Jump to content
Dogomania

Popularność chartów


wirka

Recommended Posts

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

wirka:

"Odkąd mam charta to widzę coś okropnie smutnego, a mianowicie to, że prawie każdy Polak pyta się mnie co to za rasa.Boże, mamy tak wspaniały dorobek kulturowy, a ludzie nawet o tym nie wiedzą!(...)ale nie wymagam, żeby ludzie posiadali te psy, tylko żeby wiedzieli coś o rasie. Przecież to wstyd!Sądzę, że u innych chartów sprawa przedstawia sie podobnie.No, może afgany są najbardziej charakterystyczne i opisując je ludzie mniej więcej wiedzą o co chodzi.(...)"

Wirka, może trochę za bardzo przeżywasz, że ludzie nie wiedzą, co to za rasa. Przecież nie każdego interesuje kynologia, a z tym dorobkiem kulturowym- racja-jest czym się pochwalić, ale przecież charty w polskiej historii nie są jedyne. Nie wspominam o sztuce czy o innych tematach nie zwiazanych ze zwierzętami, tylko np. o koniach. Czy np. Ty odróżniłabyś konia wielkopolskiego od jakiegoś np.oldenburskiego? Jeśli interesujesz się końmi to tak, a jeśli nie to chyba nie odróżniłabyś, prawda? I co, jakiś koniarz też może się oburzyć: "Polacy są tacy ciemni, że nawet rodzimego konia nie potrafią rozpoznać!" Nie możesz wymagać, żeby każdy Polak musiał wiedzieć coś o polskich rasach psów, przecież nie wszystkich psy interesują.

"Boli mnie, że Polacy jak te gęsi wpatrują sie we wszystko co zagraniczne, byle tylko nic z Polski.(...)I zamiast zaintersować się tym co nasze my rozglądamy sie za granicami za czymś pięknym. Smutno...

Fakt, faktem, że charta spotkać nie jest łatwo, ale z kolei jest to podyktowane tym, że ludzie tych psów nie chcą. A naprawdę nie mogę dojść dlaczego."

Wirko, ludzie mają różne upodobania- nie wszystkim podobają się charty. Dla jednych charty polskie to najpiękniejsze psy na świecie, a dla innych na pierwszym miejscu są np. westie. Musisz zrozumieć, każdy lubi i zachwyca się czym innym i to nie tylko dlatego, że pies ma zagraniczne korzenie. Żona mojego taty ma 2 west highlandki- te sunie to jej ukochane psiaki-i jestem pewna, że przy wyborze rasy nie kierowała się tym, że pies pochodzi ze Szkocji, czy dlatego, że jest modny. Powodów jest masa, dlaczego ludzie nie decydują się na charta polskiego-jeden już omówiłam-inne to np. brak warunków na trzymanie charta, nieodpowiadający charakter.

"(...)To tacy indywidualiści, że czujesz, że masz do czynienia z kimś wyjątkowym. To spojrzenie i ruch... Czy tak mało ludzi umie to ocenić?(...)"

Ja to samo mogę powiedzieć o mojej jamniczce, a kto inny nawet o mopsie. Dla każdego piękne jest co innego. Ty uważasz, że charty polskie są wyjątkowe, a ktoś inny, że mopsy. Pewnie, dla Ciebie najlepiej byłoby, gdyby wszyscy uważali za najwspanialsze psy charty, ale pamietaj "Każda stwora znajdzie swojego amatora ;)"

Link to comment
Share on other sites

Oj Melodia, trochę tragizujesz. Jesteśmy w pokoju dla chartów, a nie na ogólnym, więc nie mam do nikogo pretensji tylko zastanawiam się razem z innymi charciarzami dlaczego charty nie są popularne.

Wirka, może trochę za bardzo przeżywasz, że ludzie nie wiedzą, co to za rasa. Przecież nie każdego interesuje kynologia, a z tym dorobkiem kulturowym- racja-jest czym się pochwalić, ale przecież charty w polskiej historii nie są jedyne.

Dlatego wspomniałam jeszcze o ogarach i gończych, ale chyba sobie nie doczytałaś....

Nie wspominam o sztuce czy o innych tematach nie zwiazanych ze zwierzętami, tylko np. o koniach. Czy np. Ty odróżniłabyś konia wielkopolskiego od jakiegoś np.oldenburskiego? Jeśli interesujesz się końmi to tak, a jeśli nie to chyba nie odróżniłabyś, prawda? I co, jakiś koniarz też może się oburzyć: "Polacy są tacy ciemni, że nawet rodzimego konia nie potrafią rozpoznać!"

Ja nikogo nie nazwałam ciemnym. Jesli szukasz tematu do ostrej dyskusji to są bardziej rozemocjonowane pokoje. Ja - jak już wspomniałam - zastanawiam się dlaczego ludzie nie chlubią sie tym co polskie, bo tak w rzeczywistości jest. Jakoś ludzie, którzy nie interesują się kynologią wiedzą jak wygląda owczarek niemiecki, bo zdobył on ogromną popularność. A z chartami jest inaczej, mało kto je poznaje... (PS. rasy koni odróżniam :D)

Nie możesz wymagać, żeby każdy Polak musiał wiedzieć coś o polskich rasach psów, przecież nie wszystkich psy interesują.

I nie wymagam, ale doczytaj sobie, bo nie będę sie powtarzać...

Wirko, ludzie mają różne upodobania- nie wszystkim podobają się charty. Dla jednych charty polskie to najpiękniejsze psy na świecie, a dla innych na pierwszym miejscu są np. westie. Musisz zrozumieć, każdy lubi i zachwyca się czym innym i to nie tylko dlatego, że pies ma zagraniczne korzenie.

Charty są tu bohaterami, bo o chartach jest ten pokój, ale ja pisałam też o innych polskich rasach. Pytałam czy polska kynologia promuje polskie rasy. Są narody, które składają hołd temu, co narodowe, np. Niemcy, Francja, Ameryka. Są to kraje zapatrzone w siebie, nie w innych, a Polacy kopiują zachodnie trendy w modzie i choćby nie wiadomo kto mi mówił, że jest inaczej to swojego zdania nie zmienię (nie mówię tu o hodowcach czy o prawdziwych miłośnikach psów, którzy rzeczywiscie często z głową wybierają rasę, ale o masach, typu dres z amstaffem czy pitbullem, albo damulka z yorkiem - dlaczego? bo modne!)

Moda na rasy w Polsce istnieje i to jest smutne. Masy rottkow w schorniskach, bo była moda, a nie było oleju w głowie jak je kupowano itd. itd. I nie chcę, żeby nie było innych ras, niech będą, niech nasze oczy cieszą wszystkie inne rasy, ale smutne jest to, że ludzie często odrzucają jakąś rasę, bo polska. Gdyby poprosić USA (fantazjuję!) o to, żerby nagle zaczęli zachwycać się chartami, żeby nakupowali sobie ich mnóstwo, to w Piolsce nastała by moda na tą rasę. Z pewnością 90% trafiło by do schronisk, ale moda by była...

Pewnie, dla Ciebie najlepiej byłoby, gdyby wszyscy uważali za najwspanialsze psy charty, ale pamietaj "Każda stwora znajdzie swojego amatora ;)"

Oj, grubo się mylisz i źle odczytujesz moje posty. Nigdzie nie napisałam, że chciałabym, aby co drugi człowiek w Polsce miał charta, nawet co 50-ty. Zastanawiam się tylko (ale Ty chyba nie rozróżniasz słowa "zastanawiam sie" od "sądzę") dlaczego np. PON-a udało się z dość dużym powodzeniem rozpropagować a innych poslkich ras nie.

Link to comment
Share on other sites

Dzieńdoberek :)

no proszę, kilka dni mnie nie było a tu tyyyle nowego :D

Wirka- pisałam już parę razy z czym ludzie mylą moje szare :D :D ale powiem Ci szczerze- cieszę się ogromnie, że charty nie są poplarne, nie są modne. Stereotypy dotyczące ich są krzywdzące, to prawda, ale jak ktoś chce poznać te psy naprawdę to je i tak pozna- takie jest moje zdanie. A co do chartów polskich- jest ich coraz więcej na świecie- npp w w sobotę na wystawie klubowej chartów w Dreźnie było wystawianych 9 chartów polskich. Dla porównania- 5 deerhoundów i 3 magyary. no i hihihi 47 whippetów :) A CP wygrała Smuga Sola Ksenas (Bagi).

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jak byłam ostatnio z moim Siwulcem u Bagi to zorbiliśmy mini-coursing i widziałam z jaką pasją biegnie Boruta. A mnie sie wydawało, że Siwy ładnie biegnie...

Jak zoabczyłam Borutę to wydawąło mi się, że mój Siwuś spaceruje za tym zajaczkiem... ;)

Link to comment
Share on other sites

Czolem ponizej sa wyniki Polakow z Drezna, akurat znajomy z Niemiec sie pytal wiec skopiowalem bo mi sie nie chce drugi raz tego przepisywac, wiec sorki za jezyk. Drugiego dnia sedziowala polaki Piesikowa i myslelismy ze tradycyjnie wygraja u niej Niemcy, ale okazalo sie ze co prawda Borucie nie udalo sie powtornie wygrac z Bakaratem( to ten zwyciezca swiata z Dortmundu), ale Miszka znowu wygrala zarowno suki jak i cala rase. W szczeniakach napisalem co bylo ale kolejnosci nie mam bo sa strasznie do siebie podobne i trudno je bylo rozroznic.

> > Saturday( judge Brandt DK)

> > *Male

> > Puppy Class

> > 1Azeem Aziza men Tara

> > Open Class

> > 1 Bakarat Fererro- excelent

> > 2 Hamlet Piekarskie Wzgorze- excelent

> > Champion Class

> > 1 Boruta Arcturus - excelent - Best Dog in Breed

> > *Female

> > Puppy Class( I cannot recognize this puppies)

> > Ayala Aziza men Tara

> > Ashera Aziza men Tara

> > Alana Aziza men Tara

> > Open Class

> > 1 Smuga Sola Ksenas excelant- Best Female in Breed , BOB

> > Chempion Class

> > 1 Dana Erinerungen - excelent

> >

> > Sunday( Judge Piesik D)

> > *Male

> > Puppy Class

> > 1Azeem Aziza men Tara

> > Open Class

> > Hamlet Piekarskie Wzgorze - very good

> > Champion Class

> > 1 Bakarat Fererro- excelent -Best Dog in Breed

> > 2 Boruta Arcturus - excelent

> > *Female

> > Puppy Class( I cannot recognize this puppies)

> > Ayala Aziza men Tara

> > Ashera Aziza men Tara

> > Alana Aziza men Tara

> > Open Class

> > 1 Smuga Sola Ksenas excelant- Best Female in Breed , BOB

> > Chempion Class

> > 1 Dana Erinerungen - excelent

Link to comment
Share on other sites

Tak mamy karte oceny , ale jest w obcej mowie , wiec nie mamy pojecia co tam napisali :D . Niestety nie dali nam pucharka za CAC dla ciebie , a dawali . Takie to juz sa te niemce :wink:

Na pewno ma CAC i VDH (wnioski).

Ad. Rotti

Miszka , to ta z niemiec co jest po przejsciach (Smuga Sola Ksenas)

Link to comment
Share on other sites

wirka, juz nie bede sie rozpisywać, ale ty tez w niektorych przypadkach przekrecasz moje slowa, zobacz sama, co ja pisze, a co ty piszes o moim pscie troszki inaczej :lol: np.

Melodia napisał:

Pewnie, dla Ciebie najlepiej byłoby, gdyby wszyscy uważali za najwspanialsze psy charty, ale pamietaj "Każda stwora znajdzie swojego amatora "

Oj, grubo się mylisz i źle odczytujesz moje posty. Nigdzie nie napisałam, że chciałabym, aby co drugi człowiek w Polsce miał charta, nawet co 50-ty.

A ja 4 linijki wyzej napisalam "Pewnie, dla Ciebie najlepiej byłoby, gdyby wszyscy uważali za najwspanialsze psy charty", a nie, żę "Nigdzie nie napisałam, że chciałabym, aby co drugi człowiek w Polsce miał charta". tam jest jeszcze pare takich. :roll: ale nie klocmy sie :agrue: hihihi jestem wrazliwa :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...