Jump to content
Dogomania

10 lat służył w Policji, złamał nogę i wyleciał na pysk :-(


Biafra

Recommended Posts

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Preparat doustny który przyjmuje Artel na stawy i trzeszczkę nazywa się
[B]NAF Superflex Liquid - [/B]zawiera kwas hialuronowy, glukozaminę, chondroitynę i MSM.
Mam bardzo dobre doświadczenia z tym preparatem - przyjmuje go stary i ślepy Oki i Chiara. Mam nadzieję, że u Artela też sie sprawdzi i nie rzeba bedzie dawać mu zastrzyków do stawu.

Super sprawą byłoby podanie mu kwasu hialuronowego dożylnie . Jest preparat Hyonate firmy Bayer, ale kuracja jest bardzo droga :-(
Słyszałam także o Czeskim zamiennkiu tego leku, ale osoby, które mają konie z problemami trzeszczkowymi twierdzą, że ten Czeski preparat przy tym schorzeniu nie daje rezultatów.
Oczywiście jedna trzeszczka drugiej nie równa.
Jeden koń może potwornie kuleć bo ma mikropęknięcia a drugi pracuje z zaleczoną trzeszczką pęknietą na pół.

Artel w tej chwili jest okuty ortopedycznie na przód. Ma zamknięte podkowy i będziemy też się starać podnieść mu trochę piętkę , bo jest bardzo niska.
Musimy też wzmocnić kopyta.
Na kopyta dostaje [B]NAF ProFeet liquid.[/B]

Oba preparaty firmy NAF są w Polsce równo sto procent droższe niż w Anglii :shake:
Koszt w Polsce jednego to 265 zł za litr.
Moim marzeniem jest kupowanie tego bezposrednio od producenta w Anglii.
Tym bardziej, że producent ma opakowania nie tylko litrowe ale też 5 i 10 litrów.
A u mnie kulawych koni jest pod dostatkiem :shake:

Dziękuję Wam bardzo za sugestie , żeby szukać tego w Czechach :loveu:
Preparatu nie znalazłam, [B]ALE [/B]wpisując różne kombinacje w google znalazłam firmę z Anglii , która to sprzedaje wysyłkowo do Czech i zgodzili się mi przysłać do Polski :multi:

Koszty kuriera nie są małe ale na początek i tak jestem spoooro do przodu :p.
To znaczy nie ja tylko Artel i Oki .

Cały czas jednak szukamy dojścia bezpośrednio do NAF-a.
Zaraz wkleję podkówkę

Link to comment
Share on other sites

Zdjęcie podkówek Artela .
Widać dospawane półkole, które zamyka podkowę przy piętce kopyta
[IMG]http://www.konie.sos.pl/zdjeciadododania/zwierzeta/Artel%20podkowa.jpg[/IMG]

I jeszcze dla wszystkich którzy są bardziej psi niż końscy :loveu:, wklejam rysunek tej nieszczęsnej trzeszczki, która tak bardzo daje popalić :shake:

Pierwsze zdjęcie to przekrój kopyta.
Widać na nim kolejno kość kopytową- numerek 1, kość koronową-numerek 3 i wyżej jest kość pęcinowa która nie ma numerka i tą właśnie Artel ma złamaną.
Złamanie jest niewielkie a odprysk kostny tak jak pisałam wcześniej umiejscowił się w takim położeniu , że nie stwarza większych problemów. Uraz jest stary.

Dla nas zakałą jest numerek 2.
Mała wredna trzesczczka, która jest wciśnięta pomiedzy kość kopytową a koronową.
Ta trzeszczka jest po to, żeby ścięgno zginacza głebokiego palców , które ma numerek 5 mogło się po niej ślizgać. Dzięki czemu koń zgina nogę.

Niestety koń jest pomyłką w ewolucji i ma wiele kiepskich narządów.
Ta nieszczęsna trzeszczka po której ślizga się ścięgno nie jest ani równa ani kształtna a powinna być bloczkiem (teoretycznie)
W dodatku trzeszczka bardzo łatwo ulega deformacji , albo tak jak przy osteoporozie robi się gąbczasto porowata aż pęka.
Cokolwiek się z nią nie dzieje potwornie kłuje albo kość kopytową, albo kość koronową albo drażni ścięgno, które powinno sie po niej ślizgać.

Koń cierpi bo nie ma jak postawić nogi. Efekt jest taki jakby miał wbite w podeszwę szkło albo jakby ktoś po ścięgnie szarpał ( tak jak bolący nerw w zębie)


Dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby dookoła tej trzesczki było jak najwięcej mazi i płynu i żeby nie ulegała dalszym zwyrodnieniom.
[IMG]http://www.konie.sos.pl/zdjeciadododania/zwierzeta/Artel%20trzeszczka.jpg[/IMG]

[IMG]http://www.konie.sos.pl/zdjeciadododania/zwierzeta/Artel%20trzeszczka1.jpg[/IMG]

I jeszcze najważniejsze, bo chyba nie wszyscy wiedzą.
Na tym pierwszym przekroju widać trzy kolejne kości od kopyta : kopytową, koronową i pęcinowej kawałek.
To jest odpowiednik środkowego palca u człowieka. Tego co nie można pokazywać :diabloti:
Pozostałe cztery palce ludzkiej dłoni u konia nie występują. Tylko ten środkowy (trzeci)
Kopto to odpowiednik paznokcia i potem trzy kolejne kosteczki , które można na własnym paluszku pooglądać :p.
Biedny koń całą swoją skromną masę utrzymuje na paznokciach środkowego palca i w dodatku pod paznokciem ma jakby drzazgę :-(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olalolaa']Ale to straszne, jak czytałam to aż mnie ciary przechodzily :(
Jak one biedne muszą cierpieć :([/QUOTE]

Normalnie u zdrowych koni jakoś ten aparat trzeszczkowy funkcjonuje, dzięki równym brzegom i dużej ilości mazi.
Największe problemy mają konie, które chodzą po betonie/asfalcie tak jak Artel ... i konie które skaczą przez przeszkody - bo nienauralnie lądują.
Zamiast na piętkę kopyta i podeszwę spadają na czubek kości kopytowej.

Link to comment
Share on other sites

Tak prawde mówiąc Artel był 'eksploatowany' dosyc dużo, ostre treningi, nikt nie zdawał sobie pewnie nawet sprawy z powagi problemu. Biedne konisko.. Miałam gdzies jego świetne zdjęcie jak trzyma miotłe w pysku i zamiata :) Tak mi sie przypomniało..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olalolaa']Tak prawde mówiąc Artel był 'eksploatowany' dosyc dużo, ostre treningi, nikt nie zdawał sobie pewnie nawet sprawy z powagi problemu. Biedne konisko.. Miałam gdzies jego świetne zdjęcie jak trzyma miotłe w pysku i zamiata :) Tak mi sie przypomniało..[/QUOTE]

dawaj zdjęcia :mad:
to niehumanitarne mówić ze ma się się zdjęcia a ich nie wstawić na watek :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

znalazłam :) z 2006 roku ;) ale cos fotosik nie chce działac.. postaram się zaraz pokazac :)
Tak zamiatał pychol ten bajzel :evil_lol:

[URL=http://www.fotosik.pl][IMG]http://images40.fotosik.pl/675/4964370cd1adcda0med.jpg[/IMG][/URL]

[URL=http://www.fotosik.pl][IMG]http://images47.fotosik.pl/694/483ef84d17bd225emed.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cockermaniaczka']Ehh pamietam tego konia...Kiedys chodzilam do pegaza,zawsze byl Artel...Piekny,dumny,robiacy wrazenie...
Kochane konisko...
Dobrze ze udalo sie go uratowac:)[/QUOTE]

piękny i dumny to on jest nadal i ma chyba wielki łeb
albo to moje subiektywne wrażenie ;)

zobaczcie sami :
[IMG]http://img196.imageshack.us/img196/9721/mp2051766.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

myślę, że pora juz rozliczyć allegro Artela
wszystkim darczyńcom serdecznie dziękuję :)
a oto oni :)
[B] pirmen1 [/B] - 12 zł
[B] wojownik2009 [/B] - 60 zł
[B] olcia_03 [/B] - 12 zł
[B] Halina_il [/B] - 6 zł
[B] dabialyone [/B] - 6 zł
[B] Andrzej5616 [/B] - 6 zł
[B] stiopa22 [/B] - 60 zł
[B] ona27 [/B] - 10 zł
[B] wilkand [/B] - 6 zł
[B] neowona [/B] - 42 zł
[B] P_KORNIE [/B] - 11 zł
[B] coobagolin01 [/B] - 17 zł
[B] rewik3 [/B] - 30 zł
[B] bazant77 [/B] - 12 zł
[B] Narewka [/B] - 6 zł
[B] jamzz [/B] - 6 zł
[B] Kurek07 [/B] - 6 zł
[B] Miloko82 [/B] - 17 zł
[B] wojo1955 [/B] - 17 zł
[B] Murielka_ii [/B] - 12 zł
[B] joann_55 [/B] - 300 zł
[B] axine [/B] - 12 zł
[B] murfinkaaa [/B] - 6 zł
[B] zofijowka1 [/B] - 6 zł
[B] matioli_2010 [/B] - 18 zł
[B] pawelborowy [/B] - 30 zł
[B] deathcamp [/B] - 6 zł
[B] dariuszjest1 [/B] - 6 zł
[B] mati1 [/B] - 30 zł
[B] wlodkam [/B] - 6 zł
[B] Koniolub [/B] - 12 zł
[B] agha0 [/B] - 6 zł
[B] prince32 [/B] - 90 zł
[B] artste [/B] - 6 zł
[B] tadeusz48 [/B] - 18 zł
[B] Niezarejestrowany [/B] - 30 zł
[B] xytr [/B] - 30 zł
[B] CYRKA74 [/B] - 18 zł
[B] Nefrolepis [/B] - 6 zł
[B] nikeander [/B] - 6 zł
[B] NADIATHEBEST [/B] - 6 zł
[B] evv-cia [/B] - 6 zł
[B] Kaskulla [/B] - 125 zł
[B] wotel [/B] - 6 zł
[B] armabapa [/B] - 30 zł
[B] Modlnica [/B] - 11 zł
[B] topesto [/B] - 6 zł
[B] antikleja1 [/B] - 60 zł
[B] cube-jm [/B] - 12 zł
[B] mival85 [/B] - 60 zł
[B] puzlacz [/B] - 60 zł
[B] Karol_Sza [/B] - 6 zł
[B] otma [/B] - 12 zł
[B] awikularia [/B] - 12 zł
[B] bobrowa_becia [/B] - 120 zł
[B] olgamaria_2009 [/B] - 6 zł
[B] KaskaD30 [/B] - 12 zł
[B] x-gucek [/B] - 14 zł
[B] DORISKA-SZ [/B] - 30 zł
[B] kometa111 [/B] - 6 zł
[B] kluniu76 [/B] - 60 zł
[B] pohulanka [/B] - 6 zł
[B] jafino [/B] - 35 zł
[B] bahaar [/B] - 12 zł
[B] gruzin2002 [/B] - 22 zł
[B] jaraho [/B] - 6 zł
[B] Dakima_2006 [/B] - 16 zł
[B] Cuprum5 [/B] - 6 zł
[B] kazekp47 [/B] - 12 zł
[B] zmyzi [/B] - 30 zł
[B] booksia [/B] - 17 zł
[B] Izabel27 [/B] - 17 zł
[B] MANIK111 [/B] - 18 zł
[B] Piaskolek [/B] - 11 zł
w sumie z allegro wpłyneło: 1*864,00 zł
z tym, że 88 zł - na pokrycie kosztów wysyłki dyplomów
i 90 zł - koszty wystawienia allegro i prowizji od sprzedaży
czyli na czysto na konto Artela wpłyneło: [B][COLOR="#ff0000"]1 686 zł [/COLOR][/B]

dziękujemy :loveu:

nie wpłyneły pieniązki od 5 os
nie liczę że jeszcze wpłyną dlatego juz podsumowałam allegro

Link to comment
Share on other sites

Piękny,wspanialy koń,wyeksploatowany,chory i teraz już niepotrzebny.Nasze państwo powinno pokrywać koszty utrzymania i leczenia Artela,to powinien być ich obowiązek,zapewnić mu godne życie po ciężkiej służbie.Sprawa powinna być nagłośniona,może TVN Uwaga lub inny program.

Link to comment
Share on other sites

Biafra ładgodna ;)


kto chce wspomóc zwierzaki pod opieką FZNJR?

może ktoś chce kubraczki dla jajek ? na wielkanoc?
ładne są, idealnie pasują na każde jejo ;)
[URL="http://www.dogomania.pl/threads/204962-WIELKANOCNE-kubraki-na-jajca-i-motylki-do-13.04"]wielkanocne kubraki na jajka i motylki - klik[/URL]
jeśli sie komuś nie podobają to niech wejdzie i mimo wszystko napiszę ze fajne ;)

a i jeszcze trwa siepomaga na siano:
[URL="http://siepomaga.pl/f/fundacja-znjr/c/245"]daj im siana - klik[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Ufff, dobrze, że są dobrzy ludzie na tym świecie i udało się oszczędzić koniowi przykrego losu. Mój miał trochę mniej szczęścia. Umęczył się w komórce, potem u handlarza, ale szczęśliwie udało mi się go wykupić i już prawie rok jesteśmy razem. Wyobrażam sobie, jaki stres przechodzili Ci, którzy walczyli o konia, bo ja o swojego też długo zabiegałam. Nigdy nie zapomnę tych nerwów i nieprzespanych nocy...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lovebeagle']Zgadzam się. Takie rzeczy powinny być regulowane prawnie. Niestety podobne sytuacje zdarzają się również [U]ze starymi końmi kawaleryjskimi[/U]...[/QUOTE]

Niestety, nierzadko nawet niekoniecznie starymi...:shake:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...