Jump to content
Dogomania

SKANDAL!!! Łatanie dziury budżetowej kosztem OPP- 1% dla Skarbu Państwa.


kuba123

Recommended Posts

[quote name='BartekR']Jak często rozmaite ministerstwa informują wszystkich zainteresowanych o zmianach w przepisach? Czy np. Ministerstwo Finansów przesyła do każdej firmy informację, że zmieniła się Ustawa X? Owszem, czasem trąbią media jak jest chwytliwy temat - konieczność włączania świateł, termin rozliczenia PIT.
Jak często też Ministerstwo Pracy powinno przypominać o obowiązku złożenia sprawozdania? Przecież termin jest i tak ruchomy - 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania.
[/QUOTE]
Dobrze, ale np pani w Urzedzie Skarbowym jezeli dam jej pismo, ktorego nie powinna otrzymac, powie mi "pani, ale to nie do mnie". Dlaczego niektore KRSy dalej przyjmowaly te pisma zamaist odsylac(ktos mowil, ze np w opolskim odsylali i tam tego problemu praktycznie nie ma).

Ja tez nie jestem wolontariuszka w zadnej organizacji, ale okropnie przejmuje mnie mysl, co teraz z tymi organizacjami bedzie? Prawdopowdobnie czesc z tych 25% ktore "odsiano" byly "niewiarygodne", ale niektore z powodu 2 dni lub zlego informowania(np na szkoleniach) zostaja na lodzie w przyszlym roku. Zwlaszcza te mlode, ktore nawet nie mialy okazji sie rozliczyc jeszcze z pieniedzy, poniewaz dopiero np w czerwcu 2010 dostaly pierwsze pieniadze z tego 1%-ta... W jaki sposob to jest sprawdzanie ich wiarygodnosci?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 473
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='caldien']Dobrze, ale np pani w Urzedzie Skarbowym jezeli dam jej pismo, ktorego nie powinna otrzymac, powie mi "pani, ale to nie do mnie". Dlaczego niektore KRSy dalej przyjmowaly te pisma zamaist odsylac(ktos mowil, ze np w opolskim odsylali i tam tego problemu praktycznie nie ma).[/QUOTE]
To już musisz pytać KRS.

Też nie wiem co się będzie działo. Bardzo bym chciał, żeby ten rok potraktowano jednak ulgowo. Uważam jednak za trafne porównanie składania dokumentów i sprawozdań przez OPP do starania się o fundusze europejskie. Brakuje papierka, spóźnisz się z terminem - odpadasz. To nie jest gra o niewielkie kwoty

Link to comment
Share on other sites

[quote name='caldien']Dobrze, ale np pani w Urzedzie Skarbowym jezeli dam jej pismo, ktorego nie powinna otrzymac, powie mi "pani, ale to nie do mnie". Dlaczego niektore KRSy dalej przyjmowaly te pisma zamaist odsylac(ktos mowil, ze np w opolskim odsylali i tam tego problemu praktycznie nie ma).[/QUOTE]

Zgadza się, że niektóre KRSy przyjmowały sprawozdania mimo, że obowiązek dawania im ich zniknął. [U]ALE[/U], wbrew temu, co tu niektórzy piszą, [U]nie jest tak[/U], że trzeba było składać do KRS, a dopiero od tego roku do MPiPS, więc ci, którym KRS przyjął, zostali zmyleni co do składania do MPiPS. [U]To dwie różne sprawy.[/U] [U]

Dotychczas składało się do MPiPS i KRS. Teraz za niezłożenie do MPiPS wprowadzono karę, a obowiązek składania do KRS zlikwidowano.[/U] Więc nawet jak komuś KRS przyjął sprawozdanie, to ma się nijak do niezłożenia przez tą organizację raportu do ministerstwa.

Link to comment
Share on other sites

To racja, ale oznacza to, że nie tylko my jesteśmy nieomylni, ale tylko my podlegamy karze.

[quote name='ngo']Zgadza się, że niektóre KRSy przyjmowały sprawozdania mimo, że obowiązek dawania im ich zniknął. [U]ALE[/U], wbrew temu, co tu niektórzy piszą, [U]nie jest tak[/U], że trzeba było składać do KRS, a dopiero od tego roku do MPiPS, więc ci, którym KRS przyjął, zostali zmyleni co do składania do MPiPS. [U]To dwie różne sprawy.[/U] [U]

Dotychczas składało się do MPiPS i KRS. Teraz za niezłożenie do MPiPS wprowadzono karę, a obowiązek składania do KRS zlikwidowano.[/U] Więc nawet jak komuś KRS przyjął sprawozdanie, to ma się nijak do niezłożenia przez tą organizację raportu do ministerstwa.[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

No cóż temat bardzo trudny. Jednak prawda jest też i taka, że jeśli ciągle domagamy się przestrzegania prawa od urzędników to i musimy sami być z nim w zgodzie. Ze statystyk przyjętych na listę i wyciętych z listy wynika, że tych co im nieznajomość prawa zaszkodziła jest mniej, znacznie mniej. Wniosek - nasuwa się sam, trochę pokory i więcej odpowiedzialności. To , że generalnie mamy słabych prawników i kiepskich nauczycieli (zwłaszcza kursistów) wiadomo od dawna i nikogo to nie zwalnia z obowiązku dbania o własny tyłek - czytaj zwierzęta w potrzebie w naszym przypadku. Żal mi tych którzy nie załapali na listę, ale ..... po autoskopaniu własnej dupalskiej weźcie się do dzieła, a nie kiepskiej propagandy. Choć w skuteczność odwołań nie wierzę - bo niby dlaczego mają być uwzględniane. To sytuacja nadzwyczajna, ale dla zainteresowanych. Więc i działania muszą być nadzwyczajne. Zwróćcie się do markowej kancelarii adwokackiej, najlepiej z udziałem zagranicznym - będzie drogo, ale może coś wymyślą.

Tak na marginesie popieram zdanie Asior - wódki nie dawać, bo to smutna imprezka, Alehandro i BartkaR

Link to comment
Share on other sites

Guest Elżbieta481

Zastanawiam się-nie wierzę w skutek odwołań,no jakoś nie wierzę..Jednak ogromnie żal i tak sobie myślę,żeby tak udaremnić to ew.przejmowanie 1procentu przez skarb państwa..Tak jakoś na stronach fundacji zamieścić jakiś komunikat,albo,żeby fundacje,które mają możliwość zbierania takiego procentu-no,żeby na ich konta wpływały procenty dla tych pozbawionych tej możliwości..No szkoda tych organizacji i zwierząt szkoda..
No bo to jest jednak ogromna strata..
I dziwię się-no bo jeśli obowiązywała forma papierowa to gdzie jest postęp w Polsce?Jak został wysłany internetem to czy Polska już na zawsze skazana jest na papierki i stempelki?No to ja nigdy nie wyślę internetem PIT,bo lepiej nie ryzykować.Potem będą przepychanki,że nie dostali.Lepiej nie ryzykować...
E/W

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kosmatypl']z 'błąd' księgowego zapłacą dziecia autystyczne, pacjenci hospicjum, ludzie w stanie śpiączki, chorzy na nowotwory i bezdomne zwierzęta... ale co to obchodzi urzędasów - [B]przepis jest ? Jest ! Wykonać ![/B][/QUOTE]

Wykonac...przepis to przepis..termin to termin...
winny jest ten co zawinił...czyli nie dopełnił terminu :(

[quote name='BartekR'][B]Jak często rozmaite ministerstwa informują wszystkich zainteresowanych o zmianach w przepisach? [/B]Czy np. Ministerstwo Finansów przesyła do każdej firmy informację, że zmieniła się Ustawa X? Owszem, czasem trąbią media jak jest chwytliwy temat - [B]konieczność włączania świateł, termin rozliczenia PIT[/B].
Jak często też Ministerstwo Pracy powinno przypominać o obowiązku złożenia sprawozdania? Przecież termin jest i tak ruchomy - 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania.

Jest też krzyk, że 2500 organizacji jest wykluczonych i że to nie przypadek. A jednak jakieś 7500 organizacji dopilnowało obowiązku.
Jakbym dobrze nie życzył organizacjom zbierającym 1%, to w tym przypadku nie potrafię się zgodzić z głosami, że zostały ograbione.[/QUOTE]

[B]1. Ministerstwo informuje[/B] - publikuje na swojej stronie NET wszystko co wyjdzie z Centrali...a wszyscy zainteresowani POWINNI zagladać do Ministra, któy ma nad nimi piecze
np. zapraszamy do kontraktowania z NFZ :) /tam to trzeba 24 h siedzieć z nosem na stronei..nie znasz dnia..ani godziny jak cos wymysli NFZ :)/
[B]
2. o swiatłach i PITach[/B] mają się dowiedzieć ZWYKLI śmiertelnicy, kt nie umieją używać myszki..ani kompa nie umieją odpalić...eot

nikogo nie oskarżam, że zawinił...ale już mam swoje zdanie na temat SKANDALU z 1 proc...
po prostu rutyna zgubiła niektórych...niestety...a to przykre...dziwny jest tylko fakt, ze "polecieli" giganci...tego nie mogę zrozumieć...
z drugiej strony - Nasza WŁADZA LUBI MIESZAĆ aby uprzykrzyć życie szarakowi...w tym i organizacjom.
i w ten sposób, wprowadzona zmiana /w sumie dosć blacha/ wyrzuciła z obiegu paru gigantów

ja jeszcze raz poproszę...o petycje - aby sie Minister zlitował..bo urzędy same wprowadzały w błąd przyjmujac sprawozdania..
może jak Minister otrzyma MILION podpisów to mu serce zmięknie i wprowadzi amnestie na ten rok?
co?

Link to comment
Share on other sites

ngo, sorki, ale wyjaśnie może coś, co jest ważne a umyka...

Duża część tych organizacji, któe zbiera 1% [B]wyręcza kulawe Państwo w jego obowiązkach[/B]. Obowiązkach, [B]z których Państwo się nie wywiązuje. [/B]

Ja jestem wolontariuszka, za swoją pracę na rzecz bezdomnych zwierząt nie dość, że nie pobieram pieniędzy, to jeszcze do tego częstoktokroć dopłacam. Jasne, to mój wybór. Tak, to mój wybór, ale ten wybór jest moim przymusem, bo zobligowany do tego (czyli Państwo) tego po prostu nie robi lub robi tak, że szkoda mówić (Krzyczki ? Chrcynne ? podać linki ? to realność opieki nad zwierzętami sprawowanej przez Państwo). [B]A teraz się okazuje, że ten kto powinien to robić[/B] po byle pretekstem (bo nie oszukujmy się na przykład spóźnienie dzień lub kilka dni w wysłaniu zatwierdzonej kopii sprawozdań) będzie skakał po tym (fundacje) [B]który odwala za niego robotę... [/B]

[B]Ok, gdzie dostarczyć zwierzęta, którymi się opiekujemy ? Rozumiem, że Państwo przejmie od nas SWOJE obowiązki ?[/B]

Żeby było jasne - nie bronię tych, którzy się niz rozliczają lub ich błedy są duże, ale tych, który popełnili przestępstwo nie czytania ustaw do poduszki i spóxnili się na przykład sześć dni ! Zgroza ! Trzeba ich zniszczyć !


[quote name='Pies Wolny'] ..... po autoskopaniu własnej dupalskiej weźcie się do dzieła, a nie kiepskiej propagandy.[/QUOTE]


a, nie, nie - skoro tak mówisz, to ja Ci powiem - to Państwo niech się weźmie do roboty - dalej jazda wypełniać konstytucyjne obowiązki wobec zwierząt, chorych itd Zacytować przepisy ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pies wolny']no cóż temat bardzo trudny. Jednak prawda jest też i taka, że [b]jeśli ciągle domagamy się przestrzegania prawa od urzędników to i musimy sami być z nim w zgodzie.[/b] ze statystyk przyjętych na listę i wyciętych z listy wynika, że tych co im nieznajomość prawa zaszkodziła jest mniej, znacznie mniej. Wniosek - nasuwa się sam, trochę pokory i więcej odpowiedzialności. To , że generalnie mamy słabych prawników i kiepskich nauczycieli (zwłaszcza kursistów) wiadomo od dawna i nikogo to nie zwalnia z obowiązku dbania o własny tyłek - czytaj zwierzęta w potrzebie w naszym przypadku. żal mi tych którzy nie załapali na listę, ale ..... Po autoskopaniu własnej dupalskiej weźcie się do dzieła, a nie kiepskiej propagandy.
[/quote]


dobrze gada ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Elżbieta481

Ja nie bronię tych co nie dali sprawozdania albo się spóżnili-tylko ciekawa jestem czy w innych dziedzinach tak jest dopilnowane?Ja mam wrażenie,że skwapliwie skorzystano z okazji.
Jedyną szansą wg mnie jest możliwość dogadania się fundacji o udostępnienie konta tym organizacjom,które,,wyleciały,a na przyszłość dobrze pilnować,bo jak widać bywa różnie.
Ela

Link to comment
Share on other sites

[quote name='waldi481']Ja nie bronię tych co nie dali sprawozdania albo się spóżnili-tylko ciekawa jestem czy w innych dziedzinach tak jest dopilnowane?Ja mam wrażenie,że skwapliwie skorzystano z okazji.
Ela[/QUOTE]

tak, jak Ci ZUS za późno zapłaci to możesz....no pokląć możesz (sama doświadczyłam w tym roku). Jak zwykle są równi i równiejsi...

Link to comment
Share on other sites

Guest Elżbieta481

Już się przeraziłam,że PEGASUSA nie ma-ale jest ufff..
Regionami się powinni dogadać,no bo przecież nie wszyscy,,wylecieli..
I TARA jest-koniarze jakoś dopatrzyli..
E/W

Link to comment
Share on other sites

Właśnie kilka minut temu na ten temat była audycja na TV-3. Trochę to wszystko dziwnie było wytłumaczone że niby ustawa się zmieniła i trzeba teraz 2 sprawozdania składać ale na końcu komentarz był jeden że jeżeli przekażemy pieniądze na daną fundację a ona nie będzie na wykazie to pieniądze przejmuje skarb państwa. A dlaczego tyle ważnych fundacji wykreślono z listy tego nie podano jakie były tego przyczyny i kto czego nie dopatrzył też. Tylko jedna sprawa nie daje mi spokoju bo przecież jeżeli fundację raz wykreślą to ona już nie wróci na wykaz bo nie będzie miała jak i z czego się rozliczać i nie będzie mogła składać sprawozdań no bo z czego jeżeli 1 % nie dostanie.

Link to comment
Share on other sites

zupełnie nie rozumiem głosów pełnych oburzeń od członków/sympatyków innych organizacji, które miały szczęście i mają przyznane prawo do 1%.

Mam wrażenie, że mimo wspólnego celu, jakim jest pomaganie bezdomnym zwierzętom, jedności nie ma zupełnie.

I sprawdza się zasada, że każdy sobie rzepkę skrobie.

Dla mnie to też skandal, że Władze, które z zasady niczego nie dotrzymują, ni obietnic, ni terminów, nagle zauważają belkę w oku fundacji, które wyręczają je z ich psiego obowiązku i kładą łapę na wielkich funduszach, które posłużą na wyprostowanie ich własnej nieudolności.

Sprawa wypłynęła dopiero teraz... Dlaczego?
Już w styczniu będzie można składać pierwsze PITy, wątpie, że większość podatników mimo wszystko zada sobie trud i sprawdzi, czy fundacji której przekazują swój procent od lat, nie cofnięto prawa do 1%.

Czy faktycznie w działalności charytatywnej liczą się tylko terminy?

Czy wszyscy, którzy tak krytykują zaniedbania i rzucają kodeksami i paragrafami nigdy niczego nie przegapili, nigdy się nie spóźnili, nigdy nie byli niedoinformowani?

Wierzyć się nie chce w to wszystko. Ale mieszkam w końcu w Polsce.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pies Wolny']No cóż temat bardzo trudny. Jednak prawda jest też i taka, że jeśli ciągle domagamy się przestrzegania prawa od urzędników to i musimy sami być z nim w zgodzie.
[/QUOTE]Zapominasz ze przyklad idzie z gory. A kto powinien sie opiekowac zwierzetami ? My czy oni? Kto nie wywiazuje sie z obowiazkow, ale nie mozna przeciez ukarac wladzy, im wolno lamac prawo, za to naszych podopiecznych za niedopatrzenie mozna okrasc z tego czego i tak juz nie ma.:angryy: Nigdy nie popelniles bledu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia121'] Tylko jedna sprawa nie daje mi spokoju bo przecież jeżeli fundację raz wykreślą to ona już nie wróci na wykaz bo nie będzie miała jak i z czego się rozliczać i nie będzie mogła składać sprawozdań no bo z czego jeżeli 1 % nie dostanie.[/QUOTE]

????? Bzdura. A od kiedy to sprawozdanie OPP składa się tylko z rozliczenia się z pieniędzy z jednego procenta??? Gosiu, rozumiem, że można się pomylić i jakiś przepis niedokładnie tu przytoczyć, ale takie wypisywanie na forum rzeczy wyssanych z palca wprowadza tylko jeszcze większy chaos i panikę...

Traci się prawo do przyjmowania 1% na rok. W kolejnym roku trzeba złożyć w terminie sprawozdanie merytoryczne i finansowe do MPiPS (obok innych obowiązków sprawozdawczych, wspólnych też dla zwykłych organizacji!) i znowu trafia się na wykaz uprawnionych.

Link to comment
Share on other sites

Kurcze niezły pasztet się zrobił...
Odnoszę dziwne wrażenie że niektórym co się udało, sprawia radochę to, że nie udało się innym- niekoniecznie z ich strony był to wynik złej woli zaniedbania itd. Jakoś z zażenowaniem czytam komentarze pt. trzeba było się orientować, pilnowac terminów my jesteśmy super mamy super księgową zawsze wszystkiego pilnujemy i nie zdarzają nam sie pomyłki itd itd.
Nie wiem...moze komuś sprawia przyjemność kopanie leżącego. A moze powinniśmy zacząć przerzucać psy tym super- niemylącym się bo my nie będziemy mieli za co ich leczyć. Może też nasze kochane państwo w ramach tego 1% który omyłkowo im przypadnie (bo nie wierzę że każdy przekazujący orientuje się w tym bałaganie) zajmie się chorymi dziećmi i zwierzętami?? Ke?
Jakkolwiek jesteśmy niedużą fundacją, tak dla takiego TOZ-u to prawdziwy dramat. Nie wiem co to będzie, kiepsko to widzę.

Link to comment
Share on other sites

Guest Elżbieta481

Nareszcie wiem dlaczego nie wystarczyła wersja przesłana elektronicznie-brak możliwości identyfikacji podpisu.
Jestem zmartwiona-co to będzie z VIVA?Z TOZ?Z innymi..
Nagle urzędnicy tacy sumienni się zrobili-aż się wzruszyłam :angryy:naprawdę tym pilnowaniem,szkoda,że tak wyrywkowo sumienni są.Nie piszcie,że bzdura,bo wg mnie najłatwiej się krzywdzi bezdomnych.chorych i słabych.Do poważnych spraw jakoś nikogo nie ma.Żal żalem-ale co proponujecie?
E/W.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ngo']????? Bzdura. A od kiedy to sprawozdanie OPP składa się tylko z rozliczenia się z pieniędzy z jednego procenta??? Gosiu, rozumiem, że można się pomylić i jakiś przepis niedokładnie tu przytoczyć, ale takie wypisywanie na forum rzeczy wyssanych z palca wprowadza tylko jeszcze większy chaos i panikę...

Traci się prawo do przyjmowania 1% na rok. W kolejnym roku trzeba złożyć w terminie sprawozdanie merytoryczne i finansowe do MPiPS (obok innych obowiązków sprawozdawczych, wspólnych też dla zwykłych organizacji!) i znowu trafia się na wykaz uprawnionych.[/QUOTE]

Czyli ci, którzy nie mieli jeszcze wpływów z OPP z uwagi na czas przyznania im takiego statusu, powinni złozyć samo sprawozdanie merytoryczne i za brak takowego (bo złożyli do Urzędu gdzie juz nie trzeba) zostali ukarani brakiem 1% w przyszłym roku tak?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Glutofia']
Odnoszę dziwne wrażenie że niektórym co się udało, sprawia radochę to, że nie udało się innym- niekoniecznie z ich strony był to wynik złej woli zaniedbania itd. Jakoś z zażenowaniem czytam komentarze pt. trzeba było się orientować, pilnować terminów my jesteśmy super mamy super księgową zawsze wszystkiego pilnujemy i nie zdarzają nam się pomyłki itd itd.
Nie wiem...moze komuś sprawia przyjemność kopanie leżącego. [/QUOTE]

Nie wiem czy ta wypowiedź odnosi się do mnie, ale ja bynajmniej nie kopię leżącego, tylko staram się prostować niektóre błędne informacje, które się pojawiają. Mleko się rozlało, zamiast się nakręcać, lepiej się dokształcić i nie popełniać błędów w przyszłości. Jestem za roczną amnestią, ale nie jestem pewna, czy wywalczycie ją tak agresywnym językiem mówiąc o spisku, celowym łataniu dziury budżetowej kosztem OPP, skandalu itd. itp.

Nie widzę też, żeby ktoś tu pisał w stylu "my jesteśmy super" itd. Akurat moja organizacja nie jest OPP, więc to bezpośrednio mnie to nie dotyczy.

Dziwi mnie jedno. Obowiązek sprawozdań finansowych i merytorycznych przekazywanych do MPiPS wprowadziła ustawa z 2003 roku. 30% OPP tego notorycznie nie robiło i wreszcie od tego roku wprowadzono sankcję w postaci wiadomej. Piszesz, że niekoniecznie to było zaniedbanie ze strony organizacji. A co to było? Skoro organizacje wiedziały jak uzyskać status OPP, to znaczy, że musiały się z przepisami zapoznać. Przeczytały tylko fragmenty o przywilejach, nie o obowiązkach?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Glutofia']Kurcze niezły pasztet się zrobił...
Odnoszę dziwne wrażenie że niektórym co się udało, sprawia radochę to, że nie udało się innym- niekoniecznie z ich strony był to wynik złej woli zaniedbania itd. [/QUOTE]

tak jak już mówiłam, ręce opadają.. Ja czytając takie wpisy odnoszę wrażenie, ze tym co się z kolei nie udało [B]zawiść[/B] normalne myślenie przysłania.. najlepiej to weźcie zbojkotujcie ten cały 1%, niech nikt nie ma, skoro Wam się nie udało.. żenada moi drodzy, żenada.... To podłe co napisałaś... i zabolało, no ale cóż.... [B]polak taki właśnie jest... sam nie zje i drugiemu nie da[/B]... :shake:

Link to comment
Share on other sites

Guest Elżbieta481

Bojkot nie jest możliwy-zawsze ktoś coś przekaże.Nie wiem co zrobi taka np.VIVA.To jest tragedia!A oni złożyli tylko z opóżnieniem.
Nagle urzędnicy zrobili się sumienni..Nie wiem co Czarek zrobi..
Myślałam poprzednio,żeby udostępniła inna org.mająca takie prawo swoje konto,ale org.wykluczonym nie wolno zbierać.To byłoby niezgodne z prawem..
Nie mam najmniejszego pojęcia co teraz będzie..
E/W

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...