Jump to content
Dogomania

Czechy zakaz wystawiania z ciętym uchem


ASTANIA

Recommended Posts

Dzisiaj dostałam takiego maila od znajomych z Czech

Zdravíme !!

máme velmi špatnou zprávu. Nepřihlašujte se na žádnou výstavu v Čechách !

od 1.3.2004 je absolutní zákaz vystavovat psy s kupírovanýma ušima. Nepustí Vás na výstavu a rozhodčí Vás nesmí ani posoudit. To je konec kupírovaných AST v Čechách.

Mirek a Jana Freslovi

Myślę, ze ten zakaz dotyczy wszystkie rasy a nie tylko AST. Jeśli Wasze psy mają kopiowane uszy to lepiej sprawdźcie czy możecie pojechać do Czech, ciekawe czy ten przepis dotyczy także ogonów.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 332
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Znalazłam następującą informację na stronach Czeskiego Klubu Hodowców Sznaucerów: http://martina2.the.cz/view.php?cisloclanku=2004022301

Mój czeski jest kiepściuchny ;-) więc jeśli mącę, to poprawcie. Od 1 marca wchodzi nowe prawo o ochronie zwierząt przed tyranią (znęcaniem się?). W związku z tym wykluczają z udziału w wystawach, ale również we wszelkich imprezach kynologicznych (no właśnie - czy ktoś może potwierdzić/zaprzeczyć, że dotyczy to również imprez sportowych: agility, uciągi, IPO itp?) psy z kopiowanymi uszami. Nie ma żadnych terminów przejściowych - od 1 marca psy z kopiowanymi uszami nie mają prawa pojawiać się na żadnych imprezach.

A jeśli chodzi o ogony, to nic nie piszą. Na razie tępią tylko cięte uszy...

Pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Jak by wszystkie ps miały dobre domy gdzie sa opiekunowie, którzy umieją sie nimi zajmować, jak psy w schroniskach bedą miały dobre warunki i szanse na adopcje, jak ludzie którzy krzywdzą psy bedą surowo karani, i tak dalej to wtedy bym pomyślał o zakazie kopiowania uszków i ogonów.

A tak to jest takie budowanie piramidy szczęścia dla psów od czubka, a wiadomo, że to za dobrze nie jest. My ludzie stworzyliśmy psy takie i takie jednym trzeba nosić na schodach inne nie moga skakać w młodości, a innym trzeba coś przyciąć.

Link to comment
Share on other sites

Marku napisałeś chyba wszystko co chciałam sama napisać.

Czesi są jednak porąbani i to ostro. Dostałam odpowiedź od znajomego na moje pytania

Zakaz dotyczy wszystkich ras. Nie možno wystawiać psy w klasie weteran i champion z ciętym uchem. Ogonu se to netýká.

Fresl

No i co uszu nie wolno ciąć a ogony tak. Gdzie tu jest sens i logika. Chlastanie ogonów na żywca małym szczeniakom to jest dopiero humanitarne, co by nie mówić uszy tnie się jednak pod narkozą i jak szczeniak się obudzi to nie jęczy z bólu.

Link to comment
Share on other sites

A tak to jest takie budowanie piramidy szczęścia dla psów od czubka, a wiadomo, że to za dobrze nie jest. My ludzie stworzyliśmy psy takie i takie jednym trzeba nosić na schodach inne nie moga skakać w młodości, a innym trzeba coś przyciąć.

Marku, mimo wszystko uważam, że to jednak natura stworzyła psy, a my je tylko ulepszaliśmy.Lub nie. I po coś ta natura stworzyła długie uszy i długie ogony. Ale nie o to tu chodzi.

Jestem pod wrażaniem głupoty Czechów. Uszu ciąć nie wolno, ogony wolno... Hmmm. To coś takiego, jak czeski film, tak?

Link to comment
Share on other sites

Tak czy inaczej zgadzam się z Markiem (ujął to dosłownie) Anią i innymi.

Ja osobiście będę cięła uszy swojemu amstafowi, najwyżej nie wystawie psa w Czechach...trudno.

A z ogonami to parodia, mając kiedyś miot rottów, powiedziałam że ogona nigdy nie zetnę, bo to jest dopiero barbarzyństwo. Także uważam że cięcie uszu jest bardziej humanitarne niz ogona. Poza tym pies naprawde czuje sie jakby nie miał czym zamerdać i to jest wieksza krzywda.

Ale zawsze beda za i przeciw, także nic tu nie zmieni fakt zakazu !

Link to comment
Share on other sites

Aga- chodzi mnie o to, że ani szakal, ani wilk, ani kojot ani żaden psowaty nie ma długich uszu. Tylko stojące, spiczaste.

Długie ucho, takie, które się nadaje do cięcia, lub nie nadaje- jak u spaniela- powstało w wyniku hodowli.

I to jest koronny argument zwolenników cięcia uszu.

Jak wiesz, ja za cięciem nie jestem, ale co prawda- to fakt- w naturze nie ma obwisłych uszu.

Gosia

Link to comment
Share on other sites

Gosia - :ylsuper:

wiesz, że ja jestem ugodowa dziewczynka.

Tylko że mnie jest już szkoda tych uszu - jasne, każdy woli co innego. Ale wczoraj widziałam dwa dorosłe boksery z ciętymi uszami. Nie chcę nikogo urazić, ale wyglądały brzydko - w moich oczach oczywiście.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...