Jump to content
Dogomania

UCZULENIE NA KARMĘ


dalmatyńczyk

Recommended Posts

[b]Mój ukochany szczeniaczek dostał prawdopodobnie uczulenie na karmę. Jak czytam to inne pieski wtedy bardzo się drapia ale mój nie. Narazie odstawiłam karmę i gotuje. Czy jest ktos co może jeszcze mi podpowiedzieć. Może jaka karma lub co gotowac dla pieska który ma 6,5 miesiąca. Teraz dostaje ryż z kurczaczkiem i marchewką.Pozdrawiam[/b][i][/i]

Link to comment
Share on other sites

witam, przez ostatnie dwa miesiące dostawała "dog chau" jagnięcina z ryżem. Objawy to do 10 sztuk plamek-krostek na grzbiecie i jedna na łebku. tak jak pisłam wczoraj niedrapie tego - więc myślę ze tym bardziej nieroznosi tego po skórze. ale jak narazie odkąd zaczełam gotować to :
po pierwsze-nabrał ładniejszej lini,
po drugie-niewychodzą nowe plamki,
po trzecie-zjada gotowane 3 razy szybciej niż suchą karmę,
po czwarte-ma ładniejsze kupki a to jest przecież bardzo ważne
i to chyba wszystko.
do gotowanego jedzonka dodaje też witaminy w proszku dla szczeniaka.
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Purina dog chow jest bardzo kiepska karma i napewno bardzo dobrze, ze pies jej juz nie dostaje - kurczak z ryzem i marchewka na lepsze mu wyjdzie.
Nic o plamkach nie pisze, bo nie jestem wetem, ale ciagle mnie zastanawia czemu pies jadl taka karme jak powinin dostwac karme dla szczeniakow jeszcze?

Link to comment
Share on other sites

Co do karmy to jak do każdej są sprzeczne opienie i nie każda "droga" karma okazuje sie rewelacyjna ale każdy ma prawo wyboru to co chce kupować. Nigdy niestaram się opiniować kto czym karmi. Co do karmy którą dostawał mój piesek to wydawało mi się jasne ze to karam dla szczeniaka i zresztą innej bym nie kupiła więc dla mnie było oczywiste ze mówie o karmie dla szczeniaka. A co do twojej opini to widzisz mam wielu znajomych którzy kupuja tą karmę i wcale nienarzekają że coś się dzieje z pieskiem. Prawda jest taka, że niektóre rasy mają większe prawdopodobieństwo uczulenia na karmę bo są poprostu uczuleniowcami a psy które mają więcej białego tym bardziej. Ogólnie jagnięcina nie powinna wogóle uczulac więc taka była inwencja ale niestety niewyszlo.

Link to comment
Share on other sites

[b]Agnes[/b], Purina Dog Chow nie jest taka znowu najgrosza karmą, choć oczywiście najlepszą też nie. Jednak, jak pisze [b]dalmatyńczyk[/b] drogie wcale nie zawsze oznacza najlepsze. Ale to w sumie nie jest najistotniejsze w tym temacie.

[b]dalmatyńczyk[/b], na twoim miejscu upewniłabym się, że to naprawde uczulenie na karmę. Czy te zmiany skórne widział weterynarz?

Jeśli decydujesz się pieskowi gotować, to poradź się weterynarza jakie dodatki mineralno - wapniowe podawać piekowi, bo samo jedzonko może nie dostarczyć psu wszystkich potrzebnych składników.

Na twoim miejscu spróbowałabym też podawać warzywa surowe, a nie gotowane - sa bogatsze w witaminy. Muszą jednak być porządnie rozdrobnione (ugotowane zresztą też), bo inaczej pies ich po prostu nie strawi. Ugotowane rozpaćkaj widelcem, a surowe zetrzyj na bardzo drobnej tarce, albo wrzuć do malaksera, czy miksera. I nie ograniczaj się tylko do marchewki. Pies właściwie może jesc wszytskie owoce i warzywa, zwłąszcza warzywa zielone.

Nie dawaj mu tylko kurczaka. Spróbuj od czasu do czasu ugotować równiez inne mięso, oraz rózne podroby (nie przesadzaj jednak z watróbką, bo z jednej strony jest bardzoi zdrowa, ale z drugiej nie bardzo :wink: ). Możesz dorzucić od czasu do czasu surowe żółtko, albo całe ugotowane jajko, jakis nabiał, jogurt naturalny, itp.

Jeśli jednak podejrzewasz, że pies jest alergikiem, nie wprowadzaj wielu nowych elementów pozywienia na raz, żeby, jeśli pojawią się jakieś neifajne rekacje, wiedziec, co je spowodowało.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnes']asher nie trzymam sie wcale wskaznika - drogie to dobre wrecz przeciwnie. Ale nie uwazam ta Purine za dobra karme...[/quote]Nie to dobre, co dobre, ale co komu służy :wink: Ja na przykład nie uważam za dobrą karmę Royala, bo moja suka wyglądała po nim tragicznie :wink:

Link to comment
Share on other sites

Co do karmy gotowej jest specjalnie przeznaczona dla szczeniaków.
Za to bardzo dziękuje za odpowiedź co do gotowanego jedzonka i za rady co dawać, jak najbardzie postaram sie powoli wprowadzać różne nowe jedzonko. A co do wizyty u weterynarza - tak była i stwierdził, że jest to "prawdopodobnie uczulenie na pokarm ale żaden weterynarz nie powie tego na 100% i sam zaproponowała przejście na gotowane jedzonko. A ponieważ ma sąsiadów którzy mają pieska bardzo alergicznego to wiem ze to jest niestety karma. Ale tak naprawdę to przejście na gotowane jedzonko to najlepsza rzecz jaka może być dla pieska bo nigdy niewidziałam psa który jadłby tak chętnie gotowane jak suchą karmę. I tak jak czytałam na forum kiedys nie było wogóle karmy suchej ani taniej ani drogiej i pieski były zdrowe i szczęśłiwe. Dawno temu miałam pieska i w tamtych czasach nie było żadnej gotowej w Polsce karmy. Ale dzięki temu nigdy niemiała do czynienia z uczuleniem na karmę. Niestety zapomniała co się daje gotowanego pieskowi i dlatego bardzo dziękuje za rady co do jedzonka.

Link to comment
Share on other sites

[b]dalmatyńczyk[/b], nie ma za co :wink: Ja bym ci radziła poczytać dział "Zywienie", jest tam wiele osób bardziej, niż ja doświadczonych w gotowaniu pieskom (a ten temat i tak pewnie moderator zamknie, bo nie bardzo do "Weterynarii" pasuje :wink: ).
A co do smakowitości różnych sposobów żywienia - moja suka na gotowane kręci nosem, a suchą karmę rąbie, aż miło :wink: Fakt, że jak jej raz na jakiś czas ugotuję, to tez wcina ze smakiem, ale gotowane juz po tygodniu, dwóch jej się nudzi :wink: Czasem woli zjeśc suchą karmę, niż surowe mięso, taki z niej numer :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dalmatyńczyk']nigdy niewidziałam psa który jadłby tak chętnie gotowane jak suchą karmę. [/quote]To ja Ci mogę pokazać nawet kilka. :wink: Nie mówiąc już o tym, że jak chętnie ktoś coś je niekoniecznie koreluje się z tym, co jest dla niego zdrowe. Dzieci na przykład lubią cukierki i McDonalda....

Ja nie mam nic przeciwko gotowaniu oczywiście, tylko jeśli dajesz psu miękkie jedzenie, to myj mu codziennie zęby. No i nie oszukuj propocji: 1/3 mięsa, 1/3 wypełniacza skrobiowego i 1/3 warzyw to dobre proporcje. Mniej mięsa - już kiepsko.

Link to comment
Share on other sites

Ten topik jest o uczuleniu - jedno z najczęstszych uczuleń u psów to uczulenie na drób. Po prostu przejście na barf temu nie pomoże - trzeba próbować ustalić powód uczulenia i wyeliminować uczulający składnik, bez względu na to, jaka karmę się podaje.

W dziale Żywienie jest kilka topików na temat karmienia barfem i tam proponuję kontynuować dyskusję na ten temat. Tutaj trzymajmy się tematu uczuleń.
[/list]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

jak nie pomoże zacznij gotować - spróbuj różne rodzaje mięs, ale zastrzegam, że po jednym dniu nie przejdzie - jedną dietę trzeba troszkę dłużej stosować, jeśli nie pomoże wtedy trzeba zmienić na inne - ja z moim psem miałam problem podobny, zmieniałam z suchej na suchą aż dostałam wielki opr i przeszłam na dietę (musiałam gotować pierś z kurczaka, ryż i marchewę przez dwa lata, codzienni - mój pies nie ruszy odgrzewanego :(), ale opłaciło się :)
Teraz jest na suchym od 5 lat i nie ma problemów - do tamtej karmy oczywiśnie nie wróciłam :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...