Jump to content
Dogomania

Nowy regulamin wystaw- najistotniejsze zmiany


Guest Lotty

Recommended Posts

przemyślałam w 100%. tego psa miałam upatrzonego już zanim kupiłam suczkę. a tak mi się on podobał, że kupiłam suczkę w tym samym kolorze co on. daje super szczenięta, a moja suczka też brzydka nie jest.
a druga część pytania- czy krycie będzie dobre dla suczki...no cóż, każda ciąża obciąża organizm, może się wiązać z komplikacjami itp. ale ja prowadzę hodowlę i muszę być przygotowana na takie sytuacje. zresztą co ja się będę tłumaczyć, chyba rozmawiam z hodowcami?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 316
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='pa-ttti']a druga część pytania- czy krycie będzie dobre dla suczki...no cóż, każda ciąża obciąża organizm, może się wiązać z komplikacjami itp. ale ja prowadzę hodowlę i muszę być przygotowana na takie sytuacje. zresztą co ja się będę tłumaczyć, chyba rozmawiam z hodowcami?[/QUOTE]
Hodowlę czy produkcję?
Dla hodowcy najważniejsze jest dobro psa a nie ryzyko krycia nie do końca dorosłej suki.

Link to comment
Share on other sites

taaak, produkcję. nie wiem czy wiesz po co regulamin dopuszcza krycie ras wielkogłowych wcześniej?
jeśli nie, to proszę nie pisz mi tu o zdrowiu.
suczka w chwili krycia, o ile cieczka wystąpi w terminie, będzie miała dokładnie 18 miesięcy, nie jest to więc taka znowu "gówniara".
Każda ciąża, podkreślam każda, może się wiązać z problemami i dla suki i dla szczeniąt. I żaden hodowca mi nie zaprzeczy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']taaak, produkcję. nie wiem czy wiesz po co regulamin dopuszcza krycie ras wielkogłowych wcześniej?
jeśli nie, to proszę nie pisz mi tu o zdrowiu.
suczka w chwili krycia, o ile cieczka wystąpi w terminie, będzie miała dokładnie 18 miesięcy, nie jest to więc taka znowu "gówniara".
Każda ciąża, podkreślam każda, może się wiązać z problemami i dla suki i dla szczeniąt. I żaden hodowca mi nie zaprzeczy.[/QUOTE]
Nie ja Tobie zarzucałam popieranie pseudo...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']nie rozumiem za bardzo. z tego co sobie przypominam to nikt mi nie zarzucał popierania pseudo, ponieważ ja nie popieram pseudo.[/QUOTE]
Za to Ty zarzucasz, sama bez grzechu nie będąc.
Dla mnie - hodowcy - najważniejsze jest dobro moich psów i mam je dlatego, że je kocham a to, że miewają szczeniaki to już tylko dodatek. Pomimo posiadania kilku suk hodowlanych nie kryję ich od półtora roku. Dlaczego? Bo nie chcę, bo mają prawo odpocząć, wybawić się, pojeździć na wystawy a nie tylko siedzieć w kojcu i zajmować się dziećmi, które później człowiek, który je podobno "kocha" zamieni na mile szeleszczące dla niego papierki.

Link to comment
Share on other sites

i bardzo dobrze, ale szczerze to mało mnie obchodzi że Twoje suczki miały szczeniaki 1,5 roku temu. Regulamin dopuszcza krycie suczek raz w roku, i jeśli uznam że to odpowiednie, że są w dobrym stanie fizycznym, a krycie jest przemyślane i wniesie coś dobrego do rasy, to mogę kryć suczkę co roku. Nikt nie ma prawa mi tego zabronić.
zarzucam prowadzenie pseudohodowli i to nie jednej osobie, może nawet kilka z nich jest na tym forum. dla mnie suka kryta co cieczkę, a mało teg- nie szanowana jako żywa istota, niekochana, karmiona byle czym, trzymana po jakiś piwnicach, to nie są warunki dla psa. człowiek powinien zasłużyć sobie na oddanie jakim obdarza go pies. i dlatego będę wybijać z głowy kupowanie szczeniąt z takich miejsc.
A fakt że chcę suczkę kryć w wieku 18 miesięcy, suczkę która jest zdrowa jak ryba, zrobiła już część wystaw i na każdej z nich jest doskonała, że krycie to pozwoli mi "dorobić" się pięknych mam nadzieję szczeniąt, i oczywiście jest zgodne z regulaminem, nie jest żadnym grzechem także proszę Cię daruj sobie.

Link to comment
Share on other sites

u ras wielkogłowych , to właśnie wcześniejsze krycie , jest dużo korzystniejsze ... ja tam się nie znam , ale słyszałam również od lekarza wet , że niektóre rasy , znaczy suczki niektórych ras , kiedy te mają być hodowlane , lepiej kryć wcześniej , młoda mamusia ma elastyczniejszą miednicę i poród będzie prostszy , co na przyszłość też ma swoje korzyści.
Więc nie wszystko jest takie białe i czarne i oczywiste , we wcześniejsze krycia , niektórych ras , nie wzięły się w regulaminie ZK z palca , tylko dla dobra psów , znaczy suk ras wielkogłowych.
Rasę którą posiadam , czyli staffik .. również kiedyś tam była wpisana w rasy wielkogłowe i można było kryć wcześniej ... ale że rasa przeszła metamorfozę ;) wyeleganciała się i wysmuklała , wykluczoną ją z tego przywileju .
Dalej , to chyba rasy malutkie ;) dużo szybciej dojrzewają , więc w wieku kilkunastu miesięcy , są w pełni sprawnymi sukami ... co innego rasy duże , które odwrotnie , powinny być dopuszczane do krycia dużo później niż 18 miesięcy , głównie z powodów rozwojowych.

Dalej moje przemyślenie , to raczej krycie suczki mini we wcześniejszym terminie , ras wielkogłowych , to z powodów już wymienionych przeze mnie , czyli idzie o poród. Argument , że samiec stary bo ma 5,5 roku , no cóż .. rasy mini raczej chyba długowieczne :) 5,5 roku , to kwiat wieku .... znam dużo starsze psy , które kryją i dzieci wychodzą malina ;) Może trzeba iść w kierunku , nie wieku repa , a jak mocno był wykorzystywany .. bo to raczej świadczy o jakości nasienia , mniej wiek. Przynajmniej moja wiedza , na tym się opiera , mogę się mylić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']
zarzucam prowadzenie pseudohodowli i to nie jednej osobie, może nawet kilka z nich jest na tym forum. dla mnie suka kryta co cieczkę, a mało teg- nie szanowana jako żywa istota, niekochana, karmiona byle czym, trzymana po jakiś piwnicach, to nie są warunki dla psa. człowiek powinien zasłużyć sobie na oddanie jakim obdarza go pies. i dlatego będę wybijać z głowy kupowanie szczeniąt z takich miejsc.
A fakt że chcę suczkę kryć w wieku 18 miesięcy, suczkę która jest zdrowa jak ryba, zrobiła już część wystaw i na każdej z nich jest doskonała, że krycie to pozwoli mi "dorobić" się pięknych mam nadzieję szczeniąt, i oczywiście jest zgodne z regulaminem, nie jest żadnym grzechem także proszę Cię daruj sobie.[/QUOTE]

no ok - jeśli znasz takie przypadki - podziel się tą wiedzą, lub idąc za regulaminem - w końcu to niezgodne z nim - zgłoś do Związku.

Sprawa druga - co się dotyczy suczy wyjaśnilaś, ale ja nadal nie rozumiem jak można mówić o repie który ma 5 lat, że już za stary???????

Link to comment
Share on other sites

te przypadki które znam, to typowe pseudo, także regilaminu nie łamią, bo ich nie obowiązuje.
a że pies 5 letni jest "stary"...no coż, nie w pełni słowa znaczenia:) stary to jest pies 15letni, ale ja poprostu mam tak zakorzenione w głowie, że pies 6, 7 letni ma już "gorsze" nasienie, już bym takim psem w tym wieku kryć nie chciała. mam rację czy nie, nie wiem, bo nie potrafię tego naukowo wytłumaczyć. suczki w tym wieku też już gorzej znoszą ciążę, poród itp, rodzą mniej szczeniąt, dlatego ja wolę jak suczka wcześniej idzie na emeryturę niż w regulaminowym wieku 8 lat.
jeszcze odnosząc się do regulaminu-dokładnie tak jest jak piszecie, celowo dopuszcza się wcześniejsze krycie ras wielkogłowych. podkr4eślam, CELOWO, właśnie dla zdrowia suki.
ale cóż, widać Gioco wie najlepiej.

Link to comment
Share on other sites

i nadal nie jestem przekonana do tego co pisałaś na samym początku. Bo jeśli chodzi o rasy wielkogłowe - motywacja jest w pełni uzasadniona, ale jeśli z początku motywowałaś wiekiem psa, to wybacz, ale czym się różni 5 letni pies od 5 i pół rocznego psa????? Tylko tym ,że jest pół roku starszy, co nie znaczy stary. Wybacz - ale stwierdzenie że pies 5 letni to stary pies jest bardzo obraźliwe dla tego psa. A jeśli chcesz mieć jego "młode" plemniki to zamroź je sobie teraz. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']te przypadki które znam, to typowe pseudo, także regilaminu nie łamią, bo ich nie obowiązuje.
a że pies 5 letni jest "stary"...no coż, nie w pełni słowa znaczenia:) stary to jest pies 15letni, ale ja poprostu mam tak zakorzenione w głowie, że pies 6, 7 letni ma już "gorsze" nasienie, już bym takim psem w tym wieku kryć nie chciała. mam rację czy nie, nie wiem, bo nie potrafię tego naukowo wytłumaczyć. suczki w tym wieku też już gorzej znoszą ciążę, poród itp, rodzą mniej szczeniąt, dlatego ja wolę jak suczka wcześniej idzie na emeryturę niż w regulaminowym wieku 8 lat.
jeszcze odnosząc się do regulaminu-dokładnie tak jest jak piszecie, celowo dopuszcza się wcześniejsze krycie ras wielkogłowych. podkr4eślam, CELOWO, właśnie dla zdrowia suki.
ale cóż, widać Gioco wie najlepiej.[/QUOTE]
Przepraszam Ciebie bardzo ale co się mnie uczepiłaś, że wiem najlepiej? To co dotyczy rasy moich psów - wiem, zaś w przypadku gdy czegoś nie wiem używam wynalazku imć Pana Alexandra Grahama Bella i wiedzę uzyskuję pod Nr: 22-618-25-70 . Myślę, że tam są fachowcy, którzy odpowiednio zinterpretują Twoje pytanie.
Nie podoba mi się Twoje podejście do hodowli i to jest inna sprawa.
Zaś zdanie, że 5 letni pies jest za stary, cóż...może podziel się nim z włascicielem owego reproduktora?

Link to comment
Share on other sites

słuchajcie dla mnie mrożone nasienie to nasienie mniej wartościowe....
takie mam przekonania i tyle. tak samo co do wieku psa- teraz ma 5 lat, przy nast cieczce mojej suni będzie miał 6. i będzie już o te pół roku starszy.
za granicą jest mnóstwo dobrych psów, w sumie mogłabym zamówić mrożone nasienie.
ale absolutnie nie jestem do tego przekonana.
wiem że moje poglądy może są i "staroświeckie" ale dla mnie najlepiej jak krycie odbywa się "naturalnie".
dajcie mi jakieś naukowe dowody na to,że nasienie mrożone jest tak samo wartościowe jak "świeże", to MOŻE się przekonam...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']słuchajcie dla mnie mrożone nasienie to nasienie mniej wartościowe....
takie mam przekonania i tyle. tak samo co do wieku psa-[B] teraz ma 5 lat, przy nast cieczce mojej suni będzie miał 6. i będzie już o te pół roku starszy.[/B]
za granicą jest mnóstwo dobrych psów, w sumie mogłabym zamówić mrożone nasienie.
ale absolutnie nie jestem do tego przekonana.
wiem że moje poglądy może są i "staroświeckie" ale dla mnie najlepiej jak krycie odbywa się "naturalnie".
dajcie mi jakieś naukowe dowody na to,że nasienie mrożone jest tak samo wartościowe jak "świeże", to MOŻE się przekonam...[/QUOTE]
Oj, cos szybko ten czas u Ciebie mija...

Co do kryc - kryj naturalnie.
Chcesz uzyc nasienia zamrożonego - używaj, o ile jest dostępne.


Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

różnica między nasieniem świeżym , a mrożonym , no jest :) za mrożone jest dodatkowa opłata , za inseminacje.
a mnie się bardziej podoba inseminacja , niż naturalne , znaczy krycie na siłę :diabloti: z naturą to nie ma nic wspólnego , bo naturalnie , to suka sama sobie wybiera partnera :D
a z tą wartościowością nasienia , to nie do końca wiek ma znaczenie , ale składa się na jego jakość wiele czynników - więc pa-tti , trzeba troszkę w ten XXI wiek z hodowlą wkroczyć ... gdzie nauka dokonała wiele odkryć .
No i w hodowli , to raczej chyba nie idzie o ilość szczeniąt , a o ich jakoś - przynajmniej ja mam takie przekonanie ...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek']Oj, cos szybko ten czas u Ciebie mija...[/QUOTE]
Nie u mnie, tylko po prostu-mija. teraz pies ma 5 i pół roku, czyli za pół roku będzie miał 6 lat. także nie rozumiem za bardzo, czemu szukacie dziury w całym?


Vectra, oczywiście że chodzi o jakość a nie o ilośc. ale ja też zauważyłam, że szczenięta u starszych suk są już też gorsze "jakościowo" tzn mają częściej jakieś wady rozwojowe, są słabsze. jednak suka 7letnia nie urodzi już tak mocnych i zdrowych, ładnych szczeniąt jak suka 3 letnia.
piszę to na podstawie własnego doświadczenia. dlatego też suczek w tym wieku już nie kryjemy.
jeszcze wracając do mrożonego nasienia- mi w tym przypadku nie wystarczy opinia, czy jest wartościowe czy nie. muszę mieć naukowe dowody na to,żeby się do tego sposobu przekonać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']słuchajcie dla mnie mrożone nasienie to nasienie mniej wartościowe....
takie mam przekonania i tyle. tak samo co do wieku psa-[B] teraz ma 5 lat, przy nast cieczce mojej suni będzie miał 6. i będzie już o te pół roku starszy.[/B]
za granicą jest mnóstwo dobrych psów, w sumie mogłabym zamówić mrożone nasienie.
ale absolutnie nie jestem do tego przekonana.
wiem że moje poglądy może są i "staroświeckie" ale dla mnie najlepiej jak krycie odbywa się "naturalnie".
dajcie mi jakieś naukowe dowody na to,że nasienie mrożone jest tak samo wartościowe jak "świeże", to MOŻE się przekonam...[/QUOTE]
[B]pa-ttti[/B] - ja nie szukam dziury w całym, ale przeczytaj, co napisałaś i wtedy skomentuj, OK? Ale przeczytaj ze zrozumieniem, dobrze?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek'][B]pa-ttti[/B] - ja nie szukam dziury w całym, ale przeczytaj, co napisałaś i wtedy skomentuj, OK? Ale przeczytaj ze zrozumieniem, dobrze?[/QUOTE]
dokladnie jak i ja.... czas coś Ci szybko mija.... Jutro pies będzie 7 letnim staruszkiem....
a o mrożonym nasieniu poczytaj sobie przeróżne artykuły w necie - jest ich sporo. Trochę się jednak dziwię Tobie, bo piszesz, ze hodowlą zajmujesz się już dawno, ale o mrożonym nasieniu nic nie wiesz.... To już na moją wieś zabitą dechami takie newsy doszły jakiś czas temu, jak i inseminacja, nawet na moim podwórku się odbyla - oczywiście zrobiona przez uprawionego weta ginekologa położnika.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek']Wyjasniam:
Pies ma teraz 5 lat.
Przy następnej cieczce będzie miał 6 lat.
Czyli wg ciebie będzie o pół roku starszy....

Jak dla mnie, to o n będzie starszy o ROK, a nie o POŁ ROKU....

Pzdr.[/QUOTE]

ah...to może przeczytaj mój poprzedni post...napisałam,że pies ma 5 i pół roku, specjalnie dla Ciebie to napisałam, żeby sprecyzować moją wypowiedź i żebyś przestała szukać dziury w całym, bo to nie wieku psa dotyczy ten wątek, zadałam tu pytanie na które chciałam zdobyć odpowiedź.

panbazyl, wiem o mrożonym nasieniu, słyszałam o tym, wiem że niektórzy praktykują. inseminację przeprowadzaliśmy, niezbyt podobał mi się ten "proceder".
oczywiście wiem że inseminacja pozwala na "krycie" psem który nie ma w sobie zbyt ochoty na "seks", pozwala też wyeliminować ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową. jestem za naturalnym kryciem, inseminacja też wchodzi w grę, ale, powtórzę się znowu, do mrożonego nasienia przekonana nie jestem.

o inseminacji mrożonym nasieniem mogę powiedzieć tyle: pobierane od psa powyżej 7go roku życia traci jakośc. zamrażanie i rozmnażanie powoduje, że część plemników traci zdolność do zapłodnienia. tu już można jakieś wnioski wysnuć, że jednak nasienie mrożone ma słabszą jakość niż naturalne, i przy okazji kolejny wniosek: starszy pies ma gorszej jakości nasienie. literatura podaje ten wiek jako 7 lat, ja wolę być zapobiegawcza i przyjmuję sobie wiek 6 lat. nie mogę? mogę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...