Jump to content
Dogomania
padi

Zakup psa do stróżowania

Recommended Posts

Witam

Proszę o poradę właścicieli psów do stróżowania .

Planuję zakup psa - suczki do stróżowania, jak na razie podobają mi się Azjata, Cane Corso, Akita, Mastif Tybetański i Owczarek Staroniemiecki.

Piesek ma cały rok mieszkać w 15mkw  kojcu (tylko jak ktos przyjdzie i jak będzie potrzeba) i ocieplanej budzie, oczywiście w ciągu dnia i na noc będzie biegał po całej działce 10ar.

Mam 9 letniego syna i kilka yorków, więc piesek będzie musiał ich tolerować .

Z psem oczywiście będziemy wychodzili na spacery i będzie poddany szkoleniu .

Cane Corso ma gładki włos i nie za dużo podszerstka - nie wiem czy wytrzyma zimę nawet w ocieplanej budzie ? - proszę o poradę właścicieli CC.

Azjata jest psem idealnym ale jak widzę je na wystawach to trochę się ich obawiam, nie wiem czy słusznie nie miałem styczności z tą rasą .

Czy polecacie jaką inną rasę do stróżowania - oprócz Rotwailerów, Bokserów, Szpicy, Kaukasa, Owczarka Podhalańskiego .

Dziękuję za cenne rady

Share this post


Link to post
Share on other sites

Berneńczyk ? a nie jest on tylko do lizania ?, moja żona je uwielbia ale znam kilku właścicieli i ich psy są niebezpieczne- bo zalizują na śmierć :))

Z Owczarkiem Staroniemieckim masz rację , ale BARDZO mi się podoba :)

A czy ktoś miał do czynienia z Cane Corso , Azjatą, Akitą i Mastifem Tybetańskim ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytat

Berneńczyk ? a nie jest on tylko do lizania ?, moja żona je uwielbia ale znam kilku właścicieli i ich psy są niebezpieczne- bo zalizują na śmierć :))

Znałam dwa berneńczyki kupione do stróżowania i oba spełniły swoją rolę, chociaż były raczej łagodne do ludzi - oszczekiwały, w konfrontacji ugryźć by raczej nie ugryzły, ale przy ich gabarytach szczekanie wystarczyło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mieszkam z Azjatką już 11 lat ... to cudowny, rodzinny, delikatny, wyrozumiały i bardzo mądry pies, ale .... tylko dla swojego stada ... reszta świata to wróg, który może zrobić krzywdę rodzinie i którego najlepiej powstrzymać atakując zawczasu. 

Azjata nie waha się z atakiem, to realnie niebezpieczny dla obcych zwierząt i ludzi pies i trzeba mieć tego świadomość decydując się na tą rasę. 

Swoich kocha (niezależnie od gatunku), obcych nienawidzi. 

Cudowny, ale groźny pies.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytat

Berneński pies pasterski?

Jeżeli nie przywiązujesz się do psa to berneński pies pasterski jest OK. Miałem takiego, niestety żył tylko 6 lat. Z tego co dowiedziałem się u weterynarza to żyją w tych okolicach. Na starość miał niestety problem ze stawami. Bardzo miło wspominam mojego Maxa. Pies był do stróżowania bardzo dobry. Jeżeli szukasz psa, który nie jest agresywny (mój taki nie był) i zrobi dużo hałasu to polecam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli nadal szukasz, a nie zależy ci na koniecznie rasowym psie i szukasz tylko stróża, to może pomyśl o wzięciu psa ze schroniska? W niektórych schroniskach (np. wojtyszkach) sprawdzają psy pod kątem stróżowania, możesz tam znaleźć mieszanki azjatów i innych psów, które świetnie się będą czuć w roli stróża posesji, przy tym możesz wziąć dorosłego psa, więc odpada ci problem przyzwyczajania i szkolenia do służby szczeniaka.

Ja osobiście oprócz tego, co było już powiedziane, polecam moskiewskiego stróżującego; moskale przypominają nieco groźniejszego z wyglądu bernardyna, są inteligentne, mają grube futro więc nie będą cierpieć zimą w kojcu, aktywnie stróżują a przy tym każdy, kto posiada, mówi że bardzo dobrze się dogadują z dziećmi, ale "swoimi", czyli dziećmi przewodnika. Jedyna wada, że nie są rasą uznawaną przez FCI, czyli brak rodowodów ZKWP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Każda z ras, które wymieniłeś ma zupełnie inne wymagania i predyspozycje, do tego zupełnie inaczej się je prowadzi. Moim zdaniem nie masz zbyt dużego pojęcia w tym temacie, skoro takie rasy chodzą Ci po głowie, proponuję jeszcze przemyśleć decyzję. To trochę jakbyś zadał pytanie "szukam samochodu do rajdów off road, wybrać malucha, jaguara, jeepa czy bolid f1?".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Announcements

×