Jump to content
Dogomania

Baileys & Honey - stafficzy Dream Team :P i Perełka [*]


Martens

Recommended Posts

  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dżizas, Handzia dopiero kilka dni kapie :evil_lol: Przy dobrych lotach pierwsza próba może w czwartek, jak nie później ;)

Cyc ma różnie - przy pierwszej cieczce cały pierwszy dzień miał fazę i ją bzykał, a potem... zapomniał :D i sobie nie przypomniał do końca cieczki... Na drugą nie reagował. Przy tej kilka dni przed początkiem coś podejrzanie często zaglądał jej pod ogon (pewnie dziwnie pachniała), a teraz standard, nie reaguje ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wczoraj wróciliśmy z bzykanka ;)

Kilka nowych fot - 20 miesiecy, 15 kilo ;)


[IMG]https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/q74/s720x720/9258_10201060069401355_528997225_n.jpg[/IMG]

[IMG]https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/q71/s720x720/1209410_10201060067721313_1616353345_n.jpg[/IMG]

[IMG]https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/q71/s720x720/1234922_10201060067481307_147904991_n.jpg[/IMG]

[IMG]https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/q71/s720x720/1375151_10201060065161249_1619388904_n.jpg[/IMG]

[IMG]https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/q71/s720x720/1375963_10201060064641236_1514325456_n.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='a_niusia']eeej sorry za takie najscie, ale widzialam was na porodowce...
20 miesiecy i juz?
czemu tak wczesnie?[/QUOTE]

Staffik to rasa wielkogłowa, na tle innych ras ciężkie porody czy cesarki zdarzają się stosunkowo często - może nie tak jak u buldogów (u nich z tego samego względu kryje się już 15-miesięczne suki), ale na pewno powyżej psiej średniej w ogóle.
Szkielet staffika w pełni kostnieje w wieku ok. 2 lat - przy kryciu przed ukończeniem 2 roku życia większe są szanse na naturalny poród teraz i w przyszłości, bo miednica jest jeszcze w miarę elastyczna.
Dla mnie krycie mogło by być i na wiosnę, ona miałaby wtedy mniej więcej 2 lata i 4 miesiące, a ja łatwiej odchować je latem niż zimą, ale ze względu na rodzenie, wolałam teraz ;)

Im więcej kciuków tym lepiej ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Staffik to rasa wielkogłowa, na tle innych ras ciężkie porody czy cesarki zdarzają się stosunkowo często - może nie tak jak u buldogów (u nich z tego samego względu kryje się już 15-miesięczne suki), ale na pewno powyżej psiej średniej w ogóle.
Szkielet staffika w pełni kostnieje w wieku ok. 2 lat - przy kryciu przed ukończeniem 2 roku życia większe są szanse na naturalny poród teraz i w przyszłości, bo miednica jest jeszcze w miarę elastyczna.
Dla mnie krycie mogło by być i na wiosnę, ona miałaby wtedy mniej więcej 2 lata i 4 miesiące, a ja łatwiej odchować je latem niż zimą, ale ze względu na rodzenie, wolałam teraz ;)

Im więcej kciuków tym lepiej ;)[/QUOTE]

mnie zdziwilo to, ze pisalas, ze ona raczej z tych dlugo rosnacych i ze w klasie mlodziezy wygladala na pupsa...
do pierwszych dzieci moglaby jeszcze sie porzadnie rozwinac.
szczegolnie, ze osiagniec wystawowych to tez nie macie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='a_niusia']mnie zdziwilo to, ze pisalas, ze ona raczej z tych dlugo rosnacych i ze w klasie mlodziezy wygladala na pupsa...
do pierwszych dzieci moglaby jeszcze sie porzadnie rozwinac.
szczegolnie, ze osiagniec wystawowych to tez nie macie.[/QUOTE]

Są staffiki, które w wieku 9-10 miesięcy wyglądają niemal jak dorosłe; są takie, które do tych rozmiarów dochodzą w wieku 1,5 roku. Moja aktualnie jest przy górnej granicy wzorcowej wagi ;) więc nie bardzo wiem, na jakie rozwinięcie się miałabym jeszcze czekać - a o kostnieniu szkieletu pisałam wyżej. U ras wielkogłowych suki rodzą po raz pierwszy łatwiej w wieku 18-24 miesięcy niż przykładowo w wieku 3 lat.

A osiągnięcia wystawowe nie mają wpływu na realną wartość psa w hodowli. To, czy pojadę z nią na 3 czy 30 wystaw w żaden sposób nie zmienia jej wartości jako suki hodowlanej, jej genów. Mnie na pierwszym miejscu interesuje zdrowie i warunki fizyczne suki, temperament, zgodność ze wzorcem, a nie ile razy stała na lokacie i czy trafiła w gust sędziego. Wiele psów brylujących obecnie na wystawach w mojej rasie zwyczajnie mi się nie podoba. Staffiki często przerastają wzorzec, wielu sędziów preferuje psy ciężkie, krępe, z bardzo krótką kufą - ja mam typ bardziej sportowy i taki mnie interesuje. To tak, jakbyś jeździła na wystawy z ONkiem użytkiem i próbowała wśród futrzastych psów zamiatających tyłkami trawę ugrać coś więcej niż hodowlankę. W Polsce nie ma zawodów sportowych typowo dla tej rasy, nie ma możliwości wystawiania ich w klasie użytkowej, stąd nie mam w Polsce innej możliwości prezentowania swojego psa niż wystawy, na których sędzia nie ocenia właściwie niczego poza eksterierem, pod względem którego rasa jest mocno niewyrównana i wiele zależy od preferencji arbitra. W skrócie - nie dla każdego tytuły na wystawach to główne kryterium oceny wartości psa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Unbelievable']czemu średnia? a jeżeli spojrzeć na jej budowę z czysto użytkowego punktu widzenia?[/QUOTE]

no wiesz jej budowa jest spoko, ale ma niezbyt ladna glowe, a to jest bardzo wazne dla rasy oraz kiepskie przedpiersie, ktore i tak na skutek plywania, biegania przy rowerze itd. niezle wyrobilismy.

sadzisz "budowa, fajnie nakur...(no wiesz:)))", ale moje dwie mlodsze suki sa rownie szybkie itd., i bardziej sie nadaja do tego, aby cos z nicch bylo.
ja po prostu uwazam, ze to totalnie bez sensu rozmnazac psa, ktory nie ma WSZYSTKIEGO skoro sa psy, ktore maja WSZYSTKO, CO TRZEBA.
skoro moga istniec DUAL CHAMPIONY to ja mam ambicje takie robic.

wiesz: bez kompromisow.
nie kazdy musi miec dzieci.


no ale dobra, dosc o moim kundlu:)))

Link to comment
Share on other sites

[quote name='a_niusia']noo ja mam lysa, drobna suke, ktora w ogole nie wyglada jak to, co sie obecnie podoba na ringach za to jest mega jako pies uzytkowy, wiec wiem, o co ci chodzi.
ale jednach championacik mamy:)))
z tym ze jej nigdy nie zamierzalam rozmnazac, bo jest eksterierowo srednia.[/QUOTE]

Osobiście nie chciałoby mi się robić championatu czy w ogóle wystawiać suki, której nie uważam za dość dobrą, by użyć jej w hodowli. No ale jeśli ktoś lubi wystawiać dla samego wystawiania - czemu nie ;)
Zresztą championat championatowi nierówny, sporo jest psów w Pl, w rzadszych rasach, które wszystkie certyfikaty dostały w stawce sztuk jeden ;)

[quote name='a_niusia']no wiesz jej budowa jest spoko, ale ma niezbyt ladna glowe, a to jest bardzo wazne dla rasy oraz kiepskie przedpiersie, ktore i tak na skutek plywania, biegania przy rowerze itd. niezle wyrobilismy.
sadzisz "budowa, fajnie nakur...(no wiesz:smile:))", ale moje dwie mlodsze suki sa rownie szybkie itd., i bardziej sie nadaja do tego, aby cos z nicch bylo.
ja po prostu uwazam, ze to totalnie bez sensu rozmnazac psa, ktory nie ma WSZYSTKIEGO skoro sa psy, ktore maja WSZYSTKO, CO TRZEBA.
skoro moga istniec DUAL CHAMPIONY to ja mam ambicje takie robic.
wiesz: bez kompromisow.
nie kazdy musi miec dzieci.
no ale dobra, dosc o moim kundlu:smile:))[/QUOTE]

I racja ;)
W staffikach też istnieją dual championy - tyle, że w krajach, gdzie typ sportowy nie jest na wystawach traktowany jak dziwadło, ale właśnie jak typ sportowy :)
I zgadzam się, że nie każdy pies powinien mieć potomstwo - natomiast to, czy pies ma wszystko co trzeba, by użyć go w hodowli, zawsze będzie oceną subiektywną. Ideałów nie ma - żeby dobrze dobrać skojarzenie, trzeba widzieć słabsze strony. Psów, które mają WSZYSTKO jest w rasie garstka i rozmnażanie tylko ich to za mało, żeby utrzymać populację zapewniającą przetrwanie rasy. Do hodowli powinno się wprowadzać osobniki wartościowe, co nie znaczy, że tylko wybitne.

Link to comment
Share on other sites

wiesz to bez znacznia, czy by ci sie chcialo czy nie.
chodzi po prostu o to, ze jesli suka zgarnia oceny obiecujace a nastepnie bardzo dobre, to moim zdaniem albo czekamy az dorosnie i sie wyrobi, a jesli nie to jej nie rozmnazamy, bo jest mnostwo przedstawicieli rasy lepszych od niej.

ale rozumiem tez, ze masz ja na warunku, to nie twoj przydomek, ne ty o wszystkim decydujesz.

Link to comment
Share on other sites

Tyle, że ja tak właśnie zrobiłam ;) Do 12 miesiąca życia Honey jechała na bardzo dobrych - w kartach oceny pisali mi, że musi się wypełnić, plus miała okres, w którym kiepsko wyglądała jej linia górna, szczególnie, kiedy źle ją ustawiałam (nienaturalnie się garbiła, kiedy ustawiałam jej "ręcznie" tył).
Zrobiłam pół roku przerwy od wystaw, zaczęłam wystawiać ją w naturalnej pozycji, bez ustawiania rękami, w międzyczasie dorosła - i hodowlankę zrobiła w 2 tygodnie na ocenach doskonałych, na warszawskim i szczecińskim CACIBie, i klubówce TTB. W kartach nie mieliśmy już słowa o tym, że coś jest nie tak ;) Nie uważam, żeby była kiepska czy nawet średnia eksterierowo - po prostu nie jest pod tym względem wybitna, ani w typie preferowanym na wystawach w Polsce.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Tyle, że ja tak właśnie zrobiłam ;) Do 12 miesiąca życia Honey jechała na bardzo dobrych - w kartach oceny pisali mi, że musi się wypełnić, plus miała okres, w którym kiepsko wyglądała jej linia górna, szczególnie, kiedy źle ją ustawiałam (nienaturalnie się garbiła, kiedy ustawiałam jej "ręcznie" tył).
Zrobiłam pół roku przerwy od wystaw, zaczęłam wystawiać ją w naturalnej pozycji, bez ustawiania rękami, w międzyczasie dorosła - i hodowlankę zrobiła w 2 tygodnie na ocenach doskonałych, na warszawskim i szczecińskim CACIBie, i klubówce TTB. W kartach nie mieliśmy już słowa o tym, że coś jest nie tak ;) Nie uważam, żeby była kiepska czy nawet średnia eksterierowo - po prostu nie jest pod tym względem wybitna, ani w typie preferowanym na wystawach w Polsce.[/QUOTE]

a za granica?

Link to comment
Share on other sites

w wielu rasach to, co sie dzieje na ringach w pl jest odpiciem tendencji swiatowych.
ja nie twierdze, ze masz jej nie rozmnazac itd. tylko mam po prostu takie podejscie, ze po pierwsze nalezy dac suce dorosnac (ok, odpowiedzialas dlaczego masz inne) a po drugie wystawy to nie jest az takie nic. wiadomo, ze raz na wozie raz pod wozem na ringu:)) ale jednak nie mozna powiedziec, ze to nie jest zadna ocena rasy...bo kurde psudohodowcy tez mowia, ze maja je w dupie.

Link to comment
Share on other sites

W krajach, gdzie staffiki w typie sportowym są popularne, we Francji, Holandii, Skandynawii; gdzie organizuje się zawody sportowe staffików, także w połączeniu z wystawą w ten sam weekend - jak najbardziej. Tam też jest spore zainteresowanie tym miotem - było już długo przed kryciem ;)

EDIT:
W Polsce bardzo długo preferowany psy bardzo ciężkie, buldoże, przerośnięte w stosunku do wzorca i zmienia się to bardzo powoli. Na światowych ringach często preferowana jest też mega krótka kufa - bardzo niepożądana u staffików do sportu.
Ja patrzę głównie w kartę oceny, opis - lokata czy tytuł rzecz względna, bo niejeden polski pies koszący ringi wystawowe i rozmnażany, ma poważne problemy zdrowotne i nigdy bym go nie rozmnożyła, choćby miał nie wiem jak wybitny eksterier.

Link to comment
Share on other sites

15kg ? to tyle ma już co Marysia obecnie

jestem ciekawa co TEN rodowód da. Bo rozumiem , że kryje się medalami i tytułami ..... tylko czemu często wychodzi beleco , przy pominięciu rodowodu.

Ja czekam na cieczkę :grins: Marysia posłuchała i poczekała i nie wymyśliła owulacji na jutro :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

A_niusia, a jak ma się to, że jak sama piszesz, Twoja suka jest "eksterierowo średnia", do tego, że zrobiła championat? Po co komuś wytykać brak championatu, skoro nawet średni pies potrafi go ukończyć (zaryzykowałabym, że i mocno nieciekawy przedstawiciel rasy da radę wyjeździć 3 wnioski, w zależności od stawek danej rasy na wystawach).
Jak championat jest to ok, fajnie że właścicielowi psa się chciało, ale jeśli nie ma, to nie znaczy że pies jest bezwartościowy. Takie moje wtrącenie :)

Martens, powodzenia z dzieciakami :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vpassione']A_niusia, a jak ma się to, że jak sama piszesz, Twoja suka jest "eksterierowo średnia", do tego, że zrobiła championat? Po co komuś wytykać brak championatu, skoro nawet średni pies potrafi go ukończyć (zaryzykowałabym, że i mocno nieciekawy przedstawiciel rasy da radę wyjeździć 3 wnioski, w zależności od stawek danej rasy na wystawach).
Jak championat jest to ok, fajnie że właścicielowi psa się chciało, ale jeśli nie ma, to nie znaczy że pies jest bezwartościowy. Takie moje wtrącenie :)

Martens, powodzenia z dzieciakami :)[/QUOTE]

skoro nawet sredni pies jest w stanie zrobic championat, to jak mocno sredni musi byc pies, ktory nawet tego minimum nie osiagnal?:))) tak sie to ma:)))

wiecie: tu nie chodzi o to, zeby sie wyzlosliwiac itd. ale zauwazcie, ze zwykle pisze sie o "doskonalych eksterierowo suczkach championkach"-i to sama Martens tak pisala w dyskusji o tym, czy to ok, jak suka ma 5 razy dzieci, pamietam to czy o "pseuduchach, ktorym nie chce jezdzic sie na wystawy" albo o "szczenietach po rodowodowych rodzicach, z ktorymi to na pewno bylo cos nie w porzo, skoro nie pojechali na wystawe", a na swoim podworku inaczej to wyglada.

Link to comment
Share on other sites

no sory, ale 3 wystawy a 15 to jest różnica. Ja jakbym miała rozmnażać swoją sukę nigdy w życiu nie zrobiłabym jej championatu, ba, nawet nie wiem, czy nie pojechałaby z hodowlanką na samych bdb. Sędziowie nie lubią takiego typu w mojej rasie i tyle, koniec kropka, a zbudowana jest zajebiście, tylko nie jako pies wystawowy, a użytkowy.
Według mnie główka i to co w niej jest, użytkowość, wytrzymałość, szybkość liczy się bardziej :) a że na wystawach preferują ciężkie kloce, cóż, ja nie chcę takiego psa. Chcę takiego jakiego mam, i żaden championat mnie nie interesuje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...