Jump to content
Dogomania

Dwudniowy szczeniak bez matki.


Ciemka

Recommended Posts

  • Replies 462
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ciemka-gratuluje wspanialej postawy :loveu:
Mleko dla szczeniat przygotowane moze stac chyba maks godzine-nie wiem jakim karmisz ,ja swoj miot odchowalam na mleku royal canin .Przeczytaj dokladnie czy moze tyle czasu stac-ja robilam tak ze mialam zawsze ciepla wode i szykowalam mleko na biezaco ( 8 szczeniat karmilam od oseska) .
Jak malenstwo ma juz tydzien to nie musi jesc co 2 godziny,wystarczy co 3-4 godziny .Jesli ma problemy z wyproznianiem mozesz podac troche parafiny albo wywaru z siemienia lnianego .Trzymam kciuki -jeszcze tydzien i juz bedzie z gorki:p

Link to comment
Share on other sites

Ja mam mleko firmy bosh, rozrabiam rano dzienną porcję, wstawiam do lodówki a przed karmieniem odlewam do buteleczki jednorazową porcję i ogrzewam w ciepłej wodzie i podaję. Nie sądzę, by w lodówce coś mu się miało stać. W ulotce i na opakowaniu też nie widzę żadnych informacji na ten temat. Jedynie około północy wstawiam sobie resztkę do ciepełka, żeby nie biegać nad ranem na piętro do lodówki.

Na opakowaniu też niby napisali, że wystarczy już nawet w pierwszym tygodniu 8 karmień na dobę czyli co 3 godziny, ale daję co 2 bo piesek ma apetyt i domaga się częściej, a nie wypije na raz tak dużo, aby "wyrobić" dobową porcję. Myślę, że w drugim tygodniu zacznę karmić co 3 godziny. Tym bardziej, że od poniedziałku idę do pracy, na szczęście mam blisko i mam wyrozumiałego szefa ;) , więc będę jeździć do pieska co 3 godziny na karmienie. Co 2 mogłoby to być niewykonalne, więc siłą rzeczy odstępy między karmieniami trzeba zwiększyć.

Co do wypróżniania, masuję brzuszek po każdym jedzeniu, ale to nie wystarczało. Jakąś godzinę temu wzięłam pieska i mimo pisków i protestów masowałam tak długo, aż się wypróżnił. Spróbuję z tym siemieniem lnianym, podam odrobinkę, skoro to ma pomóc.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ciemka']
Najbardziej martwi mnie to, że mała ma problemy z wypróżnianiem się.
Ale jest bardzo żwawym szczeniaczkiem, dostała teraz wysokie pudełko jako legowisko, bo z niższego już sama "wypełzała", silna z niej bestyjka. Mleko pije bardzo chętnie, teraz to mi właściwie nawet budzik niepotrzebny, przyzwyczaiła się do jedzenia co dwie godziny i w takich odstępach czasowych mnie budzi piszczeniem, domaga się jedzonka. :)[/QUOTE]

W kwietniu dostałam czterodniowego kociaka, którego udało mi się odchować.
Doświadczone 'kocie mamki' poleciły mi na zatwardzenie herbatkę z kopru włoskiego, który dostępny jest w aptece.
U nas sprawdził się faktycznie doskonale. Kociaczek ładnie się po nim wypróżniał. Miałam z małą problem raz biegunka raz zatwardzenie.
Na biegunke smecta w proszku o malym stezeniu, na zatwardzenie wyzej wspomniany koper wloski. Bylismy na mleczku Mixol - zakupilam w saszetce royal conwalescense(trzeba zamowic w klinice, cena ok 8 zl/szt), który dzielilam na pol, nastepnie z kazdej jednej polowki na kolejne trzy czesci. I kazde karmienie to byl royal + dwie lyzeczki rozrobionego mixola. Kupka po zastosowaniu tego royala byla wtedy prawidlowa.

Polecano mi żebym nie karmiła malucha w nocy jeśli się nie domaga(moj moze raz plakal o mleczko w ciagu nocy).
Taka przerwa jest dobra - jelita jakby odpoczywaja(zalecenie weta).
U nas ostatnie karmienie było o 00:00 w nocy a pierwsze ok 5:00 rano.
No chyba, że Twoj głodomorek sie regularnie domaga to raczej nie ma potrzeby żebyś mu ograniczała jedzonko.

Uważaj na zachłyśnięcia(to moja obsesja przy odchowywaniu takich sierotek;)). Karm go tak, aby butelka była troszkę wyżej niż główka.

Przepraszam jeśli powtarzam jakieś rady, które już być moze padły już ze strony innych dogomaniaków ale nie czytałam całego wątku:oops:

Trzymam za Was kciuki! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ciemka ja proponuję to mleko robić trosze bardziej rzadsze, dawać więcej wody niż pisze na opakowaniu. Spotkałam się już z tym, że sztuczne mleka zatykały szczeniętom jelita, potrafił paść nawet cały miot. Ale to był efekt właśnie zbyt gęstego mleka.

Link to comment
Share on other sites

Nie mam niestety, a nie chcę dzwonić do tego, który mi mówił, że wszystko ok a suczka zdechła.
Mała dostała teraz herbatkę z kopru, wypróżniła się jakoś i zobaczymy co zdziała herbatka.
Następną porcję mleka dostanie bardziej rozcieńczoną. Będę walczyć dzielnie. :)

Link to comment
Share on other sites

Mi na sztucznym mleku zatkalo jednego szczeniaka na amen i odtykal mi go wet-parafina podgrzana z dodatkiem spirytusu podana sonda do zoladka-po 4 godzinach masazy wyproznil sie w koncu ...Ale plakal przeokropnie a ja razem z nim...W pozostalych przypadkach zawsze pomagal ten wywar z lnu -o ktorym juz pisalam.Mozesz domieszac do mleka i podawac,mleko tez mozesz robic na tym wywarze z kopru:p.Szczeniak powinien sie wyproznic po kazdym karmieniu.

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś miałam do odchowania 4 pięciodniowe szczeniaczki.
Wykarmiłam je kozim mlekiem. Po jedzeniu masowałam brzuszki wykonując palcem z ociupinką oliwki, 50 okrążeń. Liczyłam sobie, bo to bardzo pomaga, kiedy człowiek nieprzytomny wstaje w nocy.
Trzymaj się Ciemka, na pewno Ci się uda.

Link to comment
Share on other sites

Ile dni, tygodni ma teraz szczeniaczek?

Wzdęty brzusio i brak stolca może być nawet zabójczy dla szczeniaczka. Moj pierwszy odchowywany 10dniowy szczeniak wlasnie prze to skonczyl za TM. Bylam zle naprowadzana przez 'genialnego' weta, ktory jak sie pozniej okazalo nie mial zielonego pojecia o takich malutkich organizmach:roll:

Ciemka może sprobuj zakupic jedna saszetke royala conwalescense?
Wprowadzalabys malemu stopniowo - zobaczylabys czy jest jakas poprawa. Musisz szybko "zbic" mlodemu ten wzdety brzuszek. Daga pisala wyzej o parafinie i spirytusie - tez dobre ale czy ten spirytus aby nie jest za mocny?
Kolezanka odchowywala malucha to u weta poprosila o zastosowanie termometru zamoczonego w parafinie i wprowadzonego leciutko do odbytu - maluch sie wyproznial po tym. Mysle jednak, ze herbatka z kopru wloskiego powinna pomoc. Moje maluchy z reguly wyproznialy sie 2 razy dziennie przy czym nie mialy wzdetych brzusiow.
A jakiego koloru jest kupka?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ciemka']
Brawa dla Was. :) Wzdęty brzuszek stopniowo schodzi a mała się wypróżnia, z trudem bo z trudem ale jednak.[/QUOTE]

Brawa dla Ciebie :multi: Ja cały czas trzymam kciuki i wiernie kibicuję ;) Bardzo jesteście dzielne !!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lorien:)']. Daga pisala wyzej o parafinie i spirytusie - tez dobre ale czy ten spirytus aby nie jest za mocny?
[/QUOTE]
Wiesz u nas to byla juz ekstrema ,szczeniak byl nadety jak balon i nic nie pomagalo-parafina zwykla,len,herbatki ,masowanie ....Bylo mi wszystko jedno -musial sie wyproznic-wyrosl na pieknego duzego zdrowego psa ,ma 13 mies:p Byl najmniejszym psem w miocie dlugo przeze mnie nie docenianym-jest piekny i zdrowy poza mlodzienczym zapaleniem kosci ktore dotknelo polowe tego miotu co u molosow nie jest niczym nadzwyczajnym:lol:.moglam nie ryzykowac i pewnie stracic psa -on slabl mi w oczach a po tej kuracji odzyl-oczywiscie na zwykle odetkanie szczona tego nie polecam ale na zatkanego zupelnie -owszem...nie odetka sie to umrze..odetka sie to przezyje i raczej bez skutkow ubocznych:cool3:.Tego delikwenta mozna zobaczyc u mnie na stronie w dziale moje psy-na wspolwlasnosc-cool summer storm ginger heaven..nie ma aktualnych fot jeszcze ale naprawde wyrosl na pieknego zdrowego psa a w pierwszym tygodniu ratowalam go 2 razy-najpierw tracil na wadze i to w tempie astronomicznym a potem sie zatkal na tym sztucznym mleku:roll:.Byl najmniejszy w miocie -wyrosl na psa 77 cm i prawie 60 kilo w wieku 13 mies:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...