Jump to content
Dogomania

Darmowe chipowanie??Gdzie


blaira

Recommended Posts

Podobno pieniadze w naszym mieście szły na sprzątanie ulic z psich odchodów.
Ale ja ABSOLUTNIE ANI RAZU nie widziałam, żeby miejskie służby porządkowe sprzątały psie kupy.
W Łodzi chyba, albo w innym mieście ktoś chodzi z takim smiesznym odkurzaczem na plecach i wciaga kupki :)
I tak powinno być.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W Warszawie wymagania są następujące: właściciel zamieszkuje na terenie miasta (nie koniecznie adres zameldowania) i pies musi mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Darmowo czipują tylko gabinety które mają umowę z urzędem miasta, ale w tym roku jest ich całkiem sporo.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem w Łodzi nie ma przetargu tylko jest konkurs ofert. Nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o liczbę lecznic, ograniczona jest tylko liczba chipów dostarczanych przez miasto.Tak więc każda zgłaszająca się lecznica (której oferta zostanie przyjęta) dostanie tyle samo chipów. Nie wiem jak to wygląda w innych miastach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Alex78']Czy w miastach, gdzie chipowanie jest darmowe (W-wa, Łódź) pobierany jest podatek od posiadania psów? Jeśli tak, to w jakiej wysokosci?[/quote]


Nie wiem...

Ale nie sądze, że ma to jakiś wpływ na akcję darmowego czipowania. Myślę, że zaczipowane psy to dobra inwestycja dla miasta, bo w razie zgubienia czy wyrzucenia psa, można szybko i łatwo znaleźć właściciela, co może ograniczyć liczę psach w schroniskach.
Suma sumarum jest to niższy koszt dla miasta.

Link to comment
Share on other sites

Znam przypadki, że psom rodowodowym obcinano lewe ucho, w którym był tatuaż, aby po numerze nie można było trafić na dane właściciela.
Ja wiem, jak od strony technicznej wygląda funkcjonowanie chipa w organizmie psa.
Ale czy nie trafi się idiota, który rok po zachipowaniu nie zechce scyzorykiem wyrwać spod skóry?

Różne rzeczy potrafią oprawcy czynić ze zwierzętami.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lek.wet.']tak bo tu chodzi o miejsce zamieszkania a nie zameldowania[/quote]


No tak ale ostatnio wyczytałam, ze to moga czipować tylko mieszkańcy warszawy. Ja mieszkam w Mrozach to mam tak 60 km do Wawy i nie wiem wreszcie jak to jest Bo chętnie psa bym zachipowała.

Link to comment
Share on other sites

W tej sytuacji wchodzi w grę rozmowa z wójtem gminy, aby przeznaczył środki finansowe na chipowanie psów. W w-wie obliczyłam, że na 1 psa UM przeznaczył 45 zł.
Czy w Mrozach mieszkańcy płacą podatek od posiadania psów?
Obliczyć mozna ile psów za pierwszym razem można zachipować i zrobić coś takiego, że wójt przeznacza np 4500 zł na zachipowanie 100 psów w terminie od 1.10 do 31.12.2008r. A na nastepny rok kolejne 100 psów, np na wiosnę. Nie wiem tylko czy trzeba rozpisać konkurs ofert, przetarg na takie usługi w lecznicy. Wtedy gmina płaci lecznicy, a lecznica chipuje nie pobierajac opłaty od właściciela psa. Jest to ciekawa sprawa, bo jednocześnie gmina moze prowadzić rejestr psów na swoim terenie.
Zastanawiam sie tylko czy mozna wprowadzić OBOWIĄZEK chipowania.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma mowy u mnie w Mrozach to nie przejdzie!! Faktycznie jest nakaz płacenia podatku od psa, ale prawie nikt nie płaci. A wójta nie obchodzi coś takiego jak chipowanie. Chyba jednak będe musiała zapłacić za chipowanie. Wiecie może ile takie coś kosztuje??

Link to comment
Share on other sites

A rozmawiał ktos z wójtem na ten temat?
Znam DJ i myślę, że udałoby się go przekonać.

Gdzieś czytałąm, że prywatnie zachipować można za 75 zł, ale nie wiem czy to ma sens.
W naszym kraju lekarze wet stosują chipy różnych firm i tylko tych firm czytniki pasują do odczytania kodu. Jeśli zachipujesz psa w Mińsku a znajdzie sie w W-wie, gdzie np będzie inny czytnik powszechnie w uzyciu, to nie zczytają nr psa.
Dlatego tak ważne są masowe akcje znakowania zwierząt, bo robi się to na materiale jednej firmy.

Link to comment
Share on other sites

Nie rób tatuażu psu dorosłemu. To tak jak ze świadomością u dziecka.
Tatuować powinno się tylko szczenięta, chociaż słyszałam, że w schroniskach to robią, np w Celestynowie.
Warto zachipować, ale pod warunkiem, że mamy zachowaną pewną jednolitość w kwestii sprzętu do odczytu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Alex78']Nie rób tatuażu psu dorosłemu. To tak jak ze świadomością u dziecka.
Tatuować powinno się tylko szczenięta, chociaż słyszałam, że w schroniskach to robią, np w Celestynowie.
Warto zachipować, ale pod warunkiem, że mamy zachowaną pewną jednolitość w kwestii sprzętu do odczytu.[/quote]


Nie ja nie zamierzam Juny teraz tatuować. Jak będe wyjezdżała za granice to wtedy nad chipem pomyśle.
Dzieki za wyjaśnienia :)

Link to comment
Share on other sites

Czytniki chipow sa znormalizowane maja jakies tam standardy ISO cos tam... wiec kazdy czytnik czyta kazdy chip w standardzie ISO. Niestandaryzowanych w Polsce sie nie kupi wiec na prawde nie piszcie ze jak zachipujecie gdzies to gdzies indziej nikt nie odczyta bo to bzdury.

Co do warunkow bezplatnego chipowania to w Warszawie trzeba MIESZKAC czyli np wynajmujac mieszkanie nie trzeba byc zameldowanym. Przeciez wiele osob mieszka w wynajetych mieszkaniach, u cioci, babci...... trzeba tylko podac adres ZAMIESZKANIA w Warszawie.

Link to comment
Share on other sites

Nie bzdury, tylko tak właśnie było, gdy chipowanie wchodziło do Polski. Ponieważ nie mam na codzień stycznosci z tym procesem, to mogę się mylić. Dobrze, że ktoś poprawia błędy, ale kurcze delikatniejszym tonem poproszę.
A teraz mam pytanie. Jaką pewność ma klient, że każdy czytnik czyta każdy chip? Z chęcią posiądę taką wiedzę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...