Jump to content
Dogomania

rzucawka poporodowa jak zapobiec


Evita*

Recommended Posts

Witam wszystkich.Od kilku lat zajmuję się hodowlą sznaucerków miniaturowych,ale niestety nie do końca wiem,jak można skutecznie zapobiec rzucawce.Moja suczka miała szczeniaki 3 krotnie i za każdym razem chorowała na rzucawkę.To straszny widok.Opiekuję się suką jak i szczeniakami bardzo sumiennie i zawsze podawałam wapno w czasie ciąży jak i karmy zawierające dużą ilość wapnia.Niestety to nic nie dało.Teraz mam zamiar kryć drugą sznaucerkę i boję się,że ten problem znowu się pojawi.Wiem,że niektórzy hodowcy stosują wapno w zastrzykach.Może ktoś zna nazwę tego preparatu i wie jak i kiedy zacząć stosować.Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Moja suka od początku ciąży dostawała karmę dla suk szczennych firmy proformnace i do tego 2 pastylki preparatu witaminowo-mineralnego (w tej chwili nie pamiętam firmy) po porodzie jeden zaszczyk wapna. Rzucawka się nie pojawiła, suka w świetnej kondycji. Moja wetka (specjalistka rozrodu zwierząt Akademii Rolniczej we Wrocławiu) twierdzi że nie należy podawać samego wapna zawsze z fosforem i witaminami. Ponieważ nadmiar wapna jest tak samo szkodliwy jak jego niedobór. Dla tego uważam, iż podanie suce odpowiedniej karmy, ewentualnie z bardzo delikatnym wspomaganiem (moja suka dostawała 2 pastylki a norma na psa tej wagi było 6 pastylek, a dla suki szczennej 12 pastylek) całkowicie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania żywieniowego suki. Jedynie po poradzie należy podać wapno i dodatkowo glukozę we wlewie ciągłym. Podstawą jest utrzymanie suki w świetnej formie (fizycznej, psychicznej i zdrowotnej) przez cały okres przed ciążą. Krycie silnej i zdrowej suki bez jakichkolwiek niedoborów połączone z prawidłowym prowadzeniem w czasie ciąży i porodu daje duże szanse na uniknięcie komplikacji. [/FONT][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sylrwia']rzucawka nie poporodowa jest czasami odmiana padaczki??[/QUOTE]

Nie. Wapń w organizmie odpowiada również za działanie układu nerwowego. Dlatego też kiedy występuje jego niedobór, obserwujemy zaburzenia działania owego układu, objawiające się drgawkami, przyspieszeniem akcji serca, niepokojem.

Link to comment
Share on other sites

Jest peparat weterynaryjny o nazwie [B]Theracalcium - [/B]można podawać podskórnie lub domięśniowo, bez problemów mozna się tego nauczyć.
Kosztuje ok. 14 złotych za 100ml. Wapno do iniekcji kupowane w aptece 7-krotnie więcej.

Drugi preparat to [B]Calciphos - [/B]o bardziej złożonym składzie. Ceny niestety nie znam.
Obydwa do dostania w hurtowniach weterynaryjnych

Mam doświadczenie z sukami z tężyczką, więc rzeczywiście potwierdzam, że w dużej mierze zależy to od kondycji suki, również psychicznej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Neris']Jest peparat weterynaryjny o nazwie [B]Theracalcium - [/B]można podawać podskórnie lub domięśniowo, bez problemów mozna się tego nauczyć.
Kosztuje ok. 14 złotych za 100ml. Wapno do iniekcji kupowane w aptece 7-krotnie więcej.

Drugi preparat to [B]Calciphos - [/B]o bardziej złożonym składzie. Ceny niestety nie znam.
Obydwa do dostania w hurtowniach weterynaryjnych

Mam doświadczenie z sukami z tężyczką, więc rzeczywiście potwierdzam, że w dużej mierze zależy to od kondycji suki, również psychicznej.[/quote]Kiedy zaczyna się podawać taki preparat???

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za info:).Do karmy podaję preparat mineralno -wapniowy.Czy w takiej sytuacji podanie wymienionego przez Ciebie środka zmniejszyć np 1 na 2 doby??.
Weterynarz stwierdził,że moja suczka cały wapń przekazuje dzieciom i tężyczka jest nieunikniona.Miała szczenięta 3 razy i za każdym razem ok 4 tygodnia dopadała ja rzucawka.Byłam zrozpaczona,dlatego już jej nie kryję i nigdy nie będę.Mam 2 sznaucerkę i lada dzień będę ją kryła.Wiem jaki to straszny widok jak suczka ma rzucawkę,dlatego staram się zapobiec metodami innymi niż podawanie wapna w tabletkach,bo wiem,że to nie przynosi oczekiwanych rezultatów.Fajnie,że jest takie forum i są tacy ludzie,którzy coś doradzą;)Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Preparaty mineralno wapniewe działają lub nie, to chyba zależy od cech osobniczych, u jednych suczek łatwiej się wchłaniają z przewodu pokarmowego, u innych trudniej.

Pamiętaj, żeby [B]absolutnie [/B]nie podawać wapnia w pierwszej połowie ciąży. I nie wolno też w czasie porodu, dopiero po, kiedy masz juz pewność, że wszystkie szczenięta się urodziły.

Nie wiem, czy suka będzie na długo sama zostawała z małymi, jeśli tak to ja bym nie ryzykowała i podawała jednak preparat. Bo jednak tężyczka jest śmiertelna jeśłi się szybko nie zareaguje. Przy czym Calciphos jest preparatem złożonym więc zawiera nie tylko wapń i szczerze go polecam. Wiem, że stosują go hodowcy małych ras, yorków, jamników, a te w szczególności są narażone na ataki.

Link to comment
Share on other sites

Evita - konsultowałaś się z innym lekarzem? Jesteś pewna,ze stosunek wapnia do fosforu w diecie jest prawidłowy? Bo jeżeli nie jest,to żadna ilość wapnia nie pomoże bo organizm go nie wykorzysta.
Spróbuj jeszcze tu:
[URL="http://www.krakvet.pl/forum/viewforum.php?f=7&sid=31547e2baa4574b38acd5f34e70fca99"]http://www.krakvet.pl/forum/viewforum.php?f=7&sid=31547e2baa4574b38acd5f34e70fca99[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Huskuś']Jeśli podawanie preparatów wapniowych nie skutkuje, to sunia może mieć niski próg drgawkowy albo problem z przyswojeniem większej ilości wapnia.
Robiłaś jej kiedyś badanie poziomu wapnia?
Pozdrawiam Hania[/quote]Nie nie robiłam nigdy.Jednak już jej nie kryję.Ale boję się,że z drugą sznaucerką może też coś takiego się wydarzyć.Dlatego za wczasu chcę temu zapobiec.Słyszałam,że dobrze jest podawać w 2 połowie ciąży serek Danonek.Ma łatwo przyswajalne wapno.Napewno wypróbuje.:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Evita*']Nie nie robiłam nigdy.Jednak już jej nie kryję.Ale boję się,że z drugą sznaucerką może też coś takiego się wydarzyć.Dlatego za wczasu chcę temu zapobiec.Słyszałam,że dobrze jest podawać w 2 połowie ciąży serek Danonek.Ma łatwo przyswajalne wapno.Napewno wypróbuje.:)[/quote]

Jeśli masz jeszcze trochę czasu przed kryciem, to kup w aptece z homeopatykami taki preparat Rexorubia. Wspomaga przysfajanie wapnia i fosforu. Możesz podawać to suczce do czasu krycia.
A potem można to podawać po porodzie - dobre dla matek karmiących.
Łatwo przyswajalnym wapnem i także ponoć nadmiar jest też dobrze usuwany z organizmu, to jest wapno ze skorup jaj. Taką skorupę trzeba dobrze sparzyć - można podpiec w piekarniku, a potem zmielić. No i po troszkę (np. łyżeczka dziennie) dawać suce.

Pozdrawiam Hania

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Huskuś']Jeśli masz jeszcze trochę czasu przed kryciem, to kup w aptece z homeopatykami taki preparat Rexorubia. Wspomaga przysfajanie wapnia i fosforu. Możesz podawać to suczce do czasu krycia.
A potem można to podawać po porodzie - dobre dla matek karmiących.
Łatwo przyswajalnym wapnem i także ponoć nadmiar jest też dobrze usuwany z organizmu, to jest wapno ze skorup jaj. Taką skorupę trzeba dobrze sparzyć - można podpiec w piekarniku, a potem zmielić. No i po troszkę (np. łyżeczka dziennie) dawać suce.

Pozdrawiam Hania[/quote]Będę kryła w niedzielę,więc może już lepiej jej nie podawać tego preparatu.O jajkach nie słyszałam,ale wydaje się całkiem niegłupie.Dzięki za radę;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Evita*']Słyszałam,że dobrze jest podawać w 2 połowie ciąży serek Danonek.Ma łatwo przyswajalne wapno.Napewno wypróbuje.:)[/quote]

Wypróbuj wcześniej.Moje suki po podobnych serkach mają biegunkę.To są rzeczy o długim terminie ważności a więc mocno konserwowane.Te środki nie są trujące,ale przyspieszają bardzo przemianę materii.Człowiek ma b.długi przewód pokarmowy,więc sobie świetnie z nimi radzi ale niektóre psy źle reagują.U nas sie skończyło na wizycie u weta i zastrzykiem na zatrzymanie biegunki,bo z psicy wylewała sie nawet wypita woda.Po kilku eksperymentach zostaliśmy przy zwykłym białym serze.

Link to comment
Share on other sites

A ja od połowy ciąży karmie sunię Royalem STARTER - do nabycia tylko u lek.wet. Jest to w pełni zbilansowana karma dla suk a potem do odchowu szczeniaczków. Skończyły się tężyczki bezpowrotnie. Jest stosunkowo droga za 10 kg płacę 170 zł ale za to nie ma żadnych problemów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Malcharek Maria']A ja od połowy ciąży karmie sunię Royalem STARTER - do nabycia tylko u lek.wet. Jest to w pełni zbilansowana karma dla suk a potem do odchowu szczeniaczków. Skończyły się tężyczki bezpowrotnie. Jest stosunkowo droga za 10 kg płacę 170 zł ale za to nie ma żadnych problemów.[/quote]O tym strterze też dużo słyszałam.A czy na codzień też karmisz Royalem?.Ja swoim gotuję wołowinkę,kurczaczka,suchą nie bardzawo jedzą.Ale Royala kupię,może się do niego "przekona".Czy wcześniej ,przed wprowadzeniem Royala też miałaś problem z rzucawką...........Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Evita*']O tym strterze też dużo słyszałam.A czy na codzień też karmisz Royalem?.Ja swoim gotuję wołowinkę,kurczaczka,suchą nie bardzawo jedzą.Ale Royala kupię,może się do niego "przekona".Czy wcześniej ,przed wprowadzeniem Royala też miałaś problem z rzucawką...........Pozdrawiam[/quote]

Tężyczka wystąpiła u mojej jednej suni. Lek.wet. musiał robić wlewki dożylne wapno+magnez+potas. I bezwzględnie kazał karmić tylko STARTEREM + woda do picia. I NIC POZA TYM!!! Sunia na początku była "zdziwiona" ale jak nic innego nie dostała do jedzenia, to szybko zaczęła jeść Royala. Wcześniej była na innej karmie. Potem jak już szczeniaczki podrosły, to też dostawały tą karmę i pięknie się odchowały. STARTER jest dostępny tylko w lecznicach i nigdzie indziej się go nie kupi. Teraz każda sunia w drugiej połowie ciąży karmiona jest tylko i wyłącznie STARTEREM. Żadna z nich już nigdy więcej nie miała tężyczki.:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Malcharek Maria']A ja od połowy ciąży karmie sunię Royalem STARTER - do nabycia tylko u lek.wet. Jest to w pełni zbilansowana karma dla suk a potem do odchowu szczeniaczków. Skończyły się tężyczki bezpowrotnie. Jest stosunkowo droga za 10 kg płacę 170 zł ale za to nie ma żadnych problemów.[/QUOTE]
Kupisz , choćby tutaj taniej;)
[url]http://www.zoologiczny.sklep.pl/index.php?manufacturers_id=63&sort=2a&&page=6[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='arima']Kupisz , choćby tutaj taniej;)
[URL="http://www.zoologiczny.sklep.pl/index.php?manufacturers_id=63&sort=2a&&page=6"]http://www.zoologiczny.sklep.pl/index.php?manufacturers_id=63&sort=2a&&page=6[/URL][/quote]

Nie wiem czy to ważne, ale u weta kupowalam Startera który miał inne opakowanie:lying:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...