Jump to content
Dogomania

jaka aktywnosc najlepsza dla ONa?


ayshe

Recommended Posts

onek to dodatkowyetat-co musisz wziasc pod uwage.:cool3:.wymaga bezwzglednie pracy z czlowiekiem do prawidlowego rozwoju psychiicznego.czyli zawczasu znajdz plac szkoleniowy u dobrego szkoleniowca i od szczeniora zaczynasz prace z psem rowniez z pozorantem. na poczatku owa praca wyglada bardzo luzno-uczysz psa podstaw ,pracujesz nad ksztaltowaniem popedow.powoli wg rozwoju psa i jego czasu"dojrzenia"wprowadzasz do tego "glans".:p.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 255
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='ayshe']onek to dodatkowyetat-co musisz wziasc pod uwage.:cool3:.wymaga bezwzglednie pracy z czlowiekiem do prawidlowego rozwoju psychiicznego.czyli zawczasu znajdz plac szkoleniowy u dobrego szkoleniowca i od szczeniora zaczynasz prace z psem rowniez z pozorantem.[/quote]
Z pozorantem tylko w przypadku, jeśli planujesz w przyszłości trenować ze swoim psem sporty obrończe. Jeśli nie, to pozorant nie jest oczywiście konieczny. Jeśli jednak nie przewidujesz w przyszłości trenowania ze swoim onkiem IPO, to musisz zawczasu pomyśleć nad jakąś inną formą aktywności fizycznej i psychicznej, bo ta jest owczarkowi niemieckiemu nieodzowna :)

Ponieważ to Twój pierwszy pies, nie szukałabym szczeniaka o wybitnych popędach, mającego szansę zostać mistrzem w psich sportach bo... możesz nie podołać (choć w hodowli eksterierowej i tak nie masz dużych szans na takiego szczonka ;)). Poszukałabym szczeniaka raczej stosunkowo spokojnego - i tak będzie aktywnym psem, toż to ON :)
Najlepiej by było, gdybyś mógł wcześniej zapoznać się nie tylko z hodowlami, ale i z osobami trenującymi z ON sporty obronne, żeby naocznie przekonać się co to znaczy ON o wysokich popędach, a co o nieco słabszych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']jednakze praca z pozorantem daje wiecej onkowi niz tylko deklaracje pracy w ipo.
ipo/schh daje onkowi mozliwosc wykorzystania wszystkich popedow wlasciwych dla rasy.a hgh nie jest takie dostepne.;).[/quote]
Co nie znaczy, że onek nie trenujący IPO, czy pasienia będzie psem nieszczęśliwym ;)

Link to comment
Share on other sites

asher-:evil_lol::evil_lol:;) wez przestan-przeciez wiesz ze nie o to chodzi.:cool1:
wystarczy porownac ona pracujacego na pozorancielabo przy owcach i np.w samym poslusznestwie albo..no ni ewiem...agillity i juz wiesz jaka jest roznica.:evil_lol:.niemowiac juzo budowaniu przez pozoranta,innym wymiarze panowania nad popedami[zrzut z obronczego do socjalnego itd].to tak jak wyzel do ipo.no mozna.alewidziszroznice miedzy polowaniem a ipo dla wyzla?taki przykladzik:roll:.
aaa i wiem ze oczywiscie sie nie zgadzasz i ze wolnosc osobista,i ze psu krzywda sie nei dizeje itd.tak masz racje.dopoki nie zobaczysz swojego ona i jego radochy z pozoranta.:eviltong:.no chyba ze masz ona tylko z nazwy ale takiemu to juz wszystko jedno.:diabloti:
ps .dodam se a co mi tam....:D
asher-piesrobi to na co ma ochote jego wlasciciel[chodzi o sport i aktywnoisc].alezrob taki test.pokaz psujakpracuje sie z pozorantem.a potem daj mu wybor;).pozorant czy flyball?zobaczysz CO wybierze:D.
nadal pisze o normalnych onach.;).zapraszam na zajecia.sprobujemy zrobic ekperyment?co wybiora ony?hmm.i to eksteriery....no ciekawam.:D

Link to comment
Share on other sites

Ayshe, rany, znowu będzie, że się czepiam :lol: ;)
Ale NAPRAWDĘ nie uważam, żeby była konieczność trenowania sportów obrończych z onem.
Myślę, że przeciętnemu onkowi w zupełności wystarczy aktywność fizyczna - jakieś wycieczki rowerowe, pływanie i takie tam, różne zabawy z przewodnikiem, aportowanie, posłuszeństwo na przyzwoitym poziomie, jakieś zabawy węchowe... Byle dużo i ciekawie dla psa ;)

Link to comment
Share on other sites

jasne.mozna tez go puscic niech se po ogrodku pobiega-bedzie tez szczesliwy:evil_lol:.w kojcu tyz bedzie.a ja wolalabym[gooopiam]zeby onek mial full wypas.po prostu taka mam zasade ze jak zapraszam do zycia w moim domu kogos to staram sie zapewnic mu full wypas-to co sprawi mu najwieksza frajde.i nie tyczy sie to tylko psow.;).jak kupuje ona to patrze w czym realizuje sie pies danej rasy najlepiej.a nie o tym co mi sie najbardziej podoba.
asher-ipo to pozorant,poslusznestwo i slady.cale trzy dzialy.aportowanietez jest;).
precyzuje swoje stanowisko -nie mam zamiaru o tym dyskutowac bo to kwestia gustu opiekuna psa.moje stanowisko jest takie ze kupuje sie psa do wlasnych checi i mozliwosci.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']jasne.mozna tez go puscic niech se po ogrodku pobiega-bedzie tez szczesliwy:evil_lol:.w kojcu tyz bedzie.[/quote]
Tiaaa.... :roll:

[quote name='ayshe']asher-ipo to pozorant,poslusznestwo i slady.cale trzy dzialy.aportowanietez jest;).[/quote]
I jak się z tego zestawu odejmie pozoranta, to się unieszczęśliwi psa? Jak się śladu sportowego nie trenuje, to też się ONa unieszczęśliwia?

Nie każdy musi lubić gryzienie sportowe, nie każdego stać finansowo na treningi obrony (pozorant, sprzęt, ewentualne dojazdy na plac to jednak spory wydatek), nie każdy wreszcie ma dostęp do dobrego pozoranta... No i nie każdy lubi ślad sportowy.
Jasne, fajnie, jeśli ONek będzie trenował IPO, ale to nie oznacza, że jeśli ktoś tego z ONkiem nie trenuje, to ma mieć poczucie winy, że psu krzywdę robi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']pokaz psujakpracuje sie z pozorantem.a potem daj mu wybor;).pozorant czy flyball?zobaczysz CO wybierze:D.
nadal pisze o normalnych onach.;).[/quote]

Pokaz ONowi jak mozna fajnie ganiac koty, a potem daj wybor, co wybierze, kota czy flyball? Czy to znaczy, ze ON musi ganiac za kotami, zeby byc szczesliwym psem?

[quote name='ayshe']
asher-ipo to pozorant,poslusznestwo i slady.cale trzy dzialy.aportowanietez jest;).
[/quote]

Wiec jelsi wezme ONa do ratownictwa, jako przewodnika dla niewidomej osoby, aby cwiczyc z nim ring, ON bedzie nieszczesliwy? ciekawe...

Link to comment
Share on other sites

a mój źaba woli pozoranta z rekawem ponad wszystko na swiecie . w nocy o północy , w zdrowiu i chorobie , na każdym miejscu i o kazdej porze .
jego hodowca byłby z niego dumny mysle . ale wlasnie dzis towarzyszylismy mu w ostatniej drodze . zostawil nas . odszedl nagle , wiele razy mówilam mu ze źabowski to super pies , ze tak tez jest widziany przez innych , ze mając go rozumiem i wiem co znaczy prawdziwy owczarek niemiecki .

Link to comment
Share on other sites

Balto u Astrid juz z samochodu wypatrzyl kota, po otwarciu tylnej klapy Balto wytrzelil jak korek od szampana, ale nie przewidzial sliskiej kostki brukowej po deszczu... he he. Po przejechaniu na ryju 3 metrow (kot dawno juz umknal) podniosl sie, otrzepal i ze szczekiem pognal na oslep przed siebie pelen frustracji, he he. Zdarl se skore z futerkiem z podgardla, wiesniak jeden.

Link to comment
Share on other sites

Pozwolę sobie na offa (ale tylko lekkiego - saJo nie bij ;)), bo mam pytanie do ayshe.

Powiedz mi Beata, skąd to się wzięło, że nagle stałaś się taką fanatyczką IPO? Gdy się poznałyśmy 2,5 roku temu, nie wyrażałaś się o tym sporcie zbyt entuzjastycznie. Owszem, Twoje psy z hodowli robiły zawsze SchH, ale Ty sama prowadziłaś szkolenia przede wszystkim w zakresie obedience i śladów, ale śladów użytkowych, a nie ipowskich. To ślad użytkowy był tym, za co dałabyś się pokroić. Gdzieś nagle nastąpiła zmiana i teraz tylko IPO i IPO. Normalnie klapki na oczach. Bardzo jestem ciekawa, dlaczego nagle tak Ci się zmieniły poglądy?

IPO wcale nie jest sportem najbardziej wszechstronnym. Znacznie bardziej wszechstronnym sportem obrończym jest mondio, nie mówiąc już o campagne. Tam pies musi myśleć, a IPO to po prostu wytłuczone schematy skostniałego posłuszeństwa. Nawet sędziowie prób pracy coraz częściej otwarcie tak twierdzą. Tadeusz Roszkiewicz na przykład w rozmowie ze mną po egzaminie PT Wermuta i po mojej informacji, że Wermut będzie zdawać również IPO powiedział wręcz, że szkoda go do IPO. Myślał, że planuję starty w zawodach, ale go wyprowadziłam z błędu, wyjaśniłam, że chodzi tylko o egzamin. Zofia Mrzewińska też niejednokrotnie wypowiadała się negatywnie o IPO. Takich osób jest więcej. Stąd coraz większy nacisk na zmiany w zakresie uzyskiwania uprawnień sędziów prób pracy i instruktorów szkolenia (bo to naprawdę bez sensu, żeby ktoś, kto chce być sędzią czy instruktorem agility, flyballu czy frisbee, a nawet obedience, musiał najpierw doprowadzić psa do IPO 2).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Pozwolę sobie na offa (ale tylko lekkiego - saJo nie bij ;)), bo mam pytanie do ayshe.

Powiedz mi Beata, skąd to się wzięło, że nagle stałaś się taką fanatyczką IPO? Gdy się poznałyśmy 2,5 roku temu, nie wyrażałaś się o tym sporcie zbyt entuzjastycznie.[/quote]
A wiesz, że ja też chciałam o to ayshe spytać? Tylko zapominałam ciągle.
Czas jakis temu odbyłam "podróż sentymentalną" ;) na stronę Cave Canem, a tam jak byk stoi: "Najbardziej cenię szkolenie, w którym pies używa węchu a nie zębów.".
I mnie też zastanowiło, skąd ta zmiana poglądów na szkolenie?

Link to comment
Share on other sites

:evil_lol::evil_lol::evil_lol:
juz odpowiadam na wasze ciekawe pytania:
1.nie lubie ipo do egzaminu.i po ilus tam psach ktore musialam robic do egzaminu[hodowla]nie ukrywam ze praca na pozorancie zeby przygotowac psa do ipo jest po prostu nudna.tak samo nudzi mi sie praca z chita-jakos tak nie mam do tego zapalu....
2.nie jestem fanatyczka ipo-wieszco oznacza slowo fanatyzm?mondio i tepe uwazam ze sa gorsze dla onanz ipo/schh-to raczej sporty np.dla malin.nieinteresuja mnie,nie bardzo je lubie wiec pozwol zezahcowam wlasne zdanie dotyczace tego co wg mnie jest wszechstronne dla ona a co nie.nie mam klapek na oczach-chyba ci sie cos nadinterpretowalo:eviltong:-staram sie propagowac i pisac o ipo dla onow.uwazam[podobnie jak reiser np]ze ipo dajemozliwosc sprawdzenia wszystkich popedow ona i prace nad nimi.
3.najbardizje rajcuje mnie praca sladowa i slad uzytkowy-slad ipowski jest sladem naposlusznestwo tak naprawde o czym powszechnie wiadomo.
jednak teraz jak juzspelnilo siemojemarzenie i nie musze prowadzic psow na kursie tylko moge pracowac sportowo-mam psy z ktorymi pracujemy do ipo.wiec slad uzytkowy niestety musimy traktowac po macoszemu-bardzo milo wspominam prace z psami na sladzie uzytkowym.slad ipowski pociaga mnieswoja precyzja ale jest nudny.no niech mi ktos powie ze nie jest:evil_lol:.co sie zmeinilo?niestety nie rozumiem was.moje zdanie ze wole zeby pies uzywal nosa a nie zebow jest jak najbardziej aktualne.alenie zmienia to faktu ze ony powinny sprawdzac sie tez na pracy z pozorantem.no co wy?macie siwat tylko bialo-czarny?zadziwiajace:evil_lol:.
beata-zadziwiajace jest to ze ipo i schh czy sporty tego typu maja sie swietnie i nieprzejmuja sie zdaniami o skostnialosci badz nie posluszenstwa-mozna je lubic albo nie.:evil_lol:.
wermiego szkoda do sportowego ipo bo po prostu ...no wiesz....nie jest malina.:cool3::evil_lol:.lepiej realizuje sie w agillity czy nadal uwazam ze sportowym poslusznestwie.to moje zdanie.
dziewczyny-ja zdanianie zmienilam.propagujeprace ipowska z onami.mamwlasnespostrzezeniana temat regulaminu ipo/schh ktore nei maja znaczenia w tym ,ze ony powinny sprawdzac sie w trzech dzialach ipo.jak tego nie kumacie to wam powiem ze swiat nei jest bialo-czarny.
:-o:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']beata-zadziwiajace jest to ze ipo i schh czy sporty tego typu maja sie swietnie i nieprzejmuja sie zdaniami o skostnialosci badz nie posluszenstwa-mozna je lubic albo nie.:evil_lol:.[/quote]

Tu bym polemizowała. W Polsce IPO pada. Gdyby nie wymóg IPO do hodowlanki i intera w niektórych rasach, nie byłoby już nawet szkoleń i egzaminów (a i tak są już rzadko). IPO sportowe jest w Polsce w stanie agonii. Czy wiesz, że na ten rok nie ma zaplanowanych ŻADNYCH zawodów? Że nie wiadomo, czy odbędą się choćby Mistrzostwa Polski?

Na świecie też IPO traci na popularności jako sport. Skąd niby wzięło się IPO-V i to, że daje ono hodowlankę, możliwość wystawiania w klasie użytkowej i wystarcza do intera? Ano stąd, że ludziom się już nawet IPO 1 nie chce robić. A IPO-V mogą zrobić szybko i bez wysiłku. Widziałaś regulamin IPO-V? Ja się ostatnio dogłębnie wczytałam. Przecież część B jest łatwiejsza niż PT. Część A to jest w ogóle jakieś nieporozumienie, nie rozumiem, jak coś takiego można nazwać śladem. A w obronie nie masz nawet obiegania namiotów.

I Ty mówisz, że IPO ma się świetnie? :cool3:

Link to comment
Share on other sites

dać frodowi do wyboru pozoranta lub wodę (kałużę, staw, jezioro, morze) a dopłynąłby do szwecji...

ostatnio wpadł mi do morza w -5 stopniowej temperaturze :razz:. młotek :diabloti:

ps. koty na nim nie robią wrażenia. ma swoich 5 i szóstego dochodzącego, więc ma ich dość.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Tu bym polemizowała. W Polsce IPO pada. Gdyby nie wymóg IPO do hodowlanki i intera w niektórych rasach, nie byłoby już nawet szkoleń i egzaminów (a i tak są już rzadko). IPO sportowe jest w Polsce w stanie agonii. Czy wiesz, że na ten rok nie ma zaplanowanych ŻADNYCH zawodów? Że nie wiadomo, czy odbędą się choćby Mistrzostwa Polski?

[/QUOTE]

Na pewno nie ma sie swietnie, ale o tym padaniu i agonii to moim zdaniem spora przesada. Znam kilku polskich pozorantow i na brak zajecia nie narzekaja. Faktem jest, ze pracuja glownie z pasjonatami tego sportu (niekoniecznie tylko zawodnikami czy przyszlymi zawodnikami), bo hodowcy np. ON, w duzej czescie robia, albo zdaja kuchennymi drzwiami, albo cwicza pod sam egzamin 1 stopnia i koniec. Gdyby byla az taka agoniia jak piszesz, to ludzie nie jezdziliby przez cala Polska na seminaria i nie czekali z niecierpliwoscia na przyjazd koljnych slaw IPO. Zreszta nawet przyjezdzajacy do PL czescy pozoranci (do KF czy MM jeszcze im jednak brakuje), sa tez oblegani, co raczej swiadczy o braku placow, trenerow i zrodel wiedzy o tym sporcie.

Same zawody to inny temat, pomagalem raz przy organizacji zawodow i jest to droga przez meke (mam na mysli postawe, wspolprace i pomoc od ZK). Cale szczescie, ze nasi zawodnicy znaja te realia i sa w miare wyrozumiali. W tym roku zaplanowany jest Wroclaw i Gdansk, pewnie Rybnik tez sie odbedzie. Na jesieni nie odbyly sie zawody w Krakowie i Plocku, moze w tym roku sie uda, jesli nadal beda chetni do organizacji. MP wstepnie planuje Radom, nawet jak sie tego nie podejma, to nie wierze, aby nie odbyly sie MP. Problememm tez jest mala liczba zawodnikow, ale z drugiej strony ostantio na MP jest z roku na rok liczniejsza stawka, na WUSV w koncu pojechala druzyna, a nie jeden zawodnik. Ja bym to nazwal jakims swiatelkiem w tunelu, a nie agonia.

Link to comment
Share on other sites

To dlaczego do ostatniej chwili były wolne miejsca na seminarium z Knutem na przykład? Seminarium dla początkujących psów w końcu. Gdy na seminaria w innych dyscyplinach trzeba się zapisywać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Tych zapaleńców jest garstka, a i tak część z nich to szkoleniowcy, a część to ludzie realizujący się raczej w innych sportach, ale wyznający zasadę, że każda forma aktywności z psem i każda okazja dowiedzenia się czegoś nowego ma sens. Sama wysłałam na seminarium z Knutem mojego psa, pewnie wyślę na jeszcze inne, choć mój pies nigdy nie będzie parać się sportowo IPO. I takich ludzi jak ja jest więcej. Ale to nie znaczy, że IPO w Polsce ma się świetnie czy choćby dobrze.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Tu bym polemizowała. W Polsce IPO pada. Gdyby nie wymóg IPO do hodowlanki i intera w niektórych rasach, nie byłoby już nawet szkoleń i egzaminów (a i tak są już rzadko). IPO sportowe jest w Polsce w stanie agonii. Czy wiesz, że na ten rok nie ma zaplanowanych ŻADNYCH zawodów? Że nie wiadomo, czy odbędą się choćby Mistrzostwa Polski?


I Ty mówisz, że IPO ma się świetnie? :cool3:[/quote]
IPO do hodowlanki a IPO sportowe to dwa swiaty!!
mowisz ze IPO pada ?
mysle ze nie ,ze dopuki sa ludzie tacy jak ja ,ayshe ,jackdaw, patrycja, magda, Aneta,Madzia kastorkowa , itd........IPO nie upadnie .
Jesli nie bedzie IPO w Polsce bedziemy startowqac za granica chocby w czechach .
Pada IPO wymuszone ktore trzeba zrobic a nie padnie IPO ktore robi sie bo sie lubi .
Dziwie sie slowom sedziego prob pracy ze jakiegos psa "szkoda do IPO",chyba ze uwaza tego psa za slabego i meczacego sie obciazeniami.
Bo niby z jakiego innego powodu go szkoda???
IPO powinni zajmowac sie pasjonaci a nie przypadkowi ludzie z musu .
Mysle ze pasjonatow w Polsce nie brakuje, robia swoje, na roznym poziomie, ale robia.
W zadnym kraju osciennym nie ma tak kiepskich warunkow do uprawiania IPO, a mimo to ludzie je uprawiaja.Jezdza kilometry do pozoranta ,depcza te nudne slady, cwicza posluszenstwo. Znam takich w kazdym zakatku Polski w roznych rasach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dorplant']Dziwie sie slowom sedziego prob pracy ze jakiegos psa "szkoda do IPO",chyba ze uwaza tego psa za slabego i meczacego sie obciazeniami.
Bo niby z jakiego innego powodu go szkoda???[/quote]

Z takiego powodu, że zdaniem tego sędziego jest za dobry, żeby parać się nudnym i skostniałym IPO. :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Z takiego powodu, że zdaniem tego sędziego jest za dobry, żeby parać się nudnym i skostniałym IPO. :evil_lol:[/quote]
jesli pies jest tak dobry to bez problemu i wysilku zaliczy" nudne i skostniale"IPO i to na zawodach :diabloti:,czyz nie?


ps a teraz ide ulozyc nudny IPO-wski slad :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dorplant']jesli pies jest tak dobry to bez problemu i wysilku zaliczy" nudne i skostniale"IPO i to na zawodach :diabloti:,czyz nie?[/quote]

Owszem, tylko po co? Sztuka dla sztuki? Jest mnóstwo rzeczy, które mogłabym bez wysiłku "zaliczyć", ale szkoda mi na to czasu. Wiesz, np. mam bardzo dobrą pamięć do cyfr. Mogłabym się nauczyć książki telefonicznej czy najbardziej nawet szczegółowych dat historycznych, tylko po co? Szkoda mnie do tego. :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...