Jump to content
Dogomania

CZARNY Owczarek Niemiecki???


PATIszon

Recommended Posts

Na szczeście znalazły się też i inne odpowiedzi i ktoś podał namiary na tę hodowlę.

Dowiedziałam się natomiast, chyba nikt mi nie będzie miał za złe,jeśli tu o tym napiszę, że podobno czarny Onek w Czechach kosztuje ok.2800PLN

Sporo :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Czy możecie mi wyjaśnić dlaczego sylwetka ONka tak bardzo zmieniła się na przestzeni ostatnich 30-40 lat?

Czy nie ma jakichś tendencji do powrotu do sylwetki Ona ,np. z lat 70.?

Widziałam już tyle kicających zamiast normalnie poruszających się młodych ONków, że nie dostrzegam w obecnej budowie zalet,sprzyjających psom użytkowym.

Czy taki Onek współczesny jest rzeczywiście lepszym kłusakiem niż ten dawny? Teoretycznie to może i tak, ale mam wątpliwości...

Link to comment
Share on other sites

Stanislaw Skarbek pisze fajne felietony i tam sie wysmiewal z obecnej budowy ONa :lol: (to bylo tak bez zwiazku :oops: )....

A jesli idzie o budowe.....Ogladalam w ksiazce "Owczarek niemiecki" taki przekroj zmian budowy w przeciagu lat........I powiem ze ten ON z lat 70tych mimo iz przypomina typowego mixa ONa duzo bardziej mi sie podoba z sylwetki niz toto co jest teraz :roll:

W okolicy jest ON czystej krwi i to jest (bez urazy)tak szpetne ze szok...Ma tak sciety zad ze wyglada jakby uciekl z laboratorium....

Az mnie to sciecie razi :roll: Ze nie wspomne iz strasznie smiesznie wyglada gdy podskakuje np.obszczekujac innego psa....

Jak dla mnie to przesada :-?

Link to comment
Share on other sites

Ogladalam w ksiazce "Owczarek niemiecki" taki przekroj zmian budowy w przeciagu lat........I powiem ze ten ON z lat 70tych mimo iz przypomina typowego mixa ONa duzo bardziej mi sie podoba z sylwetki niz toto co jest teraz :roll:

Chyba mamy taką samą książkę :wink:

W latach 90. miałam ONka... z lat 70. :wink:

To było cudo :D ,miał pięknie stojące uszka,świetnie nosił ogon ,był czarny cudownie podpalany, ale nie czaprak! i miał koniec ogonka biały :P Wielu ludzi na ulicy pytało się czy to jest takie specjalne oznakowanie :) -dlatego do dziś kocham ONki , ale boleję nad tym, że te dzisiejsze rodowodowe wyglądają właśnie "jakby uciekły z laboratorium".

Link to comment
Share on other sites

i tu musze się zgodzić, ale nie aż tak do końca. bardzo często spotkałem się z określeniem przerasowionych owczarków niemieckich i jeżeli oznacza to, to samo co połamane ON to jest to prawdą. Wzorzec jest tylko jeden i powinno się dążyć do jego zachowania a udoskonalanie wzorca to jak tworzyć coś nowego. U nas przyjęło się krycie nie do końca kontrolowane, więc jeżeli ktoś ma ochotę i podobają mu się bardzo kątowane to kryje swoją sukę jeszcze bardziej kątowanym psem i w efekcie biega coś garbatego a raczej skacze bo biegać już nie potrafi. Co innego jest u Niemców - tam w pełbni kontroluje się dobór par i trzeba przyznać, że ich pieski wyglądają dużo lepiej a szkoda bo i w tej dziedzinie musimy im ustąpić. Na koniec dodam, że sam mam ON długowłose i na całe szczęście te długowłose zachowują więcej genów pierwotnych i poza włosem i wzrostem są bardziej zbliżone do wzorca niżli ich twardowłosi kuzyni. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Odnoszę wrażenie, że u nas WSZYSCY hodowcy ON-ów dążą do wyhodowania jak najbardziej przykucniętych egzemplarzy i jest to powszechnie akceptowane. Im bardziej garbaty i podkasany, tym "piękniejszy". Takie psy wyglądają nienaturalnie, a osobniki o w miarę normalnym wyglądzie są klasyfikowane jako niewystawowe.

Szkoda, bo sylwetka "starego" ON-a (te słynne lata 70-te :D ) jest po prostu piękna. Pewny siebie, szlachetny pies, a dzisiejsze niestety są jakieś takie pokurczone. :(

Link to comment
Share on other sites

Nawiązując do tego kątowania u ONków moja na szczęście wygląda bardzo "pierwotnie" a jak się dowiedziałam, to została usunięta z hodowli (do schroniska :evil: skąd ją zabrałam ) właśnie za tą "wadę" ... no nie będę tego komentować za ostro bo by się posypało mięsko :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mam pytanie do hodowców rasowych ON, a właściwie do wystawców.

Dlaczego na wystawach ON zawsze jest tak głośno. Czy chodzi o to żeby uszy ładnie ustawiły.

Czemu jeden z właścicieli biega wokół ringu nawołując psa i używa gwizdka.

A tak na marginesie oto psiak moich rodziców

a2.jpg

a4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie do hodowców rasowych ON, a właściwie do wystawców.

Dlaczego na wystawach ON zawsze jest tak głośno.

Dla mnie osobiscie jest to brak szacunku dla innych wystawcow i nie najlepiej swiadczy o wystawiajacych.

A kiedys nawet zapytalam sie dla czego tak sie je wystawia i uslyszalam: "Bo to jest rasa uzytkowa" koniec cytatu.

Niestety co ma piernik do wiatraka juz mi delikwent nie byl w stanie odpowiedziec. :niewiem:

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie do hodowców rasowych ON, a właściwie do wystawców.

Dlaczego na wystawach ON zawsze jest tak głośno. Czy chodzi o to żeby uszy ładnie ustawiły.

Czemu jeden z właścicieli biega wokół ringu nawołując psa i używa gwizdka.

To się nazywa double-handling.Pies ma biec na wyciągnietej smyczy PRZED wystawiającym,ma w ten bieg włożyć całą energię,być czujny i napięty.I własnie ta osoba biegająca wokoł ringu pomaga ten efekt osiagnąć.Przypuszczam,że w innym wypadku pies by sie obracał,biegł mniej"energetycznie",kładł uszy.

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem pewna, Pati, czy tak do końca masz rację. Zabroniony jest double handling w ringu, a poza nim chyba nie jest karany.

Zresztą to nie ma wielkiego znaczenia, bo u nas ta "tradycja" jest tak zakorzeniona, że nie wyobrażam sobie, aby owczarkarze chcieli zrezygnować z jej stosowania.

Problem jest największy na wystawach halowych.

Na otwartym powietrzu ringi ON-ów są zazwyczaj usytuowane gdzieś z boku, na odludziu, gdzie nikt inny się nie zapuszcza. A w hali - sami widzieliście ... :-?

Link to comment
Share on other sites

Na i wokół ringu utrzymana musi być pełna dyscyplina i porządek. Nie można pozwolić na wchodzenie na ring

widzom, zrywanie lub przesuwanie lin wytyczających ring, tzw. podwójne wystawianie psa itd. Utrzymanie

porządku i dyscypliny nie jest zadaniem sędziego, lecz służby porządkowej powołanej przez Organizatora.

Przekopiowane ze strony ZK. Poza tym znalazlam jeszcze etykiete wystawowa gdzie wyraznie opisana jest sytuacja z ringu ON-ow i tez jest to zabronione.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...