Jump to content
Dogomania

Owczarek podhalański (prosimy zakladac oddzielne tematy!)


Guest marta w

Recommended Posts

Jeżeli chodzi o wnioski dotyczące pomiarów za lata 1984-2004 to wydaje mi się najważniejszym jest to,że głowa podhalana zatraca proporcje na korzyść mózgoczaszki w stosunku do trzewioczaszki.We wzorcu jest porządany stosunek 1:1 lub z lekką przewagą trzewioczaszki,a w pomiarach wyszło,że w latach 2004 góruje mózgoczaszka.W latach 1984 było bardziej wzorcowo większa była trzewioczaszka.
Na to zatracenie proporcji w głowach należałoby zwrócić uwagę w hodowli.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Justyna, narazie dzięki :wink:
Baśka, w konkurencji było 9 suk.
Oto stawka - klas otwarta:
BANIA Casus Belli
(o. Janosik Ch.L.P., m. TURNIA)

CETYNA CESIA Piotoniówka
(o.ORNAK z B.W., m. FLORA SABA z B.W.)

DRABA Pitoniówka (nie wiem jak poprawnie się piszę ten przydomek, bo w katalogu jest tak jak napisałam)
(o. ORNAK z B.W. m. FLORA SABA z B.W.)

GORZAŁKA -MORKA Foilis
(o.JANOSIK m. MORKA-BUKSA Filos)

GRONIA Mała Dolina
(o. HAJDUK Ch.L.P., m. DOMNA Mała Dolina)

GUNIA Klan Gaby
(siostra miotowa Lunki)

JAGNA Niedźwiedzia Łapa
(o. BACIAR z Zadymy, m. DUKLA Niedźwiedzia Łaoa)

LEIDI z Ogrodu Parysa
(o. JUHAS z Ogrodu Parysa, m. ARISA z Małej Doliny)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='JustynaJK']Jeżeli chodzi o wnioski dotyczące pomiarów za lata 1984-2004 to wydaje mi się najważniejszym jest to,że głowa podhalana zatraca proporcje na korzyść mózgoczaszki w stosunku do trzewioczaszki.[/quote]

:o a niech to :o to pies ma takie straszne rzeczy :o :wink: :lol: :lol:

:scared: ide się dowiedzieć, co to jest ta trzewioczaszka :oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='JustynaJK']głowa składa się z mózgo i trzwioczaszki,trzewioczaszka to kufa :D[/quote]

:lol: no i widzisz, jak zaczęłaś w ludzkim języku mówić to wiem o co chodzi, co to jest kufa to ja wiem :D
i przestałam się podejrzliwie patrzać na moje boorki :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote]w pomiarach wyszło,że w latach 2004 góruje mózgoczaszka.W latach 1984 było bardziej wzorcowo większa była trzewioczaszka.
[/quote]
Według tego co namierzyły dziewczyny, to nasza Lunka ma dokładnie stosunek trzewioczaszki do mózgoczaszki 1:1 :angel:


Camara, czy mogę kilka zdjęć zamieścić na innym forum??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='matrix.....']proszę zebyś bardziej rozwinęła ten temat[/quote]

Tak, jak już pisałam, to takie karmienie rozstraja układ pokarmowy psa, przez co zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu trawiennego.
U mojego psa, kiedy zaczęłam go karmić w wyżej wymieniony sposób, zaczęły bardzo często pojawiać się biegunki i prawie co noc wymiotował, poza tym był apatyczny i słaby (poprzez kłopoty z żołądkiem osłabił się jego organizm).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='$andwich'][quote name='matrix.....']proszę zebyś bardziej rozwinęła ten temat[/quote]

Tak, jak już pisałam, to takie karmienie rozstraja układ pokarmowy psa, przez co zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu trawiennego.
U mojego psa, kiedy zaczęłam go karmić w wyżej wymieniony sposób, zaczęły bardzo często pojawiać się biegunki i prawie co noc wymiotował, poza tym był apatyczny i słaby (poprzez kłopoty z żołądkiem osłabił się jego organizm).[/quote]

nie chcę się wymądrzać ale poprzedniego psiaka karmiłam w ten sposób czyli rano chrupy wieczorem ciepłe gotowane i dożył w niezłym zdrowiu sędziwego wieku.
Teraz fakt - przeszłam całkowicie na chrupy - bo Borys miał dziwne objawy - podobne do tych, o których piszesz. Tyle tylko, że jak się okazało miał lamblię - a nie zadne kłopty żołądkowe :-? zbadaj swojego psa pod kątem dziwnych pasożytów bo może się okazać, że to nie ma nic wspólnego z karmieniem ...
W każdym razie moje doświadczenia raczej przeczą twojej teorii... ale każdy ma prawo do własnego zdania :wink:

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie Camara ja uważam, ze Ty masz rację dla mnie fakty podane przez Sandwich nie są jednak argumentami. Może to przypadek osobniczy sprawił, że Twoj pies tak a nie inaczej się zachowywał. Myślę też, że tu potrzebne byłyby dokładne badania psa.
Zainteresował mnie ten temat związany z mieszanym pokarmem, ponieważ ja osobiście moje psy karmię rano pokarmem suchym / nie chcę reklamować ale takim z górnej półki /, natomiast kolację otrzymują naturalną tzn mięso, z ryzem i warzywami od czasu do czasu - najczęściej raz w tygodniu do tej naturalnej karmy żółtko, dodaję też oliwę z oliwek, co parę dni siemię lniane nieodtłuszczone. I odpukać, chowają się zdrowo, sa aktywne, w doskonałej kondycji. A najstarszy pies kończy początkiem listopada 14 lat.

Link to comment
Share on other sites

A co do żywienie to też tak karmie i dlatego się tym co napisała $andwich zainteresowałam.
Rozmawiałam też dziś z kolegą - studentem weterynarii i maniakiem żywieniowym - i twierdził, że takie zmienne karmienie nie jest szkodliwe o ile, nie zmienia się czegoś drastycznie, np. rodzaju karmy nagłe, z dnia na dzień. Z tym, że to też nie powoduje jakiegoś poważnego uszczerbku na zdrowiu (pies może dostać biegunki). Są też psy, które w ogóle nic sobie nie robią ze zmieny karmy np.
$andwich, może twój pies ma wyjątkowo delikatny żołądek i dlatego tak zareagował, a może coś z sama karmą i tym co jadł było nie tak. Myślę jednak, że nie należy Twojego przypadku brać za regułę.
Życzę psiakowi duużo zdrowia zatem :wink:

Link to comment
Share on other sites

basiu, napisałam w mailu - ale mogę sie powtórzyć - w wyborczej pokazali pieski, które były obok Was przy ławce, całą rodzinke wraz ze szczeniakami. Myśle, że o wyborze zdecydował góralski strój właścicielki, bo piesie jak piesie, białe to cudne, ale nie tak jak Lunka :D

Link to comment
Share on other sites

To ja także dorzucę swoje "pięć groszy" na temat żywienia 8)
Podstawą żywienia Bobiego są granulki, ale ... z kawałeczkami gotowanego mięska lub podrobów, polane rosołkiem ewentualnie wymieszane z galeretką z wieprzowych nóżek.
Codziennie piecho dostaje coś surowego ... indyczego, cielęcego, kurzęcego, jagnięcego ... jak pancia trafi :)

Jeśli jakimś wyznacznikiem prawidłowości miałyby być psie kupy, to wszystko jest OK 8)
Poza tym piesiek ma piękną sierść, błyszczące oko itp itd

Link to comment
Share on other sites

Camara, ten fotograf robił dużo zdjęć i miał je też wysłac na hodowlanego maila Zbyszkowi, hodowcy Lunki. Także mam nadzieję, że tak czy siak zdjęcia jakies powinnam zobaczyć. Pewnie w gazecie byłoby milej ale ... może innym razem :wink:

Link to comment
Share on other sites

Wątpie żeby były to jakieś pasożyty skoro po przejściu na karmienie tylko gotownym jedzonkiem biegunki ustały. Poza tym jest regularnie badany, ponieważ należy do rasy, która ma strasznie delikatny przewód pokarmowy.
Nie tylko mój pies miał problemy przy takim żywieniu i wielu hodowców i właścicieli psów, z którymi rozmawiałam nie popierają takiego żywienia.
Zreszta ja uważam, że każdy organizm się od siebie różni i dla każdego co innego jest dobre, dlatego nie upieram się, że każdemu to szkodzi :wink: .

[quote name='matrix.....']dla mnie fakty podane przez Sandwich nie są jednak argumentami.[/quote]

Myślę, że jednak można to uznać za argumenty jeżeli pies jest całkowicie zdrowy, a ma problemy po takim żywieniu (nie jest to przypadek jednostkowy).

Link to comment
Share on other sites

Camara, Basiu, przyznaję się do winy :oops: , podkradłam zdjęcie Lunki i umieściłam na "Molosach" :fadein:
Czy mogę dopuszczać się dalszych niecnych postępków??? :)

A może jeszcze jakieś zdjątka mogłybyście podesłać na priv ... :modla: :)

Czy psie imiona [i]Bez[/i], [i]Brzózka[/i], coś Wam mówią ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...