Jump to content
Dogomania

Zaćma - operacja?


pekinczyk

Recommended Posts

Witam!
Tydzień temu wzięłam suczkę Alaskana Malamuta ze schroniska. Suczka ma postępująca zaćmę, i ma około 10 lat. Czy u psa w takim wieku można zrobić operacje na zaćmę? Jaki jest koszt takiej operacji? I czy ona jest niebezpieczna?
Nie wiem czy mnie będzie stać na operacje, ale może jakoś zorganizuje kasę.
proszę o pomoc w odpowiedzi na te pytania.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli bywasz w Warszawie - umów się na wizytę do dr. Garncarza. On Ci uczciwie powie, czy warto narażać psa i czy taka operacja miałaby sens...
I pamiętaj, że choć nam trudno to sobie wyobrazić, dla psa wzrok nie jest tak ważny jak dla ludzi i niewidome psy dobrze sobie radzą.
Nie jestem pewna, ale chyba jedno oko to koszt ok. 2-3 tys.

Link to comment
Share on other sites

Mam sunie z całkowita zaćma, byłam u dr Garncarza.
Sunia jest bardzo leciwa, może zrobić jej operacje, ale sunia musi być zdrowa na serce, wątrobę, nerki poniewaz narkoza jest głęboka, choć krótka. U mojeje niestety tak nie jest

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 2 weeks later...

[quote name='klaudia77']Właśnie też jestem tego ciekawa :???:
Może ktoś się bardziej zna?[/quote]

Dopisuję się do ciekawskich. Czy możliwe jest spowolnienie rozwoju zaćmy?
Nie przeraża mnie to, że kiedyś pies straci wzrok, ale chciałabym żeby cieszył się nim jak najdłużej.

Link to comment
Share on other sites

co prawda mój pies nie cierpi na zaćmę - ma postępujący zanik siatkówki, lewe oko przez niespełna 4 miesiące od pierwszej diagnozy oślepło zupełnie, w prawym ma jeszcze około 20 - 30 % zdolności widzenia - więc przed nami analogicznie około 4 -5 miesięcy "widzenia". Garncarz polecił, choć sam powiedział, że nie wie czy to pomoże w utrzymaniu naczyń krwionośnych przy życiu - KLARIN - jest to lek ziołowy w tabletkach, dostępny w aptece bez recepty. Podaję tabletkę raz w tygodniu (pies 6 kg). Do doktora można wysłać @ z zapytaniem.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Mój Maks ma zaćmę - niestety nie znam historii choroby, bo Maksa ktoś porzucił na stacji benzynowej, gdzie na szczęście się spotkaliśmy. Piesek ma ok. 9 lat, prawie nic nie widzi, reaguje jedynie na ostre kolory. Lekarka zaleciła stosowanie CORNEREGEL trzy razy dziennie. Stosujemy, ale nie zauważyłam różnicy, myślę że tu chodzi raczej o komfort pieska a nie o poprawę zdolności widzenia.

Przyłączam się tym samym do pytania o to co robić przy zaćmie? I czy oprócz mętnych oczek da się ją wykryć jakimś badaniem?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Odświeżam temat. Moja sunia od dawna nie widziała na jedno oko (jaskra pourazowa, mimo odległości jest pod opieką dr Garncarza, który raz w roku jest w Gdyni). Na ostatniej kontrolnej wizycie na pocz. lutego doktor stwierdził zaćmę w drugim oczku, ale miał nadzieję, że będzie rozwijała się wolno. Powiedział, że pozaoperacyjnych sposobów na zaćmę u psów nie ma. Niestety w przeciągu ostatniego miesiąca suczka straciła wzrok, a do tego od jakiegoś czasu jest głucha. Ma ok.14 lat chyba (jest ze schroniska, mam ją 11 lat), ale stan ogolny dobry, w jesieni miała badania krwi, wyszły super. Teraz dzwoniłam do dr Garncarza. Powiedział o możliwości operacji o ile kolejne badania też będą super, do tego EKG. Koszt - ok.2500zł (sama soczewka sprowadzana z Francji to ok 400 euro). Jak dla mnie koszt straszliwy, ale coś bym kombinowała, tym bardziej, że sunia z jednaj strony chce żyć, bawić się, aportować, a z drugiej przy połączeniu głuchoty ze slepotą jest mocno zagubiona.
[B]Czy jest tu na forum ktoś, kto robił taką operację u swojego psa? Jak wygląda opieka pooperacyjna (poza podawaniem kropli), jak chronić oko psa np. przed pocieraniem łapką?[/B]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Witam,
mój pies kilka miesięcy temu stracił wzrok, zdiagnozowano mu zaćmę. Wstępnie został zakwalifikowany do zabiegu usunięcia zaćmy jednak cały czas się waham. Mam prośbę do użytkowników forum, jeżeli macie doświadczenie z psem po operacji zaćmy i możecie stwierdzić czy zabieg pomógł czworonogowi napiszcie. Podobnie jeśli macie negatywne doświadczenia. Może to pomoże podjąć mi decyzję.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

[quote name='jaanna019']Dopisuję się do ciekawskich. Czy możliwe jest spowolnienie rozwoju zaćmy?
Nie przeraża mnie to, że kiedyś pies straci wzrok, ale chciałabym żeby cieszył się nim jak najdłużej.[/QUOTE]
Witam. Niestety nie ma sposobów na spowolnienie rozwoju zaćmy. Większość rodzajów zaćmy ma charakter postępujący. Istnieją na rynku farmaceutycznym leki przeznaczone dla ludzi, niestety nie działają one u piesków. Pozdrawiam. lek.wet. Paweł Stefanowicz [url]www.weterynarz-okulista.pl[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='psokot']Odświeżam temat.
[B]Czy jest tu na forum ktoś, kto robił taką operację u swojego psa? Jak wygląda opieka pooperacyjna (poza podawaniem kropli), jak chronić oko psa np. przed pocieraniem łapką?[/B][/QUOTE]
Jeżeli tylko Twój pies kwalifikuje się do zabiegu, na pewno warto go wykonać. Musi być zdrowy klinicznie i nie powinien mieć żadnych problemów okulistycznych poza zaćmą. Przed i po zabiegu najczęściej podaje się leki przeciwzapalne i antybiotyk (w kroplach i tabletkach). Po zabiegu wystarczy ochrona poprzez założenie kołnierza. Jeśli piesek nie jest wyjątkowo histeryczny, lub agresywny, nie powinno być problemów z opieką pooperacyjną. Pozdrawiam. lek.wet. Paweł Stefanowicz [url]www.weterynarz-okulista.pl[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Cockermaniaczka']Panie Pawle a jak ksztaltuja sie mniej wiecej ceny takiej operacji?[/QUOTE]

W Polsce jest kilku lekarzy wykonujących zabiegi usunięcia soczewki metodą fakoemulsyfikacji. Innych metod dla oka, którego jedynym problemem jest zaćma, nie polecam. Koszt zapewne będzie różny w różnych przychodniach. Bardzo ogólnie mogę ocenić, że prawdopodobnie zaczyna się od 1500zł. Można zoperować zaćmę bez wszczepienia sztucznej soczewki, lub z jej implantacją. Założenie sztucznych soczewek na pewno podniesie koszt zabiegu. Szczegóły najlepiej ustalić osobiście z lekarzem (na przykład w rozmowie telefonicznej) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Panie Pawle moja suczka ma dwa lata wczoraj potwierdzono mi, że w lewym oku jest już zaćma całkowita a w prawym sunia widzi jak przez zaparowaną szybę, dzisiaj jedziemy na badania krwi aby wykluczyć cukrzycę, moje pytanie jest następujące- jak bardzo niebezpieczna jest taka operacja i jakie mogą być efekty uboczne, jaki jest procent nieudanych operacji, że mimo wszystko pies nie będzie widział. Wiem, że w niektórych przypadkach na stole operacyjnym okazuje się, że nie można założyć soczewki, czy aby uniknąć takiej sytuacji i niepotrzebnych kosztów wystarczy dodatkowo zrobić rtg- w tym gdzie je zrobić mało jest klinik ze specjalistycznym sprzętem do wykonania tego badania u psów.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam. Opowwiem wam historie-kupilam (czyt. adoptowalam:) ) cocker spanielkę-okazalo sie,ze ma dziedziczna katarakte-nie widziała od malucha nic. Operacja zacmy w wieku 2,5 lat. Teraz ma 10 i widzi:))))) nie tak jak pies ze zdrowymi oczkami,ale ..jak to powiedzial nasz weterynarz operujacy oczy "Okularów do czytania nie potrzebuje".Oba oczka były białe jak mleko. Nie zroperowal obu na raz- w jednym miesiacu jedno, za miesiac drugie. Pies rewelacyjnie zniosl narkozę-podziwiac,bo nie była apatyczna po przebudzeniu tylko pełna energii:)) No i po operacji była sterylizacja-jej dzieci tez by nie widziały-wszystkie albo cześc.Dlatego polecam-jak jest mozliwosc operujcie. Mysmy Robiły we wroclawiu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='deborah1']Witam. Opowwiem wam historie-kupilam (czyt. adoptowalam:) ) cocker spanielkę-okazalo sie,ze ma dziedziczna katarakte-nie widziała od malucha nic. Operacja zacmy w wieku 2,5 lat. Teraz ma 10 i widzi:))))) nie tak jak pies ze zdrowymi oczkami,ale ..jak to powiedzial nasz weterynarz operujacy oczy "Okularów do czytania nie potrzebuje".Oba oczka były białe jak mleko. Nie zroperowal obu na raz- w jednym miesiacu jedno, za miesiac drugie. Pies rewelacyjnie zniosl narkozę-podziwiac,bo nie była apatyczna po przebudzeniu tylko pełna energii:)) No i po operacji była sterylizacja-jej dzieci tez by nie widziały-wszystkie albo cześc.Dlatego polecam-jak jest mozliwosc operujcie. Mysmy Robiły we wroclawiu.[/QUOTE]


A gdzie we Wrocławiu - bo ja i mój "mlecznooki" psiak też z Wrocławia... ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='Nitro']Panie Pawle moja suczka ma dwa lata wczoraj potwierdzono mi, że w lewym oku jest już zaćma całkowita a w prawym sunia widzi jak przez zaparowaną szybę, dzisiaj jedziemy na badania krwi aby wykluczyć cukrzycę, moje pytanie jest następujące- jak bardzo niebezpieczna jest taka operacja i jakie mogą być efekty uboczne, jaki jest procent nieudanych operacji, że mimo wszystko pies nie będzie widział. Wiem, że w niektórych przypadkach na stole operacyjnym okazuje się, że nie można założyć soczewki, czy aby uniknąć takiej sytuacji i niepotrzebnych kosztów wystarczy dodatkowo zrobić rtg- w tym gdzie je zrobić mało jest klinik ze specjalistycznym sprzętem do wykonania tego badania u psów.[/QUOTE]

Ryzyko powikłań nie jest wysokie i na pewno zależy od wielu czynników, w tym doświadczenia chirurga, oraz stosowanego sprzętu i leków. Możliwe powikłania to zapalenie naczyniówki (występujące zawsze, łatwe do opanowania), zrosty, ewentualne odklejenie siatkówki i jaskra. Ryzyko wystąpienia tych najpoważniejszych nie powinno przekraczać 5%; Inną kwestią jest to, czy zaćma jest jedyną przyczyną utraty wzroku. Jeśli tak, to zabieg usunięcia katarakty powinien skutecznie przywrócić wzrok.
Rtg nie wyjaśni czy będzie możliwe założenie sztucznej soczewki. Najczęściej trudności w jej implantacji wynikają z komplikacji śródzabiegowych, niekoniecznie prowadzących do poważnych powikłań. Czasem po prostu nie da się założyć sztucznej soczewki, ale poprawne wykonanie usunięcia zaćmy już wystarczy do osiągnięcia wystarczającego efektu poprawy wzroku. Reasumując - naprawdę warto. To naprawdę wspaniała chwila, kiedy pies, który już dawno stracił wzrok budzi się po zabiegu i zaczyna rozglądać. Bezcenne... ;) Pozdrawiam. Paweł Stefanowicz.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...