Jump to content
Dogomania

DINA cudowna ONka biega już za tęczowym mostem


kkanarekk

Recommended Posts

  • Replies 249
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Niestety ma fatalne wieści....
Po pierwsze DIna ma bardzo chorą trzustkę tzn na badaniu krwi wyszło, że AMYLASA wynosi 2010 a powinna max. 1289!!!!! Oznacza to, że sunia jest przewlekle chora i jak weterynarz powiedział organizm sam siebie trawi... Ona jest chuda bo nie jadła jest zagłodzona a do tego jej organizm sam się wyniszcza co wszystko spotęgowało. Wskazania i leczenie: do końca życia na karmie Royal Intestinal ok 300zł za worek a 1 puszka 11zł. Dziś muszę kupić do tego całe życie ma dostawać dwa razy dziennie pół kapsułki enzymów trawiennych już kupiłam nazywają się Kreon 25000 i kosztują 41.50zł Ponadto jak weterynarz zobaczył jej morfologię to usiadł z wrażenia :( tak tragiczna. Przepiszę ją teraz a później zeskanuję (w nawiasie jest przedział normy a przed nawiasem ile ona ma jednostek w krwi):
WBC- 80. <a przedział 6.0-17.0> [B]RBC[/B] 0.25!!!! <5.4-7.8> HCT 0.8 <37-54>, HGB 11.1 <13-19>, PLT 18<160-430>, MCV 32 <64-74>, MCH 446.5 <22-27>, MCHC 1415.9 <34-36> , RDW 11.7 <14-17> , MPV 3.4 <6.7-11.1> Nerki i wątroba ok

Jest tragicznie krótko mówiąc. Dziś Dina opróćz badań miała sprawdzony ogólny stan zdrowia tzn sierść, uszy itp wszystko ok.DOstała witaminy z gr. B 12 na produkcje RBC których nie ma. Do tego wlew wzmacniający który działa jak przetrawiony pokarm, lek przeciwświądowy. Zapłaciłam 110zł
Jestem załamana bo jeszcze dziś moja Babcia wylądowała w szpitalu KOSZMARNY MAM DZIEŃ :( :(

Link to comment
Share on other sites

Rozmawiałam z kkanarek i mam nadzieję ,że te fatalne wyniki to tylko albo aż skutek zagłodzenia Diny . Sunia nie ma biegunek , te kilka dni normalnego kalorycznego jedzenia nie spowodowało żadnych sensacji trawiennych , więc jest nadzieja , że przy następnych badaniach wyniki nie będą aż tak tragiczne. Jeśli od roku przebywała w tej wsi a nie jest chyba wysterylizowana to musiała co najmniej raz urodzić szczeniaki - jeśli przeżyły to suka karmiła je kosztem własnego organizmu. Nie od dzisiaj wiadomo ,że onki mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy , karmienie byle czym szybko odbija się na ich zdrowiu i kondycji , nie karmienie wcale.....może właśnie powodować takie skutki jak u Diny.
Na pocieszenie dodam , że moja 16-letnia sunia poważnie w grudniu zachorowała - wyniki fatalne , szczególnie nerki wykazywały bardzo daleko posuniętą niewydolność . Już po operacji i wyleczeniu suni powtórne badania były w normie , również nerki zaczęły normalnie pracować . Trzymam kciuki za Dinę ! Jeśli jest pod tak dobrą opieką to z czasem musi być dobrze , i na pewno będzie .

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem co mam napisac teraz... Spodziewalam sie, ze jej "figura" bedzie wynikala z problemow z trzustka... Ale te wyniki krwi przerosly moje oczekiwania...
Jakies zalecenia jesli chodzi o poprawe wynikow z krwi? Znam troszke psow ktorym podaja Kreon od dobrych kilku lat, jakos zyja. Najgorsza jest chyba ta karma... Trzeba pogadac z osobami ktore maja trzustkowe owczarki o tym jakimi karmami karmia. Watpie zeby jedyna opcja i alternatywa byl royal (royal to karma ktora polecaja weci, a nie najlepsza karma).
Zrobie co moge i zasiegne jezyka. Moze uda sie znalezc jakis gabinet wet ktory Kreon ma tanszy... Popytam.
Trzymaj sie kkanarekk! Zdrowka dla babci i dla Dinusi!

Z pierwszych informacji ktore udalo mi sie uzyskac to ze zamiast royala intestinal mozna uzywac spokojnie eukanube Daily Care Sensitive Digestion (12,5kg za 150zl, Josera emotion sensiPlus(15kg za 130zl), jest tez EUKANUBA Intestinal Formula (12kg -230zl), Hills i/d (12kg - 214zl) ale to juz zblizone do ceny Royal.
Generalnie ludzie mowia, ze dobranie karmy dla trzustkowca to bardzo indywidualna sprawa, dla wielu psow normalna karma bytowa tylko, ze taka ktora ma obnizony poziom tluszczu starcza w polaczeniu z enzymami ktore jak widac (kreon) i tak podawac bedziecie musieli.
Z jednej strony jestes DT dla Diny i ciezko Ci bedzie kombinowac i eksperymentowac z karmami, a z drugiej strony zywienie jej do konca zycia royalem gastro zmniejszy jej szanse na nowy domek bo to dodatkowe koszty.
Moze na poczatek paczka lub dwie tego royala ewentualnie hills i/s lub eukanuby intestinal dla poprawienia wynikow a potem starac sie zmienic na cos tanszego ale rownie korzystnego dla jej zdrowka?

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Elają i z Inioniaaa - Royal to nie jedyna alternatywa dla trzustkowców.
A nadto ostatnio wielce sie popsuła i nie jest warta takiej ceny.
Jest nadzieja skoro je i przez nią nie przelatuje !
Wyniki ulegną poprawie, jestem pewna, czuję to.
Lekkostrawne i pożywne - czyli domowe, goyowane jedzonko to podstawa !

Beka miała trzustkowe onki pod opieką, może coś doradzi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kkanarekk']Ostre zapalenie trzustki jak wyczytałam i skonsultowałam się z weterynarzem innym może się pojawić również przy głodzeniu zwierzęcia... Miejmy nadzieję, ze leki i karma postawi ją na nogi :)[/QUOTE]


Otóz to, sunia je i przyswaja bo robi ładne, normalne kupy.
Trzustkowe kupy są widocznie anormalne - galaretowate albo trocinowate

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kkanarekk']Ostre zapalenie trzustki jak wyczytałam i skonsultowałam się z weterynarzem innym może się pojawić również przy głodzeniu zwierzęcia... Miejmy nadzieję, ze leki i karma postawi ją na nogi :)[/QUOTE]
Przy ostrym zapaleniu powinna mieć jakieś dolegliwości bólowe i raczej brak apetytu a Dina pewnie wszystko wciąga jak odkurzacz , może trzeba to jeszcze skonsultować z innym weterynarzem. Może dlatego ,że organizm jest totalnie wyniszczony przez głodówkę , przy ogólnej anemii taki wynik nie jest niczym niezwykłym.....

[quote name='kkanarekk']Co proponujecie w takim razie jaką karmę najlepiej?[/QUOTE]
Na pewno lekkostrawną karmę , taką , która będzie łatwo przyswajalna , a więc pozbawioną tłuszczów i z ograniczoną ilością niestrawnych dodatków ( np. błonnika). Jeśli kupiłaś już RC lub ktoś zamówił dla Diny to zjedzenie tego na pewno jej nie zaszkodzi. Jeśli zacznie przybierać na wadze to znaczy ,że karma spełnia swoją rolę. Przy tak mocno wyniszczonym organizmie należy unikać tłuszczu bo zamiast poprawy może się pojawić biegunka. Za jakiś czas ( 4- 6 tyg. ) trzeba będzie powtórzyć badania , jeśli nie będzie widocznej poprawy to pewnie wcześniej .

Link to comment
Share on other sites

kkanarekk ciezko Ci jednoznacznie powiedziec jaka karme jej zalecic. Wiekszosc ludzi majacych trzustkowcow zaczynala wlasnie od royala gastro, eukanuby intestinal lub hills i/d, a potem jak stan psa byl w miare dobry zaczeli probowac z karmami tanszymi (rownie dobrymi albo i lepszymi dla psa). Moze poczekajmy na Beke, albo kogos kto ma/ mial psa w podobnym stanie. Zupelnie inaczej jak masz psa ktory ma wage "w miare" i wyniki prawie w normie, a zupelnie inaczej jak masz zaglodzonego psa ktore wyniki kloca sie z faktem, ze ten pies jeszcze chodzi i funkcjonuje...

Generalnie musi to byc karma pozniej 10% tluszczu.
Tu jest spory i ciekawy watek o zywieniu trzustkowca jest podane spor nazw dobrych karm dla takich psiakow jak Dinusia.
[URL="http://www.dogomania.pl/threads/10461-%C5%BBywienie-trzustkowca"]http://www.dogomania.pl/threads/10461-%C5%BBywienie-trzustkowca[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Właśńie zastanawiam się nad karmą dla Diny... Ehh sama nie wiem co Royal gastrointestinal waham się właśnie między royalem a eukanubą choć dużo złego o niej słyszałam...
W poniedziałek zadzwonię do gastrologa mojego psiaka z UP we Wrocławiu i zapytam czy mają jakiegoś specjalistę od trzustki jeżeli tak Dina pojedzie na badania do Wrocławia bo ja do weterynarzy w Krakowie mam za małe zaufanie...We Wrocławiu są specjaliści w konkretnych dziedzinach mają świetny sprzęt

Zamawiam Royala bo ma 7% tłuszczu a eukanuba 13% poza tym nie wiele różnią się ceną. W Krakvecie 12kg Royala kosztuje 226zł i dostawa gratis

Link to comment
Share on other sites

Ja mysle, ze na poczatek mozna by zostac przy tym Royalu, opakowanie lub dwa zjesc zeby wyprowadzic ja na prosta, chociaz nie jest powiedziane ze Dina bedzie chciala ta karme jesc lub ze ta karma bedzie dla niej dobra. Biorac pod uwage, ze nie ma typowych objawow trzustkowych (tylko spadek wadek i brak mozliwosci przytycia na normalnym jedzeniu) mozliwe ze wystarczy jej karma typu senior & light z niska zawartoscia tluszczu.
Nie ukrywam, ze najwazniejszy jest dobry lekarz ktory na 100% wyda dobra opinie. Mozna popytac ludzi w Krakowie, dobrze by bylo zeby byl jakis wet na miejscu w razie czego ktoremu mozna zaufac i powierzyć zycie psa. Jesli chcesz to to zrobie.
Co z moja propozycja zrobienia listy rzeczy potrzebnych i szacowanych kosztow, dobry pomysl?

Link to comment
Share on other sites

Z zalecenia weta- wit. B12 wynika ze chce podniesc jej te krwinki czerwone. Przy czym wydaje mi sie, ze przy tak kiepskich wynikach sama wit. b12 moze nie pomoc w szczegolnosci jesli rozwazy sie, ze sunia ma problemy z trzustka. Dlatego ta konsultacja we Wroclawiu lub z innym wetem w Krakowie jest na prawde wskazana.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='DariannaKrak.']kkanarekk,nie wiem jakie są opinie nt przychodni wet Wojtaszek w Wieliczce ale ja miałam kontakt z tym Państwem i z głupich rozmów wynikało,że posiadają b.dużą wiedzę.
W razie potrzeby mogę przewieźć Dinę do Wieliczki.[/QUOTE]

Na razie zadzwonię do Wrocławia po doświadczeniach z moim psem wolę liczyć na specjalistów w konkretnej dziedzinie. Oczywiście transport będzie na mój koszt :)


[quote name='Ironiaaa']Ja mysle, ze na poczatek mozna by zostac przy tym Royalu, opakowanie lub dwa zjesc zeby wyprowadzic ja na prosta, chociaz nie jest powiedziane ze Dina bedzie chciala ta karme jesc lub ze ta karma bedzie dla niej dobra. Biorac pod uwage, ze nie ma typowych objawow trzustkowych (tylko spadek wadek i brak mozliwosci przytycia na normalnym jedzeniu) mozliwe ze wystarczy jej karma typu senior & light z niska zawartoscia tluszczu.
Nie ukrywam, ze najwazniejszy jest dobry lekarz ktory na 100% wyda dobra opinie. Mozna popytac ludzi w Krakowie, dobrze by bylo zeby byl jakis wet na miejscu w razie czego ktoremu mozna zaufac i powierzyć zycie psa. Jesli chcesz to to zrobie.
Co z moja propozycja zrobienia listy rzeczy potrzebnych i szacowanych kosztow, dobry pomysl?[/QUOTE]

Pomysł listy i kosztów jest super. Już wysłałam Ci pw :)
W Krakowie obecnie mam zaufanie do multivet na Żabińcu i tam będę z małą jeździć na kontrolę ale najpierw chcę choć telefonicznie skonsultować z Wrocławiem.

[quote name='fizia']Miejmy nadzieję, że wyniki się szybko poprawią i sunia poczuje się lepiej.[/QUOTE]

[quote name='ania shirley']RBC 0.25!!!! <5.4-7.8> HCT 0.8 <37-54>

Czy w tych wynikach nie ma błędu? Strasznie mało czerwonych krwinek i potwornie niski hematokryt. Może to błąd????[/QUOTE]

Na pewno powtórzymy badania ale przy jej stanie to jest możloiwe choć nie powiem, że ufam tym wynikom w 100%

[quote name='Ironiaaa']Z zalecenia weta- wit. B12 wynika ze chce podniesc jej te krwinki czerwone. Przy czym wydaje mi sie, ze przy tak kiepskich wynikach sama wit. b12 moze nie pomoc w szczegolnosci jesli rozwazy sie, ze sunia ma problemy z trzustka. Dlatego ta konsultacja we Wroclawiu lub z innym wetem w Krakowie jest na prawde wskazana.[/QUOTE]

Ja osobiście uważam, że powinna dostać erytropoetynę ale ten wet jest bardzo kiepski to taki wet na szybko do szczepienia i w nagłych przypadkach jak Dina. Teraz jak już są wyniki krwi na pewno nie będziemy korzystać z jego pomocy

Link to comment
Share on other sites

Oczka są przeczyszczone ale ten wet powiedział, że trzeba iść do specjalisty okulisty i tak będzie trzeba zrobić ale najpierw trzustka i konsultacje :) to w tej chwili ważniejsze. Dina jest przekochana, macha na nasz widok ogonkiem, chce biegać za nami, psiak z zerową agresją jest cudowna aha i uwielbia inne psy :)

Royal już kupiony :)

Link to comment
Share on other sites

Wywnioskowałam ,że Dina dodatkowych kłopotów z doborem karmy raczej nie sprawi ;) chyba nadal ma apetyt na wszystko co da się zjeść ...tylko ,że to może wskazywać ,że jedynym powodem jej stanu jest zagłodzenie a winnym tylko obojętny człowiek....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...