Jump to content
Dogomania

Jak założyć schroniskao dla psów?


panbazyl

Recommended Posts

Jeśli temat był - pzrepraszam.
Mam pytanie dośc konkretne - przyszła do mnie do biura osoba która chce załozyć schronisko dla bezdomnych psów. Ma kawałek działki - dośc spory i chęci do tego aby go zamienić na schronisko.
I co ona potrzebuje dalej, co jej powiedzieć jak za tydzien do mnie przyjdzie. Bo obiecałam jej pomoc. Jak znaleźć kasę też jest ważne, ale co jeszcze potrzeba?

Link to comment
Share on other sites

Proponuję podpytać osoby (może na priv), które prowadzą stowarzyszenia, hoteliki itp. Część z nich ma umowy z gminami. Myślę, że przepisy są niejasne, bo np. przed otwarciem boksy dla zwierząt muszą być skontrolowane przez jakąś tam rządową mackę (chyba Sanepid albo nadzór weterynaryjny), a z drugiej strony sytuacja w wielu już działajacych schroniskach woła o pomstę do nieba.

Link to comment
Share on other sites

działka musi być oddalona o min. 150m od najbliższych zabudowań, teren na którym ma znajdować się schronisko powinno być utwardzone(beton, kostka itp.), budynek musi posiadać takie pomieszczenia jak biuro, ambulatorium, izolatki, kwarantanna, boksy ogólne, boksy ma matki ze szczeniętami, boksy na matki z oseskami, boksy na psy agresywne, pomieszczenie na środki czystości, magazyn karmy i pomieszczenie na zwierzęta padłe-każde z tych pomieszczeń jest obligatoryjne nawet jeśli z niektórych nigdy nie będzie się korzystać.

Najpierw powinien stać już budynek, potem PIW(Powiatowy Inspektorat Weterynarii) nadaje numer weterynaryjny i robi odbiór budynku. Do tego dochodzi jeszcze masa innych pozwoleń -np z gminy.

Kontrole schroniska są obligatoryjne przynajmniej dwa razy do roku-w maju i chyba w grudniu.

Strix, niestety wiele schronisk ma "układy" z PIWetem i takie kontrole to tylko fikcja. Poza tym większość schronisk powstała przed rozporządzeniem o tworzeniu schronisk i wtedy nie dotyczyły ich nowe przepisy.

Pan bazyl w rozporządzeniu jest dokładnie wszystko objaśnione.
[url]http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-04-158-1657[/url]

EDIT, od tego roku nie mogą powstawać prywatne schroniska, patronatem nad schroniskiem powino pełnić organizacja pozarządowa

Edited by rotek_
Link to comment
Share on other sites

rotek - dzięki :) poczytam. Pewnie w przyszlym tygodniu przyjdzie do mnie ta pani to jej wszystko wyjaśnię (na ile będę w stanie). Podoba mi się, że nie prywatne a społeczne schroniska :) Od lat działam w tzw trzecim sektorze czyli w organizacjach pozarządowych.
I jeśli po którymś kolejnym spotkaniu nadal ta pani bedzie "nakręcona" na powstanie schroniska to pomogę jej założyć NGO (organizację pozarządową) i nawet znajdę osobę co biznesplan jej pomoże napisać.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Przekazłam osobie zainteresowanej wszelkie dostepne informacje. Na razie cisza. Obawiam się, że nic z tego nie wyjdzie.... Wiem tylko, że ta osoba aktualnie zajęła się bezpańskim psem podrzuconym w miasteczku i juz znalazła dla niego nowy dom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...