Jump to content
Dogomania

Mam Akite


grzes_d

Recommended Posts

Akitki zaglądają wszędzie, wszystko chcą zobaczyć i wywęszyć ;-)

Melduję się z całym moim stadem ;-) nie wiem dokłądnie ile Likunia ma w brzusiu, więc nie powiem z iloma, żeby nie zapeszać, bo przy trzech wet przestał liczyć i powiedział a nie będziemy jej więcej stresować ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

[quote name='Kajra']:roll: Mam Akite amerykańską wystawową ,ale brak mi doświadczenia w sprawach z tym związanych .,proszę o radę jak mam to załatwiać?:oops:[/quote]

Witaj na dogo. :lol:

Najpierw musisz pójść z metryką do najbliższego oddziału ZK w celu zapisania się do niego i wyrobienia rodowodu.
Jak już będziesz członkiem ZK to wtedy możesz zacząć zgłaszać się na wystawy.

Wszystkie szczegółówe informacje znajdziesz na stronie [URL="http://www.zkwp.pl/zg/"]Zwi�zek Kynologiczny w Polsce[/URL]

Tu masz:
Zasady zgłaszania psów na wystawy [URL="http://www.zkwp.pl/zg/index.php?n=wys_zas"]Zwi�zek Kynologiczny w Polsce[/URL]
Klasy wystawowe [URL="http://www.zkwp.pl/zg/index.php?n=wys_kla"]Zwi�zek Kynologiczny w Polsce[/URL]
Regulamin wystaw psów [URL]http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regulamin_wystaw_psow_rasowych_ZKwP.pdf[/URL]
Druk zgłoszenia psa na wstawę [URL]http://www.zkwp.pl/zg/wystawy/zgloszenie.pdf[/URL]
Listę wystaw organizowanych w Polsce w 2009 r. [URL="http://www.zkwp.pl/zg/index.php?n=wys_lis2009"]Zwi�zek Kynologiczny w Polsce[/URL]

Jeśli coś będzie niejasne pytaj.

A czy zdradzisz nam z jakiej hodowli masz amerykańca?

Pzdr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam.
Jestem tu nowa , witam Wszystkich serdecznie i mam nadzieję na owocną i miła wymianę doświadczeń odnośnie naszych kitek. Sama jestem posiadaczką 4mc Akity Amerykańskiej, do tego mam kota, 2 świnki morskie i 6 akwariów hodowlanych z rybami i krewetkami więc małe zoo a pilnuje tego wszystkiego mój 15 miesięczny synek :D
Powiedzcie mi proszę, ile powinien ważyć szczeniak 4 mc AA ? Wydaje mi się ze moja jest nieco ciężkawa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bagira']Witam.
Jestem tu nowa , witam Wszystkich serdecznie i mam nadzieję na owocną i miła wymianę doświadczeń odnośnie naszych kitek. Sama jestem posiadaczką 4mc Akity Amerykańskiej, do tego mam kota, 2 świnki morskie i 6 akwariów hodowlanych z rybami i krewetkami więc małe zoo a pilnuje tego wszystkiego mój 15 miesięczny synek :D
Powiedzcie mi proszę, ile powinien ważyć szczeniak 4 mc AA ? Wydaje mi się ze moja jest nieco ciężkawa.[/QUOTE]

Witamy na dogo.

Waga 4 m-cznej akity am. to mniej więcej 16-20 kg, to zależy od płci (suczki na ogół są lżejsze) i od cech osobniczych. Niektóre ważą mniej inne więcej.
A ile waży Twoja akitka i przy jakim wzroście - bo to też ma znaczenie? Jak się odnosi do reszty zwierzaków w domu?
Pzdr

Link to comment
Share on other sites

Witam.
Ma jakieś 55cm, ciężko ja dokładnie zmierzyć bo się wierci a waga 25 kilo więc chyba nieco za dużo. Jest z małego miotu, więc wszystkie 4 szczeniaczki były dość duże ale mnie niepokoi to ze Nikita szybko się męczy. Poza tym jak wstaje czy pielęgnuje to zazwyczaj idzie jej to jakby z trudem.
Karmie ją dobrej jakości suchą karmą dla szczeniąt ras dużych. Poza tym czasami dostaje kości do pogryzienia i to tyle. Spacerujemy zazwyczaj kilka razy dziennie po godzinie, jest na 10m smyczy więc może się wybiegac i wytaplać we wszystkich napotkanych kałużach. W ciągu dnia ma do dyspozycji ogród.
Kontakt z pozostałymi zwierzakami ma dobry, kotem się bardzo interesuje ale kocica nie pozwala żeby się pies za blisko zbliżał więc jest niezły ubaw jak się na nich popatrzy :D Świnkami się nie interesuje, widocznie są mało interesujące :D Z dzieckiem rywalizuje o miejce w hierarchii ale na szczęście w sposób raczej delikatny. Ogólnie jest psem cichym i dość spokojnym.
Pozdrawiam serdecznie.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie dzisiaj byłam i kolejny raz stwierdził ze wszystko jest dobrze. Myślę ze ona sapie przez ta nadwagę dlatego jest teraz na diecie, lepiej żeby ważyła mniej niż więcej żeby stawy nie uszkodzić.
Zastanawiam się nad podaniem produktów caniviton lub arthroflex na wszelki wypadek, chociaż lekarz stwierdził ze zbilansowana dieta i stabilna waga wystarczą ale jak juz ma nieco za dużo to warto dmuchać na zimne.
Czy jeden z tych specyfików wystarczy cze lepiej dodawać tez vitaminę D ?
Przez całe swoje zycie miałam psy ale przerwa po między ostatnim a teraz jest spora jesli chodzi o postęp w pielęgnacji i żywieniu więc ucze się wszystkiego od nowa, dlatego każda rada i pomoc sa dla mnie bardzo ważne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bagira']Właśnie dzisiaj byłam i kolejny raz stwierdził ze wszystko jest dobrze. Myślę ze ona sapie przez ta nadwagę dlatego jest teraz na diecie, lepiej żeby ważyła mniej niż więcej żeby stawy nie uszkodzić.
Zastanawiam się nad podaniem produktów caniviton lub arthroflex na wszelki wypadek, chociaż lekarz stwierdził ze zbilansowana dieta i stabilna waga wystarczą ale jak juz ma nieco za dużo to warto dmuchać na zimne.
Czy jeden z tych specyfików wystarczy cze lepiej dodawać tez vitaminę D ?
Przez całe swoje zycie miałam psy ale przerwa po między ostatnim a teraz jest spora jesli chodzi o postęp w pielęgnacji i żywieniu więc ucze się wszystkiego od nowa, dlatego każda rada i pomoc sa dla mnie bardzo ważne.[/QUOTE]

No to super, że jest OK i wystarczy tylko dieta.
Myślę, że podanie arthroflexu czy canivitonu nie zaszkodzi - u nas weterynarze nie widzą przeciwskazań nawet przy zbilansowanej diecie. Prawdę mówiąc to "zbilansowana dieta" to tak tylko z nazwy jest - bo zawartość składników pomiędzy opakowaniami karmy może od siebie odbiegać (zwłaszcza jeśli chodzi o mikroelementy).
Na pewno nie należy łączyć ze sobą kilku preparatów witaminowo-mineralnych w pełnych dawkach. Jeden z nich wystarczy, a jak nie masz pewności czy z dietą nie będzie kolidować to zmniejsz ciut dawkowanie od zalecanego.
Znam kilku hodowców, którzy stosują arthroflex (i podobne mu preparaty) u szczeniąt dla wzmocnienia stawów - przy różnych rodzajach żywienia i skutków ubocznych nie zauważyli.
Pzdr

Link to comment
Share on other sites

Rośnie dziewczyna za szybko to na wszelki wypadek będzie dostawać Cortaflex bo tutaj go chwalą. Chciałam też zmienić karmie na RC bo zawiera dodatki na stawy i kości ale tak sobie czytam i widzę ze jednak zdecydowana większość radzi pozostać przy Burns bo jest w 100% naturalny bez różnych konserwantów i i nie jest testowany na zwierzętach. Jak młoda skończy 8mc to zrobimy prześwietlenie stawów. Właśnie apropo badań, sa jakieś testy na oczy, kiedy sie je powinno wykonać ?

Link to comment
Share on other sites

Też chciałabym się przywidać i zameldować z moją Akitą. Witam wszystkich serdecznie. Mam 5-cio miesięczną suczkę, amerykankę:)
Odnosząc się do postu Bagiry na temat wymiarów, moja chyba też jest spora? Wzrost 57 cm, waga 25 kg. Nie zauwazyłam, aby to jej w czymkolwiek przeszkadzało.

Jestem aktualnie na etapie zdobywania wiedzy o rasie (wszystko co było w necie chyba już przeczytałam ale jeszcze mi mało). Martwi mnie przyszła spodziewana (?!?) agresja do innych psów:( Młoda na razie uwielbia się bawić z psami, nie miała żadnej utarczki, nie warknęła nawet na obszczekującego go psiaka czy jamnika, skaczącego jej do gardła. Staram się aby codziennie mogła się swobodnie pobawić z jakimś psem (czyli puszczona luzem). Kilka razy w tygodniu bawi się w większym gronie - czasem jest nawet po kilkanaście psów różnej wielkości.

Mam pytanie do Bagiry: jak wygląda posłuszenstwo Twojej suczki? Spuszczasz ją ze smyczy? Przychodzi za każdym razem?
Moja przychodzi o ile nie ma interesującego psa (czyli w zasadzie każdego), kaczek (tuż obok jest rzeczka) lub nie chce jej się załatwić (i odbiega ode mnie w celu znalezienia miejsca). Planuję rozpocząć trening z linką.

Acha, i też mamy dziecko, z tym że starsze: 7 lat. Syn wychodzi z nią na smyczy (przy mojej asyście) i mniej więcej daje sobie radę. Na spacerach bawią się razem i pies przychodzi zawołany przez niego (no chyba, że wywęszy cos ciekawszego). Bawią się też w chowanego (suczka uwielbia go szukać i robi to wytrwale dopóki nie znajdzie). Generalnie widać więź między nimi a w domu często razem rozrabiają.

Pozdrawiam:)

Link to comment
Share on other sites

[B]Keiki[/B], śliczna kitka ! Ciekawa jestem ile moja podrośnie w ciągu tych kilku tygodni, jak się jej przyglądam to chyba już coś urosła.
Moja, reaguje na inne psy niepewnością bo jak tylko zauważy to zaraz sierść na grzbiecie rośnie ale to tyle, obwąchują się i idziemy dalej. Nie spuszczam jej ze smyczy na razie, jest u nas jeszcze krótko a teren mamy obfity w różnego rodzaju zwierzynę więc wolę na razie nie sprawdzać ile czasu jej zajmie zanim wróci szczególnie ze zawsze jestem z dzieckiem. Mam 10 metrową smycz którą puszczam luzem tak ze sobie szaleje ile chce i wraca bez problemu.
Jak u Was wygląda sprawa z podjadaniem bo moja ma złodziejskie nawyki. Domownikom muszę przypominać żeby nic nie zostawiali na stołach bo na pewno pies to zwinie. W mojej obecności tego nie zrobi ale jak tylko mnie nie ma to szaleje.
Powiedz jeszcze Keiki taka rzecz, nie zauważyłaś czasem że pies zaciąga którąś łape bo ja tego nie widze ale nieraz słyszę ze szarpnie po asfalcie łapa i nie wiem czy po prostu kitki tak maja czy powinna zacząć się poważnie martwic o stawy. Dostaje tabletki profilaktycznie, ma świetne geny ale wypadki się zdarzają nawet w najlepszych hodowlach niestety.
Czym karmicie swoja młodą ?

Link to comment
Share on other sites

Hej Bagira:)
My naszą Keiko ważymy i mierzymy co tydzień i jest widoczna zmiana.
Zawsze spacerujesz tam, gdzie zwierzyna może się pojawić? A zdarza się jej tak porządnie pobawić z innymi psiakami? Pytam, bo w przypadku akit wczesna socjalizacja jest bardzo ważna i ja dlatego codziennie jej zapewniam towarzystwo, ale nie tylko na zasadzie obwąchania się, lecz przede wszystkim swobodnej zabawy bez smyczy. Wraca potem do domu mokra, brudna, obśliniona i przeszczęśliwa. Aczkolwiek mam świadomość, że z czasem dojrzewania może jej się zmienić i przestanie lubić towarzystwo psów (tfu tfu mam nadzieję, że jednak będzie inaczej)

Co do podjadania, to teraz już tego nie robi, ale powiedzmy, że może się jej przydarzyć. Tak jak nie gryzła butów a od dzisiaj zaczęła i niestety padło na moje wyjściowe czółenka.

Co do łap, nie zauważyłam, ale zwróć uwagę, że szpice mają taki szczudłowaty chód, więc moze o To Ci chodzi? Dla pewności poszłabym do veta. Co podajesz na stawy? Ja w sumie nic i muszę popytać vet. przy następnej wizycie.

Karmimy Royal Canin dla psów ras dużych, ale myślę o zmianie karmy na równie dobrą a tańszą. Może ktoś poradzi? Do tego gotujemy mięsko z warzywami i wypełniaczami. I od czasu do czasu serek i żółtko. Dostaje też Canvit razem z gotowanym żarełkiem. Czasem surowe mięso, lubi jabłko, więc też jej dajemy.

Link to comment
Share on other sites

Hej Keiko :)
Dzisiaj moja młoda pierwszy raz wybiegała się bez smyczy bo przyjechał kolega z psem i postanowiłam ja spuścić, bardzo ladnie wraca na komendę a tak sie bałam :D Niestety, na kontakt z innymi psami nie ma co liczyć bo w mojej okolicy psy albo "wiszą" na smyczy albo jak tylko właściciel widzi drugiego psa to zaraz swojego łapie tak ze lipa dlatego dałam dzisiaj ogłoszenia że szukam ludzi na wspólny spacer, zobaczymy co z tego wyniknie.
Moja na szczęście nic nie gryzie ale wiem że moze się to zmienić. Czasami przytaszczty buty ale tylko sznurówkami się bawi.
Na stawy podaję jej cortaflex, w UK bardzo go chwala natomiast słynny w Polsce arthroflex ma nie najlepsze opinie chociaż myślałam żeby własnie go kupić. Po nowym roku idziemy na prześwietlenie stawów to sie dowiemy co i jak. Na razie trzeba będzie na ta przyjemność odłożyć sporo pieniędzy bo to strasznie droga impreza tutaj ale warto. Szczęśliwie ubezpieczenie pokrywa leczenie w razie czego.
Co do karmy to tez chciałam Burnsa zmienic na RC ale odradzano mi to ze względu na skład RC więc na razie zostane przy Burns;ie a jak się skończy to przejdę na karmę James Wellbeloved Junior dla raz dużych bo ma dodatki wzmacniające stawy. Poza tym zamówię kurze łapki :) Swoją drogą moja tez jest amatorka jabłek :D

Link to comment
Share on other sites

Wpadłam napisać ze dzisiaj jak byłam z mała na spacerze to zapolowała na sarny i co mnie bardzo uradowało, jak tylko ja zawołałam to przybiegła zostawiając niedoszłą zdobycz a mówi się ze jak akita zapoluje to niech wali i pali ale nie przyjdzie na wołanie. Niezmiernie mnie to cieszy szczególnie ze dzisiaj minął dokładnie miesiąc od kiedy jest z nami więc dość krótko, jestem z niej duma :d

Link to comment
Share on other sites

Wpadłam napisać ze dzisiaj jak byłam z mała na spacerze to zapolowała na sarny i co mnie bardzo uradowało, jak tylko ja zawołałam to przybiegła zostawiając niedoszłą zdobycz a mówi się ze jak akita zapoluje to niech wali i pali ale nie przyjdzie na wołanie. Niezmiernie mnie to cieszy szczególnie ze dzisiaj minął dokładnie miesiąc od kiedy jest z nami więc dość krótko, jestem z niej duma :D

Link to comment
Share on other sites

W fajnym miejscu mieszkasz:) U mnie zwierzęta tylko domowe, nie licząc kaczek ale do kaczek nie chodzimy luzem.
Gratuluję posłuszeństwa kitki. Ja z mojej bywam dumna ale nie pozwala mi zapomnieć, że ma charakterek i myśli po swojemu. W każdym razie nie panikuję już tak jak odbiega ode mnie, jestem w stanie przewidzieć kiedy może zwiać i w sumie chyba mogę bardziej na nią liczyć ale do ideału to jej jeszcze daleko.
Bagira, a na jak długo zostaje Twoja suczka sama? Przed nami duży test - zaczynam pracę i pewnie 8-10 godzin będzie musiała być sama. Oczywiście nie codziennie, bo czasem mąż do niej zajrzy lub dziecko wcześniej ze szkoły wróci, no ale będzie się zdarzać.

Ps. Czy bywają na tym podforum inni właściciele amerykańców? Pusto jakoś:(

Link to comment
Share on other sites

My jutro jedziemy na grzyby a tak jest spore jezioro i mnóstwo kaczek i łabędzi, zobaczymy co to będzie bo Nikita ogólnie uwielbia szaleć w błocie czy stawach a tu jeszcze ruchomy pierzasty cel będzie, już się boję ;)
U nas młoda sama nie zostaje na dłużej niż kilka godzin, maksymalnie 3 i to bardzo rzadko bo oboje pracujemy w domu. Zawsze jak wychodzimy daję jej kośc i się nią zajmuje az do naszego powrotu. Zastanawiam się co to będzie jak pojadę rodzić bo pierwszy raz zostanie na tak długo sama bo mąz będzie ze mną a syn pewnie u kogoś ze znajomych, na razie nie ma chętnych do opiekę nad nim :(
Tez się zastanawiam gdzie są pozostali akiciarze.

Link to comment
Share on other sites

Bywają, ale są jak dorosłe akity.:evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol:
Wszyscy siedzą i czytają jak rozkoszne i miłe są papusie:loveu::loveu::loveu:
I siedzą cicho bo jak tylko ktoraś się odezwie to oznacza że szuka zaczepki, więc będą musieli się dla zasady pogryźć.:mad::angryy::evil_lol::diabloti::mad:
Jedyna stara akita z którą rozmawiałaś, to ta o spokojnym usposobieniu - długowłosa.
Tyle że niestety podniosłaś temat badań...:scared:
A ta akita wie o tym że jeśli tylko zacznie rozmawiać na temat badań, to zaraz jakaś inna akita ją ukąsi, bo jest to temat bardzo niewygodny dla niektórych.:shithappens:
No taką rasę wybrałyście, a ludzie do swoich psów sie upodabniają !!!!! :painting:

Link to comment
Share on other sites

Muszka a konkrety możemy poznać ?
Nie wiem, nie oczekuje tutaj wzajemnej adoracji więc jak ktoś się z czymś nie zgadza to może mówić, kazdy z nas jest na tyle dorosły zeby z opinią innych się zgodzić lub nie i ma do tego prawo. Zanim kupiłam mojego spa to rozmawiałam z wieloma hodowcami i nieraz trafiałam na osoby które po 10 latach hodowli kończyli przygodę z ta rasą bo po prostu wzbudzała w nich juz tylko niechęć. Kłopoty z przywołaniem psa, nie możność spuszczenia go ze smyczy agresja i co tam jeszcze ale to tez zależy od właściciela bo geny genami ale nie ma psa którego nie da sie dobrze ułożyć ale jak ktoś z góry ustali ze akita nie na daje się do szkolenia to trudno, nie spodziewajmy się cudów po takiej niezależnej rasie.
Po prostu, każdy pies jest inny więc nie ma co wrzucać je do jednego wora bo to dość płytkie podejście.
ile ludzi tyle opinii, jeden będzie krzyczeć ze można karmić tylko BARFS inny że suchą, jeszcze ktos powie akita musi byc tylko na smyczy albo że badanie stawów jest nie warte tego żeby narażać spa na narkozę.
Mądry i dojrzały człowiek powinien umieć dzielić się swoją wiedzą a nie ja narzucać innych i tyle.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Muszka']co będę tlumaczyć :lol:
zobacz jak wzrasta liczba oglądnieć :diabloti::diabloti::diabloti::diabloti::diabloti:[/QUOTE]
Ok ale szczerze mówiąc mnie akurat to nie bardzo obchodzi. Jestem tu gdyż ciężko ogólnie trafić na fora poświęcone AA a chciałabym pogadać na temat rasy która mnie fascynuje, po to zresztą, jak sadze jest to miejsce. Jak ktoś szuka zatrzepek to niech sobie znajdzie zajęcie bo widać ma za dużo wolnego czasu.
A wracając do tego o czym w tym miejscu powinniśmy rozmawiać a mianowicie o naszych kitkach.
Byliśmy wczoraj na grzybach a właściwie na spacerze bo grzybów nie było to mała zaskoczyła mnie po raz kolejny. Nie interesowały ją kaczki i łabędzie a nawet za krukami nie chętnie latała, cały czas byla obok nas bo nowe miejsce nadmiar ludzi. Na początku podchodziła do każdego i sie witała a potem już przestała. Miałam smakołyki dla niej tak ze jak zaczynała skakać to ją odwoływałam i potem juz był spokój. Tak ze kilka godzin fajnego spacerku wczoraj mieliśmy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Keiko']A co trzeba zrobić, żeby wzrosła liczba postów?[/QUOTE]

hmm... np wywołać awanturę, co prawdopodobnie niniejszym uczynię :evil_lol:

Tak więc do rzeczy

Pozwolę sobie zabrać głos w kwestii badań, bo jak widzę nikt się nie kwapi odpowiedzieć

W kwestii formalnej - posiadam AA z udokumentowanym wynikiem wszystkich wymienionych niżej badań

choroby układu kostnego:
- HD ([I]hip dysplasia[/I])– dysplazja stawów biodrowych
- ED ([I]elbow dysplasia[/I]) – dysplazja stawów łokciowych
- PL ([I]patella luxation[/I]) – wypadanie rzepki kolanowej

choroby oczu:
- PRA ([I]progressive retinal atrophy[/I]) – postępujący zanik siatkówki
- RD ([I]retinal dysplasia[/I]) – dysplazja siatkówki
- HC ([I]hereditary cataract[/I]) – dziedziczna zaćma
- CD ([I]corneal dystrophy[/I]) – dystrofia rogówki
- PPM ([I]persistent pupiliary membrane[/I]) – przetrwała błona szczenięca
- Entropion – podwinięcie powieki
- Ectropion – wywinięcie powieki
- Lens luxation – pierwotne skręcenie / zwichnięcie soczewki
- Microphthalmia - małoocze

Inne:
- Badanie kardiologiczne
- Badanie hormonów tarczycy
- SA ([I]sebaceous adenitis[/I])

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...