Jump to content
Dogomania

Rejestrowanie psów


sunshine

Recommended Posts

Ponieważ szukałam i nic podobnego nie znalazłam na forum zapytam tutaj. Jak to wygląda z rejestrowaniem psa? Czy jest to obowiązek? Gdzie to się robi? Jakie rasy? Czy to coś kosztuje i po co to w ogóle?:)

Dręczyło mnie to bo co spotykam ludzi-mówią coś innego,a niby kto pyta nie błądzi;p

Proszę o oświecenie mnie :huh:

Link to comment
Share on other sites

nie wiem czy to przypadkiem nie zalezy od miasta...
u nas (w Krakowie) w tamtym roku nie było żadnej opłaty natomiast prosili przy rejestracji na datki na schronisko. Rok wczesniej było to ok 25 zł za psa/rok. W tym roku niestety nie orientuję się ile u nas wynosi opłata. W Krakowie psiaki rejestruje si e w Krakowskim Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami
Z tego co wiem rejestracja naszych czworonogów jest obowiązkowa

OT widzę że Twoj psiak ma na imię tak samo jak jedna z moich sucz ;)

Link to comment
Share on other sites

powszechny obowiązek rejestracji psów to jak na razie w Polsce marzenie.:shake:
Owszem, na użytek poboru podatku ( kiedyś) lub opłaty (teraz- gdy w danym rejonie obowiązuje) tworzy się lokalne rejestry psów/włascicieli za które wniesiono opłatę. Niestety nie jest to żaden rejestr psów a raczej lista rozliczeń. W Krakowie przy corocznym wnoszeniu opłaty wprowadzano psiaki do bazy komputerowej - niestety poza danymi adresowymi właściciela, opis psiaka był tak enigmatyczny ,że do niczego praktycznie służyć nie mógł ( np. mieszaniec czarno biały, lat 4;)). Już lepszym pomysłem był blaszany "numerek" ( do kupienia za drobną opłatą ) wydawany corocznie i numeracją odpowiadający pozycji w rejestrze - to dawało cień szansy na ew. odszukanie tą drogą właściciela zagubionego psiaka( pod warunkiem że ktoś ten "numerek" przyczepił do obroży:roll:)

Link to comment
Share on other sites

z tego co ja wiem jest obowiązek rejestrowania psów , tylko na wsi nie ma takiego obowiązku :cool1: ja co roku płacę podatek za psa w kwocie około 50 pln , jak czasami mi sie zapomni to przysyłają mi upomnienie więc jak widać obowiązek jest lecz nie każdy go wykonuje :shake:

Link to comment
Share on other sites

Upewnij się proszę zanim napiszesz:shake:
po pierwsze od 2008 roku [U]nie ma podatku[/U] tylko w niektórych miejscach lokalne opłaty a to spora różnica. I m in. z tej róznicy wynika i prosta konsekwencja - w miejscach gdzie nie ma obowiązku wnoszenia opłaty padły tez te szczątkowe rejestry które były. Piszę "szczątkowe" bo nawet jak był podatek to jego "ściągalność" była rzędu 15-20%. Jak łatwo się domyśleć w niepłaceniu za psa brylowała wieś.
A skoro twierdzisz, że istnieje obowiązek [U]rejestracji [/U]psów ( spoza słynnej listy ras agresywnych;)) to podaj proszę podstawę prawną - chętnie się dowiem czegoś nowego:lol:

Link to comment
Share on other sites

Napisałam tylko to co jest mi wiadomo :roll: ja w moim mieście za psa płacę , dwa razy w roku mniejsze kwoty lub raz większą w zależności od tego jak mi pasuje , tzn ile pieniędzy na raz mogę wpłacić , w momencie jak nie zapłacę przychodzi mi upomnienie więc chyba jest to obowiązkowe !!!!!!!!!!!!!!!!:angryy:

Link to comment
Share on other sites

hmm miałam wykłady z prawa podatkowego w czerwcu-omawialiśmy rodzaje podatków a wśród nich podatek od psa..więc sama nie wiem jak to jest :roll: w naszej lokalnej gazecie-Tygodniku Ciechanowskim w poprzednim numerze pisało że "80 zł rocznie płacą od 1 stycznia 2009r właściciele psów.Z opłaty zwolnione są osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności i osoby powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe(z tytułu posiadania jednego psa) oraz posiadacze gospodarstw rolnych (z tytułu posiadania jednego lub dwóch psów)"

Link to comment
Share on other sites

to uzupełniając wykłady z czerwca:roll:( szkoda, że niektórzy wykładowcy nie aktualizują swoich wiadomości:shake: a wystarczy zwykła internetowa wyszukiwarka):

za Wikipedia:
[I]"W Polsce podatek od posiadania psa obowiązywał do [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/31_grudnia"]31 grudnia[/URL] [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/2007"]2007[/URL] r. Był to [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_bezpo%C5%9Bredni"]podatek bezpośredni[/URL] i [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_kwotowy"]kwotowy[/URL]. Jego wysokość ustalana była przez [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Gmina"]gminy[/URL], jednak ograniczona przez [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozporz%C4%85dzenie"]rozporządzenie[/URL] ministerialne. W [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/2007"]2007[/URL][/I] r. wynosił przeważnie 40 złotych. Całość podatku wpływała do budżetu gmin. Poza celem fiskalnym, podatek miał również na celu ograniczanie ilości zwierząt. Z podatku wyłączone były psy gospodarskie, jednak najwyżej dwa na jednej posesji.
[I][B]W związku ze zmianą ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, od 1 stycznia 2008 r. podatek ten został zniesiony, natomiast w jego miejsce istnieje możliwość wprowadzenia fakultatywnej opłaty za posiadanie psa[/B], uzależnionej od rady gminy w zakresie jej poboru, wysokości czy terminu płatności. Stawka tej opłaty maksymalnie może sięgać 100 złotych[URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_od_posiadania_psa#cite_note-0"][/URL]."[/I]

i Gazeta Prawna:

[I]"Jest to podatek samorządowy, [B]który ustawowo nazywany jest opłatą od posiadania psów[/B]. Wpływy z tego podatku zasilają budżet gminy, a organem podatkowym właściwym w sprawach tego podatku jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów, przy czym podatek od jednego psa nie może przekraczać 104,20 zł rocznie (jest to stawka obowiązująca w 2009 roku). [U]Oznacza to, że nie jest ona obowiązkowa w każdej gminie. Może również wynosić mniej niż maksymalną kwotę, bo to w gestii gminy zależy, w jakiej wysokości ją uchwali. [/U]Opłatę pobiera się tylko od osób fizycznych posiadających psy. Trzeba pamiętać, że stawka maksymalna jest ustalana na każdy rok oddzielnie. W niektórych przypadkach nie pobiera się tej opłaty, co wynika z ustawy. Obowiązkowo opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:[/I]
[I]• członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;
• osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa;
• osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;
• podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.[/I]
[I]Do kompetencji rady gminy należy także określenie zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności tego podatku. Może ona także zarządzić pobór opłaty od posiadania psów poprzez inkasenta. Ponadto rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, inne niż wymienione w ustawie zwolnienia z podatku od posiadania psów. [/I]
[I][B]WARTO ZAPAMIĘTAĆ[/B][/I]
[I]Górna granica opłaty od posiadania psa obowiązująca w danym roku podatkowym (104,20 zł w 2009 roku) ulega corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych.[/I]
[I]Bogdan Świąder[/I]
[I][B]Podstawa prawna[/B]
• Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.)"[/I]

Link to comment
Share on other sites

Moja mama w tym roku rejestrowała moją suczkę i rocznie opłata za nią wynosi coś ok 50-100 zł w moim mieście nie wiem dokładnie bo nie ja płacę tylko rodzice :lol: i dostałam dla Nuki taki 'indentyfikator' z nazwą miasta i nr jaki dany piesek posiada. Z tego co mi wiadomo to trzeba zarejestrować psa i teraz jest obowiązek w moim mieście również zaczipować psa bo jeśli straż miejska złapie psa z właścicielem i zobaczy że pies nie ma czipa dana osoba dostaje mandat, ale nie wiem jak to jest w twoim mieście.

Link to comment
Share on other sites

Nio dokładnie , u mnie w mieście też jest obowiązek płacenia za spa i też dostałam "identyfikator" który niestety gdzieś mi zginął :roll: a w zasadzie Neron go zgubił pewnie w czasie zabawy z psem ;) i tak się zastanawiam czy jak pójdę do urzędu czy dają mi nowy hmmmm :razz:

Link to comment
Share on other sites

Bożżżż juz nie wiem jak mam pisać żeby było jasne i żebyście totalnie nie mylili pojęć.
NIE MA OBOWIĄZKU REJESTRACJI PSÓW - gdyby takowa była przede wszystkim trzeba by zacząć od obowiązku ich oznaczenia i dokumentowania ich "obrotem". Jeśli gdzieś lokalnie płaci się za posiadanie psa [B]to rejestr obejmuje posiadaczy a nie psy[/B]. Róznica polega na tym, że płacisz za sam fakt, że masz psa i nie ważne czy dzis masz Burka a za tydzień Fafika. I nikogo nie obchodzi czy Burka sprzedałaś, czy padł , czy go wywaliłaś i generalnie co się z Burkiem stało- poborcę opłaty interesuje tylko czy masz JAKIEGOŚ psa czy nie i tyle. Rejestr to jest owszem ale np. samochodów - jak raz zarejestrujesz konkretne auto na swoje nazwisko to dokładnie TO auto jest Ci przypisane na trwale chyba, że udokumentujesz sprzedaż , złomowanie, kradzież. Jak stare auto zmienisz na inne to w swietle przepisów masz dwa dotąd dokąd starego nie wyrejestrujesz - dlatego że nie płacisz za auto jako takie tylko za KONKRETNE auto.
A opłata za psa to nie opłata za konkretnego psa tylko za sam fakt posiadania zwierzęcia tego gatunku.
I niech Was nie myli, że gdzieniegdzie przy okazji poboru opłaty próbuje się wprowadzić czipowanie - to tylko lokalne inicjatywy i niestety nie do końca dopracowane ( brak np. przepisów zobowiązujących własciciela do "rozliczenia się" z losów psa , wyrejestrowywania w wypadku śmierci, zbycia itd czyli żaden rejestr:shake:)
I jeszcze jedno , bo się to kolejny raz przewija na wątku - na wsi [U]zwolnieni ustawowo z opłaty za psa są tylko płatnicy podatku rolnego[/U] a więc sam fakt mieszkania na wsi to trochę mało jesli lokalne przepisy takie opłaty przewidują.

Link to comment
Share on other sites

Pochwale sie wam co odwalilam, jakies 3 miesiace temu :diabloti:

Otoz w moim bloku corocznie pojawia sie ogloszenie o tym, ze [B]podatek za psa [/B]wynosi 40 zl i trzeba go oplacic w takim to a takim okresie. No ale, ze doszlam do przekonania, iz psy ze schroniska sa z tego co wiem zwolnione z podatku (albo maja zniszke) to wybralam sie do Urzedu Miasta. Tam zostalam skierowana do odpowiedniego pokoju.

Tlumacze pani w jakiej sprawie przyszlam, ze u nas w bloku jest takie ogloszenie, ze Fiona jest ze schroniska. Pani jak uslyszala, ze moja spoldzielnia zbiera [B]podatek [/B]to byla w szoku :-o Nie powiedzialam, co prawda, ktora to spoldzielnia (jeszcze beda miec pretensje), ale po moim adresie, ktory pani ode mnie spisala nie jest ciezko ustalic, ktora to.

I dostalam numerek. Ale go zgubilam :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Dzięki ludziska ;). A ten obowiązek chipowania to na prawdę świetna sprawa:).
Jestem za ponieważ:
1.Nieodpowiedzialni właściciele nie wymigaja sie ze to nie ich pies.(a przynajmniej beda jakies postepy w tym kierunku)
2.Kiedy pies się zgubi nikt mi nie wmówi że to nie mój pies(dowod ma pod skórą;))
3.Notabene łatwiej się znajdzie bo wystarczy odczytać chip;)

Link to comment
Share on other sites

Ja ogłaszam wszem i wobec,żeby was nie zrobili w konia w urzędach,że psy [B][U]PO sterylizacji/kastracji są zwolnione z podatku[/U][/B] ! Mają być zarejestrowane,ale są zwolnione z podatku.

My płaciliśmy nie potrzebnie przez 2 lata,i przy czipowania jakaś Pani przedmną powiedziała że jej suka jest po sterylizacji,i nie płaciła.Takim oto sposobem zaoszczędziłam w tym roku 50 złotych za psa :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Daja_']Ja ogłaszam wszem i wobec,żeby was nie zrobili w konia w urzędach,że psy [B][U]PO sterylizacji/kastracji są zwolnione z podatku[/U][/B] ! Mają być zarejestrowane,ale są zwolnione z podatku.

My płaciliśmy nie potrzebnie przez 2 lata,i przy czipowania jakaś Pani przedmną powiedziała że jej suka jest po sterylizacji,i nie płaciła.Takim oto sposobem zaoszczędziłam w tym roku 50 złotych za psa :evil_lol:[/quote]
a jest na to odgórny ogólnopolski przepis, czy tylko lokalny, ja co prawda swojego tylko chemicznie kastruję, ale jestem gotowa walczyć, bo w b-cu 35 zł haraczu ściągają, za to pies jest umieszczony w miejscowej bazie czipów SM

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Daja_']Ja ogłaszam wszem i wobec,żeby was nie zrobili w konia w urzędach,że psy [B][U]PO sterylizacji/kastracji są zwolnione z podatku[/U][/B] ! Mają być zarejestrowane,ale są zwolnione z podatku.
[/quote]
No to jeszcze ogłoś wszem i wobec w której to gminie tak jest bo to o czym piszesz to co najwyżej lokalna uchwała jakiejś rady miasta/gminy a nie zasada ogólnopolska.
Wątek na prawdę nie jest długi więc zanim się wyjedzie z jakąś kolejną rewelacją warto poczytać;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='taks']No to jeszcze ogłoś wszem i wobec w której to gminie tak jest bo to o czym piszesz to co najwyżej lokalna uchwała jakiejś rady miasta/gminy a nie zasada ogólnopolska.
Wątek na prawdę nie jest długi więc zanim się wyjedzie z jakąś kolejną rewelacją warto poczytać;)[/quote]


Z tego co wiem,to na pewno tak jest w Poznaniu oraz na Śląsku.
Gdzieś widziałam o tym wątek na dgm.;)

Link to comment
Share on other sites

a możecie powiedzieć ile kosztuje zachipowanie psa? ja się w końcu wyrejestrowałam z tej listy i nie płacę, a psina jakby nie istnieje :evil_lol: kiedy w zeszłym roku zapukał do mnie komornik i powiedział, że za 70 zł on mi zajmie dwa TV i zaczął chodzić po mieszkaniu w poszukiwaniu jeszcze czegoś, powiedziałam dość. Zapłaciłam spóźnioną kasę i przy okazji powiedziałam, że nie mam już psa. Nawet nie pytali dlaczego:cool1: teraz muszę jedynie uważać na straż miejską, ale z tym nie problem, bo mieszkam w mało odwiedzanej przez nich dzielnicy :evil_lol::evil_lol::evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madziaino']a możecie powiedzieć ile kosztuje zachipowanie psa? ja się w końcu wyrejestrowałam z tej listy i nie płacę, a psina jakby nie istnieje :evil_lol: kiedy w zeszłym roku zapukał do mnie komornik i powiedział, że za 70 zł on mi zajmie dwa TV i zaczął chodzić po mieszkaniu w poszukiwaniu jeszcze czegoś, powiedziałam dość. Zapłaciłam spóźnioną kasę i przy okazji powiedziałam, że nie mam już psa. Nawet nie pytali dlaczego:cool1: teraz muszę jedynie uważać na straż miejską, ale z tym nie problem, bo mieszkam w mało odwiedzanej przez nich dzielnicy :evil_lol::evil_lol::evil_lol:[/quote]

około 50 złotych (?)
to +/- w Poznaniu u weta około 30 złotych,jeśli ktoś nie chipował w akcji.A tak w innych miastach nie mam pojęcia,w Katowicach słyszałam że około 50 zł.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='taks']tu aktualne informacje dotyczące [B]POZNANIA[/B]:
[URL="http://www.rejestracjapsow.org/index.php"]REJESTRACJA PSÓW[/URL][/quote]

Teoretycznie wszystko cacy,ale niestety praktycznie już nie.
Na chipowanie na bułgarskiej,nikt nie chodzi prkatycznie bo trzeba się umówić telefonicznie wcześniej...a telefon nie działa :angryy: (ten domowy,bo tego komórkowego nie było nigdzie zapisanego na plakatach)
Dzwoniłam wiele razy tam i nietsety nic.
A weterynarze Poznańscy nie podpisali żadnej umowy z ta akcją i nie chcą tego robić bezpłatnie.
Na szczęście( niewiem do kiedy) ale co weekend jeździ wóz,na dane osiedla z osobami z tejże akcji "kejter też poznaniak" i chipują psy bezpłatnie ;)

Tak to wygląda w Praktyce

Link to comment
Share on other sites

Podobnie w praktyce wyglądają rejestry czipowanych psów:shake:
Każdy sobie rzepkę skrobie czyli rejestrów bez liku - zero wspólnej bazy danych. Czytniki do jednych "pasują" do innych już nie... Nagminnie weci po zaczipowaniu "zapominają" zgłosić psa do rejestru itd itp
Czyli miało być dobrze a jest jak zwykle :-(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...