Jump to content
Dogomania

Szkolenie.. ktore lepsze w grupie czy indywidualne?


mrowka

Recommended Posts

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pracowałam z wieloma bokserami i dwoma chartami afgańskimi. Pewnie z innymi chartami też, ale prawdę mówiąc, dokładnie nie pamiętam, bo nie było to na szkoleniu indywidualnym, tylko grupowym. Był jakiś szczeniak saluki, jakiś dorosły borzoi. Na pewno nie było greyhoundów.

Bokserów jest w USA dużo.

Czy już na wszystko odpowiedziałam :wink: ?

Link to comment
Share on other sites

carry, nie pamiętam wilczarzy, więc chyba nie było...

Pracowało się dobrze, ale jest sporo różnic w porównaniu ze szkoleniem w Polsce. Ale to bardzo obszerny temat...

NB, nigdy nie robiłam tego tak na pełen etat, nigdy nie było to moim głównym zajęciem, więc choć szkoliłam psy przez wiele lat, to było to jakby "dorywczo", więc doświadczenia mam mniej niż tyle lat powinno dać.

Link to comment
Share on other sites

Flair

Dlaczego na priv ? Przecież mówimy o szkoleniu :)

Chciałam pogadać o afganach i wymienic doświadczenia. To chyba nie jest zbrodnia :lol: Więc Cię trochę pomęczę :)

Jakie masz o nich zdanie, na tle szkolenia innych psów ?

Caly

Sorka :) Widocznie ta wypowiedź była nie w tym miejscu ;)

Link to comment
Share on other sites

Jakie masz o nich zdanie, na tle szkolenia innych psów ?
Już chyba gdzieś pisałam: nie zauważyłam żadnej szczególnej różnicy.

Ogólnie rzecz biorąc, moja opinia co do szkolenia poszczególnych ras jest zgodna z badaniami charakterów rozmaitych ras, które wykazały, że różnice pomiędzy dwoma osobnikami danej rasy potrafią być dużo większe, niż różnice pomiędzy przeciętnymi osobnikami dwóch różnych ras.

Czyli każde szkolenie musi być dopasowane do indywidualnego psa, bez względu na jego rasę.

Link to comment
Share on other sites

Flair

No dobra, odpuszczę, bo chyba nie za bardzo chcesz na ten temat rozmawiać :)

Ja po prostu nie bardzo rozumiem chyba temat. Naprawdę podchodzę do szkolenia każdego psa po prostu jak do psa, a nie jak do afgana, boksera, czy owczarka niemieckiego. Moim zdaniem każdego psa da się nauczyć, ale nie każdego w ten sam sposób.
W każdym razie nie jest na końcu słynnej listy :lol:
Ja tam żadnej listy nie uznaję. Z drugiej strony, jeżeli masz dobrze wyszkolonego psa rasy, która jest uważana za trudną, to możesz się chwalić, jakim jesteś wspaniałym szkoleniowcem :wink:
Link to comment
Share on other sites

Flair

Chodzi mi głownie o to, że

każdego psa da się nauczyć

Ja dokładnie tak samo uważam. I również żadnych list nie uznaję, chociaż afgany uważam za trudniejsze od np. ONów, borderów itp. Ale należy sobie zawsze zdawać sprawę, że różne rasy "służą" do czegoś innego i dlatego właśnie

nie każdego w ten sam sposób.

Czyli wnioski znowu mamy podobne :)

Link to comment
Share on other sites

A tak wracając do pytania, to moim zdaniem lepsze jest szkolenie grupowe. Nie będę pisała dlaczego, bo wszystkie argumenty za zostały już opisane.

Byłam świadkiem takiego zdarzenia: przez kilka dobrych miesięcy (8-9) sunia była szkolona indywidualnie przez kilka godzin dziennie (już to było chore, bo nie miała żadnych przerw), no i jak już się "wyszkoliła" to nadszedł czas egzaminu. I co sunia zrobiła, jak miała przynieść aport? Poleciała bawić się do innych psów. I nie pomagało odwoływanie. Po prostu znalazła psiaki w swoim zasięgu i postanowiła pobawić się, co jest naturalne. Może gdyby ćwiczyła w grupie psów nie byłoby takiego zdarzenia?

Link to comment
Share on other sites

Dzieki za odpowiedzi ;)

Adda tez tak uwazam.. tylko niektore psy jak slyszlalam nie nadaja sie na grupowe.. Hmm jestem ciekawa czy Mejk sie bedzie nadawac :D bo jak narazie to mu w glowie tylko zabawy.. a do nauki to mu chyba sie nie spieszy :-? :D No ale moze do marca troszke sie zmieni, wydorosleje (juz bedzie odpuszczac psom zabawy :D)

Pozdrawiamy was!

Link to comment
Share on other sites

Muszę Ci powiedzieć, że ze mną na szkolenie chodził nieokiełznany bokser (znajomych) i po szkoleniu zupełnie się zmienił. Jest usłuchany, spokojniejszy i nie ma z nim żadnych kłopotów. A egzamin zdał śpiewająco, zdobywając srebrny medal. Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...