Jump to content
Dogomania

powiększona wątroba


Tracja

Recommended Posts

Wszystko zaczęło się latem zeszłego roku- suczka (wtedy 1,5-roczna) zaczęła mocno dyszeć i dużo pić. Pierwsze badanie krwi- wyniki dobre, USG -"jakby" powiększona nerka. Dostała witaminy.
Po kilku miesiącach piła nadal ogromne ilości wody, bardzo schudła i osłabła, trafiła do weterynarza na kroplówki. Potem było jeszcze kilka popraw i pogorszeń. Ostatnio miała silny ból ( jak się okazało później w USG) wątroby. Tylne łapki miała całe sztywne, nie mogła usiedzieć na miejscu , całą noc chodziła w kółko- dostała glukozę i cocarboxylazę? dożylnie. W tym tygodniu miała ponownie zrobione badania krwi - wyniki:
- GLU 86,7 mg/dl,
- UREA <20 mg/dl,
- GPT aż 284 U/l (norma na wydruku<= 74),
- CREA <0,5 mg/dl,
- ALP 144 U/l- morfologia wszystko w normie,
-USG wykazało powiększoną wątrobę( ma wymiar 6,2 cm u psa 20-kilowego) i powiększone przewody żółciowe,
- badanie hormonów FT4 i TSH w normie,

Na razie dostała (od dziś) Zentonil 400- 1x dziennie 1 tabl + dieta wątrobowa + witaminy,
Czy ktoś miał psa z podobnymi objawami, USG nie wykazało żadnego guza, czy jest może jakiś tańszy odpowiednik tego leku?
Psiak nie wymiotuje, po jedzeniu jakby bóle się nasilały- robi się niespokojna i zaczyna "wędrować",
pomóżcie, jakie są rokowania?

Pozdrawiam wszystkich dogomaniaków.
Psiak jest rzadkiej rasy (Bergamasco)

Link to comment
Share on other sites

Może byc tak, zaznaczam, że to hipoteza, że ma zastój żółci w woreczku żółciowym. Dlatego powiekszone przewody żółciowe i niepokój po jedzeniu, gdy woreczek żółciowy jest opróżniany. Skąd ten zastój?
Taki wysoki gpt jest tez przy marskości wątroby, ale powinno to być widać na usg.

Co do Zentonilu - obecnie najlepszy lek wątrobowy z weterynaryjnych. Ale, jak zauważyłaś, jeden z drozszych. Ja, jako odpowiednik daję, tez wcale niezbyt tani, ludzki Hepamerz.

Link to comment
Share on other sites

dziękuję za odpowiedzi,
po jakim czasie od rozpoczęcia leczenia można spodziewać się widocznych efektów, dziś dostała 3 tabletkę, wydaje mi się, że mniej pije, ale trudno jest to stwierdzić na 100%, bo psiaków jest 6 i wszystkie jej tą wodę podpijają. Na pewno jak już się zabiera do picia to pochłania jednorazowo mniejsze ilości niż wcześniej. Dalej "wędruje" po domu , apetyt ma dobry, najczęściej w misce zostaje tylko tabletka... Jak ona to robi?:)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Tracja bardzo jestem ciekawa co u Was? czy suni się polepszyło? mój Boluś ma to samo - na USG powiększona mocno wątroba ale bez oznak marskości i zawalony żółcią woreczek żółciowy - na szczęście odpływ z woreczka szeroki - tylko musimy rozrzedzić żółć żeby się uwolniła; jutro będę miała wyniki bad. krwi - próby wątrobowe i wtedy będzie wiadomo czy jeszcze inne leki podawać - narazie dostał Hepatil

Link to comment
Share on other sites

[quote name='malawaszka']właśnie teraz też szukam info o karmach wet, tylko nie wiem czy u niego się to uda, bo synuś miał biegunki po każdej suchej jaką próbował :shake:[/quote]

Malawaszka, moze nie dostał by biegunki gdybyś stopniowo zaczęła go przestawiać na suchą. Na początku po kilka granulek do normalnego jedzenia, a później bardzo wolno zwiększac ilość karmy w jedzeniu.

Jeśli nie będzi chciał jeść samej suchej karmy, to możesz - w porozumieniu z wetem - posypywać czy dodawać do karmy okreslony składnik, który Boluś lubi, a nie będzie "przeszkadzał" w diecie (mięso, warzywa lub może cos innego).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='malawaszka']dzięki Sota - no właśnie Boluś to już też staruszek - ok. 12 latek mu stuknęło :roll: i właśnie teraz też szukam info o karmach wet, tylko nie wiem czy u niego się to uda, bo synuś miał biegunki po każdej suchej jaką próbował :shake:[/quote] a tego to nie wiem, ale... jade dzis do weta (to nasz znajomy) i jesli ma moge poprosic o probke bezplatna hepatica - mieszkam w Chorzowie, wiec jesli chcesz, a wet bedzie mial na stanie , podjechalabys do mnie. I moze bys sprobowala... Nie wiem- tak mi do glowy teraz przyszlo.
Z tego co wiem - karmy weterynaryjne a w tym wypadku Hepatic RC (bo tylko taka mysmy jedli, tn moj Atos :) ) sa delikatne i Jemu wchodzily i wychodzily bez problemu, a byl do domowym. Jadl tylko ja, niestety, i jakby odzyl, stal sie lzejszy, energiczniejsz, piekna siersc, dobre wyniki - bylismy zadowoleni. Nas zabily nerki!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnieszka K.']Malawaszka, moze nie dostał by biegunki gdybyś stopniowo zaczęła go przestawiać na suchą. Na początku po kilka granulek do normalnego jedzenia, a później bardzo wolno zwiększac ilość karmy w jedzeniu.

Jeśli nie będzi chciał jeść samej suchej karmy, to możesz - w porozumieniu z wetem - posypywać czy dodawać do karmy okreslony składnik, który Boluś lubi, a nie będzie "przeszkadzał" w diecie (mięso, warzywa lub może cos innego).[/quote] - mysmy karme zmienili z dnia na dzien. A wyniki byly fatalne i tez balismy sie jak organizm to przyjmnie.
Co do dosypywania - mam inne zdanie, przy chorobach powaznych watroby tak nie mozna! Karma jest tak sbilansowana, zeby wyrzucic pewne mikro i makro elementy! Np w tym wypadku m.in. miedz. Przy podawaniu czegos innego dodatkowo - tracimy bilans. Nasz wet od razu powiedzial - tylko leki i hepatic - i mielismy twarda doopke! Bez zmilowania! i sie opalcilo!!!!1

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sota36']Z tego co wiem - karmy weterynaryjne a w tym wypadku Hepatic RC (bo tylko taka mysmy jedli, tn moj Atos :) ) sa delikatne i Jemu wchodzily i wychodzily bez problemu, a byl do domowym. [/quote]

Wiem, że karmy weterynaryje są delikatne. Mnie takie wolne przestawianie z karmy na karmę zaproponował wet. Oczywiście postepowałam zgodnie z zaleceniami, ale kiedys doszłam do wniosku, że to długo trwa takie przestawianie (ok.2 tygodni i chciałam to troszkę przespieszyc.

Efekt był taki, że pies dostał biegunki po Eukanubie Intestinal ("leczącej" biegunki :evil_lol: ) i zamiast 2-3 tygodni na puszkach weterynaryjnych, był około dwóch miesięcy (łącznie z przestawianiem na suchy Intestinal).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnieszka K.']Wiem, że karmy weterynaryje są delikatne. Mnie takie wolne przestawianie z karmy na karmę zaproponował wet. Oczywiście postepowałam zgodnie z zaleceniami, ale kiedys doszłam do wniosku, że to długo trwa takie przestawianie (ok.2 tygodni i chciałam to troszkę przespieszyc.

Efekt był taki, że pies dostał biegunki po Eukanubie Intestinal ("leczącej" biegunki :evil_lol: ) i zamiast 2-3 tygodni na puszkach weterynaryjnych, był około dwóch miesięcy (łącznie z przestawianiem na suchy Intestinal).[/quote] - moze to tez zalezy od osobnika, z pewnoscia tak. Zle ujelam moja mysl piszac o weterynaryjnych karmach, glownie chodzilo mi o Hepatic, ze jest delikatna, no bo watrobowa. Z innymi nie mialam do czynienia i niech tak zaostanie baaaaardzo dluuuugo!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='malawaszka']Dzięki dziewczyny - jeszcze dziś będę miała wyniki prób wątrobowych i będziemy z wetką ustalać co będzie najlepsze - kurde tylko ich klinika współpracuje z eukanubą, no ale mam to w doopie - więcej osób jednak chwali royala i tego się będę trzymać :lol:[/quote] - zrobisz , jak ustalicie z wetka - jesli Twoja sprzedaje Eukanube, to moge zamowic Ci Royala, a Ty odbierzesz (w koncu mieszkamy za mieda) na ktorego nie dam zlego slowa powiedziec! Moze mam male doswiadczenia, bo tylko korzystalam z Hepatica przy Staruszku, a potem przy mlodym Digest&Osteo - ale ja polecam!!! I Staruszkowi sluzyla, a i mlody do 9 miesiaca cudnie na niej wyrosl!

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Sota - kupię Royala u mnie w Dąbrowie - weci też mają więc nie ma problemu; okazało się że wydawało mi się tylko, że moja wetka z eukanubą tylko współpracuje bo ona też bardziej polecała royala i mówiła, że woli tą karmę właśnie; mam tylko problem bo nie mam pewności jak Boluś zareaguje na tą karmę a worek 1,5 kg kosztuje 45 zł więc strasznie drogo za kg wychodzi i pomyślałam, że może kupiłabym worek 7 kg (wtedy kg kosztuje mniej niż 20 zł) - tylko szukam kogoś kto karmi tą karmą swojego psa i w razie jakby Bolusiowi nie służyło to by ode mnie odkupił :cool1: znacie kogoś takiego? :razz:

Link to comment
Share on other sites

Dziewcyna narazie sie niemartw-0 moze bolus bedzie palaszowal az milo. W koncu w razie czego jest Allegro.
Co do ceny - pomysl, ze moj Staruszek to byl duzy pies i jak u nas hepatic musial isc! jeden wor 13 kilowy starczal cos na ponad 3 tygodnie! Od razu lepiej, nie? :)

Link to comment
Share on other sites

Mnie przy charciku z chorą/osłabioną/uszkodzoną wątrobą( po zjedzeniu trutki na gryzonie), wet ze stanów polecił diete opartą na gotowaniu. Bo w karmach weterynaryjnych tez chemi i konserwantów nie brakuje. 3 miesiace stosowałam, wyniki lepsze, pies dochodzi do wagi sprzed choroby, zaczynam wprowadzac suche ( Eagle Pack).
Dieta :
zwykłe białe ziemniaki i ziemniaki słodkie ( do kupienia w marketach) w proporcji 50/50 ugotowane i przecisniete przez praske.
biała ryba ; dorsz, halibut, makrela sola, biały łosos, wątłusz lekko ugotowane ( ja gotuje na parze).
Proporcja 2/3 ziemniaki, 1/3 ryba, można dodac szczyptę kurkumy, zieloną pietruszkę. Tak karmiłam 4 tyg, potem w miejsce 1/4 ziemniaków wprowadziłam zielony groszek i marchew ( ugotowane i rozdziabane na miazge.).
Po kolejnym miesiącu mozna do ryby dodawac piers z indyka, ale ryby powinno byc więcej.

Ja sobie ten sposób karmienia bardzo chwale, no i najwazniejsze pieskowe zdrowko juz lepsze.

Mam jeszcze chyba ze 2 inne diety wymyslone dla watrobowcow w stanach, ale to jutro juz znajde.

Link to comment
Share on other sites

Tu jeszcze link o zywieniu wątrobowców, tez sa diety , ogólnie ciekawa strona:
[URL="http://b-naturals.com/Apr2004.php"]http://b-naturals.com/Apr2004.php[/URL]

Jedną z diet mam własnie z tej strony.

I jeszcze kolejna dieta ;

1 i 1/2 filizanki białych ziemniaków
1 i 1/2 fil. słodkich ziemniaków
1 i 1/2 fil cukini
1 i 1/2 fil fasolki szparagowej, selera, lub młodego kabaczka
2 fil. fileta z dorsza

I jeszcze 1 dieta na krótką odmiane od ziemniaczono warzywnych :

1 czesc serka twarogowego / wiejskiego chudego, i 3 czesci ryzu ( tylko ryż musi byc taki podły, najtanszy nieobrabiany termicznie i chemicznie, najlepiej kupic na wagę z jutowego wora w sklepach z azjatycką zywnoscią.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sota - mam wyniki :oops: :cool1:

24.08.2006 31.08.2006
ALAT 122 U/L 64
AspAT 51 U/L 28
Fosfataza zasadowa 364 U/L 274

więc wszystko ładnie spada, spada też mocznik, ale kreatynina wzrosła :shake: więc teraz priorytetem są nerki i będziemy jeść karmę nerkową jednak

tak na wykresach to wygląda
[URL]http://img373.imageshack.us/img373/619/wyniki1lh5.jpg[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Niestety i ja z Dinem muszę dołączyć do grona "wątrobowców".
Pojechałam wykonać badania krwi,żeby upewnić się,że wszystko jest ok bo czekał nas zabieg oczyszczania kamienia nazębnego.Dino ostatnio trochę za mocno schudł i mało jadł,ale myślałam,że to przez zęby i dużą ilość ruchu.Niestety okazało się,że ma anemię i straszne problemy z wątrobą.
ALAT ma 185 (!) a nasz wet mówił,że powinno być 60 ileś jeśli nie pomyliłam.Od dzisiaj przerzucamy się na Hepatica,dodatkowo musi dostawać 1 tabl.dziennie Zentonilu(pół rano i pół wieczorem) i 2 łyżki pasty calo-pet.Jeśli do poniedziałku nie będzie chciał jeść Hepatica to musimy jechać do weta,a jeśli zacznie ładnie jeść,to za 10 dni znowu do badania krwi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...