Jump to content
Dogomania

wybierając basenji na swojego towarzysza ...


house_of_spirits

Recommended Posts

... przyjacielu internauto. Przybyłeś tu zapewne w poszukiwaniu wiedzy na temat psa, którego historia sięga starożytności. Zapewne też dziwi Cię brak tej wiedzy w tym wydawałoby się najwłaściwszym miejscu. Jeszcze większym zdumieniem może również napawać świadomość istnienia nadmiaru nikomu niepotrzebnych informacji, które de facto powinny znaleźć się w prywatnych korespondencjach, rozmowach telefonicznych, sms’ach itd. Poniżej znajdziesz kilka uwag godnych moim skromnym zdaniem polecenia.


W ostatnim czasie kilka czworonożnych mam wydało na świat słodkie maleństwa. Jest więc to okres, w którym nowi, a przy tym przyszli właściciele basenji powinni zacząć przyglądać się swojemu upragnionemu psiaczkowi. Tak właśnie – przyglądać się. Z wielką uwagą zresztą. Rozumiem przez to, że znacznie wcześniej zdążyli już zapoznać się z charakterem psów tej rasy oraz z wymogami jakie postawi przed nimi fakt posiadania basenji. O tym, że jest to „niebanalny” pies nie trzeba nikogo przekonywać (tym bardziej, że nie jest to miejsce i czas po temu).

Literatura polska jest dość uboga w swoich opisach rasy basenji. Zdobywanie wiedzy na temat tej rasy jak i samo rozpoczęcie przygody z basenji powinno się więc odbyć za pośrednictwem ogólnodostępnych publikatorów (nie każdy ma sąsiada, który jest hodowcą lub właścicielem basenji). Największym i całkowicie naturalnym staje się tu oczywiście internet. Myszkując po zagranicznych witrynach, można posiąść całkiem bogatą wiedzę na temat rasy, przy czym uważam, iż najwięcej szczegółów dotyczących zachowań basenji, jego rozwoju, usposobienia itp. itd. można dowiedzieć się z witryn hodowców. Gwoli prawdy należałoby tu także umieścić informację, iż nie wszystkie fakty przeczytane muszą być prawdziwe. Piszę świadomie o „zagranicznych witrynach” – w tych polskich nie znajdziesz z pewnością tego, co z punktu widzenia nabywcy basenji jest w tym wszystkim najistotniejsze. [B][U]Zapamiętaj jednak – [/B][/U]to, że ktoś nie ma witryny, lub na witrynie nie zamieszcza istotnych dla Ciebie informacji o niczym nie przesądza. Najważniejsze jest to, abyś w jakikolwiek sposób uzyskał informacje, o których napiszę w kilku punktach poniżej. Poniższe informacje zostały zaczerpnięte z witryn zagranicznych hodowców, którzy za punkt honoru stawiają sobie zdrowie, prawidłowy rozwój i całe życie sprzedanego dla Ciebie psa. Jeszcze jedna uwaga – swoje pytania zapisz sobie najlepiej na kartce i po kolei weryfikuj je. Jadąc po odbiór szczenięcia zapomnisz zapewne z wrażenia o całym świecie (a cóż dopiero o nieważnych pytaniach). Cóż – wszystkie szczenięta są rozkoszne ....


1) Po pierwsze i najważniejsze – [B][U]ZDROWIE[/B][/U]. Nabywając basenji dowiesz się, iż ta pierwotna rasa wykazuje się żelaznym wręcz zdrowiem. Nie wierz w to aż tak bardzo. Rasa basenji wykazuje skłonności do kilku chorób o podłożu genetycznym. Na tym forum także możesz przeczytać o nich. Najważniejszą dla Ciebie informacją są świadectwa (certyfikaty) rodziców psa, najlepiej także i dziadków, które potwierdzają, iż byli oni wolni od tych chorób. Oczywiście nawet te certyfikaty nie mogą w 100 % dać Ci gwarancji na to, że Twój przyszły pies będzie zdrowy, tym niemniej warto to sprawdzić. Nie polegaj przy tym tylko na słowie danym przez hodowcę – proś o okazanie certyfikatów. Należy również sprawdzić przed odbiorem psa rodzaj szczepień, które przeszedł, także rodzaje badań na wykluczenie chorób (u szczeniaka będą to oczy). To wszystko musi być umieszczone w książeczce zdrowia psa. Dobrze jeśli szczenię ma wszczepiony mikrochip – z uwagi na nowe regulacje prawne, może to być bardzo przydatne. Zapytaj hodowcę o fakty dotyczące genotypu umaszczenia, które może przenosić Twoje szczenię, także w jaki sposób mogą się one manifestować oraz o to, czy nie będzie to powodem (jeśli będziesz chciał wystawiać go na wystawach) ewentualnej dyskwalifikacji. Hodowca powinien opowiedzieć Ci o spotykanych w rasie basenji umaszczeniach, co to jest umaszczenie typu „trindle” lub „brindle”. Zapytaj hodowcę o wzorzec rasy oraz o wyniki przeglądu hodowlanego. Niektórych wad nie można wykryć u szczenięcia, jednak niektóre są dla wytrawnego znawcy rasy widoczne od razu. Nie licz na to, że zostanie Ci to przekazane – musisz o to pytać.

2) Po drugie, też najważniejsze – [B][U]PSYCHIKA PSA.[/B][/U] O człowieku mówi się, iż „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – i jest to prawda, którą można także w pewnym zakresie rozciągnąć także i na psy. Nabywając psa powinieneś zwrócić uwagę na warunki w jakich przyszło im żyć do chwili, kiedy Ty będziesz mógł go zabrać do swojego domu. Mam tu na myśli szeroko pojętą socjalizację szczenięcia. Ta najważniejsza odbywa się w okresie 6- 8 tygodni. W tym okresie szczenięta najwięcej uczą się od swoich matek jak być dobrym psem. Jeśli hodowca będzie chciał przekazać Ci szczeniaka w wieku do 8 tygodni (tłumacząc to czymkolwiek) zrezygnuj. Zwróć uwagę na miejsca przebywania szczeniąt (wszystkich). Szczenięta basenji (i nie tylko) powinny być od pierwszych chwil zapoznawane z otoczeniem, z ludźmi, ze sprzętem domowym (telewizorami, telefonami itp.). Obcowanie pośród tego sprzętu nie powinno napawać piesków strachem. Jeśli jednak zauważysz oznaki strachu postaraj się poznać źródła tego uczucia. Sprawdź, czy hodowla jest tzw. hodowlą „domową”. Jak ognia wystrzegaj się hodowli, w których na małej powierzchni żyje kilkadziesiąt psów różnych ras. Sprawdź czy pieski mają dużo kontaktów z człowiekiem, czy też są zostawiane samemu sobie (najczęściej w klatkach). Pamiętaj – to Ty zostaniesz z tym pieskiem na całe jego życie. Im lepiej będzie przygotowany do tego u hodowcy, tym łatwiej będzie Ci nawiązać ze szczeniakiem kontakt i zaadoptować go do życia w Twoim domu. Dobrze jest, jeśli masz możliwość kilkukrotnego odwiedzenia hodowli do czasu odebrania szczenięcia. Umówione wizyty czasem można nieźle zaaranżować – zawsze jednak będziesz mieć możliwość dostrzeżenia niepokojących sygnałów. Na jednej ze stron spotkałem się nawet z propozycją dla przyszłego właściciela, żeby zechciał dłużej poprzebywać w otoczeniu wszystkich psów na werandzie domu z możliwością ucięcia sobie drzemki,!!! – to chyba doskonale świadczy o zaufaniu hodowcy do swoich psów i siebie samego.


3) Niech nie przerażają Cię pytania hodowcy na temat przyszłego życia szczenięcia, nowego miejsca w którym się znajdzie itd. Prawdziwy hodowca ma tylko na uwadze dobro szczenięcia – chce w ten sposób sprawdzić, czy przekazuje go w dobre ręce. Tak więc brak pytań do Ciebie ze strony hodowcy świadczyć może o zwykłej chęci pozbycia się szczenięcia. Z drugiej strony – Ty także pytaj o wszystko. Zwróć uwagę na to, czy hodowca dobrze komunikuje się z Tobą przed kupnem szczenięcia. Będziesz mieć pewność, że w razie zaistnienia jakichkolwiek sytuacji, czy Twojej niepewności, będziesz miał się do kogo zwrócić o radę lub pomoc. Szanujący się hodowcy wręcz zabiegają o kontakt z przyszłym właścicielem, proszą o informacje dotyczące rozwoju szczenięcia, fotografie itp. itd. Na zagranicznych witrynach spotkasz się również z ideą sporządzania kontraktów przy zakupie szczenięcia. Moim zdaniem to znakomity pomysł. Zabezpiecza on interesy wszystkich stron – zwłaszcza szczenięcia. Tak więc jeśli okaże się, że pies z jakichś względów nie odpowiada swojemu nabywcy, można w takim kontrakcie zamieścić punkt dotyczący możliwości zwrotu szczenięcia. Hodowca może zechcieć zamieścić tam punkt dotyczący bezwarunkowego zwrotu szczenięcia, jeśli nie będzie ono miało odpowiedniej opieki lub jeśli działania nowego właściciela mogą narazić zdrowie lub życie szczenięcia. Warto przed spisaniem takiego kontraktu zasięgnąć rady u zaprzyjaźnionej osoby, która ma rozeznanie w tego typu sprawach.


4) Jeśli chcesz aby Twój pies stał się ozdobą wystaw – przeczytaj koniecznie ten punkt. Niech Cię nie zwiodą liczne puchary i odznaczenia, które zobaczysz u hodowcy. Zapewne oczami duszy będziesz w takiej chwili widzieć siebie, odbierającego podobne trofea na wszystkich wystawach. Nic bardziej mylnego. Podstawa to zdrowe, dobrze rozwinięte szczenię, wolne od dyskwalifikujących go wad, zgodne ze standardem wzorca rasy, także mające w sobie coś, co przykuwa uwagę. Pytaj hodowcę o szanse szczenięcia na wystawach, proś go o pomoc w nauce wystawiania. To są zwykle drobne szczególiki, jednak sam zwykle nigdy nie zwróciłbyś na nie uwagi. Pamiętaj – osiągnięcia na wystawach to ciężka i żmudna praca –Twoja i psa.


5) Hodowla to nic innego niż krzyżowanie najlepszych (zdaniem hodowcy) zwierząt w celu uzyskania z ich potomstwa, które jakościowo będzie przewyższało swoich rodziców. Moim zdaniem część hodowców można z tego względu nazwać „rozmnażaczami psów”, nie zaś hodowcami. Rozumiem także, iż tym stwierdzeniem narażę się na mocną krytykę – nie dbam jednak o to. Zauważ, że hodowla to posiadanie rozległej wiedzy o biologii, genetyce, o przodkach krzyżowanych zwierząt itd. Tak więc niekoniecznie pieski dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą „hodowców” powinny łączyć się w pary. Hodowcy powinni szukać najlepszego materiału genetycznego. Rozumiem – jest to i trudne i kosztowne – tym niemniej nikt nie każe im zajmować się tym, czym się zajmują. Jeśli i Ty zamierzasz zostać hodowcą, takim z prawdziwego zdarzenia, proszę, weź choć pod uwagę to co napisałem Tutaj drobna uwaga. Niektórzy hodowcy sprzedając szczenięta mogą zastrzec, że szczenię nie może być wykorzystywane do celów hodowlanych. To dobrze o nich świadczy. Wiedzą jakiego szczeniaka sprzedają, są świadomi jego wad i informują Cię o tym. Nie staraj się tego łamać. Ciesz się psem, który z pewnością dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. Jeśli nie godzisz się na to – czytaj kolejny punkt.


6) Powyższe jest tylko nikłą próbką ukazania problemów, na które możesz natknąć się, starając się zostać właścicielem basenji (i nie tylko tej rasy). Rada podstawowa i jedyna. Nie poddawaj się emocjom. Raczej poczekaj kolejne pół, czy też cały rok (tak zwykle jest u basenji) na nowe mioty i wybierz hodowlę i szczenię, które rzeczywiście spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Poza tym szukaj wiedzy na temat rasy we wszelki możliwy sposób, weryfikuj tą wiedzę i poszerzaj ją.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hm,
Faktycznie rozpracowane punkt po punkcie jak dobra ustawa sejmowa.
Jako osoba prezentująca się jako nowicjusz masz bardzo dobre rozeznanie w materii. I obawiam się, ze jeżeli będzie się chciało to wszystko wziąć pod uwagę to po basenji trzeba będzie jechać daleko za granicę, bo zawsze , w każdej hodowli coś się znajdzie. A to certyfikaty, a to klatki, a to witryna itd, itp.
A że na tym forum rozmawia się przy okazji o innych sprawach to nie jest jego wada a raczej zaleta.
Bo internet to nie tylko ślepe przeglądanie stronek i forów ale także umiejętność wyszukiwania informacji i czytania ze zrozumieniem.
Zdrówko:lol:

Link to comment
Share on other sites

witam ponownie ...

to nie jest tak, że jestem zupełnie przeciwny klatkom. Jeśli w hodowli jest miejsce, gdzie szczenięta mogą przez cały dzień bezpiecznie przebywać, to oczywistym jest, że klatka jest niepotrzebna. Natomiast wówczas, gdy może im cokolwiek grozić, warto jest je umieszczać w klatce. Będzie to działanie dla ich dobra (zresztą zasada ta dotyczy także dorosłych już psów). Oczywiście pieski nie mogą traktować przebywania w klatce jako kary, powinny być przyzwyczajane do przebywania w niej, powinno podawać się im jedzenie w klatce, zabawki. To ma być dla nich zwyczajny kawałek dnia. Natomiast jeśli szczenięta wraz suką przez cały dzień przebywają w klatce - nie poznają otoczenia, nie zdobędą odpowiedniego doświadczenia itd. itp. ... jest to działanie na ich szkodę.

co do certyfilatów - jak stwierdziłem - opieram się na informacjach z zagranicznych witryn. Tam jest to po prostu standardem i wg. mnie nie warto nawet o tym dyskutować. Kupując psa wolałbym mieć (i chyba każdy nabywca) pewność, że będzie to zdrowy psiak, z którym nie będzie potrzeby tułania się po lekarzach

.. i jeszcze jedno - witryna. Podkreśliłem, że witryna zupełnie o niczym nie świadczy. Ważne są informacje, które potencjalny nabywca może i powinien uzyskać od hodowcy. Tak więc osobisty kontakt, lub jakikolwiek inny mogą wszystko wyjasnić.

co do forum - jakieś tam zdanie zdążyłem sobie wyrobić. Nie znalazłem tutaj informacji, o których napisałem, nie znalazłem ich na żadnej polskiej witrynie. Uważam że potencjalny nabywca basenji powinien wiedzieć na co zwracać uwagę (zresztą, jak zauważyłem, dotyczy to chyba wszystkich ras). Nie musi przy tym jechać za granicę, aby mieć upragnionego psa. Po prostu musi sobie odpowiedziec sam na pytanie, czy rzeczywiście otrzyma tutaj to, czego pragnie.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[/CODE][quote name='house_of_spirits']... przyjacielu internauto... szukaj wiedzy na temat rasy we wszelki możliwy sposób, weryfikuj tą wiedzę i poszerzaj ją.

pozdrawiam[/quote]

Jestem pełna podziwu dla Twojej wytrwałości. Znam przynajmniej jedną Hodowlę basenji w Polsce która spełnia wszystkie Twoje wymagania no może witryna nie jest taka jak pragniesz, ale rozumiem że jest to punkt warunkowy.
Już dzisiaj zapraszam Cię na nową witrynę kilku hodowli zapewne nie będzie tam wszystkiego czego oczekujesz ale staramy się. Jest już nas spora grupka hodowców których celem jest wysoki poziom, będą rozmowy i dyskusje ale w bardzo ograniczonym i zamkniętym gronie. A na pewno nikt nie będzie mial Ci za złe innego zdania...

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karenina']Jej, alez z ciebie alfa i omega . I to nie jest komplement.[/quote]

Dlaczego zawsze tutaj "kto nie jest z nami jest przeciwko nam?"
Dlaczego dobre pomysły i zamiary są źle oceniane ?
Dlaczego kogoś kto ma pewne wymagania należy zdyskredytowc?
Dlaczego w końcu trzeba go obrażac?

Ja uważam że HoS ma rację i [U]prawie[/U] ze wszystkimi punktami się zgadzam.
Myślę nawet że trzeba miec trochę samokrytycyzmu, jestem przeciw chwaleniu i słodzeniu wszystkim i wszystkiego (oczywiście tym "NASZYM"). Czy naprawdę podobają Wam się wszystkie Hodowle i psy. Przecież co człowiek to odrębne zdanie inny sposób myślenia.
Dlaczego ktoś kto ma wymagania jest od razu zły, przecież wszystkim zależy na dobrych tu akurat basenji...
Każdy ma prawo do swego zdania i każdy ma prawo przy swoim zostac, a mogła się wywiązac ciekawa dyskusja z której wszyscy by mieli korzyśc.

Wszystkim którzy będą chcieli wykorzystac tym razem słowo "samokrytycyzm" przeciwko mnie proponuję by poczytali raz jeszcze jaki ja mam stosunek do własnej hodowli i jak oceniam szczenięta które urodziły się u nas tego lata. Tak spokojnie bez niepotrzebnej złości.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

HoS ma wiele racji i teoretycznie jest naprawdę nieźle przygotowany.
To jest ewidentny plus i chwała mu za to. Naprawdę.

Ale to forum ( dla większości, jak sądzę) osób tu piszących nie jest tylko "podręcznikiem" wiedzy o baskach czy innych psach pierowtnych ale także a może nawet zwłaszcza miejscem lepszego poznania się włascieli czy sympatyków tych piesków, gdzie sprawy "fachowe" załatwia się niejako przy okazji.
Przecież bardzo wiele dużych interesów załatwia się w trakcie spotkań nieformalnych przy lunchu czy piwie. Sam wiele razy w takich sytuacjach uczestniczyłem i wiem, że to działa.

Myślę, że HoS troszeczke irytuje wiele osób formalizmem wypowiedzi i naleganiem na dostosowanie charakteru forum do jego wymagań.
Trochę więcej luzu i uśmiechu :lol: pomoże przełamać lody.
Doceniam jego zaangażowanie i głód wiedzy oraz command of English ale chyba forma powinna być bardziej informal.
Zdrówko

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gmk'][B]Każdy ma prawo do swego zdania[/B] i każdy ma prawo przy swoim zostac, a mogła się wywiązac ciekawa dyskusja z której wszyscy by mieli korzyśc. [/QUOTE]Otoz to i prosze pozostan przy swoim.
Zarowno [B]house_of_spirits[/B] jak i Ty lubicie rzeczowe dyskusje wiec trzymajcie sie tego.
Nie kazdy topik musi sie obowiazkowo przeksztalcic w gadulstwo o wszystkim i o niczym, nawet jesli komus sie wydaje, ze tak jest sympatyczniej.

Dzial o [B]pierwotnych[/B] jest dzialem otwartym i kazdy ma prawo do wypowiadania swojego zdania.
Nawet jesli odnosicie wrazenie, ze wytworzyla sie tu jakas "komitywa" nie warto sie tym przejmowac ;)

[SIZE="1"][B]gmk[/B] z wieloma Twoimi pogladami sie calkowicie zgadzam :), ale zostaly one wygloszone w innym topiku, wiec nie bede o nich tutaj pisala.[/SIZE]

Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

[B]hos [/B]dzięki za bogatą wypowiedź napewno pomoże ona wielu osobom przeglądajacym to forum. Nie mogę powiedzieć zgadzam się w większości z twoim zdaniem.
A co do forum to uważam tak jak [B]Basenji [/B]trochę więcej luzu i uśmiechu a może to pomoże.
[B]Evelina[/B] tak wszyscy mamy prawo do swobodnej wypowiedzi, tylko jakoś wydaje mi się, że niektóre wypowiedzi nie są dokońca szczera, a to które i jakie pozostawię dla siebie.
[B]gmk [/B]nie wiem czy dobrze zrozumiałam zakładasz forum tylko dla elity, dla wybranych - [COLOR=red]będą rozmowy i dyskusje ale w bardzo ograniczonym i zamkniętym gronie- [/COLOR][COLOR=black]tak najlepiej niczego nie ujawniać i strzec tajemnicy - hmm świetny pomysł[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agabass'][B]gmk [/B]nie wiem czy dobrze zrozumiałam zakładasz forum tylko dla elity, dla wybranych - [COLOR=red]będą rozmowy i dyskusje ale w bardzo ograniczonym i zamkniętym gronie- [/COLOR][COLOR=black]tak najlepiej niczego nie ujawniać i strzec tajemnicy - hmm świetny pomysł[/COLOR][/quote]

Znowu mit albo brak zrozumienia. Odsyłam do swoich postów, brak chęci do dzielenia się wiedzą nie jest rzeczą jaką mi można zarzucic.

Nie zakładam Forum bo takie jest na przykład tutaj ale formalizujemy grupę ludzi którzy bez "luzu", bardzo poważnie i z pasją rozmawiają od dawna na tematy związane z hodowlą. Robią tak różni hodowcy. Czy myślisz że można normalnie prowadzic hodowlę na przykład psów bez możliwości porozmawiania ze znawcami, że można tak sobie hodowac i byc zawieszonym w próżni? Jest wiele problmów których sami nigdy byśmy nie rozwiązali, pomagają nam w tym inni i bardzo sobie taką pomoc cenimy.
A tutaj i tak dalej bedziemy, czasem ktoś o cos zapyta a akurat wiemy o co chodzi wtedy odpowiadamy.
Ta próba złośliwości z Twojej strony nie jest na miejscu.


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gmk']Znowu mit albo brak zrozumienia. Odsyłam do swoich postów, brak chęci do dzielenia się wiedzą nie jest rzeczą jaką mi można zarzucic.

Nie zakładam Forum bo takie jest na przykład tutaj ale formalizujemy grupę ludzi którzy bez "luzu", bardzo poważnie i z pasją rozmawiają od dawna na tematy związane z hodowlą. Robią tak różni hodowcy. Czy myślisz że można normalnie prowadzic hodowlę na przykład psów bez możliwości porozmawiania ze znawcami, że można tak sobie hodowac i byc zawieszonym w próżni? Jest wiele problmów których sami nigdy byśmy nie rozwiązali, pomagają nam w tym inni i bardzo sobie taką pomoc cenimy.
A tutaj i tak dalej bedziemy, czasem ktoś o cos zapyta a akurat wiemy o co chodzi wtedy odpowiadamy.
Ta próba złośliwości z Twojej strony nie jest na miejscu.


Pozdrawiam[/quote]

Dobrze piszesz.
Z tym, że mówienie poważne na temat nie musi zawsze odbywać się w sposób bardzo formalny.
Faktycznie wiele można się tu nauczyć i spraw rozwiazać ale luźniejsza, bardziej rodzinna atmosfera sprzyja temu bardziej niż taka formalna.
Dlatego nie tylko ja namawiam HoS o lekkie wyluzowanie formy i dodtosowanie się do ogólnej atmosfery tej częsci forum.
zdrówko:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basenji']Dlatego nie tylko ja namawiam HoS o lekkie wyluzowanie formy i dodtosowanie się do ogólnej atmosfery tej częsci forum.
zdrówko:lol:[/QUOTE]A ja uwazam, ze kazdy topik, w tej czesci forum, ma prawo do wlasnej atmosfery,
o ktorej decyduje jego zalozyciel.
Ostatecznie jest w nim gospodarzem.
Fajnie by bylo gdyby dyskusja powrocila do tematu o rasie basenji. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gmk']Znowu mit albo brak zrozumienia. Odsyłam do swoich postów, brak chęci do dzielenia się wiedzą nie jest rzeczą jaką mi można zarzucic.

Nie zakładam Forum bo takie jest na przykład tutaj ale formalizujemy grupę ludzi którzy bez "luzu", bardzo poważnie i z pasją rozmawiają od dawna na tematy związane z hodowlą. Robią tak różni hodowcy. Czy myślisz że można normalnie prowadzic hodowlę na przykład psów bez możliwości porozmawiania ze znawcami, że można tak sobie hodowac i byc zawieszonym w próżni? Jest wiele problmów których sami nigdy byśmy nie rozwiązali, pomagają nam w tym inni i bardzo sobie taką pomoc cenimy.
A tutaj i tak dalej bedziemy, czasem ktoś o cos zapyta a akurat wiemy o co chodzi wtedy odpowiadamy.
Ta próba złośliwości z Twojej strony nie jest na miejscu.


Pozdrawiam[/quote]

Tu nie chodzi o złośliwość - wyraziłam swoje zdanie- a to czy jest to na miejscu czy nie to sama ocenię. Odnośnie postów to czytam je bardzo uważnie i wyciągam wnioski. Ja bardzo poważnie podchodzę do mojej ukochanej rasy i zbieram informacje na jej temat od dawna. Napewno nie mam tak bogatych zbiorów jak wy wszyscy, ale coś tam mam i coś tam wiem, może nie dużo w waszym przekonaniu, ale wiem. Dzięki moim psom dowiedziałam się o zachowaniu basenji naprawde wiele i nie jest mi obojętna ich historia i ich zdrowie, więc nie dziw się, ze tesksty odnośnie zamkniętego grona mnie złoszczą - wszyscy potrzebujemy informacji i porad. Bardzo dobrze, że "formujesz" szeregi pasjonatów, specjalistów i znawców rasy może dzieki temu dowiemy się czegoś więcej.
powodzenia bez ukrytej złośliwości pissss

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agabass']Napewno nie mam tak bogatych zbiorów jak wy wszyscy, ale coś tam mam i coś tam wiem, może nie dużo w waszym przekonaniu, ale wiem. Dzięki moim psom dowiedziałam się o zachowaniu basenji naprawde wiele i nie jest mi obojętna ich historia i ich zdrowie, więc nie dziw się, ze tesksty odnośnie zamkniętego grona mnie złoszczą - wszyscy potrzebujemy informacji i porad. [/quote]

Wiem, akurat jeśli chodzi o Ciebie to nigdy nie miałam wątpliwości że bardzo interesujesz się basenji i każda informacja jest dla Ciebie ważna. Zawsze to szanowałam.
Myślę że trzeba przejśc do tematu, jak radzi Ewelina, ale dla mnie to zawsze będą basenji a nie baski i zawsze będzie bardzo poważnie, ja się śmieję ale z komicznych sytuacji jakimi codziennie raczą mnie moje basenji.
W kwestiach hodowli jestem śmiertelnie poważna.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[I]zobaczcie ...[/I]
[I]to hodowla znana i wygrywająca od V-tej grupy i nie tylko...[/I]
[I]Co innego jak sie slyszy o jakiej hodowli , ze jest tam zle, itp. [/I]
[I]Bo po prostu może sie to okazać to tylko plotkami...[/I]
[I]I wtedy można wyrządzic komuś (przez rozsiewanie takich plotek) bardzo, bardzo ale to bardzo dużą krzywdę.[/I]
[I]:crazyeye: Ale co innego zobaczyć coś takiego na własne oczy!!![/I]
[I]wiec zobaczcie i ocencie sami czy tak może być? :shake: [/I]
[I][URL="http://republika.pl/pieski333/"]http://republika.pl/pieski333/[/URL][/I]

Link to comment
Share on other sites

Przykładem świetnej Hodowli basenji, gdzie bardzo dba się o wszystkie psy jest Faraoland w Szwecji. Tam urodził się nasz czarno-biały Faraoland VICTORY & FREEDOM. Tam na pewno robione są wszystkie testy i badania psów, co więcej zawsze można liczyc na serdeczną pomoc Heleny i Gunerra Srtombert. Hodowla ma baaaardzo długą tradycję. Jakby na potwierdzenie moich słów, wczoraj to jest 14 stycznia rudo-biała sunia, która trafiła do nich po strasznym wypadku kilka lat temu, "JAFFA" Pilcinella JAFFA JUICE skończyła 16 lat !!!

[IMG]http://republika.pl/basenjifamily/images/jaffa.jpg[/IMG]

Więcej informacji znajdziecie na stronie samej hodowli FARAOLAND :
[URL="http://www.faraoland.com"]http://www.faraoland.com[/URL]

lub możecie zobaczyc spory fotoreportaż mojego autorstwa na naszej stronie, zdjęcia robiłam w maju zeszłego roku :
[URL="http://basenjifamily.republika.pl/faraoland.html"]http://basenjifamily.republika.pl/faraoland.html[/URL]
Od razu przepraszam jeśli jakieś zdjęcie nie będzie "wchodziło" ale właśnie przbudowujemy całą stronę i zdarzają się takie małe wpadki.
Psy mieszkają w wydzielonych częściach domu, niektóre tylko w klatkach, z powodu na przykład chorób, są wypuszczane do ogrodu - około 2000mkw, oprócz tego są wyprowadzane na spacery , a okolica jest piękna i spokojna. Sporo młodych osób przychodzi codziennie by pomóc w hodowli.

Hodowla FARAOLAND osiąga duże sukcesy wystawowe ( w tym roku po raz kolejny z rzędu pies z Faraolandu jest najlepszym basenji w rankingu Klubu a sama Hodowla otrzymała zaszczytny tytuł Hodowli Basenji`2005 roku)ale nigdy nie zapomina o starszych czy chorych basenji. W Szwecji są wysokie wymagania hodowlane i takie tam mówienie że ma się badania czy że dba się o psy jest stale weryfikowane i kontrolowane.
Właściwie to dzięki nim wiemy sporo o zagrożeniach w hodowli Basenji, o tym jakie psy należy z hodowli wycofywac i dlaczego, o tym jakie testy robic i gdzie.
Dzisiaj zwykłe zaświadczenie od Weterynarza że pies ma na przykład zdrowe oczy nie wystarczy , musi to byc certyfikat europejski wykonany przez specjalistę i tak jest z wieloma sprawami w Hodowli.
Dlatego jako hodowcy dziwmy się że kupujący nie żąda od nas zaświadczeń i certyfikatów. Dziwmy się że nie wie nic o rasie o jej słabościach i starajmy się mu wszystko wytłumaczyc. To w jego ręce trafia nasze szczenię i im więcej nowy właściciel wie tym większe szanse że szczeniak prwidłowo się rozwinie.
Nie wszystkie psy będą kiedyś wystawiane ale przecież najważniejsze jest zdrowie maluchów.
Ważne też jest gdzie trafiają maluszki. My rzetelnie sprawdzamy każdego chętnego na zakup, wolimy sprzedac później, "przetrzymac " trochę maluszka, tak by miec 100 % pewności że nie będzie się mu działa krzywda. Dlatego też w większości wypadków podpisujemy umowę o sprzedaży szczenięcia.
To są tematy przy których nie powinno byc "rodzinnej" "swojskiej" atmosfery a powaga i rzeczowa rozmowa.
Takie Hodowle są też w Polsce i oby było ich coraz więcej.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='stellanovaa'][I]zobaczcie ...[/I]
[I]to hodowla znana i wygrywająca od V-tej grupy i nie tylko...[/I]
[I]Co innego jak sie slyszy o jakiej hodowli , ze jest tam zle, itp. [/I]
[I]Bo po prostu może sie to okazać to tylko plotkami...[/I]
[I]I wtedy można wyrządzic komuś (przez rozsiewanie takich plotek) bardzo, bardzo ale to bardzo dużą krzywdę.[/I]
[I]:crazyeye: Ale co innego zobaczyć coś takiego na własne oczy!!![/I]
[I]wiec zobaczcie i ocencie sami czy tak może być? :shake: [/I]
[I][URL="http://republika.pl/pieski333/"]http://republika.pl/pieski333/[/I][/URL][/quote]

Akurat wpadłyśmy sobie w temat...Mamy "nocny dyżur" ?
To co tam zobaczyłam to SKANDAL !!!
TAK BYC NIE MOŻE I NIE POWINNO !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...