Jump to content
Dogomania

trzustka raz jeszcze-proszę o pomoc!!!


moni2

Recommended Posts

Moni - gotować...
ja mam coraz bardziej sceptyczny stosunek do jedzenia suchym - a jeśli już to typowo weterynaryjnym, u mojego doca stosunek suchej do surowej wynosi 1:1, a często nawet 1:2.
Z tym, że przeciwniczką gotowania, z reguly też jestem - wolę podawać psu surowe mięso, odpady typu - języki, żołądki, ogony, serca, przełyuki, mięśnie głowy, zółtka surowe... - wiem, co psu daje, nie zabija się przy tym naturalnych składników :lol: Z gotowanych to warzywa czasami, skorupkę jajka parzę, no, kurczaka też :lol:

Duzo się słyszy o wypełniaczach - ja nie daję, pies znajduje troszkę tego w żołądkach itp - oczywiście czasami dostaje też owoce, jakiś kefir... :cool3:

I od tego czasu jest duuużo lepiej :cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Moni, ja tez jestem przeciwniczka karmy, z roznych wzledow...
Jednym z nich jest to, ze nie wierze, ze moja dieta bedzie w 100%odpowiadac Twojej, wiec niby dlaczego dieta Twojego psa ma odpowiadac diecie Twojego?
Dlatego bardzo wierze w gotowanie.
Surowe - owszem, ale dla zupelnie zdrowych psow, poza tym jest zawsze ryzyko salmonelli czy innego swinstwa.....

Ja bym chyba starala sie dopasowac do tego, jak sie psiak czuje - sama zobaczysz czy dobrze trawi, czy pojawiaja sie biegunki. Enzymy trzustkowe bym dawala - zeby nie prowokowac trzustki do wiekszej pracy niz da rade, no i nie nadwerezac jelit - bo niestrawiony pokarm jest duzym obciazeniem dla jelit.

Ja bym postawila na glownie bialko, ewentualnie troszke kleiku ryzowego bobovita(albo kukurydzianego), troszke przecieru z marchwi, plus preparat witaminowo-wapniowy (bardzo wazne bo w miesie jest duzo fosforu a nie ma wapnia). Jesli kupy beda luzne - zabrala bym najpierw marchew, a potem ryz, moze trzeba doåasowac ilosc miesa. Wszystko bez tluszczu - ale tak jak w ksiazce bylo napisane - troszke masla, bo tluszcz potrzebny, a maslo jest skoagulowane.
Mieso najchetniej zmielone......

Napewno w koncu Ci sie uda znalezg dobra diete, a potem trzeba jej sie trzymac.
Acha, jeszcze jedno - zeby nie obciazac ukladu pokarmowego trzeba dawac kilka razy dziennie male porcje.....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Osiolek']Dlatego bardzo wierze w gotowanie.
Ja bym chyba starala sie dopasowac do tego, jak sie psiak czuje - sama zobaczysz czy dobrze trawi, czy pojawiaja sie biegunki.
Napewno w koncu Ci sie uda znalezg dobra diete, a potem trzeba jej sie trzymac.[/quote]

Czasem karmiąc psa ustaloną już dietą gotowaną, wystaczy kupić mięso w innym sklepie lub sklep bedzie miał innego dostawcę i to już wystarczy, aby pies dostał biegunki.

[quote name='Osiolek']Mieso najchetniej zmielone...........[/quote]

Zmielone, ale przez siebie, a nie kupione mielone (bo wtedy nie wiadomo co w nim jest).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Osiolek'] Enzymy trzustkowe bym dawala - zeby nie prowokowac trzustki do wiekszej pracy niz da rade, no i nie nadwerezac jelit - bo niestrawiony pokarm jest duzym obciazeniem dla jelit.[/quote]
No własnie odpowiednia karma typu Intestinal odciąża bardzo trzustkę. przez co nie zalega pokarm w jelitach. Wiem co pisze, bo próbowałam przy Dorce różnych diet trzustkowych i zdecydowanie lepiej i na jelita i na trzustke wpłyneła specjalistyczna karma.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Atenka']No własnie odpowiednia karma typu Intestinal odciąża bardzo trzustkę. przez co nie zalega pokarm w jelitach. Wiem co pisze, bo próbowałam przy Dorce różnych diet trzustkowych i zdecydowanie lepiej i na jelita i na trzustke wpłyneła specjalistyczna karma.[/quote]

Otóż to:multi: .
Karmy typu Intestinal (Eukanuba, RC lub Trovet HLD) są juz wstepnie trawione, więc nie obciążają jelit.

Mój pies nie jest chory, ale je wyłącznie Eukanubę Intestinal + gotowane chude mięsko (porcja to: udko kurczaka, kawałek piersi indyka + serce indyka - wystarcza na ok 3 dni).

Link to comment
Share on other sites

No to mam już kompletny mętlik.
Lambli nie stwierdzono. Qpy na trypsynę nie przebadano. Wet zapisał Kreon 10000 2x1/2 tabl. Na ulotce wyczytałam, że raczej powinno się dawać w kapsułkach, jak nie w kapsułkach to do pokarmu, ale pH nie wyższe niż 5,5, ciekawe jak ja mam tego "pecha" ;) mierzyć? Postanowiłam dawać 1x1. A w ogóle to dalej mam wątpliwości.
Napisałam na vetcontact, czekam, może ktoś odpowie. Czytam wątek o chorej trzustce na innym forum (namiar dostałam na prv - dzięki), dotarłam do połowy na razie bo wątek obszerny, robi mi się jeszcze większy mętlik.

A w ogóle to to się w głowie nie mieści, wydałam już 300 zł na badania, wizyty, tabletki, a dalej nie wiem co mam robić. I-szy vet się obraził, bo samodzielnie zaordynowałam badania kału (czyli mu nie ufam), II-gi vet traktował moje dociekania z protekcjonalnym politowaniem, co mu nie przeszkadzało skasować mnie za samo wypisanie recepty (po tym jak już swoje u niego zostawiłam za wizytę i badania).
Wiem, że przesadzam z tą nieufnością, ale najchętniej to bym poszłą do 3-go :oops: i chodziła tak długo do następnych, aż bym w końcu miała poczucie, że Ulisses jest leczony właściwie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='moni2']Wet zapisał Kreon 10000 2x1/2 tabl. Na ulotce wyczytałam, że raczej powinno się dawać w kapsułkach, jak nie w kapsułkach to do pokarmu, [/quote]

Mój pies przyjmował kiedyś Kreon. Rozmawiałam z kilkoma wetrynarzami i z ludzkim gastrologiem i wszyscy twierdzili, że nie można dzielić kapsułek! Kapsułka składa się z granulek w otoczce. Gdy pozbędziesz się otoczki, granulki zbyt szybko zostaną strawione (w żołądku zamiast w jelitach), więc nie będę w ogóle działać.

Link to comment
Share on other sites

Kreonu nie można wysypywać!!!Jeżeli wet tak Ci go zapisał to tak go dawaj, pewnie chodziło mu o to żeby dostawał pies przed każdym posiłkiem. Wysyp z kapsułki pół enzymów a nastepnie zamknij (kapsułki są na zasrzask) i podawaj do pyska przed jedzenie.My zanim byliśmy na specjalistycznej karmie tak dawaliśmy i wszystko było ok.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Atenka']Kreonu nie można wysypywać!!!Wysyp z kapsułki pół enzymów a nastepnie zamknij (kapsułki są na zasrzask) [/quote]

Ale w takim układzie połowa leku idzie do śmieci. Zamiast dzielić, można kupić Kreon o słabszym działaniu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='moni2']
Wiem, że przesadzam z tą nieufnością, ale najchętniej to bym poszłą do 3-go :oops: i chodziła tak długo do następnych, aż bym w końcu miała poczucie, że Ulisses jest leczony właściwie.[/quote]


Absolutnie nie przesadzasz! Z reguły psy takich "przesadzaczy" dłużej żyją.A weci którzy sie obrażają sa do bani,bo wszelkie badania powinni sami zaproponować.Wiadomo,ze nie każdy może za nie zapłacić,ale obowiązkiem weta jest powiedzieć klientowi o wszystkim,co pomoże w diagnozowaniu i pozostawić mu decyzję. Jeżeli tylko możesz,idź do 3,5 i do następnych a obrażalskich skreślaj od razu.

Link to comment
Share on other sites

Puli ma racje - to Twoj pies, masz prawo nie dowierzac, ja juz jestem na takim etapie ze nie dowierzam zadnemu weterynarzowi, dopoki nie udowodni ze moze mu wierzyc.

Kreonu faktycznie nie mozna dzielic, bo w kuleczkach sa enzymy trzustkowe, ktore za wczesnie uwolnione zaczna trawic pokarm juz w zoladku.
Nie bardzo wiem jak pies moze polknac kreon, bez uszkodzenia otoczki.....
Jadlam kiedys kreon, jadlam rowniez combizym, nie widzialam zadnej roznicy jakosci, combizym jest twardy, mysle ze go latwiej przemycic, ale nie wiem jaka jest jego cena....

Mysle ze poczekaj spokojnie na odpowiedz na vetcontact - ta lekarka ktora odpowiada jest bardzo dobra.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Osiolek']
Nie bardzo wiem jak pies moze polknac kreon, bez uszkodzenia otoczki.....
[/quote]
Ja wkładałam kapsułki psu do pyska. Ręke wkładałam do gardła tak po łokieć, ale to był ogromny dog niemiecki. :evil_lol: Efekty kuracji były zauważalne, więc widać do żołądka trafiało w całości.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='moth']Ja wkładałam kapsułki psu do pyska. Ręke wkładałam do gardła tak po łokieć, ale to był ogromny dog niemiecki. :evil_lol: Efekty kuracji były zauważalne, więc widać do żołądka trafiało w całości.[/quote]
Ja buldogowi francuskiemu wsadzałam do pyska i też efekty były więc Kreon działał

Link to comment
Share on other sites

Dostałam odpowiedź na vetcontact, ręce mi opadły, wyniki wyglądają całkiem w normie, muszę ten kał na trypsynę zbadać, cholera mnie weźmie, te vety nie mogły tego w 1-szej kolejności zrobić? Ani jeden, ani drugi :angryy: nawet się nie zająkneli, że jest taka możliwość, a jak się pytałam (oświecona przez Was) to 2-gi coś mruczał, że nie trzeba, że te badania też miarodajne....

Czy ktoś wie, czy na medycynę przyjmują wolnych słuchaczy?

Link to comment
Share on other sites

moni2, wez to pozytywnie - w koncu (i to w miare szybkim ;-) ) dostalas sensowna odpowiedz.
Czytalam na vetcontact i Twoj post i odpowiedz - zobaczymy co ta pani weterynarz dalej poradzi.
Ja sledze jej rady od dawna i wyglada na szalenie kompetentna :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Osiolek']moni2, wez to pozytywnie - w koncu (i to w miare szybkim ;-) ) dostalas sensowna odpowiedz.[/quote]


W dodatku gratis.Więc jak podzielisz wydane pieniądze przez ilość przepytanych wetów,to średnia nie wyjdzie tak źle ;)

Link to comment
Share on other sites

No rzeczywiście sensowna i rzeczywiście za darmo, a na dodatek to całkiem wyczerpująca. Żaden z tych 2 vetów nie zdobył się na to, żeby tak do mnie ludzkim głosem przemówić.

Zadzwioniłam dzisiaj do veta który zna Uliska, zawsze się u niego szczepimy, robbił mu różne rzeczy już i w zasadzie nie wiem, czemu do niego nie poszłam zamiast do tego 2-go veta (do 1-go wiem czemu poszłam - był dostępny od razu, całodobowo i weekendowo) może dlatego, że on jest chirurgiem, a ja szukałam spec. od wewnętrznych spraw. W każdym razie, po wynikach na trypsynę pójdę jeszcze do niego. Trudno. Poszła krowa poszło i ciele....

Link to comment
Share on other sites

Witajcie wszyscy, przybyłam do was z erdelkowej strony zainteresowana tematem trzustki. Mam erdelka ma teraz rok i piec miesiecy, od jakiegos czasu moj piesek cierpiał na biegunki, miał ,przechodziło, przechodziło, miał i tak w kołko. Moja wet zasugerowała badania kału, okazało sie,ze zawiera skrobie, a co za tym idzie niewydolnosc trzustki. Nie wchodziła z lekami bo to młody piesek, dlatego ma diete. Gotuje mu kurczaka z ryzem, odstawiłam nawet marchewke.Jak narazie spokoj,zal mi go bo to łasuch na wszystko co nie psie:lol:Napiszcie cos o sobie o swoich pupilach no i metodach leczenia. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rita60'] Nie wchodziła z lekami bo to młody piesek, dlatego ma diete. [/quote]

Ja nie jestem wetem ,ale wydaje mi się ze powinno być odwrotnie.

U niektórych psów otrzymujących enzymy trzustkowe, po jakimś czasie można było zrezygnować z leków.

Tym bardziej, jesli to młody pies, to uważam, ze powinno się pomóc trzustce lekami, a byc może wszystko będzie o.k.

Link to comment
Share on other sites

Rita, przeczytaj co napisala weterynarz na vetcontact na temat skrobi - to wcale nie musi oznaczac choroby trzustki:
[URL="http://www.vetcontact.com/artikel_pl/forum.php?p_first=?p_lng=&p_days=10000&p_cmd=entry&p_entry=4068&fachgebiet=0"]http://www.vetcontact.com/artikel_pl/forum.php?p_first=?p_lng=&p_days=10000&p_cmd=entry&p_entry=4068&fachgebiet=0[/URL]

Moni opisala tam swoj przypadek, dostala fachowa porade.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Osiolek']Rita, przeczytaj co napisala weterynarz na vetcontact na temat skrobi - to wcale nie musi oznaczac choroby trzustki:
[URL="http://www.vetcontact.com/artikel_pl/forum.php?p_first=?p_lng=&p_days=10000&p_cmd=entry&p_entry=4068&fachgebiet=0"]http://www.vetcontact.com/artikel_pl/forum.php?p_first=?p_lng=&p_days=10000&p_cmd=entry&p_entry=4068&fachgebiet=0[/URL]

Moni opisala tam swoj przypadek, dostala fachowa porade.[/quote]Osiolek nie chce mnie wpuscic na vetcontact. Co robic ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...