Jump to content
Dogomania

Pies je, a chudnie


Stevie Rae

Recommended Posts

Witajcie,
Mam psa wielkości Cocker Spaniela. Karmię go Brit'em (zwykłym, nie Care) dwa razy dziennie 150 gramów - chociaż, według dawkowania powinnam 120.
Kupki są zwarte, ale oddaje je conajmniej 3 razy dziennie (są prawie żółte, ale to nie biegunka). Dzisiaj już zrobił 5, a jeszcze czekają nas dwa spacery.
Wracając do tematu - pies ma gigantyczny apetyt, je, ale jest chudy jak patyk. Co to może byc? Czytałam, że może kłopoty z tarczycą. Co o tym sądzicie? :shake:

Link to comment
Share on other sites

Jejku, w pierwszym poście napisałam tarczyca - miało byc właśnie trzustka :)
Idę z nim do weta w tym tygodniu - doniosę kał. Chociaż badanie na robaki wykonywałam miesiąc/dwa temu, i teoretycznie powinnam je zrobic za około pół roku - ale cóż.
To na teraz, po badaniu qpki kolejne badania, które zleci weterynarz.
Kończy się Brit, teraz spróbuję Arion - może to kwestia karmy? ...

Link to comment
Share on other sites

Wątek psa o którym pisałam wyżej - wesoły, bardzo aktywny, jedyny problem z sierścią to wypadanie, brak przetłuszczania. Znakiem były chudnięcie i nieprawidłowe kupy: [url]http://www.dogomania.pl/threads/192035-Cena-mojego-zycia-to-230-z%C5%82-na-karme-i-leki-[/url]!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mój pies ma zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki. Kupy bez leków były tłuste - takie, jakby je polać olejem. Pies miał apetyt taki, że po zjedzeniu michy był wstanie zjeść drugą, trzecią, a pewnie i piątą porcję, gdyby mu ktoś pozwolił, a przy tym stale chudł. Był rekordzistą w liczbie kup na spacerze - potrafił ich zrobić 5 podczas jednego wyjścia.
Kupę do badania na zawartość enzymów trzustkowych trzeba oddać prosto do laboratorium - na wykonanie badania jest 10 minut. Można też wykonać badanie krwi w tym kierunku, ale jest droższe, więc lepiej zrobić najpierw enzymy w kale.

Jeśli potwierdzi się tę chorobę, to pies na stałe bierze sztuczne enzymy trzustkowe - Kreon lub Lipancrea. Co ważne - dawkę ustala się indywidualnie, po raz kolejny badając kupę. Do tego konieczna jest dieta niskotłuszczowa, zwłaszcza w początkowym okresie leczenia. My w tej chwili jedziemy na Joserze Sensi Plus - ma 11% tłuszczu i dajemy jedną kapsułkę Kreonu do każdego posiłku (Max je 3 razy dziennie, bo generalnie taki pies jada o jakieś 30-40 % więcej niż dawka zalecana przez producenta karmy, a on jest bokserem, ma więc skłonność do skrętu żołądka - lepiej by jadł częściej, a w mniejszych porcjach). Dla porównania - więszkość karm bytowych ma około 18-22 % tłuszczu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nat - Mare']Dzięki za odpowiedź, upomnę się u weta. :)
Czytałam trochę w necie o trzustce. Matowa, tłusta sierśc - nie. "Smutas" - zdecydowanie nie. Trzymam więc kciuki, żeby nie było to coś poważnego ...[/QUOTE]

Nat - Mare, mój bokser chory na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki nie miał nigdy matowej sierści, ani nigdy nie miał obniżonego nastroju. W okresie kiedy choroba nie była leczona rzekłabym wręcz, że był nadaktywny - to trochę tak, jakby stale szukał pożywienia.
Tej chorobie towrzyszą tez biegunki, bo obniżenie stężenia enzymów trzustkowych sprzyja przerostowi flory bakteryjnej w jelitach. Z tego powodu mój pies regularnie jada jogurt naturalny lub dostaje leki zawierające florę bakteryjną.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ja też mam podobny problem, pies zje a chudnie . Wyszły strowity w moczu przeszłam na karme Royal Urinary i strasznie schodl . Zawsze był szczupły ale w ciagu 2 tyg zrobił się szkielet. Miał robione podstawowe badania krwi-dobre, był odroczony tydzień temu. Zaczęło się od problemów z glosem -czasem szczęka piskliwie . Zrobilam rtg krtani i przelyku -nic. Bierze teraz encorton, bawi się i szaleje ale coś jest nie tak. Czy coś Wam to mówi? Proszę o pomoc bo już byłam u mnie2 wetow i nic :-(

Mam innego psa chorego na zewnatrzwydz chorobę trzustki, walczymy już 10lat, objawy są inne-pies miewal bóle brzucha , biegunki, czasem nie chciał jeść, ale royal indestinal low fat i leki i pomaga...

Link to comment
Share on other sites

Stevie Rae, już ktoś o tym pisał, ale powtórzę: przestań podawać psu do jedzenia suche guano (obojętnie pod jaką nazwą) i zacznij go karmić po ludzku, czyli po psiemu - albo mu gotuj jak Pan Bóg przykazał (menu choćby w książeczce Evy Marii Bartenschlager Zdrowe żywienie psów), albo jak jesteś leniwa i masz dwie lewe ręce w kuchni - przejdź z psem na BARF (szczegóły tu: http://www.barfnyswiat.org/). A dopiero potem myśl o psich chorobach i tasiemcach.

Link to comment
Share on other sites

Stevie Rae, już ktoś o tym pisał, ale powtórzę: przestań podawać psu do jedzenia suche guano (obojętnie pod jaką nazwą) i zacznij go karmić po ludzku, czyli po psiemu - albo mu gotuj jak Pan Bóg przykazał (menu choćby w książeczce Evy Marii Bartenschlager Zdrowe żywienie psów), albo jak jesteś leniwa i masz dwie lewe ręce w kuchni - przejdź z psem na BARF (szczegóły tu: http://www.barfnyswiat.org/). A dopiero potem myśl o psich chorobach i tasiemcach.

A ty lepiej popatrz na daty zanim nabazgrzesz kolejny, prymitywny post z którego będzie wynikało, ze gotowane żarcie to lek na wszystko dla psa :D

Link to comment
Share on other sites

Użyszkodniku forum, Xxxjaxxx, Dogo to nie tylko pogotowie ratunkowe dla pieskich newbies  takich jak Ty - to także szukanie odpowiedzi na pytania nurtujące psiarzy może nie od zarania świata, ale od chwili kiedy człowiek trafił na psa, jak napisał Konrad Lorenz. Więc co tam data, a w przypadku psów sprawdza się również znane powiedzenie -  jesteś tym co jesz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...