Jump to content
Dogomania

KTO MIAŁ LUB MA PSA CHOREGO NA NERKI ?


INA

Recommended Posts

[quote name='Cortina']Strasznie sobie to teraz wyrzucam, że zdecydowałam się na tę operację ;(, że to moja wina, że mojego słoneczka już nie ma[/QUOTE]
Nie, nie Twoja. To trochę na zasadzie: jakby człowiek wiedział, że upadnie, to by nie wstawał. Nie da się przewidzieć konsekwencji każdego kroku, można je co najwyżej minimalizować - i to właśnie robiłaś.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cortina']Słuchajcie czy jest tu ktoś z Poznania albo okolic który ma psiaka chorego na nerki? Mam do wydania ipakitine prawie całe, ale otwarte i karmę trovetu kilówkę albo dwu zamkniętą i chyba jeszcze kilka tabletek rubenalu.[/QUOTE]

Możesz wątek załozyc na Dogo w dziale ofiaruję, i zapytać kto jest potrzebujący z Poznania i okolic.

Link to comment
Share on other sites

Cześć dziewczyny
Byliśmy wczoraj na badaniu krwi z Brutusem i kreatynina spada:) i obecnie wynosi 3,3 ( startowalismy z poziomu 14,miesiąc temu wynosiła 5,6), mocznik jest 200.nieznacznie skoczył w górę bo miesiąc temu wynosił 166.Co powoduje takie wahania mocznika? Wet powiedział ze najważniejsza jest kreatynina bo ona mówi o tym ze nerki funkcjonują,mocznikiem zeby sie za bardzo nie przejmować. Po Nowym roku znów trzeba bedzie skontrolowac krew.
Chciałam kupić sucha karme dla nerkowców ale nie wiem którą. Która polecacie dziewczyny?

Link to comment
Share on other sites

ja mysle ze na pewno trzeba poplukac jeszcze 200 to spory mocznik...fakt kreatynina jest gorsza i tu wetka ma racje...ale mocznik tez nie fajny , moze prowadzic do nadzerek, krwawien a nawet pekniecia jakies narzadu...tak bylo u nas...
jesli chodzi o karmy to nasz tymczasowicz bardzo sobie chwali teraz royal renal z łyzczeka puszki trovet renal...staramy sie zmieniac co opakowanie karmy nerkowe bo co jakis czas mu brzydnie i nie chce jej jesc...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam.
Postanowiłam się was poradzić, bo przeglądając to forum znalazłam wiele cennych rad i trochę się mi przejaśniło ale nadal nie wiem co robić w moim przypadku.

Mój pies Fokus - 9 lat - ok. 3 tygodnie temu zaczął bardzo dużo pić i sikać lekarz wet stwierdził cukrzycę. Zbadał mocz i krew i wyszedł wysoki poziom cukru. Podał mu lek w tabletach glipizyd. Fokus przyjmował go trzy dni po 1/4 tabletki, objawy picia i siusiania ustąpiły. Czwartego dnia od rana zaczeły się wymioty, leku już nie chciał przyjąć. Lekarz zalecił go przegłodzić i zapewnić mu dostęp do wody. Cały dzień biedaczek pił i zwracał ta wodę. Na drugi dzien się uspokoiło ale od tego momentu pies nic nie je tj. od 7.12.2010. (wtorek). W piątek mielismy przyjść na kontrol 10.12. - lekarz go obejrzał, dał zastrzyk z wit. b i kazał przyjść w sobote 11.12. W sobotę stwierdził żółtaczkę i że nic się nie da zrobić. Zmierzył mu temperaturę i kazał sie zastanowić nad eutanazją. Po rozmowie z nim, że pies jeszcze kilka dni temu był żywy, wesoły i w formie postanowił pobrac mu krew jeszcze raz na badania by określic stan wątroby. Miałam czekac na wyniki do 14stej.
Nie mogłam uwieżyć, że w kilka dni mój piesek tak zmarniał i że nie ma dla niego ratunku. Pojechałam do innego lekarza, który także zalecił badanie krwi na miejscu by nie czekac do 14stej. Podał kroplówkę i czekaliśmy na wyniki. Okazało się że jest niewydolność nerek, podwyższony mocznik, wątroba uszkodzona ale w niewielkim stopniu. Od 11.12. pies jest na kroplówkach codziennie, podaję mu insulinę dwa razy dziennie - rano i wieczorem - dostaje zastrzyki - w miedzyczasie trochę sie przeziebił. Ale nie je - niczego nie chce jeść. Troche podziubał karmy royal kanin - dosłownie 10 chrupek z ręki potem to zwrócił. Ryż z kurczakiem i marchewką też podziubał i wymiotował całą noc. Wczoraj zwymiotował wieczorem, w nocy i dziś rano. Co robić. Dostał dziś insulinę i popołudniu jadę na kroplówkę. Jest trochę lepiej z nim, chodzi po schodach - bo wcześniej nie chciał- trzeba było go wnośić (45kg). Ale to dzięki insulinie - trochę cukier się unormował. Boje się

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Tahoma]Nawet pomimo cukrzycy, z którą jeszcze nie miałam do czynienia, przypadek Twojego psa coś mi przypomina...[/FONT]

[FONT=Tahoma]Jednak cukrzyca cukrzycą, ale skąd jeszcze „dziabnięta” wątroba i nerki? Wet się nad tym zastanawia, czy uznał, że to trzy zupełnie ze sobą niepowiązane rzeczy? [/FONT]

[FONT=Tahoma]Przy kolejnych badaniach możesz zrobić psiakowi test cPLI (robi to tylko jedno laboratorium - Idexx, ale próbkę można wysłać chyba z dowolnego miasta). Wynik powie Ci, czy aby przyczyną wszystkiego nie jest trzustka...[/FONT]

[FONT=Tahoma]Mówię o tym dlatego, że jeśli psiak miałby przewlekłe zapalenie trzustki z zaostrzeniami, to to właśnie mogłoby być przyczyną cukrzycy (uszkodzone wyspy w trzustce), podrażnienia wątroby (bo, co charakterystyczne, to uszkodzenie wątroby nie jest duże) i niewydolności nerek. [/FONT]

[FONT=Tahoma]Zakładając, że Twój pies w ogóle ma niewydolność nerek, bo sam podwyższony mocznik to za mało, żeby to stwierdzić (mocznik równie dobrze może teraz pochodzić z układu pokarmowego). Nawet sama kreatynina w tej chwili niczego konkretnego o nerkach nie powie – skoro pies ciągle wymiotuje, to szybko się odwadnia, więc i kreatynina rośnie. To wszystko to jest jednak temat na potem. Na razie trzeba psiaka postawić do pionu.[/FONT]

[FONT=Tahoma]Jeśli psiak jest teraz na kroplówkach (dożylnych, prawda?), to daj mu chwilowo spokój z jedzeniem, jeśli zawsze potem wszystko zwraca. Do kroplówki można dodać aminokwasy i zawsze jakieś odżywianie będzie miał. Jakie on w ogóle leki dostaje, oprócz insuliny?[/FONT]

[FONT=Tahoma]Trzymam za Was kciuki.[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Dziękuje za odpowiedz. Zawsze to trochę podnosi na duchu.
W sobotę byliśmy ostatni raz na kroplówce - dostaje z aminokwasami na wzmocnienie no i na przepłukanie.
Zwracał dziś w nocy i rano ale samą wodą chociaż jadł wczoraj niestety rosół z mieskiem bo nic innego nie chce a daje mu by pobudzić mu apetyt i muszę gdzieś dosypac Ipakitine.
Miał kleszcza kiedyś ale to z 4 lata temu. Myślicie że to od niego.
Wet stwierdził, że to cukier pouszkadzał te narządy a zaczęło się od zapalenia trzustki.
Napiszę potem wszystkie leki jakie dostaje. Mam napisane ale nie mogę się odczytać z tych bazgrołów weta.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Tahoma]Fokus,[/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma]Możesz, przy okazji odcyfrowywania nazw leków, wpisać też wyniki badań z normami?;) Szczególnie biochemię (AspAT, AlAT, mocznik, kreatynina oraz amylaza i lipaza, jeśli były oznaczone). Było robione USG i test na strawność/test kliszowy?[/FONT]

[FONT=Tahoma]Na podstawie badań, o których pisałaś, nie można jednoznacznie określić, czy i jaki jest problem z trzustką. Jeśli wet obstawia, że to jej zapalenie jest pierwotną przyczyną, to trzeba by jeszcze ustalić, czy nie ma również niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki. Bo jeśli jest, to bez enzymów pies nie przestanie wymiotować.[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Wartości prawidłowe parametrów krwi psa:

hematologia:

Hb stężenie hemoglobiny - [g/dl] - 12,4-19,1
Htc wskaźnik hematokrtyowy - [%] - 37,0-55,0
RBC - liczba krwinek czerwonych - [x10 do potęgi 6/ul] 5,2-8,06
WBC - liczba krwinek białych - [x10 do 3/ul] - 5,4-15,3
MCV -średnia objętość krwinki czerwonej [fl] - 62,7-72,0
MCH- średnia objętość krwinki czerwonej [pg] - 22,2-25,4
MCHC- śr. stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej - [g/dl] - 34,0-36,6
PLT - liczba płytek krwi - [x10 do 3 /ul] - 160-525
Zasadochłonne - [%] - 0-1
Kwasochłonne - [%] - 0-9
Pałeczkowate - [%] - 0-1
Segmentowane [%] 51-84
Limfocyty [%] 8-38
Monocyty [%] 1-9
OB opad krwinek [mm] 1-6

Link to comment
Share on other sites

Oznaczenia biochemiczne surowicy krwi:

ALT aminotransferaza alaninowa - [U/l] 4-91
AST aminotransferaza asparaginowa [U/l] 1-37
AP fosfotaza zasadowa [U/l] 3-60
AMYL amylaza [U/l] 220-1070[/u]
GGTP gamma glutamylotranspeptydaza [U/l] 5-25
ALB albuminy [g/dl] 2,6-4,0
TPP białko całkowite 5,8-7,2
Bilirubina [mg/dl] 0-0,2
Mocznik [mg/dl] 20-45
Kreatynina [mg/dl] 0,6-1,4
Glukoza [mg/dl] 79-126
Fosfor mg/dl 2,5-6,2
Wapń mg/dl 9,6-11,6
Magnez mg/dl 1,7-2,9
Potas Eq/l 3,8-5,1
Sód mEq/l 146-156
Choresterol mg/dl 125-300

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Tahoma]Wszystko fajnie, ale to są same normy Twojego laboratorium (bez wyników Twojego psa) i dotyczą tylko morfologii:).[/FONT]

[FONT=Tahoma]Jeśli tak to masz napisane, to może lekarz w ogóle nie zlecił morfologii? Ale biochemię zlecił na pewno, z tego co piszesz, i ona jest teraz ważniejsza. Spójrz jeszcze raz na te wyniki i jeśli znajdziesz biochemię (mocznik, kreatynina, AspAT, AlAT etc.), to ją przepisz:).[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Wartości prawidłowe parametrów moczu psa:

dobowa ilość l 0,1-2,0
barwa - słomkowa lub intensywnie żółta
przejrzystość - przejrzysty
gęstość względna kg/l 1,001-1,070
odczyn pH 5,5-7,5
Białko mg/dl <25
Hemoglobina brak
Bilirubina brak lub ilości śladowe
Urobilinogen brak lub ilości śladowe
Glukoza brak
Związki ketonowe brak lub ilości śladowe
Kreatynina mg/dl 100-300
Chlorki mEq/l 0-400
Magnez mg/kg/24h 1,7-30
Fosfor mEq/l 50-180
POtas mEq/l 20-120
Sód mEq/l 20-165
Azot mocznikowy mg/kg/24h 140-230

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...