Jump to content
Dogomania

Czy psy śnią?


anuleq

Recommended Posts

Tak mnie to zastanawia od dluzszego czasu. Czy psy miewają sny?
Niejednokrotnie widzialam jak przez sen moj Remis powarkuje, macha lapami, merda ogonem albo "pomrukuje". Bounty jak na razie przez sen robil wszystko powyzsze poza powarkiwaniem, co najwyzej troche "postękał", zupelnie jak ludzie majacy jakiś bardziej intensywny sen.
Więc mnie zastanawia: Czy oni miewają sny?
Czy są to tylko jakieś odruchy bezwarunkowe?
No więc jak to jest? Czy wasze psy też "tak mają"?

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że psy niewają sny i raczej nie są to jakieś odruchy bezwarunkowe. Moja Zuńka, czasem jak przysypia sobie, to też podwarkuje, tupie nóżkami, popiskuje, podszczekuje- swoją drogą to interesujące, co może śnić się takiemu psiakowi.

Edit: Przypomniało mi się- moja Zuzia czasem też mlaszcze.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rybc!a']Albo kabanosik- mmm cóż za rozkosz :evil_lol:[/quote]
Bountyemu zdarzylo sie lizac przez sen podloge... czyzby to mialy byc lody? ;)

Zastanawiajace jest, co im moze sie snić.
Ludziom snia się ostatnio przezyte sytuacje, coś związanego z tym co dana osoba przezyla w danym dniu...
Niektorzy miewaja sny prorocze, niektorzy takie kompletnie bez sensu.
Czasami zdarza sie że sni nam sie "projekcja" poprzedniego dnia.
A psom sni sie zarelko? Gonitwa za kotem/golebiem?
Nachodzi kolejne pytanie, co wg. was może sie śnić naszym pupilom?
Wg mnie, Remisowi przy szczekaniu sni sie inny pies, przy gonitwie kot... Nie wiem co jedynie wtedy gdy "placze" przez sen. Gdy przebiera lapami jest oczywiste że biegnie (chyba ze przednimi, to wtedy kopie...).

Link to comment
Share on other sites

Mój TZ z rodzicami znalazł psiaka przywiązanego przy targu w Gliwicach. Dafik na począrku bardzo nie lubil mężczyzn, to tego stopnia, że jak sie połozyl pod drzwiami łazienki, to reagował agresją jak zblizył się ojciec TZ-ta i ten nie mógł wejść do łazienki, ani przejśc przez przedpokój! Został najprawdopodobniej skrzywdzony przez mężczyzn w przeszłości.
Pewnego dnia gdy dafik spał, to tak głośno przez sen zaczął skamleć i piszczeć głośno, że obudził się, obudzony przez własne głośne piszczenie!
Żal pieska, bo śniło mu się pewnie coś bardzo przykrego, nie wykluczone, że śnili mu się jego oprawcy... To bardzo smutne, że pies jeszcze w śnie musi przeżywać te straszne chwile... :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='anuleq']Bountyemu zdarzylo sie lizac przez sen podloge... czyzby to mialy byc lody? ;)
.[/quote]

Moja też liże- ale kocyk, bo na podłodze ani śni spać, no popatrzcie jaka królewna, a jeszcze kilka lat temu spała na betonie w schronisku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Niufomanka:)']alema takie śmieszne pozycje że czasami moja mama budzi ją żeby sprawdzic czy żyje...:roll:[/quote]
Ktoś moglby pomyśleć że [URL="http://home.netx.waw.pl/ania/Nowe/S8000407_resize.JPG"]ten[/URL] pies padl.
Musze sie przyznać że sama często tak robie.
"Za dziwnie lezy. Za dlugo sie nie wierci"

Link to comment
Share on other sites

Moj Kapsel też czasem dziwnie warczy szczeka przebiera łapkami mlaszcze liże wersalke pare razy sie zdazalo ze w czasie snu kladl sie na plecach rozkraczal jak zabka po czym tylnimi lapkami zaczal machac jakby pływal a pyszczkiem klapal jakby chcial zlapac muche dodam uwielbia polowac na muchy i inne male zyjatka ;P

Link to comment
Share on other sites

Figa tez sni :) na poczatku jak ja wzielam ze schroniska to miala bardzo nerwowy sen, szczekala, skomlala i to tak strasznie ze ja glaskalam to troche sie przebudzala i uciszala sie, takze jak ma jakies scysje z psami to w trakcie snu przezywa to jeszcze raz i powarkuje sobie i poszczekuje :) ale coraz rzadziej jej sie to zdarza. smieszy mnie jak cos "je" przez sen i tak mlaska strasznie i tak jakby byla szczeniaczkiem i ssala matke. jeszcze jak zasypia to tak lapki jej skacza po kolei wszystkie :) a co do pozycji to glowka jak najwyzej musi byc nawet jasia prywatnego ma Figa, i legowisko im bardziej sponiewierane tym wygodniejsze :)

Link to comment
Share on other sites

No właśnie...ciekawe czy psy śnią.
Rasti przez sen popiskuje,macha łapkami i różne takie.

Sądzę jednak że równie prawdobodobne jest to że są to odruchy bezwarunkowe,u ludzi przedcież też występują w trakcie snu,np.ruchy gałek ocznych.

Nie wiem co o tym myśleć :shake:

Link to comment
Share on other sites

Nie wydaje mi się, by byly to odruchy bezwarunkowe... Choćby szczekanie- raczej głos wydaje się mniej lub bardziej świadomie, a mój Negro szczeka przez sen, czesem oboje się wtedy budzimy:p

Jestem pewna, że śnią... Zachowują się wtedy jak my, właśnie ruchy gałek i łapek tego dowodzą najlepiej;) Niewiem, czy śnią wszystkie zwierzęta, np. takich zachowań nie zauważyłam u królika, ale to może zależeć od wrażeń, jakie zwierzak ma w ciągu dnia.

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem pewna, żę psy śnią!! Moim dziewczynkom zdarza się poszczekiwać, warczeć, ruszać łapkami, otwierać oczy, merdać ogonem (dzisiaj rano Chili robiła to baaardzo intensywnie, nie obudziło jej nawet stukanie ogonkiem w łóżko :)). Czasami widać, że śni im się coś złego, popiskują, ruszają pyszczkiem, oczami, wzdrygają się i zawsze gdy je wtedy budzę bardzo się cieszą - tak jakby cieszył się, że to był tylko zły sen :). Chili przez pare miesięcy od wzięcia ze schroniska często piszczała przez sen...

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=DarkGreen][B]Wracajać do wspomnień mysle że piechy śnią. Zawsze patrzyłam jak Sara spała. Przez sen zawsze gdzieś biegła. Ruszała łapkami, przewracała oczkami, poruszała faflami, warczała nawet czasami popiskiwała lub ujadała. Teraz na pewno ma spokojne sny za TM[/B][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Ja też myślę, że psy śnią. Mam doświadczenia z czterema psicami i każda co jakiś czas biegała albo gadała przez sen. Najczęściej były to ruchy łapek jak w biegu i/lub poszczekiwanie. Jedna niunia, pointerka, popiskuje cicho i lekko rusza łapkami.

Co ciekawe, psice owczarki najczęściej szczekały we śnie, a myśliwskie głównie biegają. Czyżby śniło im sie to, do czego przeznaczono rasę?;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...