Jump to content
Dogomania

Kastracja a wystawy?


Paulina87

Recommended Posts

[quote name='puli']No nie tak od razu,po 9 miesiącach dopiero.A i genotyp niczego....jest szansa,że przekaże,więc dla dobra ludzkości-czemu nie?[/QUOTE]Tylko, ze ja nie mam zamiaru sie podstawiac, musialby sie za mna troche pouganiac. Cenie sie, a cooooo :eviltong:

Wracajac do wystawiania kastratow to ja nie widze w tym problemu poza organizacyjnym.
Strasznie mnie dziwi, ze nie ma obowiazku odnotowywania w psich papierach faktu sterylizacji/kastracji. :hmmmm:
Moim zdaniem powinno to byc ewidencjonowane.

Obecne zalozenia wystaw (pomijam wszelkie przegiecia i odchylki) maja na celu "przebranie" materialu genetycznego do dalszej hodowli.
Startowanie w nich kastratow nie ma sensu, bo nawet jesli beda najpiekniejsze i tak nie przekaza swej urody potomstwu. :hmmmm:

Gdyby stworzyc wspolna kategorie dla kastratow i seniorow moglyby walczyc o medale i miejsca na pudle.
Tytuly tak uzyskane zadnej wartosci dla "genetycznego" rozwoju rasy miec nie moga jedynie, tak jak ktos tu napisal, pomnazalyby "dorobek" hodowli.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Evelina']
Obecne zalozenia wystaw (pomijam wszelkie przegiecia i odchylki) maja na celu "przebranie" materialu genetycznego do dalszej hodowli.
Startowanie w nich kastratow nie ma sensu, bo nawet jesli beda najpiekniejsze i tak nie przekaza swej urody potomstwu. :hmmmm:
[/quote]

ale mogą "odrzucić" niekastrowane - gorsze egzemplarze

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zakla']Mokka, po to, zeby wiedziec, ze pies nie jest wnetrem. Wnetry nie maja prawa byc wystawiane, jest to wada bodajze przenoszona genetycznie, wiec i jezeli wnetrowe potomstwo jakiegos psa bedzie kastrowane i wystawiane, a bedzie superowe, to nadal ebdzie sie tym psem, przenoszacym to wnetrostwo, kryc.
O to chyba chodzi ;)[/QUOTE]
A w jaki sposób kastrat miałby to wnętrostwo przenosić??? Chyba nie mówimy o klonowaniu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='OlaAB']ale mogą "odrzucić" niekastrowane - gorsze egzemplarze[/QUOTE]W zestawieniu z "pelnym" zwierzeciem i z punktu widzenia rozrodu kastrat zawsze jest na straconej pozycji :evil_lol:
Od czego mialby odrzucic niekastrata ? Od medalu ? :lol:

Ludzie ... krycie suki ojcem kastrowanego wnetra jest takie pozadane ? :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gonia']A wnętrostwo niosą też suki po wnętrach.[/quote]
Mądrzy ludzie twierdzą, że mechanizm dziedziczenia wnętrostwa nie jest do końca zbadany (jak zresztą większości cech przekazywanych genetycznie). Faktem jest ponoć, że wnętrostwo mogą przenosić zarówno suki jak i psy.

Link to comment
Share on other sites

Czegoś jednak nie rozumiem... Wnętr jest wykluczony z wystaw z wiadomych powodów. Ale przecież nie jest to równoznaczne z wykluczeniem jego rodziców. Więc oni w dalszym ciągu geny przekazywać będą... Więc cosik mi tu nie gra. Albo za mało światła jestem. Możecie uświadomić mnie w tej sprawie?:niewiem:

Link to comment
Share on other sites

Evelina, właśnie wystawy z założenia są konkursem piękności a nie przeglądem hodowlanym. dzięki ocenie urody można później owszem wyrobić licencję hodowlaną ale nie jest to główny cel.

zgadzam sie natomiast z tym że sterylizacja powinna być odnotowana " w papierach" bo gdyby się bardzo uprzeć to z wysterylizowanej suki można by zrobić hodowlaną :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem za mozliwoscia wystawiania kastratow na wystawach - w klasie weteranow juz powinna byc dopuszczana taka opcja.
Bardzo czesto jest tak ,ze pies ma meskie problemy zdrowotne (prostata) i własciciele maja dylemat.....Kastrowac czy wystawiac w weteranach......I czasem decyduja sie na to drugie i leczenie farmakologiczne.A nie zawsze to daje oczekiwane efekty....
Ja sama mam teraz psa 4 letniego ,ktory daje bardzo ładne szczenieta jest wystawiany i niestety jego gruczoł krokowy jest nieznacznie powiekszony....Teraz dostaje leki......ale wiem ,ze to nie jest dobre rozwiazanie na dluzszy czas.Niestety kazda długotrwałe leczenie farmakologiczne moze miec skutki uboczne i odbic sie na zdrowiu mojego psa.....I co????Wykastruje go ,ok...dla mnie jego zdrowie jest na pierwszym planie ,ale na wystawach juz sie z nim nie pobiegam - nawet w weteranach......A szkoda,bo i on i ja to bardzo lubimy.

A co do kwestii wystawiania wnetrow - to chyba zalezy od uczciwosci ludzi........:roll:

Link to comment
Share on other sites

to jest jeszcze inny aspekt wystaw..
pies ktory jest chory na dysplazje a biega normalnie..
takich psow tez jest sporo i nie sa dyskwalifikowane,a chorobe rozmnazajac sie przenosza. Albo psy bo zabiegu zespojenia lonowego..ehh troche to wszystko dziwne..powinna byc jakas karta zdrowia gdzie to wszystko jest odnotowane ale w sumie nawet jesli jest to w ksiazeczce do sedzia nie patrzy.

Link to comment
Share on other sites

[INDENT][quote name='aga.aksa']Evelina, właśnie wystawy z założenia są konkursem piękności a nie przeglądem hodowlanym. dzięki ocenie urody można później owszem wyrobić licencję hodowlaną ale nie jest to główny cel.

zgadzam sie natomiast z tym że sterylizacja powinna być odnotowana " w papierach" bo gdyby się bardzo uprzeć to z wysterylizowanej suki można by zrobić hodowlaną :roll:[/quote]Akurat wystawy to nie wybory Miss,nie są też przeglądem,ale wstępną klasyfikacją do hodowli:p
[/INDENT]

Link to comment
Share on other sites

jak dla mnie niekoniecznie. przecież nie każdy champion rodzi później dzieci/ kryje suki . znam wieeelu ludzi którzy wystawiają dla przyjemności. z przeznaczenia na wystawie wybiera się psy najbardziej odpowiadające wzorcowi (co do charakteru to w Polsce zostawię to bez komentarza). to że mój pies ma championat nie zmusza mnie do rozmnażania go!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gonia'][INDENT]Akurat wystawy to nie wybory Miss,nie są też przeglądem,ale wstępną klasyfikacją do hodowli:p

[/INDENT][/quote]
Niestety,często są jedyną klasyfikacją do hodowli.Obowiązkowe badania i próby pracy w niewielu rasach,brak przeglądów hodowlanych i mamy co mamy.A te trzy bdb dla suki,to nawet pokraka zaliczy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='puli']Niestety,często są jedyną klasyfikacją do hodowli.Obowiązkowe badania i próby pracy w niewielu rasach,brak przeglądów hodowlanych i mamy co mamy.A te trzy bdb dla suki,to nawet pokraka zaliczy.[/QUOTE]

to fakt ale główne założenie wystawy jest inne - wybranie najpiękniejszych (najbardziej podobnych do wzorca) psów.

Link to comment
Share on other sites

[INDENT][quote name='aga.aksa']jak dla mnie niekoniecznie. przecież nie każdy champion rodzi później dzieci/ kryje suki . znam wieeelu ludzi którzy wystawiają dla przyjemności. z przeznaczenia na wystawie wybiera się psy najbardziej odpowiadające wzorcowi (co do charakteru to w Polsce zostawię to bez komentarza). to że mój pies ma championat nie zmusza mnie do rozmnażania go![/quote]Jasne,ale statut ZKwP określa cel wystaw.Jest(niestety) jak jest.
[/INDENT]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...