Jump to content
Dogomania

Owczarek Niemiecki - Dylematy przed zakupem ;))))


laguna

Recommended Posts

Cze ! na początek chciałbym was obżucać pytaniami dotyczących tych psów. Chcę sobie sprawic tego psa długowłosego i chce się dowiedzieć w jakiej porze najlepiej go kupić. Chodze do szkoły, a więc wracam po14 często do domu i niechciałbym żeby pies był sam w domu w związku z tym pytam was czy byłoby dobrze kupić psa na lato (we wakacje) wychować go pouczyć, ale jeśli się zacznie rok szkolny przyzywczajać go do spędzenia kilku godzin samemu i czy on nie będzie sie sam nudził ? Chciałbym się dowiedzieć jakie są te psy chciałbym psa spokojnego, który nie będzie sie rzucał na ludzi, którzy przychodzą do taty do firmy dużo ludzi się kręci. Czy psiak może sobie biegać po podwórku jak ktoś przychodzi czy lepiej zamontować domofon przy uliczce ? Pisze na forum gdyż sądze, że mi pomorzecie .... szukając informacji na różnych stronach to nie wystarcza często są to bardzo ubogie informacje i większość stron to hodowle, które nieopisują tej rasy tylko ich sprzedaż oferują. Ja najpierw chce poznać te psy. I czytałem już inne posty dotyczące tych psów ludzie piszą, że chorują często lub jeszcze coś innego, ale ja sądze, że jak wezme od dobrego hodowcy to będe wiedział co biore, prawda? :)))) Czego jeszcze powinienem się dowiedzieć przed zakupem psa już u hodowcy ? Chciałbym psa spokojnego i dobrze ułożonego co zrobić żeby mój ON taki był ? :fadein:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No to będę pierwszą, która udzieli Ci informacji.

Decyzja o terminie pojawienia się psiaka w domku jest sprawą indywidualną. U mnie sunia pojawiła sie w listopadzie, więc nie było przerw w nauce...mama wzięla tydzień wolnego w pracy na przyzywaczjenie suni. Jednak pamiętam, że bna poczatku było cizko zostaiać ją samą...ona po prostu pchała sie za nami do drzwi i chciała wyjść :-? Może wakacje to dobry moment, albo chociaż jakieś ferie..psiaka należy od małego rpzyzywacjać powolutku do pozostawania samemu w domu.

Co do tego czy moze biegac luzem po podwórku to odradzam jesli będa po nim często chodzić obcy ludzie. Pies to tylko zwierze i nawet bnajspokojniejszy moze zaatakować...

Owczarek to wspaniały pies o ile trafi się na dobrego psa pod względem psychiki. Ostatni jest z tym trudno u ONów, niestety. Sprawy zdrowotne u nas nie sprawiają kłopotów (odpukac!).

To wierny i bardzo posłuszny pies...jednak jak kazdy wymaga wiele pracy. Psy mogą mieć skłonności do dominacji, co oznacza, ze wymagają sporo pracy.. Jenak psiak z dobrej hodowli, zrównowazony psychicznie będzie swietnym przyjacielem i stróżem jednoczesnie.

Jakby jeszcze jakieś pytania to słuze...

Link to comment
Share on other sites

Najważniejsze dlamnie jest to żeby pies miał u mnie dobrze i dlatego chcę kupić dopiero we wakacje i poświęcić mu cały wolny czas, ale chce go też nauczyć tego żeby nie przyzwyczajał się, że będe mógł mu poświęcać tyle czasu co we wakacje. Tylko nie wiem czy on nie będzie miał problemu, ponieważ u mnie często dzwoni telefon domofon i niechciałbym żeby ON szczekał za bardzo na te telefony czy tego też da się go jakoś nauczyć ?

Link to comment
Share on other sites

Najważniejsze dlamnie jest to żeby pies miał u mnie dobrze i dlatego chcę kupić dopiero we wakacje i poświęcić mu cały wolny czas, ale chce go też nauczyć tego żeby nie przyzwyczajał się, że będe mógł mu poświęcać tyle czasu co we wakacje. Tylko nie wiem czy on nie będzie miał problemu, ponieważ u mnie często dzwoni telefon domofon i niechciałbym żeby ON szczekał za bardzo na te telefony czy tego też da się go jakoś nauczyć ?

Laguna - a ja mam nietypowe pytanie - do której klasy chodzisz i gdzie mieszkasz? Pomyślałam po prostu, że pewnie po maturze będziesz chciał postudiować - ale na pewno bierzesz to pod uwagę, prawda?

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że przy takim trybie życia jaki prowadzisz, wakacje będą najlepszym terminem na wzięcie szczeniaka. Bedziecie mieć dużo czasu na wzajemna poznanie się i na naukę dobrego zachowania. Bo naukę podstawowych komend i wykorzenianie złych nawyków należy zaczynać już u szczeniaka. Nie czekać aż podrośnie i zmądrzeje, bo może być za późno na wyhowanie psa takiego o jakim marzysz.

Pamiętaj też, że musisz wybrać dobrą hodowlę, bo On- przez swą popularność bardzo podupadły jako rasa i zdrowotnie i charakterologicznie. Nie ma co oszczędzać przy zakupie szczeniaka, bo te oszczędności wydasz potem na lekarzy. A już broń Boże kupować ONa okazyjnie, bo akurat komuś się suka oszczeniła.

Co do nauki, ON jest rasą kóra musi pracować tzn coś robić. Nie może znudzony wałęsać się po podwórku. Wskazane by było fachowe szkolenie PT, a potem w zależnośći od talentu psa i Twoich chęci uprawianie jakiegoś psiego sportu. Jest to niesamowita przyjemność, bo prócz tego że spędzasz czas ze swoim psem, budujesz więź emocjonalną to jeszcze oboje macie z tego wielką frajdę.

Domofon lepiej zamontować, gdyż u ONów instynkt obrony terytorium jest silnie rozwinięty i nawet świetnie wyszkolonemu psu (co zajmie jednak sporo czasu) nie należy ufać w 100%.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem, to ON-y, a zwlaszcza dluglowlose(znam 2) mają czesto problemy zdrowotne, dlatego musisz wziac psa wylacznie z dobrej hodowli! Nie są to psy lagodne, wiec raczej takie czeste kontakty z obcymi osobami nie bylyby zbyt bezpieczne dla ludzi:/ Uważaj tez na psychike- czesto(a nawet bardzo czesto) w tej rasie trafiają sie psy nadpobudliwe, agresywne lub bojazliwe, z tej przyczyny, ze "hodowcy" rozmnazają te psy jak popadnie:evil: I choc wsrod ludzi czesto panuje takie info, ze ON-y bardzo latwo sie uczy i sa latwe w prowadzeniu, poniewaz sa inteligentne, to ty w to nie wierz! WIEKSZOSC PSOW, IM INTELIGENTNIEJSZE, TYM TRUDNIEJ JE PROWADZIC, ZWLASZCZA JEZELI SĄ TO PSY DOMINUJACE!!! (np. moj starszy alaskan :-? ). I uwazaj na zdrowie uszu i dysplazje- koniecznie sprawdz rodzicow i samego szczeniaka przed kupnem!

I to by bylo chyba na tyle:)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje wam wszystkim za zainteresowanie moim postem napewno wasze wskazówki pomogą mi wybrać odpowiedniego psiaka. Co do tego ile mam lat to licze ich sobie 15 :) I wkońcu namówiłem rodziców na psa, ale lepiej dowiedzieć się czegoś o psie niz odrazu kupować i mieć z nim problemy.... Czytałem już dużo o huskych niestety nie moge go mieć, bo mam siostre, która jest uczulona na krótki włos ;(

Link to comment
Share on other sites

Jestes przekonany, ze jest to uczulenie na krótki włos a nie w ogóle na sierśc psów? Ja się na uczuelniu nie znam, ale nie wiem czy rozróżnia się je w zależnosci od długości włosa czy raczej od rodzaju zwierzęcia będącego jego właścicielem...

Link to comment
Share on other sites

hm.... Być może, ale moja siostra jest inna :P Jak przebywa w towarzystwie psa z krótkim włosem to ma wysypke itp. a jak z długimi to nie O_O

A miała robione testy i lekarze potweirdzili ten rodzaj uczulenia...

Martwię się, że to wcale nie jest tak do końca z tym uczuleniem, może ma na wszystkie psiaki...a jeśli tak to skzkoda by było wziąć psiaka a potem byc zmuszonym do jego oddania...

Link to comment
Share on other sites

Ja też myśle, że będzie ok, bo przecież powinno ! Zresztą mam jednego plusa, ponieważ siostra studiuje i większość czasu przebywa w Zielonej Górze :) Więc w domu mam luz i przyjeżdża czasem na weekand więc z tym nie powinno być problemu

Link to comment
Share on other sites

Z wypowiedzi lekarzy alergologów wiem, że rasami najczęściej uczulającymi są właśnie ON-y i teriery, więc radziłabym się dobrze zastaniowić i nie oddawać psa po kilku miesiącach. Alergeny to przede wszystkim wydzieliny, czyli złuszczony naskórek, ślina itp.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Z tego co wiem, to ON-y, a zwlaszcza dluglowlose(znam 2) mają czesto problemy zdrowotne, dlatego musisz wziac psa wylacznie z dobrej hodowli! ....

....Uważaj tez na psychike- czesto(a nawet bardzo czesto) w tej rasie trafiają sie psy nadpobudliwe, agresywne lub bojazliwe, z tej przyczyny, ze "hodowcy" rozmnazają te psy jak popadnie:evil:...

A ja mam pytanie: czy istnieją u nas ,,dobre hodowle" długowłosego ONa? Wiem, że nie jest to ,,rasa" (odłam rasy?) zarejestrowana w ZK, nie widuję ich na ringach. Czy się mylę? Jeśli nie mylę się, to daje marne gwarancje na zdrowego psa (coby tu nie gadać na ZK to jednak...hmmm). Czy nie jest tak, że te długowłose w związku z powyższym rozmnażane są poza wszelką zupełnie kontrolą? I zrobiły się (jak widzę)modne, a to...sami wiemy=katastrofa :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...