Jump to content
Dogomania

Genetyka umaszczenia


Panna Min Czin

Recommended Posts

Aussie fantastyczne masz wiadomości. Mogłabyś zdradzić źródło bo mnie genetyka bardzo interesuje.
No i moja zagadka. Jaki będzie chińczyk pp biały , tylko dwie niewielkie plamki szare jedna obok ogona a druga na uchu. Nos czarny, oczy czarne, pazurki białe. Myślałam, że to tak jak u białybh bulterierów czyli pies generalnie czarny z genem maksymalnej białej łaciatości (znasz się to napewno wiesz o co mi idzie, nawet jak pisze trochę nieskładnie). Ale tu malutka zagwozdka. Bo ten pies (mój osobisty) ma beżowe plamki na skórze, pod białym futrem. A teoretycznie powinien być jasny cały.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Han Sharn']Aussie fantastyczne masz wiadomości. Mogłabyś zdradzić źródło bo mnie genetyka bardzo interesuje.
No i moja zagadka. Jaki będzie chińczyk pp biały , tylko dwie niewielkie plamki szare jedna obok ogona a druga na uchu. Nos czarny, oczy czarne, pazurki białe. Myślałam, że to tak jak u białybh bulterierów czyli pies generalnie czarny z genem maksymalnej białej łaciatości (znasz się to napewno wiesz o co mi idzie, nawet jak pisze trochę nieskładnie). Ale tu malutka zagwozdka. Bo ten pies (mój osobisty) ma beżowe plamki na skórze, pod białym futrem. A teoretycznie powinien być jasny cały.[/quote]

Dobrze kombinujesz! Biały piesek z małymi łatkami to bez wątpienia jest tzw. "skrajnie łaciaty" (s^w) czyli to samo, co u bulków. A te plamki pigmentu na skórze też są u takich piesków zupełnie normalne - i niektóre bulki je miewają, choć u nich chyba są niepożądane (?) ale napewno można je często zobaczyć u takich skrajnie łaciatych psów jak dogo argentino. Plamistość skóry nie zawsze jest sprzężona z barwą szaty.

Co do wiedzy, to genetyką psich umaszczeń interesuję się od lat i korzystam z różnych źródeł. Ale jeśli chodzi o jedno miejsce, z którego można dowiedzieć się wszystkiego co najważniejsze i w dodatku zgodne z najbardziej aktualnym stanem wiedzy jest ta strona (dla anglojęzycznych):
[URL]http://homepage.usask.ca/~schmutz/dogcolors.html[/URL] - robiona przez panią profesor z Kanady, która zajmuje się genetyką i między innymi bada genetykę umaszczeń. A więc osoba jak najbardziej kompetentna i zorientowana w najnowszych osiągnięciach nauki!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agama']Han :lol: AUSSI to jeden z najlepszych genetykow mlodego pokolenia:loveu:
ULA caluski dla Ciebie i pieskow:lol: TWOJA wiedza jak zwykle powala na kolana:modla: :multi:[/quote]

:oops: :oops: :oops:
dziękuję, ucałuję psiaki :-)

P.S. Na mojej stronie jest ciut o umaszczeniach po polsku, ale tylko tych występujących u aussie i w dodatku strona dawno nie aktualizowana, muszę tam troszkę pozmieniać

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aussie']Ale jeśli chodzi o jedno miejsce, z którego można dowiedzieć się wszystkiego co najważniejsze i w dodatku zgodne z najbardziej aktualnym stanem wiedzy jest ta strona (dla anglojęzycznych):
[URL]http://homepage.usask.ca/~schmutz/dogcolors.html[/URL] - robiona przez panią profesor z Kanady, która zajmuje się genetyką i między innymi bada genetykę umaszczeń. A więc osoba jak najbardziej kompetentna i zorientowana w najnowszych osiągnięciach nauki![/quote]

Ula, czytac p. Schmutz, a zrozumiec, przetworzyc i przedstawic to publicznie to dwie rozne sprawy.

ps.
Przyjmiesz mnie na korepetycje ? :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[B]@Aussie[/B]
jestem naprawde pod wielkim wrazeniem Twojej wiedzy. :mdleje:Az glupio mi zadawac pytania,by nie wyjsc na jakiegos ignoranta ale niestety musze przyznac,ze jezeli chodzi o genetyke to ZERO ze mnie do potegi.:ekmm: Rasa,o ktora pytam jest jeszcze malo znana ale to jest w tej dziedzinie najmniej istotne,chodzi bowiem o umaszczenie. Dopuszczalne sa wszystkie kolory w calosci a takze ich odcienie, plamki, smuzki, laty, tylko calkowita biel jest zabroniona.Psy o umaszczeniu jednolitym ciemnobrazowym musza miec brazowy nosek.No i to czego wogole nie rozumiem to jest to,ze pieski obojetnie czy urodzily sie czarne, brazowe z brazowym noskiem czy w innej kombinacjii kolorow, moga w ciagu ok. dwoch lat znacznie rozjasniec :crazyeye: Moja sunia, ktora jako szczeniak byla brazowo-zloto-szpakowata teraz jest w kolorze bezowym z szaro-czarno-brazowymi oznaczeniami uszu i ogona. Ojciec byl czarny z ze srebrno-szarymi oznaczeniami a matka czarna.
Rodzice ojca:ojciec czarno-brazowy a matka biala z szarymi przebarwieniami.
Rodzice matki: ojciec szaro-brazowyz bialymi plamkami a matka czarna.
No i teraz moje laickie pytanie prawdziwej blondyny :oops: : gdybym moja sunie chciala skojarzyc z brazowym reproduktorem jaki kolor kolor moglyby miec jej szczeniaki?
No i jeszcze jedno pytanko: jakie musza byc uwarunkowania genetyczne,by suka miala ciemnobrazowe szczeniaki. Z gory dziekuje Ania

Link to comment
Share on other sites

Hej,

To, że wzorzec dopuszcza prawie wszystkie kolory nie oznacza, że one w rzeczywistości w danej rasie występują. No np. jestem pewna, że marmurków wśród hawańczyków nie ma (chyba, że znowu jacyś Amerykanie je z czymś przekrzyżują jak to zrobili z chihuahua ;) )
Opisywanie psów w ten sposób też niewiele mi da. Co to np. znaczy pies czarno-brązowy? Czarny-podpalany? Czaprakowy? Brązowy z ciemnym nalotem?
Nie podejmuje się nic rozpisywać bez obejrzenia zdjęc psów, ewentualnie bardzo dokładnego opisu umaszczenia.
Natomiast od razu mogę wyjaśnić dwie rzeczy:
Rozjaśnianie się z wiekiem - nie ma w tym nic dziwnego ani zaskakującego ;-) Jest to baaaardzo powszechne u wielu, wielu ras kudłatych / szorstkowłosych - generalnie u tych, które mają włos dłuższy na pysku (nieważne czy są jedwabiste, puchate czy szorstkowłose).
Odpowiada za to gen oznaczony literką G (od greying -siwienie), który jest dominujący, ale nie w pełni. To znaczy, że psy Gg rozjaśniają się w późniejszym wieku i nie tak mocno jak psy GG. Natomiast gen ten nie działa u psów z krótkowłosym pyskiem (nieważne, czy krótko- czy długowłosych).
Występuje np. u PON-ów, bearded collie, yorków....
Druga rzecz - pies brązowy, tzn. genetycznie określany jako czekoladowy może mieć tylko brązowy nosek, obwódki oczu, śluzówki, dlatego, że jego organizm zamiast czarnego pigmentu wytwarza brązowy. Genetycznie nie jest możliwe, żeby miał inny pigment. Jeśli brązowy pies ma czarny nos, to znaczy, że nie jest czekoladowy ;-)
Umaszczenie czekoladowe warunkowane jest przez prosty gen recesywny, oznaczany b, oczywście pies musi być bb, żeby to mu się ujawniło. Pies Bb będzie nosicielem tego umaszczenia. Ten gen jest już znany i w USA można zrobić test genetyczny na nosicielstwo.
Oczywiście pies bb nie musi być jednolicie brązowy, może mieć każde inne umaszczenie poza czarnym, to znaczy w miejscach gdzie byłaby czerń, będzie miał kolor brązowy. Tak jak np. czekoladowy podpalany doberman.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aussie']
Rozjaśnianie się z wiekiem - nie ma w tym nic dziwnego ani zaskakującego ;-) Jest to baaaardzo powszechne u wielu, wielu ras kudłatych / szorstkowłosych - generalnie u tych, które mają włos dłuższy na pysku (nieważne czy są jedwabiste, puchate czy szorstkowłose).
Odpowiada za to gen oznaczony literką G (od greying -siwienie), który jest dominujący, ale nie w pełni. To znaczy, że psy Gg rozjaśniają się w późniejszym wieku i nie tak mocno jak psy GG. Natomiast gen ten nie działa u psów z krótkowłosym pyskiem (nieważne, czy krótko- czy długowłosych).
Występuje np. u PON-ów, bearded collie, yorków....
[/quote]

Witaj, sąsiadko z osiedla :lol: To ja też mam pytanie jak to ma się do Akit (Am. & Jap.) - mają krótkowłose dzióbki a u nich też występuje rozjaśnienie pigmentu z wiekiem. W tekstach źródłowych znalazłam, że gen G rozjaśnia maść czarną i szarą - czy resztę też?
Pzdr Akiciara z Bielan :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bety']Witaj, sąsiadko z osiedla :lol: To ja też mam pytanie jak to ma się do Akit (Am. & Jap.) - mają krótkowłose dzióbki a u nich też występuje rozjaśnienie pigmentu z wiekiem. W tekstach źródłowych znalazłam, że gen G rozjaśnia maść czarną i szarą - czy resztę też?
Pzdr Akiciara z Bielan :lol:[/quote]

Witaj dawno nie widziana sąsiadko ;-)

Rozjaśnianie u akit jest typowe dla większości psów o umaszczeniu tzw. śniadym - collie, sheltie, boksery, malinois - zazwyczaj rodzą się z ciemnym nalotem a potem robią się jaśniejsze. Tzn. niektóre mają ciemny nalot przy urodzeniu i robią się czysto rude a niektóre rodzą się prawie czarne a potem są rude z ciemnym nalotem.
Podobno nie u wszystkich tak się dzieje, ale jednak w większości przypadków. Ale to rozjaśnianie zachodzi dość szybko, praktycznie kilkumiesięczne psy mają już kolor ostateczny (inna sprawa, że zwł. psy długowłose zawsze mogą trochę zmieniać odcień z porą roku - ale i u bokserów można to czasem zauważyć).
Jednak wg wszelkich danych nie jest to spowodowane genem G (choc ja mam wątpliwości odnośnie mojej przedziwnie umaszczonej Choco, ale ona to w oógle jest nie wiadomo co genetycznie - taka zagdaka nawet dla fachowców ;-))

Link to comment
Share on other sites

Tak, oczywiście gen G może rozjaśnić każdą maść.
Fajnym przypadkiem są bearded collie, u których u jednego psa potrafi występować równocześnie rozjaśnienie przez różne mechanizmy:
Gen bb (choć czasem określany jest rozjaśnieniem, to jest to błędne, jest to po prostu inny typ pigmentu, niemniej pies jest faktycznie jaśniejszy niz czarny ;-) ), dd (faktyczne rozjaśnienie przez rzadsze rozmieszczenie granulek pigmentu czarnego bądź czekoladowego we włosie) + GG. Taki pies jako szczenię jest w kolorze weimara określanym jako lilac u border collie, izabelowaty u dobków. Z wiekiem rozjaśnia się do koloru bardzo jasno kremowo-złocistego, niemal białego, określany jest w tej rasie jako piaskowy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aussie']Witaj dawno nie widziana sąsiadko ;-)

Rozjaśnianie u akit jest typowe dla większości psów o umaszczeniu tzw. śniadym - collie, sheltie, boksery, malinois - zazwyczaj rodzą się z ciemnym nalotem a potem robią się jaśniejsze. Tzn. niektóre mają ciemny nalot przy urodzeniu i robią się czysto rude a niektóre rodzą się prawie czarne a potem są rude z ciemnym nalotem.
Podobno nie u wszystkich tak się dzieje, ale jednak w większości przypadków. Ale to rozjaśnianie zachodzi dość szybko, praktycznie kilkumiesięczne psy mają już kolor ostateczny (inna sprawa, że zwł. psy długowłose zawsze mogą trochę zmieniać odcień z porą roku - ale i u bokserów można to czasem zauważyć).
Jednak wg wszelkich danych nie jest to spowodowane genem G (choc ja mam wątpliwości odnośnie mojej przedziwnie umaszczonej Choco, ale ona to w oógle jest nie wiadomo co genetycznie - taka zagdaka nawet dla fachowców ;-))[/quote]

Dzięki. Taaaaaaa skąd ja to znam maluszek szary a wyrósł rudzielec z czarnym nalotem. No właśnie ja też mam wątpliwości w niektórych przypadkach ;)
A ja Ciebie widziałam z malutką któregoś dnia. :lol:
Pzdr

Link to comment
Share on other sites

[B]@Aussie

[/B]:calus: bardzo, bardzo dziekuje. Niedosyc, ze posiadasz ogromna wiedze to potrafisz wspaniale tlumaczyc. Nawet nie wiesz o ile jestem teraz madrzejsza:huh: A moj piesek to Bolonka Zwetna (Tswetnaja) Napisalam o Hawanczyku bo niewiele osob zna te rase a Havanki to tez Bichony. Masz racje marmurkow nie ma ani u Havanow ani u Bolonek ale Amisy juz zabraly sie za "dopieszczanie" czystosci rasy:stupid: u Bolonek wiec nigdy nie wiadomo.:cool3:

Pozdrawiam Cie serdecznie Ania ze Zwierzyncem

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bety']Dzięki. Taaaaaaa skąd ja to znam maluszek szary a wyrósł rudzielec z czarnym nalotem. No właśnie ja też mam wątpliwości w niektórych przypadkach ;)
A ja Ciebie widziałam z malutką któregoś dnia. :lol:
Pzdr[/quote]

Dopóki coś nie przebadane to napewno nie wykute w kamieniu ;-)

Jak tam ona malutka! Wysoka paniena! Ale w głowce nadal pstro, dzieciak zupełny :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[B]@Aussie[/B]
Tak zgadza sie to Rosjanie wyhodowali te rase i tak tez sie jej nazwe wymawia choc Niemcy mowia cwetna :lol: Rasa znana juz za czasow carycy Katarzyny. No i jak to w zyciu zwykle bywa,nie u psow tylko u ludzi :evil_lol: od lat trwaja przepychanki na temat wzorca. Juz dawno moglaby byc ta rasa zarejesrowana w FCI gdyby Niemcy nie probowali zmieniac wzorca i domagac sie uznania rasy jako Bolonka Niemiecka :diabloti: Ale poczekajmy,gdzie dwoch sie kloci tam trzeci korzysta bo Amisy, tez oczarowani ta rasa napewno z tych klotni skorzystaja.:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Ula, pisałaś, że shelciaki (niektóre o.c.) rodzą się ciemne i jaśnieją z wiekiem. To jak to jest z Bzu, która w swej pierwszej młodości była jasniutka, praktycznie bez ciemnego nalotu, a na chwilę obecną (1,5 roku?) ściemniała pożądnie(zresztą ładniej wygląda:loveu:)??:razz:

Link to comment
Share on other sites

[URL]http://little-star.strefa.pl/forum.php?page=&cmd=show&id=27430&category=20[/URL]

tu są zdjęcia 5 dniowych i starszych
ja tam nie widzę różnicy w samym kolorze oprócz tego ,że poprzez "nastroszenie" wiecej światła w nie wpada i rozjaśnia optycznie

Link to comment
Share on other sites

Ja też nie widzę różnicy między 5 dniowymi a kilkutygodniowymi. Ciekawe jak będą wyglądać w wieku dorosłym?
Ale od niektórych hodowców słyszałam, że niektóre rodzą się bardzo ciemne i jaśnieją. Byc może polega to na tym, że końcówki włosa są ciemne a potem włos rośnie i te dolne partie są jaśniejsze + pojawia się jasny podszerstek.
No i u innych ras napewno nierzadkie jest rozjaśnianie się (np. bokserki)

Link to comment
Share on other sites

Aussie - a przypadkiem nie nawinęło Ci sie cos o puli? Generalnie biała suka moze mieć partnera w każdym kolorze i takie połączenie moze dać w jednym miocie szczenieta białe,czarne i szare.Za to biała suka powinna być łaczona wyłącznie z białym psem,bo inaczej szczeniaki będa łaciate. Wiem o tym od doświadczonych wieloletnich hodowców z Wegier,ale z powodu bariery jezykowej nie mogli mi wyklarowac dlaczego tak sie dzieje.Pomijam dla uproszczenia kombinacje fako i maszkos fako (odcienie brązu,bezu i jasne psy z czarna maską). Mówimy wyłącznie o osobnikach czarnych i białych.

Link to comment
Share on other sites

A co powiecie na mojego grzywusia (łysego z kolei bo mam dwa), który urodził się biały a dopiero potem zaczęły mu plamki na skórze wychodzić, jak go kupiłam to był nakrapiany a teraz grzbiet beżowy prawie cały a reszta nakrapiana. W rodowodzie ma wpisane palomino jak koń. Grzywka biała, czy to będzie pies genetycznie biały? A i nos brązowy.
Na marginesie żeby było ciekawiej to w lecie się opali i będzie ciemniejszy ale to już nie genetycznie.

Aussie a co sądzisz o tej książce o genetyce dla hodowców psów?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...