Jump to content
Dogomania

Kastracja i sterylizacja


Kasia Fistasia

Recommended Posts

Witam!
Wiem, że gdzieś ten wątek się już przewinął, ale jakoś nie mogę go namierzyć, więc założyłam nowy temat.
Nasz Anshin jest psem niewystawowym i ma lekkie problemy z biodrami, więc zastanawiamy się nad kastracją. W związku z tym chciałabym zapytać się doświadczonych akiciarzy jakie mają doświadczenia w tej sprawie i co tym sądzą.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Witam wszystkich właścicieli i miłośników akit i proszę o poradę.
Zastanawiamy się nad wykastrowaniem naszego prawie 3-letniego akity.
Toshi nie jest wystawowym psem, a nawet jeśli by był, to my nie jesteśmy miłośnikami wystaw, poza tym liczymy na zmniejszenie agresji w stosunku do innych psów.
Czy ktoś ma doświadczenia z kastracją akity? Jak wpływa ona na poziom agresji, czy są jakieś niekorzystne skutki kastracji?
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Ja kastrowałam swojego psa w wieku 2,5 roku we wrześniu br. Zabieg był o tyle trudny, że Hiro był wnętrem i weterynarz musiał nieźle się nabiedzić, aby znaleźć i usunąć zakleszczone w jamie brzusznej jądro.
Ale do rzeczy. Nie zauważyłam aby mój pies stał się bardziej przyjacielski do innych samców. I nie sądzę, aby to się zmieniło. Raz, że nie miałam żadnego wpływu na jego wczesną socjalizację i nie mam zielonego pojęcia jak ona przebiegała (adoptowałam dorosłego Hirka ze schroniska), a dwa, że jednak mimo wszystko samce akit tak mają, że innych samców na swoim terenie w większości przypadków nie tolerują i już :). I tego niestety nie da się "usunąć razem z jajkami".
A co do pozytywów- pies stał się bardziej "gadatliwy" i kontaktowy. Trudno stwierdzić, czy to efekt otwarcia i zaufania, którym postanowił mnie w końcu łaskawie obdarzyć po schronisku, czy samego zabiegu kastracji. Dlatego nie będę rozwijać tego tematu. Fakt faktem, że łatwiej mi skupić na sobie jego uwagę i przekonać do zrobienia tego o co poproszę. Pewnie po części to też efekt spadku zainteresowania suczkami :)
Z negatywów- trzeba bardziej uważać, aby psa nie zatuczyć, bo apetycik rośnie oj rośnie.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Przyłącze się do pytania żeby nie zakładać nowego wątku.
Planuję zakup drugiej kitki i myślę o psu bo wole uniknąć walk po między suczkami. Powiedzcie mi proszę, jak kastracja może wpłynąć na charakter psa, z tego co wiem, zazwyczaj pies łagodnieje po tym zabiegu. Pytam bo mam dwoje małych dzieci i o ile Nikita jest wobec dzieciaków bardzo łagodna i opiekuńcza o tyle nie wiem jak to by mogło być z psem. Nie chcę hodowli więc lepiej jak pies zostanie wykastrowany.
Bardzo bym prosiła o opinie osób znających dobrze temat.

Link to comment
Share on other sites

bo ja wime czy łagodnieje? na pewno nie ma popedu, który często mozę powodować agresje np w walce o suczkę...choć mój kastrowany rudzieleć osttanio przy cieczce młodej tez dostawał lekkiego bzika ;)
znam kundla osiedlowego, który po tym jak sie do suczki dorwał stał sie bardziej agresywny...nie wiem czy to przez inicjację...ogólnie weterynarze mają różne zdania...na szkółce ostatnio słyszałam jeszcze inne. W każdym razie na pewno warto wykastrowac sunię...bo dla niej to o wiele zdrowsze

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kateczka']bo ja wime czy łagodnieje? na pewno nie ma popedu, który często mozę powodować agresje np w walce o suczkę...choć mój kastrowany rudzieleć osttanio przy cieczce młodej tez dostawał lekkiego bzika ;)
znam kundla osiedlowego, który po tym jak sie do suczki dorwał stał sie bardziej agresywny...nie wiem czy to przez inicjację...ogólnie weterynarze mają różne zdania...na szkółce ostatnio słyszałam jeszcze inne. W każdym razie na pewno warto wykastrowac sunię...bo dla niej to o wiele zdrowsze[/QUOTE]
Pies bylby kastrowany bo sunia jest wystawowa i mam wobec niej konkretne plany tak że sterylizacja na pewno odpada. Takie geny zmarnowac byloby profanajcą i okrucieństwem :>

Edited by Bagira
edyscja
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...