Jump to content
Dogomania

Apel do allegro! Czekamy na podpis ZK:)


ARKA

Recommended Posts

Cieszę się, że znalazłam ten wątek. Jakoś do tej pory mi umknęło, że jest na dogo dział poświęcony Allegro, a dziś cały dzień myślałam nad tym ile tam jest wystawianych psów z pseudohodowli i co można zrobić, żeby temu zapobiec.

I tak: Świadomość w narodzie jest bliska zeru, niestety. Ale uważam, że zawsze można troszkę namieszać.
Człowiek który chętnie da 300 zł za "rasowego bez rodowodu" mniej chętnie da te same 300 zł za kundla, nawet jeśli będzie to ten sam pies.
Wystarczy powalczyć o jedną rzecz - jak pies nie jest rasowy, czyli nie ma papierów, powinien być wystawiany jako [U]pies w typie rasy[/U].
Wystawianie psa bez papierów jako psa rasowego, z nazwą konkretnej rasy jest oferowaniem podróby jako oryginału - [U]a to jest niezgodne z regulaminem allegro![/U]
Opis towaru ma być dokładny - można więc:
a) zaapelować do allegro o uniemożliwienie wystawienia aukcji "rasowy bez rodowodu" ( prosto - jak zaznaczasz, że jest rodowód to masz opcję "podaj rasę" jak zaznaczasz "bez rodowodu" automatycznie wyskakuje "w typie..." i tu można wpisać w jakim typie) - nikt tego oczywiście nie będzie w stanie sprawdzić, ale takie ustawienie sprawy otwiera różne możliwości.
b) upierdliwie raportować aukcje sprzedające "rasowe bez rodowodu" - jako wystawianie przedmiotu niezgodnego z opisem.

ad a) należy tu użyć rzeczowych argumentów - jeśli nie można sprzedać butów abibas jako oryginalnych adidasów to nie można również sprzedać psa w typie jako psa rasowego.

co o tym myślicie? Bo ja mam ochotę powalczyć...

Edit: wklejam fragment z regulaminu allegro


[LIST]
[*]opis nie może zawierać informacji nieprawdziwych, niesprawdzonych lub wprowadzających w błąd;
[*]marka oraz inne informacje dotyczące pochodzenia towaru i jego producenta, które są umieszczane w opisie muszą być kompletne i dokładne;
[/LIST]
i wszystko jasne....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='carolinascotties']ja zawsze zglaszam aukcje z psami "rasowymi bez metryk":angryy: - jako naruszenie punktu dotyczacego opisu. To wprowadzanie w blad - i tu nie ma o czym dystkutowac...

wspolny apel - od poczatku jestem na TAK[/QUOTE]

ja jakiś czas temu zgłosiłam ale aukcja nadal była-2 razy zgłaszałam
shih tzu rodzice z rodowodem ale szczeniaki bez papierków-a tak naprawdę to rodzic e mieli tylko metryczki
zglosiłam aukcje do ZK ale nie wiem czy coś z tym zrobili.

Link to comment
Share on other sites

Nie róbcie zamieszania tam gdzie nie warto.Allegro to portal zarabiający.A psy do adopcji też określa się jako rasowe np bokser ,owczarek itd.Jak by się z tym coś dało zrobić to by zrobione było.Nie da się .Nazwa rasy nie jest zastrzeżona to po pierwsze,a po drugie w Polsce jest nie tylko ZK ale i inne organizacje ,a powstać ich może znacznie więcej.I twierdzenie,że psy bez rodowodu są nierasowe choć nie odróżniłby ich nawet znakomity kynolog jest fałszywe.No i co o tym sądzić jak hodowle zrzeszone w ZK raz wypuszczają miot z metrykami ,a drugi bez po tych samych rodzicach(tak to pseudohodowla) z tym ,że nie wiem w którym miejscu jest ta rasa zagubiona.Akcja wyszukiwania tych złych miejsc jest słuszna i dzięki allegro i innym tego typu portalom udało się już skontrolować wiele takich miejsc .Te najgorsze przestały istnieć ,a zwierzęta zostały odebrane.Targi,giełdy to o wiele gorsze miejsca do sprzedaży zwierząt no i kontrola i dotarcie do niedbających o zwierzęta praktycznie zerowa.Na takich targach o wiele częściej zwierzęta bywają chore przez kontakt choćby z jednym zarażonym.

Link to comment
Share on other sites

No tak, nazwy ras nie są zastrzeżone.
Ale na przykład słowo "skóra" tez nie jest zastrzeżone, a jak ktoś sprzedaje plastikowe buty jako skórzane to jest to sprzeczne z zasadami.
Rasowy czy nie - stwierdza się na podstawie rodowodu - bez niego na wystawę psów rasowych nie wpuszczą.
Jeśli chodzi o psy do adopcji, wystawiane pod nazwą rasy - myślę, że dla tzw. dobra ogółu ludzie którzy je wystawiają na allegro pogodzą się z dodaniem adnotacji "w typie". Między innymi o to chodzi, że naiwny człowiek myśli, że jak adoptuje ze schroniska to ma kundla, a jak kupi za 200 zł po rodowodowych rodzicach to ma "rasowego bez rodowodu", a ma dokładnie to samo!

Link to comment
Share on other sites

Zauważ kilka rzeczy np owczarek podhalański wcale nie musi mieć rodowodu by mógł brać udział w wystawach,Po drugie gdzie rasowość się gubi? Tym bardziej jak są wypuszczane mioty z legalnych hodowli.Po trzecie nie wiem czy zauważyłaś ,że w allegro jest coś takiego jak z rodowodem i bez rodowodu.Jak masz na imię ?bo ja Michał mama jak byłem mały mówiła do mnie Misiu .Jakim prawem ludzie swoje psy nazywają Misiu?Każdy ma prawo nazwać swoje psy jak chce.I porównywanie psa do buta to lekka przesada.A jeśli but ze skóry to należy mu się jakiś szacunek ,bo kiedyś był zwierzęciem np świni wrzosówki z lub bez rodowodu.No i twierdzę ,że nawet niewielka grupa założy sobie związek i będzie wystawiać rodowody i będą mieć owczarki niemieckie i nawet te owczarki będą różne od tych z ZK i co też napiszesz ,że to podróba.W żywych organizmach nie ma podrób.Jak chcesz to walcz ja będę przeciw bo to po prostu absurd .I raczej podziękuj allegro ,że już setki psów znalazło domy ,a wiele innych środki na leczenie .

Link to comment
Share on other sites

Aj, nie chciałabym, żeby ten wątek przerodził się w prywatną dyskusję między nami.
Owczarek Podhalański funkcjonuje na wyjątkowych zasadach, owszem, rodowodów nie muszą mieć psy ras polskich i ras rzadkich, dotyczy to szczególnych przypadków a i tak wymaga o ile wiem wpisu do tzw. księgi wstępnej rasy
Psa do buta nie porównywałam, tylko odniosłam się do kwestii używania w opisie słów niezgodnych z prawdą, na przykładzie buta.
Do świń i wszystkich istot żywię należny szacunek.
Jeśli mioty bez rodowodu wypuszczają tzw. legalne hodowle to to jest problem dla ZK.
Jeśli robi to Iksiński, który kupił psa w hodowli, ale nie chciało mu się robić uprawnień hodowlanych, wyrabiać rodowodu, jeździć na wystawy - ZK nic mu nie może zrobić, bo on członkiem ZK nie jest.
I nie chodzi o to, w którym momencie faktycznie pies przestaje być rasowy - nad tym można długo i na różnych polach sobie dywagować. Chodzi o to, że jak nie ma papierów to formalnie rasowy nie jest!
Bardzo doceniam fakt, że przez allegro wiele psów znalazło dom, ale to przecież w gruncie rzeczy nie zasługa allegro, tylko ludzi którzy tam te psy upychają.
Nie chcę walczyć z allegro i wytykać im, że są be - myślałam raczej o grzecznym zwróceniu uwagi, że za ich pośrednictwem odbywa się szpetny proceder, który stosunkowo łatwo można udaremnić. Wystarczy, że jak jest "bez rodowodu" to automatycznie jest "w typie". Prawdziwym miłośnikom psów to przecież nie powinno przeszkadzać, a może nieco ukrócić działania bezmyślnych rozmnażaczy, produkujących na kopy i mendle "rasowe bez rodowodu".
A BTW na imie mam Aśka, a na dogo używam imienia mojej suki ;)

Link to comment
Share on other sites

No więc Asiu widzisz,że niekiedy to wszystko nie takie proste.Allegro się zabezpieczyło z lub bez rodowodu tym samym zabezpieczyło ludzi,którzy są ich klientami.I nic to nie zmieni .Bo przeciętnemu Kowalskiemu to w typie rasy i tak niewiele powie.Zresztą pewna reklama to opisała "jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać".I jeszcze jedno ZK nie jest monopolistą .ZK może kazać coś jedynie własnym członkom np zakaz sprzedaży poza miejscem hodowli(też nagminnie łamane).Niech najpierw ZK zrobi porządki we własnych szeregach np pani z Łodzi producentka rodowodów itp,a potem niech robi porządki w niezależnej od nich firmie pt allegro.Dlatego uważam ,że ten apel nie ma sensu i ze względu na prawo jest bezprawny i bezpodstawny.Myślę Asiu ,że raczej więcej akcji uświadamiających by się przydało(dzięki allegro też taką kampanię da się prowadzić)Wtedy taki ludek będzie bardziej świadomy i zrozumie różnicę co to rodowód.PS miałem kiedyś kotkę Aśkę

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...