Jump to content
Dogomania

thegibongibon

Recommended Posts

Jestem wolontariuszem, ostatnio dostałam telefon ze schroniska, że posiadają 4 tygodniowe szczenię i ma jeszcze 30 minut życia. Tłumaczenie było takie, że piesek był za mały i tylko dlatego chcieli go uśpić- dla mnie bestialstwo. Wsiadłam w samochód i pojechałam po pieska.
Po oględzinach okazało się, że piesek ma tylko 3 tygodnie! Mam go od 5 dni, pije jedynie z butelki, jest jeszcze ślepy a ząbków nie miał w ogole, teraz coś tam sie przebija.
Bardziej interesuje mnie fakt, czy mogą być jakieś skutki odstawienia go od suki w tak wczesnym wieku? (Teraz podaje mu Zylexis )

Link to comment
Share on other sites

[quote name='thegibongibon']Po oględzinach okazało się, że piesek ma tylko 3 tygodnie! Mam go od 5 dni, pije jedynie z butelki, jest jeszcze ślepy a ząbków nie miał w ogole, teraz coś tam sie przebija.
Bardziej interesuje mnie fakt, czy mogą być jakieś skutki odstawienia go od suki w tak wczesnym wieku? (Teraz podaje mu Zylexis )[/QUOTE]
To zależy od wielu czynników.
Ja w ubiegłym roku karmiłam "ręcznie" szczeniaka od 2 tyg życia, nie podawałam mu nic dodatkowego tylko mleko dla szczeniąt. Dziś maluch waży 70 kg i nie ma żadnych problemów zdrowotnych.

Link to comment
Share on other sites

Mam bardzo podobną sytuację,ponieważ będąc na praktykach w przychodni facet przyniósł 5 szczeniaków do uśpienia! Zapewne były dla niego wielkim problemem.Uratowałam z koleżanką 2 sunie.Reszta niestety została uśpiona:-( Miała wtedy ok.2 tyg,oczy były tylko troszeczke otwarte.Karmiłam ją bardzo często Mixolem z butelki.Ważyła wtedy 1,2 kg.Teraz ma 5 tygodni,je już stały pokarm i rozwodnione mleko dla szczeniaków i waży 2,3 kg. Wszystko jest w porządku,mała rośnie,nabiera wagi,biega,szaleje,podgryza.Myślę,że wszystko idzie w jak najlepszym kierunku i u Ciebie będzie tak samo.Życzę powodzenia w odchowie maluszka,trzymaj się i gratuluje takiego zachowania;) Co niektórzy ludzie naprawdę nie potrafią wykazać odrobiny chęci,bo najłatwiej jest po prostu uśpić i po problemie.:shake:

Link to comment
Share on other sites

szczeniaka nie wykarmiałam ale wykarmiłam 7 kociaków i to pewnie miały z tydzień jeden ma już 7latek i mieszka z nami. Wszystkie wyrosły i zostały porozdawane rodzinie:) z pieskiem nie jest chyba jakoś trudniej (choć moge sie mylić)...dasz rade...tylko teraz te nieprzespane noce i częste karmienia :D

Link to comment
Share on other sites

Życie ze świadomością,że szczeniak został przeze mnie uratowany i odchowany jest bardzo fajne.Poza tym daje on codziennie wiele radości. Nie rozumiem Twojego myślenia.Bo to z pojedynczych osób,tworzy się grupa...i jak każdy będzie myślał,że czegoś nie zrobi,bo inni to ,,popsuja",to ten świat zawsze taki będzie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rock']Życie ze świadomością,że szczeniak został przeze mnie uratowany i odchowany jest bardzo fajne.Poza tym daje on codziennie wiele radości. Nie rozumiem Twojego myślenia.Bo to z pojedynczych osób,tworzy się grupa...i jak każdy będzie myślał,że czegoś nie zrobi,bo inni to ,,popsuja",to ten świat zawsze taki będzie.[/QUOTE]

No, jest fajne. A fajne jest życie ze świadomością, że na świat przychodzi kolejny szczeniak, podczas gdy już teraz jest ich bezdomnych tyle? Posiedź trochę bardziej w bezdomności, to zrozumiesz moje myślenie. Byłoby bardzo, bardzo dobrze, gdyby ludzie nie ratowali ślepych miotów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']lekarz wet.może uśpić miot do 24h od momentu porodu suki.dalej jest to po prostu nie humanitarne ze wzgl.na sucz[/QUOTE]

Mówisz o tej suczy, od której zabrali szczenięta jeszcze ślepe? Lekarz wet może uśpić [B]ślepy miot[/B].

Link to comment
Share on other sites

Całkiem dobrze, ząby wyrośnięte- testowane na wszystkim :)
Kupie starter, ale 5- wypłata te sprawy :P
Możecie mi pomoc i pomyslec ze mnąm co z tego psiaka wyrośnie [IMG]http://imageshack.us/photo/my-images/804/dsc0015if.jpg/[/IMG]
[URL]http://imageshack.us/photo/my-images/804/dsc0015if.jpg/[/URL]
[URL]http://imageshack.us/photo/my-images/11/dsc0021wpd.jpg/[/URL]

Link to comment
Share on other sites

A co do niektórych według mnie durnych wypowiedzi w tym wątku: każde życie jest warte tyle samo, nie istostne jest czy szczenie jest slepe gluche czy urodzilo sie bez nogi, żyje, czuje- to jest najwazniejsze.
Jedyna humanitrana metoda na zmniejszenie bezdomnosci to uswiadamianie o potrzebie sterylizacji i kastracji, jezeli ktos uwaza inaczej, nie docenia wartosci zycia.

Link to comment
Share on other sites

;)ls oto własnie mnie chodzi
theg-ja kocham psy-ale wejdz sobie na watek psy w potzrebie -tam sa psiaki co właśnie ludzie pozostawili-potem sie "nie sprawdzily"to won-sznur,las lub schron czy ulica.dlatego ls dobrze prawi.musi przeminac całe pokolenie zanim zrozumia potzerbe sterylek.niestety.przepraszam za off.
theg super że sobie dajesz radę. z maluchem

Link to comment
Share on other sites

Nie popieram rozmnażania kundelków i psów bez rodowodu.I jestem jak najbardziej za sterylizacją i kastracją.Dlatego też,nie cieszy mnie fakt,że na świat przychodzi tyle szczeniąt.
A mała ma się dobrze,dużo urosła od czasu przybycia,biega po całym mieszkaniu,reaguje na wiele rzeczy,ogólnie jest super,tylko podgryza wszystko,co spotka na drodze,a najbardziej lubi ręce i nogi ;P porównanie 1 zdj. ok 2 tyg. a 2 -ok 5 tyg. Jak myślicie co z niej wyrośnie?;D
[URL="http://www.picshot.pl/public/view/84428"]http://www.picshot.pl/public/view/84428
[/URL][URL="http://www.dogomania.pl/forum/members/134165-thegibongibon"][B]thegibongibon -[/B][/URL]
piękny szczeniak!;D Wydaje mi się,że będzie to dość spory pies.Ale ja sie nie znam;P

Edited by rock
Link to comment
Share on other sites

Ladyswallow, ja od wielu lat działam intensywnie w pomocy zwierzakom i z wyjatkiem sytuacji naprawdę cięzkich i to w przypadku szczeniąt nowonarodzonych, jestem przeciwnikiem usypiania tzw "ślepych miotów". Bo, moim zdaniem, rozróżnienie na "jeszcze ślepe" i "już widzące" jest idiotyczne i oparte na błędnych, przestarzałych przesłankach. Przede wszystkim na załozeniu, ze układ nerwowy szczenięcia w pierwszych dniach zycia jest zbyt mało rozwinięty, aby pozwalac na odczuwanie bólu, czy strachu- guzik prawda, co do bólu jest akurat odwrotnie. Argument "bo jeszcze nie zobaczyło swiata" jest z kolei infantylny, zresztą piesek po otwarciu oczu nie widzi wiele wiecej (ludzi noworodek tez). Poza tym, jak juz rozróżniamy, to powstaje problem, maluchy nie otwieraja oczu na zasadzie "hop i już" to trwa, jedno oko, drugie, czasem ciut otworza, potem zamkną, otwieraja je w różnym czasie itd. I jak to interpretować mając powiedzmy takie stadko- usypiamy te z zamkniętymi? A te z jednym otwartym?
Wogóle selekcja na te majace żyć i te nie mające jest dla mnie no ....

Równie dobrze można by załozyć usypianie psów starych, niezupełnie sprawnych, czy brzydkich. Też jakoś tam ograniczy nadpopulację i w efekcie być może poprawi byt reszty zwierząt.

Żeby była jasność- jestem gorącym zwolennikiem, wręcz fanatykiem sterylizacji!

...a z dwojga złego od usypiania szczeniąt uważam za lepszą sterylizację aborcyjną- także ze względu na zdrowie psychiczne suki (to oczywiście nie ad temat wątku, tylko ogólnie).

Edit- nie chciałabym być źle zrozumiana, ponieważ to są sprawy złożone, i trudne, takze moralnie, wiec nie mam pretensji do osób podejmujących taki czy inny wybór. Pod warunkiem, ze w przypadku pozostawienia szczeniąt przy życiu biorą na siebie odpowiedzialność za ich los- tak jak w temacie, a w przypadku uśpienia szczeniat- zajmą się suką w prawidłowy sposób.

Edited by ulvhedinn
Link to comment
Share on other sites

To jest temat rzeka, a moje poglądy w tych sprawach na pewno są dla dogomaniaków kontrowersyjne, ale nie o tym temat. Ratowanie szczeniąt w ten sposób rozumiem [B]wyłącznie[/B] wówczas, gdy ktoś uratowane szczeniaki zostawi na stałe u siebie i nie dopuści do ich rozrodu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='thegibongibon']A co do niektórych według mnie durnych wypowiedzi w tym wątku: każde życie jest warte tyle samo, nie istostne jest czy szczenie jest slepe gluche czy urodzilo sie bez nogi, żyje, czuje- to jest najwazniejsze.
Jedyna humanitrana metoda na zmniejszenie bezdomnosci to uswiadamianie o potrzebie sterylizacji i kastracji, jezeli ktos uwaza inaczej, nie docenia wartosci zycia.[/QUOTE]

A widziałeś kiedyś zdychające szczeniaczki w schronisku? Takie, co to było szkoda je uśpić i np. parwo je wybija powoli i boleśnie?

Nie rozumiem idei ratowania nowonarodzonych szczeniąt, tak samo jak ratowania psów kalekich, psów ciężko chorych, często za grube pieniądze, za które udałoby się uratować kilka innych psich istnień. Zdaje się, że mam prawo do swoich poglądów, każdy może mieć inny pogląd na tę sprawę i nie wydaje mi się, jakobym "nie doceniała wartości życia". Bo w życiu czasem trzeba spojrzeć także na jego jakość, na komfort tej żywej, czującej istoty - jeśli usypianie ślepych miotów (oprócz kastracji oczywiście!) byłoby bardziej powszechne, prawdopodobnie mniej psów żyłoby w schroniskach w często złych warunkach. Ile jest psów, które "szkoda było usypiać", a które spędzają całe życie za kratkami?

Niemniej jednak, jeśli zamierzasz tego szczeniaka zostawić sobie/znajdziesz mu naprawdę dobry dom i nigdy nie dopuścisz do jego rozmnożenia - powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Ja myślę, że wątek jest zupełnie o czymś innym. Nie chciałam być umoralniana przez inne osoby o odmiennym zdaniu na temat ZABIJANIA szczeniąt. Zdań jest tyle co ludzi a wasze interesowałoby mnie w innym, odpowiednim wątku.
Ja uratowałam to szczenię - nie pierwszy raz i nie ostatni! Poprzednie trafiło do wspaniałego domu z wielkim ogrodem, temu też znajde taki dom. Taką idee rozumiem, a nie zabijanie psich dzieci! Jestem osobą dorosłą z dużym stażem wolontariackim, wasze uzasadnienie o wybijaniu slepych miotów jest dla mnie objawem znieczulicy i niedorozwoju. Urodziło sie? Niech żyje!
Co innego jezeli dochodzi do sterylizacji aborcyjnej- bo to juz co innego. To są płody a nie szczeniaki.
Tym akcentem kończę wasze dygresje i zapraszam do TEMATU, jezeli kogos uraziłam, to przepraszam, ale nie bede wysluchiwać głupich, niedojrzałych argumentacji.

Link to comment
Share on other sites

no patrz, a dla mnie płody to też szczeniaki, taka filozofia życiowa - i nie potrafię rozróżniać wartości życia na życie płodu, życie ślepego szczeniaka, życie widzącego szczeniaka, życie zdrowego psa, życie chorego psa, życie starego psa. dla mnie życie jest warte życiu, nie uważam, żeby jakikolwiek pies bardziej zasługiwał na śmierć niż inny. ekonomia swoje, moralność swoje.
osobiście widzę więcej sensu w odratowywaniu ślepego miotu niż w usilnym leczeniu starych i schorowanych bid, które mają nikłe szanse na odnalezienie domu - z ekonomicznego punktu widzenia. ale każdy z nas ma inną wrażliwość i inne poglądy w tym temacie. myślę, że najważniejsze jest, że ktoś chce zapewnić psu nowy dom, nie zaś odratować i wrzucić do schroniska. dla mnie uratowane i szczęśliwe psie życie to uratowane i szczęśliwe psie życie, niezależnie od wieku i okoliczności.

i to był offtop z mojej strony, ponieważ do dyskusji nie jestem w stanie nic wnieść - przepraszam. powodzenia w odchowywaniu szczyla i oby zdrowo rósł!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='thegibongibon'][...]wasze uzasadnienie o wybijaniu slepych miotów jest dla mnie objawem znieczulicy i [B]niedorozwoju[/B].[/quote]

Fajnie poczytać o sobie coś miłego, nie? :razz:

[quote name='thegibongibon']Urodziło sie? Niech żyje![/quote]

Taaaaak, bo samo się usilnie pchało na ten świat. Ale po tym, co napisałaś o aborcji widzę, że jesteś niekonsekwentna w swoich poglądach, więc dla mnie chyba EOT :)


[quote name='thegibongibon']nie bede wysluchiwać głupich, niedojrzałych argumentacji.[/QUOTE]

Bo Twoja racja jest najtwojsza, a inne = głupie i niedojrzałe? Doprawdy, to świadczy tylko o Twojej "dojrzałości" i "dorosłości" :razz:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...