Jump to content
Dogomania

CHORE SERDUSZKO! ...po 2 latach :-)


PALATINA

Recommended Posts

no to ja też się podłącze do tego tematu. Moja Haga jest psem z temperamentem, pełna wigoru, chętnie się rusza, biega za wszystkim co się da. Ponad rok temu stwierdzili u niej powiększone serce (lewą komore), trochę wolniejszą akcje serca, to znaczy ta akcja była wolniejsza jak na wizyte u weta :wink: . Generalnie powiedzieli, że leczyć nie będą póki nie będzie objawów.Poszłam do innego weta ale w ekg pojawił się dodatkowy skurcz, potem robiłam następne ekg to też dodatkowy skurcz, powiększone serce, osłuchowo dobry, pies dalej bez objawów, więc dałam sobie spokój na jakiś czas z wetami, chociaż mój wet twierdzi że Haga ma rozstrzeń czyli bardzo cienką scianę lewej komory. Czy on to może stwierdzić bez rtg albo echa na samej podstawie ekg??? Wczoraj pojechałam z nią znow na ekg, dodatkowego skurczu brak, osłuchowo pies dobry, lewa komora powiększona, słabo widoczne przedsionki. Pies w świetnej formie fizycznej dlatego też nie mogę uwierzyć w to, że to coś poważnego. Czy ktoś miał podobny przypadek?? Ja już nie wiem czy dać sobie spokój z wetami?? Chciałabym Hage wysterylizować, ale wciąż przez to serce się wstrzymuje

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[b]Cortina[/b] lewa komora nie odpowiada za męczenie się psa.Powinnaś zrobić echo serca, ja gorąco polecam Wrocław i dr Pasławską.Moja sunia miała tam robione badanie dopplerowskie i jest ona bardzo dokładne.
A co do narkozy, to pamietaj, że sunia z chorym sercem nie powinna być poddawana znieczuleniu ogólnemu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Atenka']A co do narkozy, to pamietaj, że sunia z chorym sercem nie powinna być poddawana znieczuleniu ogólnemu.[/quote]Przepraszam bardzo, ale tego nie przepuszczę! Jak to "nie powinna"? A jak jest chora i tylko operacja ja może uratować, to co? Od razu spisać na straty, czy kroić na żywca?

Prawdą jest, że przy niektórych schorzeniach serca należy być z narkozą ostrożnym. To najczęściej znaczy, że koniecznie powinien być za narkozę odpowiedzialny anestezjolog, który prawdopodobnie zaleci narkozę wziewną. Zależnie od schorzenia, może również zalecić jakieś leczenie przedoperacyjne. W bardzo nielicznych przypadkach może jakąkolwiek narkozę odradzić - ale to wyjątek, nie reguła.

Psy chore na serce są operowane i poddawane narkozie codziennie. Nie panikujmy i nie dajmy się zwariować - nie żyjemy przeciez w średniowieczu.
:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire'][quote name='Atenka']A co do narkozy, to pamietaj, że sunia z chorym sercem nie powinna być poddawana znieczuleniu ogólnemu.[/quote]Przepraszam bardzo, ale tego nie przepuszczę! Jak to "nie powinna"? A jak jest chora i tylko operacja ja może uratować, to co? Od razu spisać na straty, czy kroić na żywca?

Prawdą jest, że przy niektórych schorzeniach serca należy być z narkozą ostrożnym. To najczęściej znaczy, że koniecznie powinien być za narkozę odpowiedzialny anestezjolog, który prawdopodobnie zaleci narkozę wziewną. Zależnie od schorzenia, może również zalecić jakieś leczenie przedoperacyjne. W bardzo nielicznych przypadkach może jakąkolwiek narkozę odradzić - ale to wyjątek, nie reguła.

Psy chore na serce są operowane i poddawane narkozie codziennie. Nie panikujmy i nie dajmy się zwariować - nie żyjemy przeciez w średniowieczu.
:roll:[/quote]
Napisałam NIE POWINNA, a nie w żadnym wypadku nie może mieć narkozy- co chyba wydaje się być jasne.Są sytuacje, w których nie da się obejśc bez operacji, ale u psów chorych na serce powinno to być ostatecznością!!I są to tez słowa jednego z najlepszych kardiologów w Polsce.
[b]Cortina[/b] najlepiej zasięgnij opini dobrego kardiologa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Atenka']Napisałam NIE POWINNA, a nie w żadnym wypadku nie może mieć narkozy- co chyba wydaje się być jasne.[/quote]Wiesz, nikt nie powinien - a czy suka chora na serce "nie powinna" bardziej niż zdrowa - zależy od rodzaju dolegliwości i rodzaju narkozy. Niektóre dolegliwości serca nie wpływają na zalecenia dot. narkozy.

[quote name='Atenka'][b]Cortina[/b] najlepiej zasięgnij opini dobrego kardiologa.[/quote]Aaa! I to jest właśnie najlepsza rada. A nie straszyć na dogomanii, że "nie powinna". :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote]Niektóre dolegliwości serca nie wpływają na zalecenia dot. narkozy.[/quote]

Cortina napisała, że jej suczka ma powiekszoną lewą komorę czyli tak jak moja sunia. I zdaniem kardiologa (Dory) przy tej wadzie narkoza powinna być u niej ostatecznością, podawana w kryzysowej sytuacji i pod fachowym okiem.

Link to comment
Share on other sites

Ja obstaję przy swoim - czyli raczej niż sugerować się tym, jak to było u jakiegoś innego psa i z góry zakładać, na podstawie opisu na dogomanii, że u mnie jest tak samo - iść do kardiologa.

A swoją drogą ciągle zauważam, że w Polsce co drugi pies jest chory na serce... :roll: I z tego co słyszałam, w przekonaniu przynajmniej niektórych wetów-kardiologów (np. dra Niziołka), wiele z tych diagnoz jest nieprawidłowych - tzn. weci ( nie specjaliści) uznają za chorobowe stany, które tak naprawdę są stanami normalnymi.

Cortina - sio do kardiologa po opnię na temat narkozy. :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']Ja obstaję przy swoim - czyli raczej niż sugerować się tym, jak to było u jakiegoś innego psa i z góry zakładać, na podstawie opisu na dogomanii, że u mnie jest tak samo - iść do kardiologa.

A swoją drogą ciągle zauważam, że w Polsce co drugi pies jest chory na serce... :roll: I z tego co słyszałam, w przekonaniu przynajmniej niektórych wetów-kardiologów (np. dra Niziołka), wiele z tych diagnoz jest nieprawidłowych - tzn. weci ( nie specjaliści) uznają za chorobowe stany, które tak naprawdę są stanami normalnymi.

Cortina - sio do kardiologa po opnię na temat narkozy. :wink:[/quote]
Że do kardiologa napisałam w pierwszym poście i to do dobrego bo bez tego ani rusz by zdiagnozować DOBRZE chorobę.

Link to comment
Share on other sites

Atena a wiesz może za co odpowiada lewa komora??
Jeśli chodzi o narkoze to Haga już raz w zeszłym roku ją przechodziła, odbierałam ją wybudzoną więc nie wiem czy coś było nie tak. Sterylke chciałam robić na wziewnej, ale jeden wet który ją stosuje powiedział że nie chce mieć Hagi na sumieniu i się skończyło. Potem inna kardiolożka mi powiedziała, że nic złego nie powinno się dziać przy narkozie. Jestem z lekka wygłupiona :(

Link to comment
Share on other sites

Ja się wogóle dziwie, że wet tak dobrze zdiagnozował, że lewa komora jest powiększona bez badania doppleropwskiego.
A za co jest odpowiedzialna to zależy od stopnia jej uszkodzenia (powiększenia), nie chcę Cię wprowadzać w błąd bo jak sama piszesz nie wiadomo co dokładnie jest suni.
Gorąco Ci polecam znakomitą kardiolog z Wrocławia, jeżdżą do niej ludzie z całej Polski.Jeśli jesteś zainteresowana to napisz na pv podam Ci namiary do dr Pasławskiej.
Jak sunia przeszła pomyślnie narkozę pewnie nie jest tak źle, głowa do góry.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cortina']Czy on to może stwierdzić bez rtg albo echa na samej podstawie ekg??? [/quote]

[b]Cortina,[/b]

Jak to z psami jest to Ci nie powiem, bo na szczescie moje psy z porad kardiologa nie korzystaly, ale z wlasnych doswiadczen moge powiedziec, ze samo EKG nie wystarczy do pelnej diagnozy. U mnie przez ostatnie dwa lata walczono z dziwnym rytmem serca wykrywanym na podstawie EKG. Lekarz jak to lekarz, nie naciskal na dalsza diagnoze, a ja sie o nia nie upominalam :roll: Dopiero trzy tygodnie temu trafilam do specjalistycznego gabinetu kardiologicznego, gdzie zrobiono mi ponownie EKG, oraz ECHO serca i probe wysilkowa. Juz na podstawie echa bylo wiadomo, ze mam wrodzona, nieprawidlowa budowe zastawki, oraz nieznacznie powiekszony przedsionek. Na ekg nikt wczesniej sie tego nie dopatrzyl, chociaz to badanie mialam robione dosc czesto.

Dlatego, jesli tylko masz fundusze naciskaj na pelna diagnoze i profesjonalny opis :-)

Link to comment
Share on other sites

Nasza sunia miala objawy,pare razy upadla i dlatego poszlam do Weta.Po osluchaniu serca stwierdzono ze cos jest nie tak. Nie chcialam uwierzyc i pytalam chyba ze cztery razy.Weta za kazdym razem osluchiwal. Przepisal 5mg Vetmedin 2xdziennie(Boze ten lek robi cuda!) i wreczyl skierowanie do Kliniki na USG.Pocieszyl mnie ze Sunia byc moze na tym leku dozyje nawet 8-lat. Bardzo bylam zirytowana tym wszystkim,ale podalam Lek(Efekty byly natychmiastowe) i za pare dni bylam w Klinice na USG.Tam przezylam szok,Prognoza dla pierwszego roku zycia-bardzo zla.USG i Echo trwaly chyba z godzine.Ale Diagnoza byla gleboka i dokladna.Vetmedin zaraz podniesiono na 7,5mg,dodatkowo dostala jeszcze inny Lek na wieczor. W tej chwili moge powiedziec jedno:mam psa z bardzo ciezka choroba serca bez objawow.Byle tak dalej.
Przy chorobach serca nie wolno czekac na objawy. Jezeli one sie pojawiaja w organizmie powstaja nieodwracalne zmiany. Leki hamuja rozwoj choroby,ale jej nie lecza. Wiec im wczesniej wada bedzie wykryta,tym lepsze rokowania i dluzsze zycie psiny.
Zrob USG i Echo,tylko te badania powiedza ci czy wada jest napewno i w jakim stopniu. Zdjecie Rentgena jest w przypadku wady serca moim zdaniem tylko naciaganiem pieniedzy.
Jezeli chodzi o energie,to ja tez nie zauwazylam by nasza sunia sie meczyla.Dopiero jak przyszly te upadki...a to juz objawy...


A co do narkozy,to jezeli dasz sobie rade bez sterylizacji to lepiej tak zostaw. Zaprowadz najpierw sunie na USG i Echo(u nas robia ta jednym badaniem jednoczesnie) i porozmawiaj o narkozie z Wetem. Mimo wszystko kazda narkoza dziala zle na serce i lepiej zostawic sobie miejsce dla narkozy w razie jakiejs choroby gdzie operacja jest konieczna.

Trzymamy kciuki i pozdrawiamy

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Wam za miłe życzenia i dzielenie radości. Czata wymiziana od Was wszystkich. Szkoda, że ja tak rzadko jestem w necie.... (choć ma to swoje bardzo dobre strony - nie wciągam sie w idotyczne przepychanki słowne :wink: )

Życzę każdemu psu takiego samopoczucia, jak ma Czata! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...