Jump to content
Dogomania

W obronie praw zwierząt - STOP dla kopiowania


LALUNA

Recommended Posts

[B]Iwona&CAR[/B],prawo jest,zacytuję za onkiem:[quote name='onek']

Taki zakaz wprowadzono przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. [B]o ochronie zwierząt [/B](Dz. U. z dnia 23 września 1997 r. z późniejszymi zmianami).
[B]Art. 27. [/B]tejże ustawy stanowi: [COLOR=Navy]1. Zabiegi lekarsko-weterynaryjne na zwierzętach są dopuszczalne dla ratowania ich życia lub zdrowia oraz dla koniecznego ograniczenia populacji i mogą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione.[/COLOR]

[LEFT]Zabiegi kopiowania uszu i ogonów u psów przez lekarzy weterynarii są zatem zakazane i stanowią wykroczenie. Zgodnie z [B]Art. 37.[/B] tej ustawy:

[/LEFT]
[COLOR=Navy]1. Kto narusza nakazy albo zakazy określone w art. 9, art. 12 ust. 1-6, art. 13 ust. 1, art. 14, art. 15 ust. 1-5, art. 16, art. 17 ust. 1-7, art. 18, art. 19, art. 22 ust. 1, art. 22a, art. 24 ust. 1-3, art. 25, art. 27, art. 28 ust. 1, 5 i 8-9, art. 29 ust. 1 i art. 30, podlega karze aresztu lub grzywny. [/COLOR]
[COLOR=Navy]2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo do czynu określonego w ust. 1 jest karalne. [/COLOR]
[COLOR=Navy]3. W razie ukarania za wykroczenie, o którym mowa w ust. 1, można orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia oraz przedmiotów z niego pochodzących, jak również można orzec przepadek zwierzęcia. [/COLOR]
[COLOR=Navy]4. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, można orzec nawiązkę w wysokości do 1.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.[/COLOR][I][SIZE=2]
[/SIZE][/I] [/quote]
Cytat:
"Nie pasuje - dlaczego potrafia sie niektorzy upierac ze jej nie ma:crazyeye:
Na jakiej podstawie ?"

Bo niektórym takie prawo nie jest na rękę,boją się o sprzedaż ekologicznych szczeniąt(hodowcy),pseudoweci nie chcą sobie odbierać mozliwości 'dorobienia' a część ludzi ma na tyle płytką wyobrażnię,,że nie potrafi sobie wyobrazic zmiany wizerunku rasy a co dopiero ja zaakceptować.
Cytat:
"A hodowcy oficjalnie reklamuja sie z tym i czuja sie bezkarni"
No wiesz,zawsze mogą np.powiedzieć,że cały miot miał martwicę ogonków...
Cytat:
[B]"Przestrzegania zakazu kopiowania nie jest w stanie dopilnować także policja."[/B]
[B]"Moim zdaniem, wykrycie, że ktoś przeprowadza takie zabiegi, jest bardzo trudne – mówi anonimowo jeden z pracowników Komendy Głównej Policji. – Po pierwsze, w czasie operacji nikt obcy nie ma prawa wstępu."
[/B]Cytat:
"Smiem watpic w istnienie takiego prawa"
Ok,zgadzam się,że jest to bardzo trudne ale nie jest to niemożliwe i są przypadki ukarania wetów nie przestrzegajacych prawa,zacytuję z dogo z innego tematu:
.[B]"Łamie natomiast prawo vet, który to robi...już w 3m były przypadki ukarania takich lekarzy, chyba nawet w Sopocie jeden z lekarzy, który dobrze nawet robił ten zabieg został pozbawiony jakiś tam uprawnień na skutek donosu...podczas zabiegu"
[/B]Czyli jednak można:multi:

Moim zdaniem wiele o ile nie wszystko załatwiłby wprowadzony zakaz wystawiania kopiowanych,ale [B]póki co[/B] ten ZKwP :shake:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja również jestem zdecydowaną przeciwniczką kopiowania uszu i ogona. Przeraziło mnie absolutnie to co przeczytałam o cięciu ogonków... zastanawia mnie jak to mozliwe ze ludzie coś takiego wymyślili??? i praktykują nadal w tak rozwijającej się cywilizacji.
Obracam się w środowisku psów bullowatych, a tu jak nigdzie indziej chyba, panuje niesamowita moda na cięcie uszu... bo dodaje to uroku psiej glowie, bo jest lepiej doceniony taki pies na wystawie itp... jak dla mnie to po części lenistwo właściciela... pewnie ze łatwiej obciąc niz masowac, podklejac itp zeby sie ładnie układało i ładnie podkreślało głowe... no cóz... jestem w stanie wybaczyc ten proceder ludziom ktorzy wystawiaja swoje psy, choc marne to dla mnie tłumaczenie, mimo wszystko. ALe najbardziej mierzi mnie i wkurza i budzi wręcz obrzydzenie gdy widze asta, pita bez papiera, kupionego na bazarku za pare groszy ktory ma obciete uszy..... i czemu ma to niby sluzyc... podbudowaniu ego własciciela... wrrrr mam ochote takowemu równiez obciac to i owo... Gdyby tak jeszcze na wystawach w Polsce zaczeto dyskfalifikowac psy z kopiowanymi uszami, proceder umarłby śmiercia naturalna po dlugim zapewne czasie, ale lepsze to niz nic... dla przykładu w Czechach na zawodu PitBull SHow pies z kopiowanymi uszami nawet nie wejdzie... <brawo> dla naszych południowych sąsiadów za konsekwencje... a oto jak przy odrobinie starania, pracy i dobrych genów moze pieknie wygłądac bullowata głowa z nie obcietymi uszami... [IMG]http://img401.imageshack.us/img401/2254/prawie6vx8.jpg[/IMG]
a pozatym tak jak napisał ktoś wcześniej... jak wiele sygnałow wydaja nasze psy za pomocą uszu, ogona a my im to mamy odbierac...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='iwona&CAR']
[B]"Okazuje się, że powiatowy inspektorat weterynarii w Warszawie nie stwierdził ani jednego przypadku naruszenia tego zakazu"[/B]
................
[B]Czyli co to za prawo :crazyeye: [/B]
Jeden forumowicz [B]udawadnia[/B] :
" Polskie prawo [B]nie zabrania[/B] kopiowania ogonkow.
[B]jesli ktos ma odrebne zdanie niech sie wypowie i uzasadni [/B]"

[URL]http://www.czarnyterier.eu/viewtopic.php?t=205&postdays=0&postorder=asc&start=15[/URL]

Zaczynam wierzyc ze nie ma :( , jezeli jest to takie ktore sie nie liczy .:(

Iwona.[/quote]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Niestety, bezczelność oraz bezkarność kilku sprytnych warszawskich wetów może prowadzić do takiego wniosku. Tak to już jest, kiedy GIW nadzoruje wykonanie przepisu w ten sposób, że[/FONT][/COLOR]
[CENTER][B][COLOR=red][FONT=Verdana][SIZE=3]przez 10 lat nie wykryła ANI JEDNEGO!!![/SIZE][/FONT][/COLOR][/B][/CENTER]

[CENTER][B][COLOR=red][FONT=Verdana][SIZE=3]naruszenia postanowień art. 27 UOZ[/SIZE][/FONT][/COLOR][/B][COLOR=red][FONT=Verdana],[/FONT][/COLOR][/CENTER]

[COLOR=black][FONT=Verdana]mimo że psy obcięte nadal widać w ofertach sprzedaży na allegro, w czasopismach kynologicznych, są pokazywane na wystawach, na giełdach zwierząt, na ulicach itd.[/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=Verdana]Zauważcie, że GIW nie ma żadnego interesu w likwidowaniu wetom dochodowego procederu, zwłaszcza, że wg zapewnień PREZESA ZK:[/FONT][/COLOR]
[CENTER][B][I][COLOR=red][FONT=Verdana]„w Polsce jest nadmiar lekarzy weterynarii i oni sobie wyrywają klientów”.[/FONT][/COLOR][/I][/B]
[/CENTER]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Nikt dobrowolnie nie odda rynku, wartego kilkaset tysięcy, może nawet milion złotych rocznie. Wręcz przeciwnie, praktyka „nic nie robienia” wskazuje jednoznacznie, że ze strony GIW może to być celowe zaniechanie.[/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=Verdana]Na koniec, KANCELARIA PREZYDENTA RP przekazuje SPOŁECZNĄ PETYCJE dotyczącą niedostatecznej ochrony praw zwierząt, właśnie do GIW.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Trudno o doskonalszą konstrukcję hipokryzji. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]„Folwark zwierzęcy” nie wytrzymuje konkurencji.[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Ta informacja ma chyba dosc istotne znaczenie o ile przejdzie.
Bowiem w całej Uni Europejskiej zakazane jest ciecie ogonów zwierzetom gospodarskim i jest to jasno sprecyzowane. Ciać dopiero mozna jak sie uszkodzi.
[quote]
[COLOR=#0d3d9e]Posłowie chcą z psa zrobić zwierzę gospodarskie[/COLOR]
"Życie Warszawy": Posłowie proponują, by wszystkie psy - bez względu na rasę - uznać za zwierzęta gospodarskie. Będzie to dotyczyć także czworonogów w miastach.
Przepisem zajmie się w tym tygodniu sejmowa komisja ochrony środowiska. Według gazety, z inicjatywą wystąpiła posłanka Elżbieta Łukacijewska z Platformy Obywatelskiej. Parlamentarzystka mówi "Życiu Warszawy", że chodzi jej o rolników, którym wilki zagryzają psy. Posłanka zwraca uwagę, że właścicielom zagryzionych psów nie przysługuje odszkodowanie. Otrzymają je za to właściciele owiec zaatakowanych śmiertelnie przez wilki.

"Życie Warszawy" pisze, ze ustawa zajmuje się szczegółowo wyglądem pomieszczenia, w których psy są przechowywane, a także sposobem ich karmienia, sprawami sanitarnymi, a nawet rozrodem psów. I właśnie za to projekt krytykuje na łamach gazety zastępca głównego lekarza weterynarii, Krzysztof Jażdżewski. Uważa on, że takie przepisy nie powinny mieć zastosowania do psów mieszkających w miastach. Równie krytyczny jest wiceminister rolnictwa Marek Chrapek. Podkreśla on, że umieszczenie psów na liście zwierząt gospodarskich mogłoby oznaczać konieczność pokrywania przez państwo kosztów szczepień - między innymi na nosówkę. Wiceminister Chrapek mówi "Życiu Warszawy", że oznaczałoby to negatywne konsekwencje dla budżetu państwa.
[/quote]

[URL]http://wiadomosci.onet.pl/1551615,11,item.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

to nie przejdzie - to najgłupszy pomysł, jaki słyszałam...

dobrze byłoby, gdyby przeszła [COLOR=#008000][FONT=Arial,Helvetica][B]EUROPEJSKA KONWENCJA OCHRONY ZWIERZAT TOWARZYSZACYCH [URL]http://www.biuro.psianiol.org.pl/prawo/konwencja_pl_kom.htm[/URL][/B][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#008000][FONT=Arial,Helvetica][B][/B][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#008000][FONT=Arial,Helvetica][B][/B][/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='carolinascotties']
dobrze byłoby, gdyby przeszła [COLOR=#008000][FONT=Arial,Helvetica][B]EUROPEJSKA KONWENCJA OCHRONY ZWIERZAT TOWARZYSZACYCH [URL]http://www.biuro.psianiol.org.pl/prawo/konwencja_pl_kom.htm[/URL][/B][/FONT][/COLOR]

[/quote]
Polska [B]nie podpisała[/B] Konwencji ani nie dostosowuje polskiego prawa do potrzeb racjonalnego traktowania zwierząt domowych.
Jak to mozliwe ze 21 panstw podpisalo w tym Azerbejdżan ,Rumunia
a Polska odmowila :(

Tu nie ma watpliwosci :

Artykuł 10 - Operacje chirurgiczne

1. Operacje chirurgiczna mające na celu zmianę wyglądu zwierzęcia w celu innym niż lecznicze powinno być zabronione, a zwłaszcza:
[LIST=1]
[*]przycinanie ogonów,
[*]przycinanie uszu,
[*]pozbawianie głosu
[*]usuwanie pazurów lub kłów[/LIST]Pozdrawiam Iwona.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='carolinascotties']to nie przejdzie - to najgłupszy pomysł, jaki słyszałam...

dobrze byłoby, gdyby przeszła [COLOR=#008000][FONT=Arial,Helvetica][B]EUROPEJSKA KONWENCJA OCHRONY ZWIERZAT TOWARZYSZACYCH [URL]http://www.biuro.psianiol.org.pl/prawo/konwencja_pl_kom.htm[/URL][/B][/FONT][/COLOR]

[/quote]
dobrze byłoby... pod warunkiem poczynienia (zgodnie z art. 21) zastrzeżeń co do art. 10 par. 1a, podobnie jak to uczyniły Belgia, Czechy, Dania, Niemcy, Francja, Luksemburg i Portugalia.

[URL]http://conventions.coe.int/Treaty/Commun/ListeDeclarations.asp?NT=125&CM=8&DF=6/28/2007&CL=ENG&VL=1[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Berek napisała:
[quote]Czesi nie wpuszczają na imprezy sportowe psów kopiowanych.
Norwegowie nie wpuścili na MŚ agility psiaków kopiowanych...

I ludziska rzucili się kupowac psy naturalne. Mówię o chcących startować zawodnikach.
[B][SIZE=3]Nikt kto poważnie myśli o sporcie nie kupi w tej chwili psa ciętego[/SIZE][/B].[/quote]
Jest jeszcze jeden powód. Każdy wie że w tej chwili aby licyć sie w sporcie, trzeba od szczeniaka prowadzic prawidłowo psa. Pies musi mieć pełne zaufanie do przewodnika i własnie w tych najważniejszych okresach życia trzeba psa odpowiednio prowadzić a nie narażać na zbędny stres.
Szczególnie ważny jest czas kiedy zabieramy szczeniaka od hodowcy w wieku 7 tyg.
Mimo iż 11 lat temu wiekszosć briardów miałą kopiowane uszy. Nie zdecydowałam sie na to. Bo nie wyobrażałam sobie jak mogę okaleczać szczeniaka który musi poradzić sobie z zabraniem go z własnego gniazda. I okaleczyć go tylko dlatego ze podobały mi sie psy ze stojącymi uszami.
[B]Fiesta La Luna Minoderia [/B]LA3
Mistrz Polski PT, 3 krotny Drużynowy M PT
Drużynowy MP Flyball
Mistrz Czech i V -ce Mistrz Europy w Tańcu z Psem
Dwukrotny uczestnk M Swiata Agility
[IMG][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img151.imageshack.us/img151/4025/fiestfc0.png[/IMG][/URL][/IMG]

[IMG][URL=http://imageshack.us][IMG]http://img242.imageshack.us/img242/4271/50508524ca1.png[/IMG][/URL][URL="http://imageshack.us"][/URL][/IMG]

[IMG][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img412.imageshack.us/img412/1246/o2zy0.jpg[/IMG][/URL][/IMG]

To tylko część tytułów które zdobyła, jest ich znacznie wiecej. A ja nigdy swojej decyzji aby niekopiować uszu nie żałowałam. Radość ze wspólnej pracy, wspólne starty, treningi i porozumienie które mozna zdobyc między psem a człowiekiem, sprawia ze inaczej patrze na moje psy. Sa one moimi przyjaciółmi i równorzędnymi partnerami w sporcie i zasługują na traktowanie je z szacunkiem, opiekę i nie zadawanie bólu, strachu i stresu bez potrzeby.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Berek napisała:
Czesi nie wpuszczają na imprezy sportowe psów kopiowanych.
[/quote]
Poprawka:
Czesi nie wpuszczają na imprezy sportowe psów [B]o uszach [/B]kopiowanych.

Na zakaz dla psów o kopiowanych ogonach nie ma szans, bo jest to w Czechach zabieg [B]legalny[/B]. (podstawa prawna: [COLOR=black]Zákon České národnê rady č. 246/1992 Sb. na ochranu zvêřat proti týránê, par. 4 ust. 3 p. g i par. 7 ust.3 p. c)[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='TuathaDea']dobrze byłoby... pod warunkiem poczynienia (zgodnie z art. 21) zastrzeżeń co do art. 10 par. 1a, podobnie jak to uczyniły Belgia, Czechy, Dania, Niemcy, Francja, Luksemburg i Portugalia.

[URL]http://conventions.coe.int/Treaty/Commun/ListeDeclarations.asp?NT=125&CM=8&DF=6/28/2007&CL=ENG&VL=1[/URL][/quote]

[CENTER][COLOR=black][FONT=Verdana]Poczynienie takich zastrzeżeń mogłoby być uzasadnione pod warunkiem, [/FONT][/COLOR][/CENTER]

[CENTER][COLOR=black][FONT=Verdana]że Polska podpisałaby tę konwencję tak jak:[/FONT][/COLOR][/CENTER]

[CENTER][COLOR=black][FONT=Verdana]Belgia - [B]1987 [/B]rok,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Czechy - [B]1998[/B] rok,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Dania [B]1987[/B] roku,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Niemcy - [B]1988[/B] rok,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Francja - [B]1996[/B] rok,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Luksemburg - [B]1987[/B] rok,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Portugalia - [B]1987 [/B]rok.[/FONT][/COLOR][/CENTER]

[CENTER][COLOR=black][FONT=Verdana]Świat się nieco zmienił przez 20 lat.[/FONT][/COLOR][/CENTER]

[CENTER][B][FONT=Verdana][SIZE=4][COLOR=red][I]TuathaDea, mamy rok 2007![/I][/COLOR][/SIZE][/FONT][/B][/CENTER]

[COLOR=black][FONT=Verdana]/O niezgodności takiego zastrzeżenia z naszą UOZ już nie wspomnę/[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Poprawka:
Czesi nie wpuszczają na imprezy sportowe psów [B]o uszach [/B]kopiowanych.[/QUOTE]
To abysmy już byli bardzo scisli. To Czesi nie dopuszczaja do zadnych imprez kynologicznych psów o kopiowanych uszach, bez wzgledu w którym roku pies sie urodził. Mógł sie urodzic przed ustawa a i tak nie wpuszcza, tak samo jak nie uznaja zaswiadczeń lekarskich o kopiowaniu w celu zdrowotnym. W Czechach narazie nie ma zaplanowanych MSwiata Agility ale są w Norwegii, Helsinkach. Każdy kto powaznie myśli o sporcie dazy do wystepu na M Swiata a ze wyjazdów jest coraz wiecej i to w róznych sportach IPO, obedience, Agility dlatego nie kupi juz psa ani z cietym uchem, ani tym bardziej z kopiowanym ogonem. I to od razu uswiadamiaja kluby sportowe swoich nowych kursantów, klubowiczów.
M Swiata Agility w tym roku sa w Norwegii tam nie wpuszczaja także z kopiowanymi ogonami. Efekt taki ze dwa świetne młode psy z Polski niestety nie mają szans ani w tym roku ani w 2008 gdzie MSwiata beda w Helsinkach. Sa to najszybsze psy w Polsce w swojej kategorii jednak to własnie kopiowany ogon wykluczył ich z walki o miejsce w reprezentacji Polski w tym i w kolejnym roku. Czy jeszcze w kolejnym ? To sie okaze gdzie i jakie przepisy bedzie miec ten kolejny kraj. Ale 2-3 lata bez perspektyw majac jednego z najlepszych psów w Polsce i tyle za soba godzin treningu :shake:
Czyli dalej najtrafniejszym wnioskiem jest
[QUOTE][B][SIZE=3]Nikt kto poważnie myśli o sporcie nie kupi w tej chwili psa ciętego[/SIZE][/B]. [/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

Co do Norwegii, to niektóre rasy psów, chociaż niecięte, też nie mogą uczestniczyć w wystawach czy zawodach. Myślisz, że potencjalni właściciele psów z innych krajów biorą to pod uwagę przy wyborze rasy?

Jeśli chodzi o Finlandię, to zakaz owszem jest, ale ze względu na wystawę europejską w 2005 roku zostały z niego wyłączone imprezy rangi europejskiej i światowej (choć tu nie znam szczegółów). W wystawie europejskiej w Helsinkach z powodzeniem brały udział psy z kurtyzowanymi ogonami.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Co do Norwegii, to niektóre rasy psów, chociaż niecięte, też nie mogą uczestniczyć w wystawach czy zawodach. Myślisz, że potencjalni właściciele psów z innych krajów biorą to pod uwagę przy wyborze rasy?[/QUOTE]
A co to ma do rzeczy? Trening psa to wieloletnia systematyczna praca i wiele godzin spedzonych na treningu. Dla nikogo kto zajmuje się sportem nie ma sensu włkładanie takiego olbrzymiego wysiłku po to aby nie móc startować w najważniejszych zawodach. Ktoś kto zajmuje sie sportem nie trzyma kilku psów aby jakis mógł wystartowac. Ta ciezka praca ogranicza ilosć psów które przewodnik jest w stanie wytrenować na dobry poziom. Zreszta sportowcy bardziej cenia sobie tepmerament psa niż czyjes gusty. I dlatego obecnie jest nagłasniane aby nie kupować psów kopiowanych do sportu i kazdy bez dysukusji to przyjmuje i nawet sekundy się nie zawaha co wybrac.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Czarne Gwiazdy']Nie życzę nikomu, aby pies z którym pracował ileś lat, aby go super wyszkolić, coś się stało np. z ogonem i organizatorzy mieli gdzieś zaświadczenie od lekarza.[/quote]
Obawiam się,że honorowane byłoby zaświadczenie o amputacji ogona u ras nie ciętych-np ON albo maliniak.
Z tymi "ciętymi" rasami to sami wiemy,na czym polega idea zaświadczeń :cool1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Radość ze wspólnej pracy, wspólne starty, treningi i porozumienie które mozna zdobyc między psem a człowiekiem, sprawia ze inaczej patrze na moje psy. Sa one moimi przyjaciółmi i równorzędnymi partnerami w sporcie i zasługują na traktowanie je z szacunkiem, opiekę i nie zadawanie bólu, strachu i stresu bez potrzeby.[/quote]
Pięknie napisane :loveu:
Podpisuję się pod tym wszystkimi naszymi łapami i rękoma :loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Czarne Gwiazdy']Nie życzę nikomu, aby pies z którym pracował ileś lat, aby go super wyszkolić, coś się stało np. z ogonem i organizatorzy mieli gdzieś zaświadczenie od lekarza.

Z całego serca![/quote]

Niestety, aby uniknąć lewych zaswiadczeń takie przyjeto zasady. A narazie jeszcze sie nie spotkałam aby pes złamał ogon w sporcie. inne kontuzje zdarzaly się, chciazby na MŚwiata IPO Belgów. Ale dotyczyły zeber, łapy. Ogon jakoś nie jest kontuzjowy w tych sportach.
Zresztą wypadki się zdarzaja, a poniewaz pies dla sportowca jest przyjacielem i partnerem, dlatego w tej sytuacji nie bedzie miało to dla niego znaczenia. Zostanie jako przyjaciel, bo dla niego nie ma znaczenia że mógłby dostawac gorsze oceny, czy miot trzeba kopiowac bo lepiej się na tym zarobi. Prawdziwy sportowiec szanuje psa, takze wtedy kiedy nie moze z nim startowac czy to z powodu kontuzji, czy to wieku. I włąsnie ten szacunek nie pozwala mu okaleczać psa w wieku szczeniecym

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Niestety, aby uniknąć lewych zaswiadczeń takie przyjeto zasady.[/quote]

To się nazywa wylać dziecko z kąpielą:roll:sama zobacz
[url]http://www.dobermannvereniging.nl/modules/pedigree/pedigree.php?pedid=134531[/url]
skąd ja mam wiedzieć, jakie ogony może dawać moja suka? Może właśnie jakieś "charcie", podatne na uszkodzenia? Tym bardziej powinno się w takich przypadkach respektować zaświadczenia... nie wierzę, że człowiek przy zdrowych zmysłach bez powodu amputowałby dorosłemu psu ogon:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote]skąd ja mam wiedzieć, jakie ogony może dawać moja suka? Może właśnie jakieś "charcie", podatne na uszkodzenia?[/quote]

Ara nie bardzo rozumiem czy mam Ci na podstawie tego rodowodu wybrać psa i powiedziec czy sie ogon nie złamie?
Dobermany to rasa, która była cięta ze względu na mniejsze czy tam całkowite zwolnienie z podatków a nie dlatego że im się coś łamało. No jeszcze gdzieś natrafiłam że dlatego aby bandyta nie złapał psa za ogon. Chociaż nie wiem jak to sie miało do uszu, czy też coby zbir nie złapał za uszy. Zapewniam Cię że jeden i drugi powód nie wpływał na łamliwość ogona i się gentycznie nie przynosił. Wiec zostaje inny bardziej prawdoopdobny powód Twojego zmartwienia o którym nie piszesz. Nie wiesz jak będzie wyglądac ten długi ogon i jak będzie oceniany na wystawach. Ale patrzac na ten rodowód gdzie wszystkie dobermany maja ciete ogony i kopiowane uszy oprócz jednego z kłapciatymi uszami. Ten własciciel pewnie też musiał sobie zadawac to pytanie, a jednak zostawił psu naturalne uszy. I jakos nic mu nie ubyło i nie stracił ani z urody, ani z hodowli.
Wiec może ktos pierwszy spróbuje zostawić sobie psa z ogonem po to aby się przekonać jaki jest i zaczac myślec o poprawie genetycznie a nie skalpelem. Taki kreatywny wysiłek umysłowy bedzie tylko z korzyscia dla hodowcy.;)

Ale możesz zobaczyc tu bo oni nie maja takiego zmartwienia.
[URL]http://www.dobermann.nl/[/URL]

[URL]http://www.dansk-dobermann-klub.dk/[/URL]

[URL="http://foto.dobermann.ch/html/Einweihung%2031.3.2007.html"]http://foto.dobermann.ch/html/Einweihung%2031.3.2007.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...