Jump to content
Dogomania

Otyłość???


Ola164

Recommended Posts

Witam,
Problem otyłości tyczy się mojego "najnowszego nabytku". Korka trafiła do nas pod koniec marca, była chuda (wcześniej do jedzenia dostawała tylko ziemniaki i resztki z obiadu). Ważyła 5 kg. Teraz Korka waży prawie 8 kg i każdy ze znajomych mówi "aleś ty gruba" albo pyta czy przypadkiem nie jest w ciąży (a nie jest). Sama też zauważyłam że nieco sobie przytyła. Nie wiem czy ograniczyć jej dostęp do jedzenia? Pilnuje by nie dawano jej tłustego jedzenia, ani kości. Biegam i ćwiczę z nią codziennie przynajmniej 2 godziny. A żywienie wygląda tak: rano 2 łyżki mokrej karmy, potem w czasie ćwiczeń około 50 gr mięsa z kurczaka i popołudniu około 150 gr kurczaka z marchewką i kaszą. Kora jest jednak wiecznie głodka i co tylko zobaczy to zje...
Jeśli ktoś proponuje mi żywienie karmą to powiem wprost że nas na to nie stać, bo mamy trzy psy i kota...

Pozdrawiam ;)

Link to comment
Share on other sites

Przedewszystkim ukrócić wszystkie przekąski w ciągu dnia. Zadnego dokarmiania psa pod stołem czy gdziekolwiek indziej...Jeśli trenujesz/ćwiczysz z nią używając smakołyków, to tyle ile tych smakołyków na szkolenie ci schodzi, odejmij od normalnego posiłku... ;)

Czy była sterylizowana?? To mogą być też kwestie hormonalne ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Często problem z otyłością występuje przy nieodpowiednim odżywianiu pupila. Dlatego ja np. wolę wydać troszkę więcej, a kupić coś z profesjonalnego sklepu. Dlatego np. mój pies jeszcze nigdy nie miał problemów z nadwagą. ale to właśnie dlatego, że karmię go zbilansowaną karmą. :-)

Link to comment
Share on other sites

Często problem z otyłością występuje przy nieodpowiednim odżywianiu pupila. Dlatego ja np. wolę wydać troszkę więcej, a kupić coś z profesjonalnego sklepu. Dlatego np. mój pies jeszcze nigdy nie miał problemów z nadwagą. ale to właśnie dlatego, że karmię go zbilansowaną karmą. :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ola164']Witam,
Problem otyłości tyczy się mojego "najnowszego nabytku". Korka trafiła do nas pod koniec marca, była chuda (wcześniej do jedzenia dostawała tylko ziemniaki i resztki z obiadu). Ważyła 5 kg. Teraz Korka waży prawie 8 kg i każdy ze znajomych mówi "aleś ty gruba" albo pyta czy przypadkiem nie jest w ciąży (a nie jest). Sama też zauważyłam że nieco sobie przytyła. Nie wiem czy ograniczyć jej dostęp do jedzenia? Pilnuje by nie dawano jej tłustego jedzenia, ani kości. Biegam i ćwiczę z nią codziennie przynajmniej 2 godziny. A żywienie wygląda tak: rano 2 łyżki mokrej karmy, potem w czasie ćwiczeń około 50 gr mięsa z kurczaka i popołudniu około 150 gr kurczaka z marchewką i kaszą. Kora jest jednak wiecznie głodka i co tylko zobaczy to zje...
Jeśli ktoś proponuje mi żywienie karmą to powiem wprost że nas na to nie stać, bo mamy trzy psy i kota...

Pozdrawiam ;)[/QUOTE]

Myślę, że zamiast kaszy możesz dodać więcej warzyw, żeby piesek się najadł i nie tył.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Szczerze to już nie aktualne. Zmniejszyłam trochę dawki. Wprowadziłam więcej warzyw. Mokrą karmę usunęliśmy. Zrobiła się ładna pogoda i pies dużo biega. Nagrody wliczam w pożywienie zamiast stosować jako gratis. Bies wygląda jak powinien i myślę, że jeszcze troszkę czasu i będzie dobrze ;) I tak już schudła :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest aneta_w

Natomiast ja mam pytanie.

Mam 4 psy z czego 3 są otyłe - jeden nie, bo jest u nas od niedawna ale strasznie się boję, że to kwestia czasu..
Od razu mówię, że to nie ja przekarmiam. Od ponad 2 lat staram się uświadomić osobę karmiącą, ale do tej pory to było jak grochem o ścianę.
Jednak ostatnio wzięłam sprawy w swojej ręce i karmię psiaki Nutrą light w dużo mniejszych ilościach.
Poprzednia karmicielka oburza się, bo jej pieski nie jedzą naturalnego jedzenia. Ja osobiście też chciałabym je karmić jak najbardziej naturalnie.

I moje pytanie jest takie.
Przedtem były karmione gotowanym mięsem i kaszą. Wiem, że kaszę należy bez słowa wyrzucić.
Natomiast co z mięsem? Można je zostawić? Jak tak, to jakie? I jak gotowane? Na miękko zupełnie?
Help.

Narazie i tak wychodzi na moje i czekamy aż karma się skończy bo to caly wór ;)

Psy to 3 kundelki ok. 50 cm i jedna sunia w typie ON

Link to comment
Share on other sites

Jak moja psica przytyła po sterylizacji to przeszła na karmę suchą typu light. Nie za bardzo były efekty więc musiałam ja odchudzić (zaczęły się problemy ze stawami, zresztą miała wtedy 8 lat), no i zaczęła jeść RC Obesity i przez miesiąc tylko to, żadnych innych rzeczy (czasem udało się jej coś złapać na dworze (niestety jest typem śmieciarza), po miesiącu zaczęła dostawać oprócz karmy także jabłko i marchewkę i tak jest w zasadzie do teraz. Schudła 4 kg w ciągu pół roku, teraz czasem dam jej trochę jogurtu, czasem kawałek drobiowego mięska czy biały ser, ale w bardzo umiarkowanych ilościach. Na szczęście problemy ze stawami na razie nam odpuściły. Jednak warto psa odchudzić, ale wymaga to konsekwencji.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aneta_w']
Przedtem były karmione gotowanym mięsem i kaszą. Wiem, że kaszę należy bez słowa wyrzucić.
Natomiast co z mięsem? Można je zostawić? Jak tak, to jakie? I jak gotowane? Na miękko zupełnie?
[/QUOTE]

Mięso może być surowe (tyko podroby wieprzowe muszą być ugotowane).
Do tego warzywa, albo gotowane i rozdrobnione, albo zmiksowane surowe. Jak psy dojdą do fromy i nie będzie problemów z wagą, można dodawać odrobinę wypoełniacza - 2-3 łyżki ryżu czy makaronu, ale niekoniecznie, szczególnie jeśli będą podkarmiane czasem pod stołem. Do tego preparat mineralno-witaminowy i trochę oleju (z pestek winogron, lniany, rzepakowy też może być), czasami trochę wątróbki - i gotowe.
Jeszcze mniej pracochłonny jest BARF.

[quote name='Werulkowa']Jak moja psica przytyła po sterylizacji to przeszła na karmę suchą typu light. Nie za bardzo były efekty więc musiałam ja odchudzić (zaczęły się problemy ze stawami, zresztą miała wtedy 8 lat), no i zaczęła jeść RC Obesity i przez miesiąc tylko to, żadnych innych rzeczy[/QUOTE]

A czy suka miała robione badania na tarczycę? Bo po sterylce to ona może być przyczyną otyłości nie reagującej na normalne odchudzanie.
RC Obesity to moim zdaniem ostatnia deska ratunku, nie jest to zdrowa karma, wiele psów źle na nią reaguje i ma niedobory, które mogą być naprawdę groźne w skutkach u starszego psa czy przy wspomnianych problemach z tarczycą...

Link to comment
Share on other sites

Guest aneta_w

A w jakich ilościach to mięsko? Albo cały posiłek?
W tej chwili rozkładam 180 g dziennie dla suki ON, dla dwóch mniejszych 120 g, a dla czwartego 100 g

I jeszcze, jakie warzywa proponujesz? Np łyzeczka gotowanej marchewki?

Bardzo dziękuję za tak szczegółowe informacje

Link to comment
Share on other sites

Porcja powinna składać się w ok. 2/3 z mięsa (tzn mięsa nie takiego jak na schabowe :) - mogą być mięsne ścinki - nie z wędlin - przełyki, serca, etc.) i 1/3 z warzyw.
Warzywa można podawać wszelkie, gotowana marchew, ogólnie włoszczyzna, buraki, etc. Jeśli chodzi o surowe zmiksowane warzywa i owoce można podawać wszystko poza winogronami, rodzynkami, cebulą.
Do tego witaminki np. Can-vit wg wskazań producenta i łyżka oleju. Możesz podawać nieco mniej Can Vitu a w zamian podawać regularnie surowe (!) kości - np. szyje z indyka. Dobry jest też dodatek jogurtu naturalnego.
Co do porcji mogę spróbować przeliczyć orientacyjnie jeśli napiszesz ile poszczególne psy ważą, a ile mniej więcej ważyć powinny, ale porcje ustala się indywidualnie, na oko - jak pies nie tyje, a powolutku chudnie to jest ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest aneta_w

Przepraszam, nie miałam ostatnio możliwości na wszystko odpowiedzieć.

Przede wszystkim bardzo dziękuję za wszystko

Otóż tak: Sunia w typie owczarka niemieckiego ku mojej radości schudła dzięki karmie Nutra Light. Nadal ma nadwagę, ale już nie taką dużą. Waży 34 kg a powinna 32 kg. Trzeba wziąć pod uwagę, że jak na sukę jest naprawdę duża

Druga sunia, wielkość mniej więcej do kolan przeciętnego, dorosłego człowieka. Waży 21 kg a powinna tak z 15 kg. Ma niestety już 9 lat więc jeżeli schudnie do tych 19-18 to będzie naprawdę dobrze

Pies - brat suni powyżej, ma grubszą kość, ten sam wzrost, więc on powinien ważyć tak z 17-18 kg, a waży, hmm.. tak z 22

Czwarty piesek jest na szczęście szczuplutki :) (oby jak najdłużej)
Wysokość: trochę ponad kolana, chuda kość, długie łapki.

Czyli polecacie jeszcze jakieś dodatkowe środki typu witaminki? np w pastylkach tak?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Hej.
Mój york nie ma może otyłości,ale powinien zrzucić parę kilo.Jest to pies wystawowy i od sędziów słyszę,że ma trochę tłuszczyku.Karmię go karmą Royal Canin junior dla yorków 29.Na wystawie w poznaniu,po ocenie poszłam do hali głównej,gdzie były stoiska z karmą.Popytałam o karmy dietetyczne,ale żadne mnie nie przekonały.Może znacie jakieś karmy,które są dobre na dietę. Piesek waży 3,1 kg.

Link to comment
Share on other sites

Hej.
Mój york nie ma może otyłości,ale powinien zrzucić parę gram.Jest to pies wystawowy i od sędziów słyszę,że ma trochę tłuszczyku.Karmię go karmą Royal Canin junior dla yorków 29.Na wystawie w poznaniu,po ocenie poszłam do hali głównej,gdzie były stoiska z karmą.Popytałam o karmy dietetyczne,ale żadne mnie nie przekonały.Może znacie jakieś karmy,które są dobre na dietę. Piesek waży 3,1 kg.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AdrenalinaxD']Hej.
Mój york nie ma może otyłości,ale powinien zrzucić parę gram.Jest to pies wystawowy i od sędziów słyszę,że ma trochę tłuszczyku.Karmię go karmą Royal Canin junior dla yorków 29.Na wystawie w poznaniu,po ocenie poszłam do hali głównej,gdzie były stoiska z karmą.Popytałam o karmy dietetyczne,ale żadne mnie nie przekonały.Może znacie jakieś karmy,które są dobre na dietę. Piesek waży 3,1 kg.[/QUOTE]
kg ? :)
zwieksz ruch ,zmiejsz dawke suchego narazie o 10-20g przy yorku to pewnie wystraczy .
jak nie wystarczy przejdz na karme light

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...