Jump to content
Dogomania

O karmie ACANA...


a-38

Recommended Posts

[quote name='asher']Pastela, a czym weterynarze uzasadniali niechęc do Acany?
Moim zdaniem jest lepsza od RC choćby dlatego, że jest konserwowana naturalnie, a Royal Canin niestety szkodliwymi dla zdrowia sztucznymi konserwantami :shake:
A poza tym sklad obie karmy mają raczej porównywalny...[/quote]

Nie wiem, powiedzieli mi, ze to nie jest taka dobra karma i zasugerowali zmianę. O konserwantach w RC wiem. Skład w domu porównam i zobaczę bo już nie pamiętam. a Acany mój pieso jeść nie chce już, nawet jak chcę zużyć resztki i mieszam to :shake: niestety znika jego apetyt na jedzenie po powąchaniu zawartości.
Ja wcześniej zachwalałam Acanę, no bo przecież karmiłam ją i polecałam znajomym. A jak ktoś chce karmić Seniorem to lepiej niech wybierze Light'a - to wiem z doświadczenia.
Pozdrawiam:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Pastela']a Acany mój pieso jeść nie chce już[/quote]
A nasz wrecz przeciwnie, dalby sie za nią pokroić (i to tak nagle, z dnia na dzien, bo na poczatku mial z nią problemy), tylko zawsze ma po niej biegunke a raz na jakis czas wymiotuje po niej, w przeciwienstwie do Remisa, któremu Acana smakuje i nic mu po niej nie jest.

Link to comment
Share on other sites

Niestety na polskiej stronie RC, brak informacji o składnikach. Pozwalam więc sobie na porównanie RC dla średnich psów, produkowanej na rynek USA.

A więc:

[quote name='Royal Canin'][B]Chicken meal, brown rice, rice, oatmeal, chicken fat (preserved with mixed tocopherols, rosemary extract and citric acid)[/B], natural chicken flavor, chicken, corn gluten meal, catfish meal, beet pulp (sugar removed), brewers dried yeast, salmon oil, sodium chloride, potassium chloride, soya oil, dried egg powder, brewers yeast extract (Saccharomyces cerevisiae fermentation solubles), choline chloride, Vitamins [dl-alpha tocopherol acetate (source of vitamin E), L-ascorbyl-2-polyphosphate (source of vitamin C), biotin, d-calcium pantothenate, niacin, pyridoxine hydrochloride (vitamin B6), vitamin A acetate, vitamin D3 supplement, thiamine mononitrate (vitamin B1), vitamin B12 supplement, riboflavin (vitamin B2), folic acid], DLmethionine, Trace Minerals [zinc oxide, ferrous sulfate, copper sulfate, manganous oxide, sodium selenite, calcium iodate], L-carnitine, dried spinach, sage, basil.[/quote]
Czyli 4 bazowe składniki: Mączka z kurczaka, brązowy ryż, ryż i mączka owsiana. Całość zabezpieczona przed utlenianiem w sposób naturalny.

Dzienna dawka żywieniowa dla psa o wadze ok. 20 kg to 225g

Teraz Acana

[quote name='Acana']
[B]Mączka kurza, mielony ryż pełnoziarnisty, mielona kukurydza pełnoziarnista, tłuszcz z kurczaka[/B] (konserwowany mieszaniną tokoferoli), wysłodki buraczane (bez cukru), naturalny aromat o smaku kurczaka, mielony len, całe jaja w proszku, chlorek potasu, oligosacharydy mannozy (MOS), inulina (FOS), lizyna, chlorek choliny, sól, czosnek, yucca schidigera, kultury drożdży, suplement L-karnityny.[B]WITAMINY[/B]: octan DL alfa tokoferolu (witamina E), kwas askorbinowy (witamina C), biotyna, pantotenian wapnia D, niacyna, chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), octan witaminy A, cholekalcyferol (witamina D), ryboflawina (witamina B2), jednoazotan tiaminy (witamina B1), kwas foliowy, kompleks manadionu wodorosiarczynu sodu (witamina K), witamina B12.[B]MINERAŁY OELADOWE[/B]: *Bioplex™ ¿elaza, *Bioplex™ cynku, *Bioplex™ miedzi, *Biopleks™ manganu, jodan wapnia, drożdże zawieraj¹ce selen organiczny. * minerał chelatowany[/quote]

Czyli trzy bazowe składniki: Mączka z kury, ryż i kukurydza. Całość konserwowana naturalnie. DZienna stawka żywieniowa dla psa o wadze 20kg ok. 225g.


Przyczyną niechęci psa do suchej karmy, może być po prostu fakt, że zaczyna się ona psuć. Zapominamy często, że data przydatności do spożycia widoczna na worku, dotyczy jedynie zamkniętego pojemnika, w przypadku karm konserwowanych naturalnie, przydatność do spożycia wynosi ok. 21 dni od otworzenia worka.


Nagminnie stosowana w sklepach zoologicznych polityka sprzedawania karm na wagę, z rozpakowanych worków sprawia, że często kupujemy karmę, w której tłuszcz zaczyna wydzielać charakterystyczny zjełczały zapach, doskonale wyczuwalny dla psa.

Link to comment
Share on other sites

Witam.
Po mozolnym i długotrwałym "zmordowaniu" CAŁEGO wątku na temat Acany postanowiłem mojemu mamutkowi też ją wprowadzić.(przy obecnej zaczął coś mi wybrzydzać) :/ A poza tym z tego co widzę w Acanie jest większy procentowy udział mięcha! :D Chciałem zapytać forumowiczów z Krakowa gdzie można u nas w mieście dostać 3 kg worek Puppy Large Breed i czy wogóle mozna,bo nie chciałbym tak od razu kupować 15 kg w razie gdyby Mamutowi nie posmakowało!;) Dzięki z góry za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie widziałam Puppy Large Breed w workach mniejszych niż 15 kg ;) A karmę w Krakowie kupuję w Krakvecie, ale pewnie są też inne sklepy, które ją mają :cool3: Na razie innych sklepów nie poznałam :lol:

Link to comment
Share on other sites

Jeste kilka adresów sklepów-dystrybutorów na oficjalnej stronie Acany,tylko sęk w tym,zę nie ma woreczków po 3 lub 4 kg Puppy Large Breed,a jak mój Mamut nie będzie chciał jej jeśc to nie będę miał co zrobić z 15 kg WOREM. ;) :/

Link to comment
Share on other sites

Ja Carmen odebrałam z hodowli na Eukanubie, fatalnie trawiła. Potem był RC, nie dość że nie chciała go jeść to dostała kompletny rozstrój żołądka. Przeszliśmy na Acane i rewelacja, karma jej służy i do tego o dziwo bardzo jej smakuje. W zeszłym roku odchowałam miot na Acanie, piękne, dorodne, zdrowe szczeniaczki, i żadnych problemów żołądkowych. Kupeczki jak znalazł :cool3: , a to w brew pozorom, oszczędza dużoooo pracy :evil_lol: . Mamuśka, przez całe trudne macierzyństwo trzymała piękną linię, gdzie prawie każda inna suka wygląda jak szkielet.
Wiadomo jednak, że każda karma jednemu psu służy lepiej a drugiemu gorzej. Moim akurat podpasowała Acana i jestem bardzo zadowolona. :-)
Od tego roku jesteśmy w klubie hodowców, to się naprawde opłaca. Kiedyś gdzieś czytałam (może nawet w tym temacie), że Acana dla klubowiczów ustala jakieś limity i za nie wykupienie odpowiedniej ilości karmy można z klubu wylecieć. My żadnego limitu nie dostaliśmy, a że karmimy na przemian z gotowanym jedzonkiem, to tej karmy tak duzo nie idzie. Ale żadnych problemów nam nie robią, ile chcemy tyle kupujemy i oczywiście za cenę klubową.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mamut']Jeste kilka adresów sklepów-dystrybutorów na oficjalnej stronie Acany,tylko sęk w tym,zę nie ma woreczków po 3 lub 4 kg Puppy Large Breed,a jak mój Mamut nie będzie chciał jej jeśc to nie będę miał co zrobić z 15 kg WOREM. ;) :/[/quote]
Ale w takim dużym mieście jak Kraków napewno jakieś sklepy zoologiczne sprzedają Acane na kilogramy. Musisz tylko pochodzić i się popytać.

Link to comment
Share on other sites

Hejka
Ja odchowałam od szczeniaka i do tej pory karmię moje dwa nowofundlandy Acaną. Do 18 m-cy Puppy Large Breed, potem w zależności od sezonu - moje psy pływają dużo, więc starszy w sezonie dostaje Premium De Luxe, podczas treningów dwa razy dziennie. Kiedy zaczyna pływać mniej (ok 2razy w tygodniu) przechodzę na Adult Large Breed, bo po Premium De Luxe go roznosi energia (jak nie ma gdzie jej zużyć -czytaj wypływać).
Do miski im dodaję jakiegoś "smaku"- czasem pasztet, czasem mięso z puszki dla psów, czasem śmietanę dla juniora (starszy nie lubi). Dodatek muszę zmieniać często, bo szybko im się nudzi.
Na mojej stronie jest mnóstwo zdjęć moich psów - widać w jakiej są kondycji i jak wygląda sierść.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ania_Carmen']Ale w takim dużym mieście jak Kraków napewno jakieś sklepy zoologiczne sprzedają Acane na kilogramy. Musisz tylko pochodzić i się popytać.[/quote]
Jak na razie lipa. :/ Byłem w kilku i w żadnym nie było Acany na kg.Można tylko zamówić worek 15kg.Dramat! :/ Ale jeszcze kilka sklepików mi zostało ! :D

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie na worku Acany dla szczaniaków dużych ras jest informacja ile i jak długo psiak ma jeść ta wersje karmy. I w przypadku mojego wyżła ma on 25 kg i już skończone 12 miesiecy na początku sierpnia wychodzi, że powinien jeść już karmę dla psów dorosłych. Już sama nie wiem jak to jest na jednych karmach ma dostawać do 24 na innych do 18 a na jeszce innych do 12 miesiecy jedzenie dla szczeniaków.

Link to comment
Share on other sites

Sylrwia - każdy producent nieco inaczej stawia ta granice, bo ma inne proporcje skladników odżywczych. A szczeniaki różnych ras też nie dojrzewają w identycznym wieku. Na Twoim miejscu zastosowałabym te granice wiekowe, które podaje producent - o ile dana karma służy Twojemu psiakowi. Albo zapytała hodowcę, od którego masz szczenię ...
A z drugiej strony - 12 mies. wyżełek - to chyba jeszcze nie jest całkiem dorosłe psisko - prawda?...

([SIZE=1]dla mnie każdy 12 mies. pies to szczeniak, bo moja spaniella ma prawie 12 - ale latek :evil_lol:[/SIZE] )

Link to comment
Share on other sites

Wyżły dojrzewaja późno. Mój w tej chwili nie je samej suchej bardziej bazuje na surowym miesie. Jego hodowcy nie karmią suchym. Do tej pory jadł Purine Pro Plan, Acane, Eukanube, a w tej chwili przekroczylismy połowe pudła na karmę Brita i czas zacząć sie rozglądać za nowym workiem. I właśnie sama nie wiem czy Pro Pac, czy Bosch czy ponownie Acane.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie o to pytałam ;) więc pewnie jedzonko dla szczeniąt "juniorków" byłoby akurat. Z tych, które wymieniasz - ja wybrałabym, Acanę ([SIZE=1]mimo, ze sama - na przykładzie Dudinki zaczynam szukać czegoś innego... ale to dłuższa historia[/SIZE]). Moja - jako pies z grupy srednich - do ok. roku była na juniorze RC. Potem 'zeszłyśmy' na nieco niższe półki sklepowe ... i już na adulta.
Jak możesz to może wróć do Eukanuby (ewent. do P. Pro Plan)? Też mam dobre doświadczenia z tymi karmami, a teraz Twój pies ma najwieksze wymagania.
No - może zapytaj jakiegoś wyzło-maniaka, ale chyba do ok. 1,5 roku mógłby jeść juniora. A co wet na Twoje wątpliwości?

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black]To pozostając w "nurcie" pytań o Acanę - mam pytania dot. [/COLOR][B][COLOR=black]Acany senior light[/COLOR][/B][COLOR=black]. [/COLOR]
[COLOR=black]Szukałam karmy do odchudzenia psicy, bo zimą - mniej ruchu + RC Mature +7 -> straciła talię niemal całkowicie. A spanielka bez talii - to taki obciach (no serio - to bałabym sie bardziej o jej serducho). I po naradzie z zaprzyjaźnioną Wetką (Inga :*) przeszłam na karmienie Acaną senior.[/COLOR]
[COLOR=black]Sierść nadal b. ładna, smakowitość - całkiem całkiem, kupsko - w normie.[/COLOR]
[COLOR=black]Po kilku miesiącach Duda czasem marudziła przy jedzeniu - ale tylko troszkę i nie stanowiło to problemu.[/COLOR]
[COLOR=black]No i... przed wakacjami kupiłam kolejny wór i zonk... granulki wyglądały jakby były z różnych partii produkcyjnych, jedne - jasne średniej wielkości (jak dotąd), a część - ciemniejszych - jakby bardziej 'przypieczonych' w czasie suszenia i troszke większych. Dudzie bardziej ta "kompozycja" smakowała, znów jadła z apetytem; za to kupsztale zrobiły sie znacznie wieksze - co mi się nie podoba - chyba gorzej przyswaja...[/COLOR]
[COLOR=black]W związku z tym, że ten worek jakiś taki był podejrzany - teraz na próbę przechodzimy na "Mastery senior vitality". Trochę mnie niepokoi brak w "Mastery" glukozaminy itp. składników oraz znacznie większa kaloryczność.... Na dłuższą metę "Mastery" w rachubę nie wchodzi - bo ja i Smok tyż coś niekiedy musimy zjeść ([/COLOR][SIZE=1]choćby ciutek . . . .[/SIZE][COLOR=black][SIZE=1] :rolleyes: [/SIZE])[/COLOR]
[COLOR=black]Nie wiem jaka bedzie docelowa karma na najbliższe miesiące.[/COLOR]
[COLOR=black]W sumie poza tym 1-nym worem - to byłam bardzo z Acany zadowolona...[/COLOR]
[COLOR=black]Czytałam parę nieszczególnych opinii właśnie o tej wersji - tj. o "senior light" - nie wiem czym były te opinie dyktowane. Możemy prosić o trochę szczegółów...? pliiisss[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ktrebor']
Przyczyną niechęci psa do suchej karmy, może być po prostu fakt, że zaczyna się ona psuć. Zapominamy często, że data przydatności do spożycia widoczna na worku, dotyczy jedynie zamkniętego pojemnika, w przypadku karm konserwowanych naturalnie, przydatność do spożycia wynosi ok. 21 dni od otworzenia worka.

Nagminnie stosowana w sklepach zoologicznych polityka sprzedawania karm na wagę, z rozpakowanych worków sprawia, że często kupujemy karmę, w której tłuszcz zaczyna wydzielać charakterystyczny zjełczały zapach, doskonale wyczuwalny dla psa.[/quote]

Dlatego kupuje karmę zazwyczaj w workach max 4kg, co starcza nam na miesiąc. Tylko szkoda że na opakowaniu jest napisane tylko, że po dacie ważności podanej na opakowaniu tracą wartość witaminy, a nic nie jest napisane ile czasu można używac zawartość po otwarciu worka:angryy: . to nie w porządku!
Wniosek z tego taki, że moze mojemu piesowi Acana już nie smkuje bo zawartość uległa zmianie, choć gwarancję niby jeszcze ma (a ja przechowuję zawsze karmę w szczelnych pojemnikach).;)
pozdr

Link to comment
Share on other sites

moje dwa psiaki sa na acanie, jeden starszy drugi młody. Obydwa wcinaja bez problemów, czasami dla urozmaicenia zamieniam acane na proformance. Ale nie ma znaczenia, obydwie przyswajaja w tempie błyskawicznym, jedyne moje wrazenie,ze po proformance kupy mniej smierdza i sa mniejsze. :p

Link to comment
Share on other sites

Moja Mattie, suka owczarka szkockiego collie jadła kawał czasu Acanę Puppy/Junior i byłam bardzo zadowolona. Jednak trochę tyła i musiałam ograniczyć mocno dawkę dzienną - stąd miałam wrażenie, że za mało mikroelementów suka dostaje w karmie i jest ciągle głodna.
Potem kiedy poprawiły mi się finanse przeszłyśmy na Eukanubę i teraz wcina 2 worek, tym razem L&R. i także jestem bardzo zadowolona.
Odniosłam wrażenie, że jednak Acana nie była aż tak dobrze przyswajana w przypadku mojej suni.
Po Eukanubie zmniejszyła się ilość kupsk i mam wrażenie suka może jednak dłużej trenować niż na Acanie.
Równolatka mojej Mattie - suka mojej siostry ( tej samej rasy) je od samego początku tylko Acanę i obie z siostrą zdają się być z niej zadowolone. Własnie przechodzą na Acanę z Puree ziemniaczanym i łososiem (o ile się nie mylę)

Mnie zastanawia jedna rzecz...
Doszły mnie słuchy, z różnych źródeł, że Acana jest robiona mączki mięsnej, a nie z suszonego mięsa, czyli siłą rzeczy ma mniej "mięsa w mięsie" od choćby Eukanuby. Ciekawa jestm na ile w tym prawdy.Ciekawa jestem jak naprawdę wypada "treściwość" Acany na tle innych karm.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

tu masz spis :

[LEFT][B]Dolnośląskie[/B][/LEFT]
[LIST=1]
[*] [LEFT]Sklep Wedkarsko - Zoologiczny 'NIMFA" Hanna Kobus, ul Kościuszki 154, 50-439 Wrocław [/LEFT]
[*] [LEFT]Zoolog. Bednarczuk Tadeusz, Strzegomska 206/208 Hala Strzegomska, 55-432 Wrocław[/LEFT]
[*] [LEFT]Sklep zoologiczny, ul Dokerska 3, Wrocław 54-142[/LEFT]
[*] [LEFT]Art.Zoologiczne-Wędkarskie „Turkus” Wojciech Kowalik, Stoisko-SDH Astra, ul Horbaczewskiego 4-6, 54-130 Wrocław[/LEFT]
[*] [LEFT]Handel -Usługi Maciej Nowak HALA ARENA, uL Komandorska 112, Wrocław[/LEFT]
[*] [LEFT]Kazpol P.P.H.U. SC. J Kazimierz i J Kwiatkowska, ul Odkrywców 6, Wrocław [/LEFT]
[*] [LEFT]Rid. Sklep zoologiczny, al. Jedności Narodowej 42/44 , 50-258 Wrocław[/LEFT]
[*]Gabinet Weterynaryjny, ul. M. Hłaski 67a, 54-608 Wrocław, 071/ 794-62-42
[*]Remedium Lecznica dla Zwierząt. Ostańkowicz Wojciech & Pasławski Robert ul Bukowskiego
[*]Hurtownia Astra Puch Jolanta Kutycka Sklep, ul Poniatowskiego 12,
[*]Sklep zoologiczny ul Swobodna 41/40 tel 071/7966610[/LIST]acana.com.pl :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...