Jump to content
Dogomania

Mam ogromny problem. POMOCY !!!


olapaco

Recommended Posts

Jestem właścicielką 7 letniego rottweilera, któremu się kompletnie poprzewracało w główce. Pies jest po szkoleniu PT I, PT II, PO I i do zeszłego roku jeździł na zawody w posłuszeństwie. Potem zaprzestałam wyjazdów, bo stwierdziłam, że nie ma już sensu ( nie jest już taki szybki jak kiedyś ) i należy dać psu przejść na "emeryturę".
Wstyd się przyznać, ale z dnia na dzień jest coraz gorzej. Doszło już do tego, że ja psa wołam na spacerze, a On spojrzy na mnie, po czym idzie w swoją stronę. Nie wiem już co mam robić.:oops:
Chciałam z Nim iść na szkolenie sportowe, żeby znowu zaczął intensywnie pracować, ale po telefonach do zakładów szkoleń dowiedziałam się, że wogóle nie ma osób zainteresowanych takim szkoleniem ( posłuszeństwem ) i, że jestem pierwszą osobą, która o to pyta.:-o
Proszę pomóżcie, bo ja już nie wiem co mam robić.:shake:

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Jesli sie treningu nie powtarza, nie motywuje psa na co dzien - pies przestaje reagowac na dobrze znane hasla. Najlepiej dla Ciebie i psa byloby chyba, gdybys sama wrocila do szkolenia go na co dzien na spacerach.
Przeciez nie musisz pracowac tylko na placu, mozesz wszedzie na spacerach.
Jesli wrocisz do motywowania psa i nagradzania za prace, pies odzyska chec pracy z Toba.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za radę.
Problem w tym, że ja z Nim trenuję i w domu i na dworze, a jak tylko jest koniec treningu i daję mu " luz ", to jest tak, jak napisłam. Ja się już zastanawiam, czy nie chodzić z Nim tylko na smyczy.
Zauważyłam, że On doskonale wie o co chodzi, tylko gra głupa- jak chce to robi, jak nie to nie robi i mogę mieć cały woreczek nagród, a On mnie i tak ignoruje.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

[quote name='olapaco']Dziękuję za radę.
Problem w tym, że ja z Nim trenuję i w domu i na dworze, a jak tylko jest koniec treningu i daję mu " luz ", to jest tak, jak napisłam. Ja się już zastanawiam, czy nie chodzić z Nim tylko na smyczy.[/quote]

Pies nie umie grac glupa - jest jakis blad w treningu, nie sposob tego okreslic nie widzac pracy.
Byc moze pies z jakichs powodow zyje w przeswiadczeniu, ze prawidlowa rekacja na hasla obowiazuje tylko na treningu, moze nie potrafi przeniesc takich zachowan na inne sytuacje, moze trening jest za dlugi, za monotonny. Moze zamiast jednego dlugiego treningu potrzeba nagradzania prawidlowego zachowania czesciej, w krotszych sesjach, moze potrzeba innej mowywacji - ale tak mozna tylko zgadywac. Przydaloby sie pokazac sytuacje trenerowi.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Pani Zofio wróciliśmy do podstaw. Pies chodzi na lince 10 m. Będę Go co jakiś czas wołała tylko po to, żeby Mu dać nagrodę. Może to " przypomni " Mu o co chodzi.
Pokazanie sytuacji trenerowi nic nie da, bo On na placu szkolenia się mobilizuje ( zostało Mu to z zawodów ).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olapaco']Dokładnie Puli. Jak na Niego ryknę, to zna wszystkie komendy i wykonuje je bez problemu, a jak nie to gra głupa.[/quote]

No to wyraźnie widać, że brak mu motywacji do ćwiczenia.
Możliwe też, że Ty zachowujesz się inaczej niż poprzednio (na zawodach) i pies wyczuwa tę zmianę.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

A kto z nas potrafi w pelni "grac glupa" na ulicy? Na kazdym wyjsciu z psem? W tym innym sensie - radosnie psa nagradzac, bawic sie z nim, kleknac przed psem, ucalowac psią morde, o ile pies to lubi, lub dac smakolyk z ust?

Bo z moich doswiadczen wynika, ze nieslychanie trudno sklonic wlasciciela aby nagradzal psa tak samo kiedy nikt nie patrzy, jak i w publicznym miejscu.
Pol biedy na placu treningowycm, gdy jest tylko trener, w grupie wiekszej, juz gdy sie znamy, tez jakos to wychodzi, ale kto nie zawaha sie wyczyniac wyglupy z psem na ulicy???
Wyglupy oczywiscie w rozumieniu obserwatorow. Wlasnie na ulicy prowadzac psa na luznej smyczy co jakis czas wydaje polecenia tylko po to, aby nagradzac. Na placu treningowym nagradza go juz doskonale znana sytuacja i moje napiecie w pracy.
Poniewaz na ulicy nie rzuce psu pilki do aportowania, to przynajmniej w nagrode pozwalam nosic a to gryzak, a to koszyk z obwarzankiem...

I owszem, nagradzam kawalkiem obwarzanka z tego koszyka, a co jakis czas biore kawalek do ust i podaje psu z ust, a ze ktos sie palcem puka w czolko???
Jego problem.

Mnie juz cwierc wieku temu gwarantowano miejsce w wariatkowie, gdy w parku pelnym ludzi uczac jamniczke aportowania nosilam przed nią na czworakach aport w zebach i zachęcajac do zabawy upuszczalam i turlalam popychajac nosem (swoim!) w jej strone.

(A tak przy okazji - ta jamniczka wygrala w trzy tygodnie pozniej konkurs psow mysliwskich malych ras, gdzie m.in, miala za zadanie aportowac bezblednie. Ja wygralam zaklad, ze zdązę nauczyc do konkursu:lol: )

No to nagradzajcie psa nie tylko podczas treningu!

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']A kto z nas potrafi w pelni "grac glupa" na ulicy? Na kazdym wyjsciu z psem? W tym innym sensie - radosnie psa nagradzac, bawic sie z nim, kleknac przed psem, ucalowac psią morde, o ile pies to lubi, lub dac smakolyk z ust?

Pol biedy na placu treningowycm, gdy jest tylko trener, w grupie wiekszej, juz gdy sie znamy, tez jakos to wychodzi, ale kto nie zawaha sie wyczyniac wyglupy z psem na ulicy???

Zofia[/quote]

:Cool!: :sweetCyb: Fakt.Najtrudniej wpaść na najprostsze rozwiązanie:bigcool: :laugh2_2:
Od dziś zaczynam wygłupy;)

Link to comment
Share on other sites

W pełni popieram p. Mrzewińską. Miałam w pewnym momencie podobny problem, że pies mnie olewał a na szkoleniu było wszystko w porzadku. Z tym że mój pies jest młody jeszcze. Na szkoleniu mieliśmy kilka godzin wykładów teoretycznych bez psów i tam właśnie trener poruszał również ten problem. No i "niestety" całe wygłupy z placu treningowego należało przenieść również na ulice. Trener powiedział że bez tego szkolenie nie bedzie dawało takich skutków jakbyśmy chcieli. Potem razem z innymi kursantami wymienialiśmy się anegdotkami o tym jak to inni ludzie reagują na nas szkolących swoje psy:lol: .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Może i psy nie potrafią "grać głupa", za to potrafią doskonale "zapominać" znaczenia komend i ustalonych zasad gdy nie widzą korzyści...
Doświadczenia zebrane przy 3 naszych dotychczasowych psach pozwalają stwierdzić, że:
Jak narozrabiają i dostaną zjeb** to nagle przypominają sobie, że nie należy ciągnąć ale iść przy nodze, nie szczekać na inne psy itd.
Gdy czekają na spuszczenie ze smyczy, przed którym jest komenda siad, to siad robią zanim skończy się mówić komendę, a w innej sytuacji można ochrypnąć i tylko "tępo" się patrzą...
Albo taka sytuacja jak dzisiaj...
Lump był bezdomny jakiś czas i chyba dlatego suchy chleb ma dla niego ogromna wartość.
I dzisiaj była taka sytuacja:

Lump dzisiaj na spacerze nie był grzeczny ...
Spotkaliśmy zaprzyjaźnione stado i Lump sępił nagrody przeznaczone dla tamtego stada. Kiedy przechodziliśmy koło paśnika Lump pobiegł tam, znalazł sobie kawałek starego chleba i mimo naszych protestów zeżarł :mad: (nawet nie zdążyliśmy mu zabrać lub się "wymienić" na nagrodę)
Dostał ochrzan i kontynuowaliśmy spacer.
Spory kawałek dalej Lump znowu usiłował się "podłączyć" pod nagrody drugiego stada (sucharki z rodzynkami), ale powiedzieliśmy mu, że nic nie dostanie bo był niegrzeczny - no i nie dostał.
Zaraz potem Lump skręcił w las i zniknął!!
Szukamy, wołamy ... nie ma Lumpa!
Chwilę potem pojawia się od strony paśnika pędzący Lump z ćwiartką bochenka w pysku !!
Zwodami profesjonalnego rugbysty omija nas próbujących go schwytać, podbiega do pani Basi (przywódczyni drugiego stada), robi siad i składa bochenek u jej stóp ...
[I]- Jestem grzeczny, oddałem chleb, daj sucharka w nagrodę !!![/I]
:crazyeye:
Nas olał, bo tamte nagrody były fajniejsze ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...