Jump to content
Dogomania

pieskie MEMY, MUZYKA, KAMPANIE SPOŁECZNE...


sleepingbyday

Recommended Posts

sarna szkodnikiem??
nie według sarny. której jest chyba wszystko jedno, czyzabije ja kłusownik, czy licencjonowany myśliwy. mi też byłoby wszytsko jedno, czy zabił by mnie żołnierz, czy bandyta.
do życia uprawnia sam fakt istnienia. nie ma innej wykładni etycznej.
nie znaczy to, że jest to konstatacja łatwa w przełożeniu na codzienność. bo ludzie musza jeśc, muszą się w coś ubrac, bo dla rolnika ważniejsze będzie ochronić plony przed dzikiem i nie wydac na ogrodzenia. bo to, bo tamto. niemniej jednak nic z tych faktów nie sprawia, że nagle prawo dożycia zostaje zawieszone.
Ale wyparcie działa u ludzi względem ich działań wobec innych ludzi, to co tu dopiero mówić o zwierzętach.
jak zaczynasz rozważać konsekwencje myślowe pewnych postaw, to już nie możesz zatrzymac sie w pół drogi, byłoby to nieuczciwe względem siebie. i było by wyparciem. powoli krok po kroku dochodzisz do przekonania, że skoro A, to B. i zaczyna sie kłopot, bo w sumie nie da się żyć bez łamania czyjejś woli, czyjegoś życia.
ja mam teraz na sobie ubrania, z których chyba każde zostało wyprodukowane przy wykorzystaniu zbyt taniej siły roboczej. i to pewnie delikatnie mówiąc.
kupuję żarcie w sklepie, które wymusza na dostawcach tańsze ceny, żeby w ogóle przyjąć towar.
jak walczyć z każdym wstrętnym aspektem ludzkiej chciwości i biedy?
nie wiem, ale staram się nie udawac, że wszystko jest git. albo że cos jest usprawiedliwione, bo to, bo tamto. nie jest.

Link to comment
Share on other sites

Nie chce się kłócić, bo nie uważam, że myślistwo to coś dobrego, już o tym wcześniej wspominałam. Ale wiem, że dużo ludzi myli myśliwych z kłusownikami. Uważam również, że nie jest to temat do tego, bo tutaj powinniśmy zamieszczać memy, a nie dyskutować na temat myślistwa (taki temat już chyba widziałam na dogomanii, ale nie jestem pewna). Jednak niczego tak nie lubię jak nieuzasadnione komentarze typu: "mordercy!" itp. Uważam że działa to na zasadzie "nie bo nie". Oczywiście, są to ludzie którzy "łamią wolę istnienia" (jak to ładnie ujęłaś :lol:) ale jeśli piszemy coś takiego bez żadnej świadomości praw myśliwskich, no to. I nie, nie próbuje obronić myśliwych jakimi kolwiek prawami, ale szanujący prawa myśliwy nigdy nie postrzeli człowiek ;) Gdyby teraz każdy kto twierdzi, że rzeźnicy/myśliwi i inni ludzie, którzy przerabiają zwierzęta na mięso przeszli na wegetarianizm zapotrzebowanie na mięso byłoby mniejsze, co za czym idzie ginęłoby mniejsza ilość zwierząt. Ja osobiście uważam, że lepiej jeśli zwierzyna zginie szybko, czując ból tylko przez chwilę (jeśli ktoś oczywiście potrafi wykonać strzał, a nie: "trafię, albo nie") niż jest hodowane w okropnych warunkach (za duża ilość np. świń w jednym kojcu), żeby potem przechodziła takie stresy jak np. jazda w samochodzie przewożącym zwierzę do rzeźni, a potem pobyt w tym okropnym miejscu. Słyszeliście kiedyś odgłosy jakie wydawały zwierzęta w takim samochodzie? Ja niestety tak. W takim razie czemu rolnicy, którzy oddają zwierzęta do rzeźni nie są mordercami?
Ale to jest moje zdanie i prosiłabym o uszanowanie go. Tak jak ja szanuję zdanie ludzi, którzy twierdzą, że myśliwi to mordercy. Po prostu prosiłam o uzasadnienie, a każdy zaczął rzucać hasłami "mordercy, ludzie z małymi fiutkami". Ja twierdzę tak, inni twierdzą tak. Wiem, że i ja i Wy mamy ludzi, którzy podzielają nasze zdania.
+ myśliwi do tej pory tworzy karmniki, za co płacą z własnej kieszeni. (nie, to nie próba pokazania ich dobrych stron, bo wiadomo że nie mają ich za wiele, ale mówię tylko "tak, o", żeby ktoś nie żył w błędnym przekonaniu ;))

Link to comment
Share on other sites

Problem w tym, że [B]paśniki są niepotrzebne, a wręcz- szkodliwe[/B]. Pominąwszy to, ze często służą podprowadzaniu zwierzyny pod lufę (aa... wtedy to się nie nazywa paśnik, tylko nęcisko), to dokarmianie zwierzyny ma mnóstwo wad. Po pierwsze- przeżywają zimę zwierzaki, które zgodnie z naturalną selekcją powinny zginąć (brutalne, ale taka jest natura, a padłe zwierzę to ... życie dla mnóstwa innych). A do tego [B]pozwalają się rozmnażać zwierzakom, które w innym przypadku byłyby za słabe na wydanie potomstwa[/B].
W efekcie- myśliwi maja argument, żeby strzelać - "nadpopulacja" którą sami wygenerowali i "selekcja"- przy czym warto pamiętać że człowiek w porównaniu do natury jest kompletnie niedoskonałym narzędziem selekcji, bo ocenia to co widzi, a to... za mało. To, że zwierzak ma brzydkie rogi- często w skutek wypadku, lub jest niesprawny, nie oznacza, że dla swojego gatunku, czy stada nie może być cenniejszy niż ten dla nas piękny. Owszem, zdarza się, że zwierzę pozornie skazane, np ślepe, czy trzynogie, jest tak silne i ma tak dobre inne zmysły, że radzi sobie świetnie, a bywa wręcz cenne dla swojej grupy.
Ponadto wystawianie karmy stale w jednym miejscu [B]rozleniwia zwierzęta[/B], a co gorsza- sprzyja gromadzeniu się zwierząt wciąż w tym samym miejscu, co [B]sprzyja rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych i pasożytów.[/B]

W skrócie- [B]paśniki w znaczący sposób wpływają na osłabienie kondycji całej populacji zwierząt[/B].

Myśliwi.... no nie mówię, paru przyzwoitych spotkałam. Paru, bo generalnie w grupie przeważają chamy, oraz nooo... żałosne fiuciki (sorki za dosadność). I owszem, łamanie przepisów jest bardzo częste, zachowania łagodnie mówiąc- nieetyczne- też.

I nawet samego łowiectwa się specjalnie nie czepiam, co tu dużo mówić i tak jest dla zwierzat mniejszem złem niż hodowle przemysłowe.Ale nie ma co udawać, że jest to co innego niż zabijanie, żaden tam "szlachetny sport", ani "ekologiczna konieczność", bo to bzdury.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gameta']Bucha cha cha - a wiesz po co to robią? Żeby zwierzynę przyzwyczaić do miejsca, i wystawić na łatwy strzał.

Myśliwi to nędzne kreatury z małymi fiutkami, którzy muszą sobie podbudowywać ego mordując bezbronne stworzenia. Jak można nie mówić o morderstwie, kiedy ktoś z bronią atakuje kogoś bez broni ?[/QUOTE]

Chciałam nic nie pisać na wcześniejsze posty broniące mysliwych, ale po tym Twoim poście Gameto muszę.
Brawo!
Nigdy nie rozumiałam i nie zrozumiem jak można wytłumaczyć fakt, że ktoś zabija żywe stworzenie dla sportu, przyjemności, po to, żeby poczuć dreszcz emocji, sprawdzić swoją celność...Zresztą, nie wiem jakie jeszcze uczucia towarzyszyć mogą mordowaniu zwierząt.

I jeszcze te żałosne tłumaczenia o pożytku z tego płynącym. Obrzydliwe.

Mam ogromną przyjemność być w lesie codziennie i czesto spotykam zwierzęta, które w nim mieszkają.
Na widok sarny, która spłoszona stoi na polanie i patrzy na nas zastanawiając się, czy nie zrobimy jej krzywdy,
na widok dzika ryjącego gdzieś nieopodal, albo lisa przemykającego w wysokiej trawie - czuję zawsze coś, co trudno opisać słowami.
Szacunek, wzruszenie, zachwyt - przystaję, milknę, obchodzę szerokim łukiem, nie przeszkadzam, nie wchodzę w drogę.
Czuję się tam gościem. I nie wyobrażam sobie co musiałoby się we mnie zmienić, żebym widząc leśne zwierzę , zleknione, spłoszone, zaciekawione, albo zupełnie nieświadome mojej obecności - wzięła do ręki broń i strzeliła.
Osoby które tak robią są mi tak obce, jakbyśmy należeli do innego gatunku i nie chcę mieć z nimi nic wspólnego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ulvhedinn']Problem w tym, że [B]paśniki są niepotrzebne, a wręcz- szkodliwe[/B]. Pominąwszy to, ze często służą podprowadzaniu zwierzyny pod lufę (aa... wtedy to się nie nazywa paśnik, tylko nęcisko), to dokarmianie zwierzyny ma mnóstwo wad. Po pierwsze- przeżywają zimę zwierzaki, które zgodnie z naturalną selekcją powinny zginąć (brutalne, ale taka jest natura, a padłe zwierzę to ... życie dla mnóstwa innych). A do tego [B]pozwalają się rozmnażać zwierzakom, które w innym przypadku byłyby za słabe na wydanie potomstwa[/B]. [/QUOTE]


Mam nadzieje, ze nie masz mi za złe, ze skróciłam Twoja wypowiedz, po prostu wszystko co napisałaś wydało mi sie ważne i dziękuje, ze wyjaśniałaś mi jak to działa :)
Jaszsza- Dzika zwierzynę udało mi sie zobaczyć zaledwie dwa razy na oczy. Czułam takie same emocje jak ty. Zachwyt i wzruszenie, obok czegoś takiego chyba nie potrafi przejść sie obojętnie. Na ta chwile chyba jednak zdania nie zmienię i o wiele bardziej brzydzi mnie fakt zabijania zwierzyny w sposob jaki wcześniej opisałam. Ale macie racje, ze myślistwo to "marny sport"

Link to comment
Share on other sites

Mieszkam pod lasem. Mam "swojego" lisa, "swoją" kunę, "swoje" dziki i "swoje" sarny i dlatego:

[quote name='Jasza']I nie wyobrażam sobie co musiałoby się we mnie zmienić, żebym widząc leśne zwierzę , zleknione, spłoszone, zaciekawione, albo zupełnie nieświadome mojej obecności - wzięła do ręki broń i strzeliła.
Osoby które tak robią są mi tak obce, jakbyśmy należeli do innego gatunku i nie chcę mieć z nimi nic wspólnego.[/QUOTE]

Amen!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wola istnienia.']Mam nadzieje, ze nie masz mi za złe, ze skróciłam Twoja wypowiedz, po prostu wszystko co napisałaś wydało mi sie ważne i dziękuje, ze wyjaśniałaś mi jak to działa :)
Jaszsza- Dzika zwierzynę udało mi sie zobaczyć zaledwie dwa razy na oczy. Czułam takie same emocje jak ty. Zachwyt i wzruszenie, obok czegoś takiego chyba nie potrafi przejść sie obojętnie. Na ta chwile chyba jednak zdania nie zmienię i [B]o wiele bardziej brzydzi mnie fakt zabijania zwierzyny w sposob jaki wcześniej opisałam[/B]. Ale macie racje, ze myślistwo to "marny sport"[/QUOTE]

Przyznaję rację. I nie jem mięsa.

Link to comment
Share on other sites

Wola istnienia- temat jest emocjonujący, dlatego taki spory offtop sie zrobił. no, ale to mój wątek, wiec mogę zezwolić, hehe.

racja 100%, że emocjonujące wpisy "mordercy" nikogo nie przekonają, a już trochę wiedzy, jak gameta i inni sprzedali tutaj - to konkret. człowiek uczy się całe życie i jak sobie źródła informacji różnicuje, to zazwyczaj wie więcej. myśliwi nie przekażą pewnych faktów z własnej woli, bo to - niewygodne. to racja, że lepszy czysty strzał niz hodowla przemysłowa, ale to jest też coś, o czym pisałam wcześniej - jeśli dochodzisz do wniosku, ze przemysłówka jest silnie nieetyczna, to potem zaczynasz myśleć dalej - czy strzał w lesie jest etyczny, czy tylko "etyczniejszy", bo szybszy? i tak to dalej idzie....

wątek zajadłej dyskusji myśliwskiej, bardzo ciekawy i wiele uczący, jest trochę awantur, ale generalnie da się czytac, emocje raczej utemperowane i sensowne argumenty padają:
[url]http://www.dogomania.pl/forum/threads/81486-my%C5%9Blistwo-my%C5%9Bliwi-z%C5%82e-czy-dobre[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sleepingbyday'] wątek zajadłej dyskusji myśliwskiej, bardzo ciekawy i wiele uczący, jest trochę awantur, ale generalnie da się czytac, emocje raczej utemperowane i sensowne argumenty padają:
[URL="http://www.dogomania.pl/forum/threads/81486-my%C5%9Blistwo-my%C5%9Bliwi-z%C5%82e-czy-dobre"]http://www.dogomania.pl/forum/threads/81486-my%C5%9Blistwo-my%C5%9Bliwi-z%C5%82e-czy-dobre[/URL][/QUOTE]

o, dziękuje bardzo!!rano napewno zajrze! :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sleepingbyday'][URL]http://img5.repostuj.pl/20140707230952uid2518.gif[/URL][/QUOTE]
Zarąbiste! :D

Już kiedyś widziałam tych odważniaków za dychę, co się kłócą "przez płot"... :)
"Mocni w gębie" można by powiedzieć. ;)

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE][URL]http://img2.demotywatoryfb.pl//uploads/201407/1405273285_oxbepl_600.jpg[/URL][/QUOTE]
3 x, Ty mnie kiedyś zabijesz... :mdleje:


[B] UWAGA!!! Tylko dla ludzi niewrażliwych / o mocnych nerwach! :D[/B]

[URL]http://joemonster.org/art/28283/Wybrano_najbrzydszego_psa_swiata_2014_roku[/URL] :happy1:
[URL]http://joemonster.org/art/28379/Masowa_eksterminacja_komarow_przyznaj_tez_chcialbys_to_zrobic[/URL] :multi:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosiapk']Wynalazca maszyny na komary już pewnie jest milionerem. Ja też taką chcę :)[/QUOTE]

w tm artule urzekło mnie zdanie: "Aby maszyna działała trzeba podłączyć ją do butli z gazem i oktanolem ([B][B]alkohol ten sprawia, że maszyna pachnie jak człowiek[/B][/B]). " :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='3 x']w tm artule urzekło mnie zdanie: "Aby maszyna działała trzeba podłączyć ją do butli z gazem i oktanolem ([B][B]alkohol ten sprawia, że maszyna pachnie jak człowiek[/B][/B]). " :evil_lol:[/QUOTE]
Tia, cała Gosia... :eviltong: :chlup:


[quote name='sleepingbyday']i znów najbrzydsze psy świata to w znakomitej częsci ofiary chorób i uszkodzeń ciała. tak to pikuś, wybrac sposród takich, co są ekhm, niezbyt ładne "naturalnie" - to by miało sens.[/QUOTE]
Ale widzisz, tak jak było w treści, mówią, że przy okazji starają się zwrócić uwagę na okrutne traktowanie psów.
No i chyba na innych powinno pozytywnie działać to, że skoro tak ekstremalne brzydactwa ktoś przygarnął, to i mniej brzydkie można. :kciuki:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='3 x']w tm artule urzekło mnie zdanie: "Aby maszyna działała trzeba podłączyć ją do butli z gazem i oktanolem ([B][B]alkohol ten sprawia, że maszyna pachnie jak człowiek[/B][/B]). " :evil_lol:[/QUOTE]

[quote name='inka33']Tia, cała Gosia... :eviltong: :chlup: (...) [/QUOTE]

:roflt: taaaa... oczywiście złapałyście mnie, ja chcę tę maszynę dla tego oktanolu... oczywiście :roflt:

Link to comment
Share on other sites

ee tam, wygrany psiak chciał zwrócić uwagę bo był poparzony. inne moga być pochorobowe, powypadkowe - niekoniecznie skrzywdzone umyslnie przez człowieka.
ten drugi z kolei ma wadę genetyczną. nie ma sie czym zaczwycać, że słodkie. te psy w wiekszości cierpią, a wygląd jest tylko odpryskiem ich kłopotów zdrowotnych.

był kiedyś taki wątek - urocze pokraki. wrzucalismy własnie takie pokraki - ale wygląd miał być naturalny.
moim ukochanym ulubieńcem zawsze był wojtuś:


[IMG]http://i33.tinypic.com/o571g4.jpg[/IMG]

Edited by sleepingbyday
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...