akite, wiec moze i ja cos napisze, co mam nadzieje komus sie przyda. Na pewno nie jest to latwy pies. Na pewno jest dominujacy i pewny siebie. Czesto sam wszczyna bojki, choc to nie tylko domena Akity. W razie niebezpieczenstwa reaguje szybko i zdecydowanie. Lubi sobie zapolowac i o ile przed rozpoczeciem biegu mozna go powstrzymac, o tyle jak juz ruszy szansa na to drastycznie maleje, instynkt powoduje, ze gluchnie. Nie slucha sie w stu procentach. Strasznie przywiazuje sie do swojego wlasciciela, chodzi za nim doslownie wszedzie, chce byc jak najblizej jego. Kocha, to slowo raczej nie oddaje tego, czym darzy Swojego pana i Swoje stado. Jest to cos niespotykanego i ja to widze i mam okazje przekonac sie o tym na wlasnej skorze. Do ludzi nastawiony pozytywnie, moich przyjaciol wrecz uwielbia, co bardzo entuzjastycznie okazuje. Na jego zaufanie trzeba zapracowac, a gdy tak sie stanie, mamy najwierniejszego towarzysza jakiego mozna sobie wyobrazic.

Link to comment
Share on other sites

Ja bedac ze swoja akita w przedszkolu dla psa uslyszalem zdanie trenerki na temat wszystkich psow ze 80% agresji psa to wlasciciela wina i wychowania psiaka zreszta ogladajac w tv zaklinacza psow tez to widac.Inaczej pies agresywny zachowywal sie przy nim a inaczej przy swoim wlascicielu i to rozne rasy dopiero po jego uwagach o zachowaniu wlasciciela pies przy wlascicielu stwal sie potulny jak baranek

Link to comment
Share on other sites

Jakoś mi nie pasuje do akity określenie, że jest/może być potulna jak baranek ;) a 80% to nie 100%

Są sytuacje, że nawet najlepiej wychowany i ułożony akita zareaguje agresywnie i zawsze należy o tym pamiętać. Nawet po latach obserwacji swojego psa może Cie zadziwić różnymi nie zawsze pozytywnymi zachowaniami, a jeśli czujność się uśpi to reakcja człowieka może być znacznie wolniejsza. Przy mnie każdy (nawet male dziecko) może psu wyciągnąć wszystko z pyska, ale dziecka sam na sam bym nie zostawiła. Pies mimo, że dla wielu jest przyjacielem i członkiem rodziny wciąż pozostaje 'tylko' zwierzęciem i nie należy o tym zapominać.

Akity to trudne psy, ale poświecony czas i praca dają cudowne rezultaty. Czasami szokuje jak agresywny do innych psów i niedelikatny zazwyczaj pies potrafi być super delikatny i cierpliwy dla ludzkiego dziecka.
Nie wszystko da się zrobić z każdym osobnikiem. Tak samo jak każdy brat z ludzkiego rodzeństwa jest inny, tak samo każdy szczeniak ma swoje indywidualne cechy. Jeden może być łagodniejszy inny bardziej agresywny, jeden może być totalnie leniwy, a inny energiczny i chętny do pracy. Nie na wszystko mamy wpływ.

Większość znanych mi akit nie ma nic przeciwko kotom, dzieciom, ale spotkałam 2 akity, które ewidentnie dzieci nie lubią. Wiele znanych mi akit jest bardzo leniwych, ale jest też całkiem sporo z którymi można uprawiać jakieś sporty. Do większości akit dla których kiedyś byłam obca mogłam spokojnie podejść - niektóre wręcz zalizywały (i to nie tylko szczeniaki), a do kilku lepiej było się nie zbliżać na bliżej niż 1 metr.

Nie znam akity, która jest w 100% karna. Spuszczając psa ze smyczy zawsze ponosisz jakieś ryzyko, bo może zdarzyć się akurat taka sytuacja, której nie przewidzisz i nie powstrzymasz psa. Ja osobiście podejmuje takie ryzyko ograniczając je najczęściej plastikowym kagańcem.

Znam też ludzi, którzy nie mogą wejść do własnej kuchni jak ich pies i muszą z nim chodzić na spacery w kagańcu i na smyczy bo atakuje każdego psa bez wzgledu na wiek i płeć. Słyszałam historie jak akita pogryzł swojego właściciela/członków rodziny/gości.

Doświadczenie nie jest potrzebne, żeby wychować dobrze psa. Ważne są chęci, czas i głowa na karku. Miałam 16 lat jak Anata pojawiła się u nas w domu, był to nasz pierwszy pies, pierwsze zwierze (nie licząc rybek). Ani ja, ani moi rodzice nie mieliśmy żadnego doświadczenia w wychowaniu psa, ani nie znaliśmy za bardzo ludzi, którzy mieli jakiekolwiek pojęcie co robić. Kilka książek, psie przedszkole, socjalizacjaa, socjalizacja, praca, rozmowa z innymi ludźmi, socjalizacja i jeszcze raz socjalizacja. Oczywiście popełniliśmy kilka błędów wychowawczych, ale w żadnym wypadku nie zakwalifikowałabym ich do poważnych (np. strasznie sępi na spacerach od obcych ludzi). Chociaż rzeczywiście ułatwiliśmy sobie troche zadanie, bo wzielismy suczkę (jako tą łąawiejszą w ułożeniu) i dodatkowo wysterylizowaliśmy ją po pierwszej cieczce.

Edited by Agappe
Link to comment
Share on other sites

Również posiadając Akitę, samca dla odmiany, też się wypowiem :)
Mój zwierz też jest moim i męża pierwszym psem. Nikkou nie jest łatwy w wychowaniu, ale myślę, że daliśmy radę.
Jeśli porównać go do goldena, to oczywiście ideałem nie jest, ale jak na moje potrzeby ułożony jest wystarczająco.

Moje spostrzeżenia, oczywiście na przykładzie Nikkou, odnośnie typowych akicich cech:

Nieufny wobec obcych - oczywiście. Nikt bez mojego lub męża pozwolenia nie wejdzie do domu. Żadna obca osoba również go nawet nie dotknie, jeśli jej na to nie pozwolimy. Pozostawiony sam sobie pies by się po prostu odsunął. Swoich ludzi - naszą rodzinę, bliskich znajomych; traktuje prawie jak nas. Różnica w podejściu do "obcych" i "swoich" jest BARDZO widoczna.

Myśliwy - spacery w lesie tylko na smyczy. Pozwalamy mu czasem pobiegać luzem, ale tylko w kagańcu. Okoliczne sarny, zające, wiewiórki i ptaki (bo Nikkou nie wyklucza drzew z terenu łowieckiego - a nuże cosik spadnie? ;)) mogą być spokojnie.

Dominujący - to akurat w przypadku mojego psa prawda. Bardzo to widać gdy spotyka lub chociaż zauważa inne samce: ustawia się w przepięknej postawie wystawowej - powinnam mu wtedy robić zdjęcia. Pyskówki i powarkiwania są oczywiście częścią rytuału :/

Agresywny - nie powiedziałabym. Wszelkie przejawy "agresji" u Nikkou wynikają z jego cech opisanych powyżej. Jak długo nie zapominam jakiego mam psa problem agresji nie istnieje :D

Wierny - ciężko stwierdzić, nie odnotowałam jeszcze w życiu tak ekstremalnej sytuacji jaka spotkała Hachiko :) Z całą pewnością bardzo oddany i towarzyski. Zawsze przy nas. Zawsze ma nas w zasięgu wzroku i słuchu. Bardzo nieszczęśliwy gdy jest od nas odseparowany.

Inteligentny - bez dwóch zdań :) Ale to również oznacza, że każde polecenie wykonywane jest "po zastanowieniu". Jeśli Nikkou uzna, że mam głupie pomysły, to mimo, że polecenie wykona da mi to do zrozumienia ;)

Podsumowując, nawet samca da się wychować.

Jeżeli udało Ci się wychować beagla, to jestem pełna podziwu i ostrożnie zakładam, że z Akitą też dasz sobie radę. Akity są równie trudne w szkoleniu, aczkolwiek z trochę innych powodów niż beagle. Zakładam jednak, że jesteś już tego w pełni świadoma :) W obu przypadku grunt to ustalenie jasnych zasadach i konsekwencja w ich egzekwowaniu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...