Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
horka90

Stosowanie leków psychotropowych u starszego psa

Recommended Posts

Czy stosowaliście leki psychotropowe u starszych psów? Głownie chodzi mi o selegilinę? Były jakieś efekty? Jak z objawami ubocznymi?

Ja mam problem z 16-letnią sunią, która w ogóle nie śpi w dzień, tylko cały czas bez celu chodzi po mieszkaniu albo kręci się w kółko w lewą stronę. Wieczorami jak robi się ciemno jeszcze bardziej się to nasila, po położeniu się na posłaniu piszczy. Oprócz tego stała się bardzo lękliwa, na spacerach boi się psów, w domu też potrafi się czegoś przestraszyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kręcenie się w kółko w jedną stronę brzmi bardzo niepokojąco. To jest mocno typowy objaw zaburzeń neurologicznych (np. guza mózgu).

Stosowanie psychotropów w takiej sytuacji to tylko maskowanie problemu. Czy pies był diagnozowany pod kątem takich zaburzeń?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A wykluczyliście problemy neurologiczne i ból? U starszych psiaków często to jest problemem. Ewentualnie jeszcze coś w stylu starczej demencji, pogorszenia zmysłów (wzroku, słuchu, pamięci) też daje takie efekty. We wszystkich tych przypadkach podawałam leki, ale nie mające nic wspólnego z psychotropami :)

 

Psychotropy stosowałam, ale u młodszego psa, bardzo lękliwego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunia jest pod stałą ą weterynarza. Ból został wykluczony, próbowaliśmy również podawać preparaty uspokajające - bez efektów, na stałe przyjmuje Karsivan. Pani doktor mówi, że jest to właśnie najprawdopodobniej starcza demencja, psi Alzheimer. A to kręcenie się w kółko to mogą być początki zespołu przedsionkowego. Tylko żeby to stwierdzić trzeba by zrobić rezonans, a trochę obawiam się narkozy w tym wieku. Dlatego zastanawiamy się nad selegiliną, gdyż we wskazaniach ma:u starych psów w leczeniu zaburzeń związanych z wiekiem, jak dezorientacja, zaburzenia procesów poznawczych, zaburzenia cyklu snu i czuwania.

Delph jakie Ty stosowałaś leki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Afobam i Anafranil, ale w przypadku takim jak Twój bym ich nie zastosowała na pewno. Rezonans też bym jej darowała w tym wieku (robiłam młodemu psu, staruszkom w stanie takim jak Twoja sunia nie). Nie znam jej i na oczy nie widziałam, piszę wg swoich doświadczeń.

 

Karsivan jej pomaga, widzisz jakąś różnicę? Jak długo go bierze? Jak nie działa, to może inne leki wspomagające starszy organizm.

 

Serce sprawdzałaś dokładnie? Czasami jeszcze staruszki tak wędrują ze względu na duszności. Sprawdź też zęby, uszy, stawy, układ moczowy (np. kamienie, nerki) - kilka niby drobnych dolegliwości w kumulacji potrafi z radosnego psiaka zrobić właśnie takie zombie. A to typowe problemy starszych psiaków.

 

Najczęściej jednak przyczyną jest ból, którego źródła szukałam zawsze dłuższy czas, u zwierząt to nie jest taka prosta sprawa. Zamiast pakować się w ryzykowny rezonans spożytkowałabym tę kasę na badania krwi, echo serca i dokładne USG oraz RTG u dobrych specjalistów.

 

Albo postarała się po prostu zapewnić suni jak największy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Starość niestety jest okrutna i nic na to nie poradzimy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Karsivan bierze od dwóch lat i jest poprawa. To chodzenie po mieszkaniu zaczęło się jakieś pół roku temu. Serce ma zdrowe, duszności nie ma, uszy też w porządku.  Zęby są trochę starte i jest kamień, ale bez narkozy nie można go usunąć. Nie robiłam RTG stawów, ale myślę że w tym wieku na pewno są jakieś zwyrodnienia. Badania krwi miała robione dwa miesiące temu, wszystko było w normie, po świętach mamy znowu robić.

A te leki Afobam i Anafranil to są psychotropy, które dawałaś temu młodemu, lękliwemu psu? Pisałaś też że podawałaś jakieś leki na starczą demencję, pogorszenie zmysłów. Jakie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, psychotropy dawałam młodszemu psu, ale odradzam, mimo że nie jestem lekarzem. Staruszkom dawałam właśnie Karsivan, w jednym przypadku Nootropil, ale to wszystko musi zalecić weterynarz znający zwierzę.

 

A może jakieś suplementy? Daję regularnie GeriatiVet firmy Vetexpert i jestem zadowolona. Poza tym jest też Brainactiv Balance firmy Vetfood. I pewnie jeszcze jakieś, które nie są szkodliwe, a może pomogą?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Delph wiem, że to nie temat tego wątku ale mogłabys napisac mi cos więcej o psychotropach któ®e stosowałas u lękliwego psa - czy pomogły i czy praca z psem była łatwiejsza? Mam trudny przypadek, trochę oporny narazie na naukę i przystosowanie do miejskiego życia (pracujemy od marca więc jednak powinien byc efekt a dalej odgłos samochodow z daleka jest problemem) i myślę czy by na początku chociaż nie wspomóc go lekami ale chcę zasięgnąć opini kogoś kto stosował leki w podobnym przypadku. Z góry dzięki za pomoc

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mojej suni po pół roku pracy był przełom, a po roku mogłam powiedzieć, że jest w miarę ok ;) W Twoim przypadku leków bym na razie nie wprowadzała, tym bardziej, że z innego wątku widzę, że problem może być zdrowotny i możesz zaszkodzić. Tak czy owak jeżeli już, to leki niech przepisze bardzo dobry behawiorysta z jednoczesnym tytułem lek. wet. Tutaj mój stary wątek:

http://www.dogomania.com/forum/topic/85276-leki-psychotropowe-prosz%C4%99-o-pomoc/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Announcements

×
×
  • Create New...