Jump to content
Dogomania

Obroża dla charta


mikimol

Recommended Posts

Ja z pytaniem do charciarzy, bo ciekawość mnie gryzie :oops:

Dlaczego dla chartów (nie wiem czy dla wszystkich) są specjalne szerokie obroże, albo takie w jednym miejscy bardzo szerokie a dalej wąskie?

Czy one są tylko dla niektórych chartów np. tych z wąskimi szyjami i krótką sierścią, czy mogą być dla wszystkich?

I czym podyktowany jest taki kształat obroży?

U mnie na osiedlu jeden afgan chodzi w zwykłej skórzanej a borzoja ( a nawet dwa) widziała w kolczatkach.

Link to comment
Share on other sites

To może ja odpowiem, bo widzę, że nikt nie jest chętny...

Specjalna obroża dla charta to taka, jak zauważyłaś, która jest zwężana po bokach a na środku jest szersza. Charty mają wąskie głowy, często tak wąskie jak szyja dlatego inna obroża nie ma sensu, bo pies może się z niej łatwo wyślizgnąć. Dlatego ta tzw. zaciskowa zdaje egzamin, bo jak pies się wyrywa albo szarpie to ona się zaciska, węższe końce smyczy zaciskają się na szyi charta, a że cała obroża jest ogólnie szeroka to pies sie w niej nie dławi, ani obroża nie wżyna się w szyję.

Trochę może namieszałam, ale dużo prościej jest zobaczyć to na żywo.

Natomiast wszelkie inne obroże czy to całkiem szerokie czy wąske to już inicjatywa i gust właściciela.

Link to comment
Share on other sites

Jak zwykle źle sie wyraziłam, nie chodzi mi o łańcuszek zaciskowy itp. - chciałam powiedzieć, że to zwężanie na końcach skórzanej obroży ma spełniać funkcję zaciskową i tyle...

Ale wczoraj niestety balowałam z Hiszpanami do późnej nocy, więc może nie powinnam się zabierać za takie ciężkie tłumaczenia... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Moja Mała chodzi najczęściej w szelkach, bo najłatwiej ją przytrzymać, a poza tym Dru zjadła jej obrożę ;) A kantarki mają, ale tylko jako "kagańce" do autobusu czy metra. W ogóle to niezbyt często chodzą na smyczy, na której z resztą są dość grzeczne.

Link to comment
Share on other sites

To jest takie fajne urządzonko, które wygląda i działa podobnie jak kantar u konia. Stosuje się zamiast obroży. Paski przechodzą za uszami (tam się zapina) i przez kufę. Ten pasek na kufie działa ściągająco. Smycz dopinasz do tego ściągającego paska ale od spodu. Efekt jest taki, że jak pies chce pociągnąć, to mu się głowa lekko skręca i ścioąga się pasek na kufie, i już nie chce ciagnąć. Tylko trzeba bardzo delikatenie na tym psa prowadzić, bez żadnego szarpania.

Niektórzy to nazywają też kagańcem i jakoś tam jeszcze. Teraz nie pamiętam. Można kupic taki kantarek w róznych rozmiarach. Dla afgana przykładowo nr 3. Jest z pasków parcianych i kosztuje ok. 12 zł.

Ufff :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...