Jump to content
Dogomania

Gołębie.


Wet-siostra

Recommended Posts

  • Replies 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Trudne pytanie i nie mam jednoznacznej odpowiedzi...:oops:
Wszystko zależy od tego,w jakim gołąb jest wieku,stanie,co mu dolega...
Duże wychudzenie i apatia mogą być wynikiem choroby(kokcydioza,salmonelloza),ale również bardzo silnego zarobaczenia...
Parę postów wstecz pisałam,jak odrobaczyć gołębia,to dość ważne.
Idealnie byłoby by każdego ze znalezionych gołębi obejrzał wet...Tyle,że nie każdy wet zna się na tych ptakach...U nas w Przemyślu na 10 lekarzy-tylko dwóch...:oops:
Jeśli gołąb wykazuje objawy kręciołka(o którym też już pisałam) jedyną szansą jest karmienie i pojenie.Z tym,że karmienie dietetyczne...Ja jednego gołębia"zakarmiłam"...:-( wpakowałam mu do wola kukurydzy,a on,biedaczek,nie strawił...:placz:
[*] Mam nauczkę,teraz już wiem,że najlepiej dawać ryż i pszenicę...:oops:
Generalnie większość gołębi jest dość podatna na leczenie i dochodzi do siebie po odpowiednim leczeniu.Mam samicę po kręciołku,świetnie sobie radzi... :loveu:
Musicie zwrócić uwagę,czy oprócz wychudzenia i apatii występuje również biegunka,czy ptak w dziobie nie ma żadnych zmian,czy dobrze oddycha...Chorób jest bardzo dużo,staram się tu niektóre przybliżyć,ale to wszystko takie podstawowe wiadomości...Najważniejsze objawy itd itp.
Choremu gołębiowi robi się badania kału,wymazy z wola i kloaki-wtedy ma się pełny obraz chorob,do tego antybiogram,by było wiadomo,jaki antybiotyk w danym wypadku podać...
Tylko tyle mogę Wam poradzić...Popytajcie w Waszej okolicy-może jest wet,który zna się na gołębiach...:loveu:

Link to comment
Share on other sites

Wet-siostro...

HELP!
Mój oswojony osiedlowy gołąbek... :(
Wygląda dziś tak:
[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/af6e240e795eba00.html][IMG]http://images27.fotosik.pl/241/af6e240e795eba00m.jpg[/IMG][/URL]

Co to może być? Co się dzieje z jego dziobem?
Ja się zupełnie nie znam na ptakach!
Na studiach o gołębiach mieliśmy tylko 1 ćwiczenia i 1 wykład (żenada)...
Co mogę dla niego zrobić?

Link to comment
Share on other sites

jestem z Bielska i szukam domu dla jednookiego gołąbka :p
jest to podobno "pierwszoroczny lotnik" (ma pomarańczową obrączkę na nodze bez żadnych napisów) - tak powiedział mi pan w sklepie z jedzeniem dla gołębi.
gdy go znalazłam nie latał i nie uciekał, był słaby, miał strasznie opuchnięte i ciemne oko, skrzepy krwi dookoła dzioba i w środku, miał zajęte drogi oddechowe
weterynarz powiedział,że musiał w coś uderzyć
przez tydzień dostawał antybiotyk (takie żółte, małe granulki) no i przemywanie i zakrapianie oka rumiankiem
dzisiaj minął tydzień i byłam z nim u weta
wszystko się zagoiło, oddychać już może normalnie, natomiast oko niestety podobno ulega martwicy i niestety nie będzie na nie widział :-(
zakrapiam mu je jeszcze gentamicinem od weta
"gruchu" zaczyna już się denerwować i machać skrzydłami w tej niewielkiej klatce jaką mam, weterynarz radził go wypuścić i tak chyba będę musiała zrobić, no chyba, że znajdzie się ktoś kto hoduje gołębie i mógłby go przygarnąć
znacie może jakiegoś chętnego gołębiarza niedaleko Bielska?

Link to comment
Share on other sites

Niestety,nie znam nikogo z tamtych stron...Może zapytaj w skleie z karmą lub u weterynarza?:roll:
Pytanie tylko,czy hodowcy będą chcieli niepełnosprawnego gołębia...Z tym bywa różnie...Znam "hodowców" co urywają główki nie do końca sprawnym ptakom...:shake:
Jeśli nie znajdziesz nikogo zaufanego-ja go zaadoptuję.:loveu: Bez jednego oka raczej nie poradzi sobie na wolności...:oops:
Miejsce się znajdzie...:lol: A transport???Pomyślimy...Niekiedy można nadać gołębia koleją albo pocztą...;)

Link to comment
Share on other sites

w sklepie i u weta mówią, że znają różnych "gołębiarzy", ale oni nie chcą przygarniać obcych gołębi :nonono2:
a jak miałabym go oddać takiemu "hodowcy" i martwić się potem o główkę biednego "gruchu" :shake: - to już wolę go wypuścić pod blokiem do innych gołębi
pani wet powiedziała, że popyta ... do końca tygodnia ma dać znać, zobaczymy ...
możliwe, że coś mu znajdzie - to jedyna lekarka w Bielsku znająca się na ptakach :razz:
w międzyczasie popytam o te "specjalne" przesyłki, a Ty korzystałaś już może z takiej opcji, bo czytałam kiedyś o psiaczku wysłanym koleją, który niestety nie doczekał końca podróży :-(

Link to comment
Share on other sites

Nie,nie korzystałam...:shake: Wszystkie moje gołębie są tutejsze...Ale też popytam,bo tu jest wielu hodowców,którzy kupowali gołębie poza Przemyślem,może wiedzą,jak go bezpiecznie dostarczyć...:loveu:
Nie wiem,czy wypuszczony przeżyje...:oops:
Jeśli nikt go nie zechce-wezmę go do mego stada...:lol:

Link to comment
Share on other sites

jeżeli nikt się nie znajdzie bliżej to chętnie skorzystam z Twojej pomocy :lol:
mam tylko pytanie: czy Twoje ptaki mają możliwość gdzieś polatać, chociaż troszkę, bo ten mój "gruchu" to aż się rwie do latania, ciągle rozprostowuje i macha skrzydłami ...

Link to comment
Share on other sites

Właśnie przyniosłam do domu gołebia , siedział na chodniku , bardzo słaby , nie uciekał , wygląda strasznie :-( Patrząc na dziobek wydaje się , ze jest młody .
Przeczytałam posty o karmieniu piskląt , czy pomożecie mi określić jego wiek jesli zamieszczę zdjęcia ? Chcę przygotować mu odpowiednią karmę .
Dałam mu do picia wodę z cukrem ( tak mi doradzono ) nie zaszkodzi mu ? Wydaje mi się , że pije , posuwam mu pojemniczek od czasu do czasu , schyla główkę i wydaje mi się , że przełyka . Chodzą mu po główce te cieniutkie robaczki , przeczytałam w wątku , ze to pierzojady . Zaraz rano pójdę po preparat pierzojadobójczy .
Piórka są w bardzo złym stanie , gołabek ma przymknięte oczka :-(

Link to comment
Share on other sites

może zapisz się na to forum: [url]http://klubciconia.ptaki.info.pl/forum/index.php[/url]
lub jeśli się uda bez rejestracji wejdź na ten wątek:
[url]http://klubciconia.avx.pl/forum/viewtopic.php?t=2496&sid=ba7f508ac0a2871e5934a53a8070e593[/url]
jakby co to jest tam jeszcze kilka podobnych wątków
sama niestety nie znam się na ptakach, a znawca, czyli wet-siostra jest chyba niedostępna ..

Link to comment
Share on other sites

Peate , dziekuję :loveu:

Żeby tu nie zaśmiecać załozyłam mu wątek :

[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?p=10502696#post10502696[/URL]

Przeczytałam watki gołębie na tamtym forum i teraz się bardzo martwię , bo po odchyleniu skrzydełek okazało się , że biedak ma ranę ( tam była mowa o gołabku , którego trzeba było uspić z powodu gangreny ) mam nadzieję , że nie jest za późno na leczenie . Jutro rano zabieram go do lekarza .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patia']Peate , dziekuję :loveu:

Żeby tu nie zaśmiecać załozyłam mu wątek :

[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?p=10502696#post10502696[/URL]

Przeczytałam watki gołębie na tamtym forum i teraz się bardzo martwię , bo po odchyleniu skrzydełek okazało się , że[B] biedak ma ranę[/B] ( tam była mowa o gołabku , którego trzeba było uspić z powodu gangreny ) mam nadzieję , że nie jest za późno na leczenie . Jutro rano zabieram go do lekarza .[/quote]

Kawka, którą znalazłam, tez miala ranę i na skrzydle też miała, malutkie (0,5 cm) guzki - jedna na pierwszej skrzydle, druga na drugiej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patia']Właśnie przyniosłam do domu gołebia , siedział na chodniku , bardzo słaby , nie uciekał , wygląda strasznie :-( Patrząc na dziobek wydaje się , ze jest młody .
[/quote]

Ja po rade zwrocilam sie w tym watku - na portalu " Woliera " :

[URL="http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?p=35206#35206"][B]http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?p=35206#35206[/B][/URL]

Dostalam duzo wskazowek i moj golabek ( tez ranny i slaby ) juz doszedl do siebie.
Trzymam kciuki za ptasia.

Link to comment
Share on other sites

Co do wysyłki ptaków pocztą, to hodowcy korzystają z usług poczty polskiej. Trzeba ptaka nadać [B]"przesyłką na szczególnych warunkach" dodatkowo priorytetem[/B]. Poczta gwarantuje, że dojdzie w ciągu 24 godzin (czasami zdarzają się opóźnienia, ale ptaki dobrze znoszą taką podróż). Ważne jest aby paczkę nadać przed godziną 15, bo wtedy wychodzą paczki z poczty. Zapakować najlepiej w niezbyt duży karton, ale w taki, aby ptak miał swobodę ruchu. Można wsypać ziarno, dać kawałki ogórka - wody nie podajemy. W ściankach kartonu należy zrobić wiele otworów (ale takiej wielkości, żeby ptak nie przecisnął głowy).
Koszt takiej przesyłki to około 10-12zł.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie przeczytałam,że gołąbek Cioteczki Patia odszedł...:-(

Dziękuję za info o przewozie!Myślę,że w razie potrzeby można będzie z tej opcji skorzystać.:loveu:

Dowiedziałam się,że czasem można gołębia dołączyć do stada nadawanego na loty.Takie gołębie jadą specjalnym samochodem i mają zapewnione super-warunki...Nadaje się je np.w Bielsku,wypuszcza w Przemyślu i ptaki mają za zadanie SAME wrócić do Bielska...Gruchu nie mógłby być,rzecz jasna,wypuszczony,tylko musiałabym go odebrać...:loveu:Tyle,że nie wiadomo,czy akurat teraz będą jakieś loty na tej trasie...jeszcze niedawno był lot ze Szczecina...:-o

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wet-siostra']Dowiedziałam się,że czasem można gołębia dołączyć do stada nadawanego na loty.Takie gołębie jadą specjalnym samochodem i mają zapewnione super-warunki...Nadaje się je np.w Bielsku,wypuszcza w Przemyślu i ptaki mają za zadanie SAME wrócić do Bielska...Gruchu nie mógłby być,rzecz jasna,wypuszczony,tylko musiałabym go odebrać...:loveu:Tyle,że nie wiadomo,czy akurat teraz będą jakieś loty na tej trasie...jeszcze niedawno był lot ze Szczecina...:-o[/quote]

no może to byłaby lepsza opcja niż tą pocztą, do pocztowców nie jestem jakoś przekonana :shake:
tylko gdzie by można się dowiedzieć o taki transport?

Link to comment
Share on other sites

Tak,najlepiej w Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Twoim mieście...
Powiedzą Ci,czy mają teraz loty,z jakich miast i czy możesz "podrzucić"Gruchu.
Jeśli nie-zostaje chyba tylko poczta...:shake: Ewentualnie dołączenie gołębia do jakiegoś psiego transportu...:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...