Jump to content
Dogomania

!Airedale i inne (prosimy zakladac oddzielne tematy!)!


Guest estra

Recommended Posts

  • Replies 23.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Flaire

    3356

  • INA

    1370

  • borsaf

    1264

  • zadziorny

    1221

Top Posters In This Topic

[quote name='Terriermania']I co??? :placz: jak zwykle, historia sie powtarza, jak coś napisze robi się cisza :shake:[/quote]

To ja się odezwę :diabloti:
Patrzę na te zdjęcia i się zastanawiam jak to jest z kolorami Airedali? Są takie jasniejsze i bardziej rudawe? Czy jeszcze jakieś inne odmiany występują? :roll: Bo wiem, że np u lakelandów mogą być airedalewate kolorki, pszeniczne i całe czarne diabły :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue][B]Terriermania[/B], no wiesz to jest tylko przypadek... Ja na AT się nie znam, ale zawsze podobają mi się na wystawach takie mahoniowe okazy. Jak wystawa jest na dworze w słońcu to one się aż świcą jak takie dojrzałe kasztany. BTW czy taki mahoń u AT jest prawidłowy ?[/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=#0000ff]I oświećcie mnie jak to jest z tą białą krawatką u AT ?[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Terriermania'][B]Raider's [/B]to suczka Jury, wiem, że jej mamusia była z Primy, a tatusia nie pamiętam :shake: [/QUOTE]

Ja pamiętam, że tata Fredzi pastorem był :evil_lol:

[B]Terriermania[/B]
dzięki za foty, w końcu na Fedzie się napatrzyłam, bo [B]Jura[/B] to zawsze jej fot żałowała :mad:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wojtek']

[URL="http://imageshack.us/"][IMG]http://img138.imageshack.us/img138/2259/dsc040665rb.jpg[/IMG][/URL]

[URL="http://imageshack.us/"][IMG]http://img249.imageshack.us/img249/7567/dsc040675rn.jpg[/IMG][/URL]
[/quote]
[B]Wojtek[/B] super foty :loveu: :multi:. A dym faktycznie... siwy :cool3: :evil_lol: :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kardusia'][B]Zach [/B]- :placz: mnie się też nie otwiera Twój filmik ....Wszystko Ok zapisane - ale nie dryga z miejsca :shake:....
Nie masz wyjścia... :evil_lol: towar wadliwy musisz wymienić na inny - sparwny i przynajmniej do obejrzenia :eviltong:. Ja chcę Ludwisia obejrzeć - apetytu narobiłaś a ja tylko :crazyeye: ciemność widzę...[/quote]
Mam dokładnie to samo :roll:. Dźwięki słychać i ciemność widać :shake: :mad: :angryy:

Link to comment
Share on other sites

Raider's, ta suczka z hodowli Moraine, to moja Lotka (Moraine Flaire HIGH FLYER). Jaka jest? Baaaardzo powoli dojrzewająca - jeszcze szczeniak, pomimo że ma 14 miesięcy. Kilka dni temu zaczęła pierwszą cicczkę. Dzisiaj ją wyskubałam (jeszcze nie skończyłam), więc jest goła... Najnowsze zdjęcie jakie mam jest z zeszłego weekendu, to:

[IMG]http://www.std.org/~hania/lotka/lociakladkaianfordogo.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[B]Sirion,[/B] pytasz, czy taki mahoń u AT jet prawidlowy....nie wiem, ale jest dopuszczalny. Niedźwiedzica by wiedziała skąd toto sie wzięlo, z jakich linii...ona ma wszystkie te przydomki i hodowle w glowie jak w kompie.
Pamietam,ze wiele lat temu na wystawie w Poznaniu pierwszy raz ujrzalam je na oczy. To byly chyba z Warszawy pieski. Panie byly baardzo zawiedzione i nie zostawily suchej nitki na sędzi, nie iwedzialy, ze my z córka też mialysmy wtedy AT- nasza Safrunię.
W Gnieźnie jest jedna mahoniowa sunia, to nawet chyba siostra Vigusia.(tu mogę sie mylic, niech Ina poprawi) Bardzo drobna i szczuplutka sunieczka.

Fredzia jest najbardziej zblizona do wzorca AT, porządny kawał baby do rodzenia;) i ma widoczny czaprak. Nareszcie, dzieki Terriermanii mamy troszke Fredzi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='borsaf']Niedźwiedzica by wiedziała skąd toto sie wzięlo, z jakich linii...[/quote]Ja co prawda nie jestem niedźwiedzica, ale znam nieco historię mahoniowego umaszczenia. Ten mahoniowy kolor po raz pierwszy w USA (przynajmniej w liniach wystawowych) pojawił się w hodowli Piccadilly, tej, z której pochodzi moja Misia. Właścicielka tej hodowli, Ginny Koser, wystawiała tam kilka psów z takim umaszczeniem, z różnymi wynikami... Nikogo innego w USA do tego koloru nie przekonała ;-), ale spodobał się on hodowcom z Polski, i została tu sprowadzone mahoniowa suczka, Piccadilly's MORE BURNT TOAST, jak również pies, który sam nie był mahoniowy, ale prawdopodobnie niósł jakiś konieczny gen - Piccadilly's STETSON. Mahoniowe AT w Polsce pochodzą właśnie od tych psów - do niedawna, chyba tylko z hodowli Prima, a od niedawana, także z Poezji Ruchu. NB, w miocie, z którego pochodzi Misia, też była jedna mahoniowa suczka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']Ja co prawda nie jestem niedźwiedzica, ale znam nieco historię mahoniowego umaszczenia. Ten mahoniowy kolor po raz pierwszy w USA (przynajmniej w liniach wystawowych) pojawił się w hodowli Piccadilly, tej, z której pochodzi moja Misia. Właścicielka tej hodowli, Ginny Koser, wystawiała tam kilka psów z takim umaszczeniem, z różnymi wynikami... Nikogo innego w USA do tego koloru nie przekonała ;-), ale spodobał się on hodowcom z Polski, [B]i została tu sprowadzone mahoniowa suczka, Piccadilly's MORE BURNT TOAST, jak również pies, który sam nie był mahoniowy, ale prawdopodobnie niósł jakiś konieczny gen - Piccadilly's STETSON. Mahoniowe AT w Polsce pochodzą właśnie od tych psów[/B] - do niedawna, chyba tylko z hodowli Prima, a od niedawana, także z Poezji Ruchu. NB, w miocie, z którego pochodzi Misia, też była jedna mahoniowa suczka.[/quote]

Mahoniowe po Piccadiliys MORE BURNT TOAST czyli po Grzance urodzily sie wylacznie z krycia inbredowanego .MORE BURNT TOAST zostala pokryta STETSONEM ale mahoniowych tam nie bylo.Pojawily sie natomiast gdy Suka ta zostala pokryta swoim synem (wlasnie po Stetsonie) OREGONEM.Tak wiec wydaje mi sie jedynie MORE BURNT TOAST miala zdolnosc przekazania tego genu.
Podejrzewam,ze gdyby MORE BURN TOAST zostala pokryta kazdym innym airedale a potem zinbredowana na "siebie sama" tez dalaby mahoniowe.
W zwiazku z uboga pula genowa mahoniow wszelkie mahoniowe airedale w Polsce sa wynikiem hodowli wsobnej i to w bardzo bliskim pokrewienstwie.
Generalnie kolor ten wzbudzil wiele kontrowersji nie tylko w Polsce ale i w Europie. Jednak-nie jest to kolor zabroniony -traktuje sie go jako ekstremalnie rudy .
Jednym sie podoba innym nie i kazdy ma prawo lubic co chce:-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']została tu sprowadzone mahoniowa suczka, Piccadilly's MORE BURNT TOAST, jak również pies, który sam nie był mahoniowy[/quote]Tak naprawdę to chyba tu trochę wprowadziłam w błąd, bo to chyba było tak, że najpierw przyjechał do Polski Stetson, a gdy był odbierany, to osoba go odbierająca zobaczyła w hodowli te mahoniowe psy i dopiero potem zdecydowała się sprowadzić do Polski również mahoniową suczkę. Ale tutaj to już jacyś "tubylcy" powinni zweryfikować te informacje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aluzja']Tak wiec wydaje mi sie jedynie MORE BURNT TOAST miala zdolnosc przekazania tego genu.[/quote]Musze spojrzeć w rodowód Misi, żeby zgadnąć, skąd się wzięła jej mahoniowa siostra - oczywiście nie była to MORE BURNT TOAST, ale może jakiś jej przodek. :niewiem: Natomiast Misia ma w swoim rodowdzie Stetsona po obu stronach, i to jest jedyny element "bliskiego" pokrewieństwa w jej rodowodzie, więc dlatego założyłam, że i ten pies jakiś taki gen niósł. Ale może się mylę, bo tylko zgadywałam - nie jest znany mechanizm przekazywania tego genu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aluzja']A wiecie,ze nie pamietam ,ktory byl pierwszy Stetson czy MORE BURNT????
Chyba jednak MORE BURN ,,,sprowadzony przez p.Szczepanska....potem p.Swieton sprowadzila Stetsona.[/quote]Ja mam kopie rozmaitej korespondencji na ten temat pomiędzy Ginny Koser a Paniami Supronowicz i Świętoń (dostałam od Ginny, gdy jej powiedziałam, że Misię biorę do Polski), ale o ile pamiętam, nie do końca wynika z niej, kto był pierwszy. Swoją drogą, sa to ciekawe materiały historyczne ;-).

Link to comment
Share on other sites

Stetson byl sprowadzani w Rosju v Krasnodar k moey kolazanke Natal`e.Imel 3-4 miota.
U nas mahogonowa suszka w inbridinge na Born Toust 3-4:lol: Miot 7 szeniat i 1 mahagon.
Foto z lewa naprawo:szeniak po Stargus Galiano,dalei mahagonowa suszka i daley pies,iz ee miota.[IMG]http://img138.imageshack.us/img138/1300/cacib907060287ev.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']Raider's, ta suczka z hodowli Moraine, to moja Lotka (Moraine Flaire HIGH FLYER). Jaka jest? Baaaardzo powoli dojrzewająca - jeszcze szczeniak, pomimo że ma 14 miesięcy. Kilka dni temu zaczęła pierwszą cicczkę. Dzisiaj ją wyskubałam (jeszcze nie skończyłam), więc jest goła... Najnowsze zdjęcie jakie mam jest z zeszłego weekendu, to:

[IMG]http://www.std.org/~hania/lotka/lociakladkaianfordogo.jpg[/IMG][/quote]
WOW! Ladna suczka! A Ti mam link web-site "MORANE?"
Jaki na Twoi wyglad glawnie HODOWLI w USA?;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...